• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Gal mums trūksta polėkio

Gal mums trūksta polėkio

21 balandžio
06:30 2021
Algimantas Matulevičius

Facebook nuotr.

Viešumoje prasidėjo diskusijos apie finansų ministerijos paruošto 2,225 milijardų skiriamų iš ES ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano projekto. Bendras įspūdis tiek apie buvusios valdžios taip vadinamą DNR planą, tiek šį galima trumpai apibūdinti kaip gerą biurokratinį kūrinį. Kitokių jau ir nebemokame ruošti.

Kažkaip taip atsitiko, kad ar tai būtų save vadinantys kairieji ar dešinieji ar centras – jie visi kaip dvyniai panašūs savo biurokratiniu požiūriu ir būdais priimant ar dorojantis su praktiškai naujoviškais gyvenimo diktuojamais iššūkiais. Vertinant šį planą būtent iš tokių pozicijų – jis tikrai fainas. Jame daugmaž surašyta tai, ką Briuselio broliai/sesės biurokratai ir nori matyti.

Tačiau taip ir norisi surikti sesės/broliai lietuviai kas gi su mumis atsitiko. Negi per šiuos 31 metus mes tapome kabinetinėmis žiurkėmis ir nieko išskyrus popierius, atsiprašau kompiuterio ekraną nebematome. Juk gyvenimas mums diktuoja ką kitą. Jau nekalbant apie pandemijos pamokas, kurios akivaizdžiai išryškino mūsų silpnąsias vietas. Jos ne tik sveikatos bei švietimo sistemose. O teisingiau jų netobulume.

Didžiulei rezervai slypi valstybės institucijas apėmusiame paralyžiuje. Mūsų valstybės valdymas atsilieka nuo šiandienos gyvenimo poreikių mažiausiai trečdaliu amžiaus. Ir šios problemos neišspręsite mesdami milijonus jos skaitmenizavimui. Tai tas pats kaip šias lėšas išmesti į balą. Jei netikite, prisiminkite kiek šimtų milijonų per visus nepriklausomybės metus jau išleista tai vadinamam valstybės funkcijų skaitmenizavimui. Matomai jau pasimiršo garsų skandalai su e.medicina, su elektroniniais bilietais Vilniuje ir pan. o juk buvo taip neseniai.

Ponia premjere ir ministrai/ės būkite geri, suraskite laiko patys (to negalima pavesti patiems biurokratams) susėskite ne Vyriausybės rūmuose, o kur nors ne tokioje oficialioje aplinkoje ir patys išsidiskutavę nubraižykite šiuolaikišką valstybės valdymo modelį. Jį pateikite viešam visuomenės aptarimui. Daug laiko neduokite. Pora mėnesių. Viską apibendrinę tik po to patvirtinkite. Ir tik tada ten investuokite lėšas. Dar viena esminė sąlyga jis turi tapti žmogiškai skaidriu be biurokratinio sustabarėjusio karkaso. Jeigu tai padarysite jums visiems negaila bus ir prašyti Prezidento ordinus pakabinti.

O antras didis nusivylimas išgirdus apie šių milijardų ateitį, tai šokas, kad mūsų lietuvaičiai visiškai be polėkio. Jau viešoje erdvėje nuskambėjo priekaištai, kad vėl eilinį kartą pamiršti regionai. Bet juk tai faktas. Taip pat mažas ir vidutinis verslas. Ir tai faktas. Ir štai kodėl. Egzistuojanti paraiškų teikimo sistema tokia biurokratiškai sudėtinga, kad net profesoriai ne viską teisingai sugeba pateikti.

Juk nė žodeliu neužsiminta, kad supaprastinsime (o teisingiau būtų pasakyti, jau supaprastinimo) paraiškų pateikimą mažesnėms sumoms arba mažesnėms įmonėms arba teiksime joms nemokamą pagalbą tas paraiškas padedant sutvarkyti-paruošti. Nes ir vėl 90% paramos susišluos didieji verslo rykliai, kurie turi žmogiškuosius resursus arba finansinius išteklius įvykdyti dabar egzistuojančius reikalavimus.

O juk jie jau praturtėjo per karantiną, nes dirbo. Mažieji gi buvo prievarta uždaryti. O dėl regionų tai verkiant būtina apibrėžti net sumą ar tai % , pvz. ne mažiau 50% tegul pagal tas kryptis bus panaudota regionuose. Nes patirtis rodo, kad milžino dalį vis tiek susišluoja Vilnius, Kaunas ir dar Klaipėda. Kitiems trupiniai nuo ponų stalo. Tarp kitko šią atskirtį tarp regionų tikrai padidins ir numatyta priemonė skaitmenizuoti viešas paslaugas.

Juk tai lėšos valstybinėms organizacijoms, kurios pagrinde randasi Vilniuje. O tos privačios įmonės, kurios konkrečiai atliks šiuos darbus irgi pagrinde Vilniuje. Be to , kaip liaudyje sakoma …būkime biedni (nors 2 milijardai jau kai ką padarys turtingu?) bet teisingi. Deja, dar jokiai valdžiai vykdant šiuos projektus nepasisekė išvengti korupcijos. Beje apie proceso skaidrumą, į kurį verta investuoti, kaip įprasta pamiršome. Juk neseniai nuskambėję, pradžioje pandemijos reagentų pirkimo skandalai, taip ir nutilo. Negi tai buvo specialiųjų tarnybų priešrinkiminiai šou? Tada jau baisoka darosi…

O dėl mūsų polėkio – kūrybiškumo tai liūdna. Nors valdžioje gan jauni veidai, o pasiūlymai seni kaip mantros. Nesimato nors keleto stambių viešų projektų, kurie galėtų nešti biudžetui naudą ir įtraukti į naujos vertės kūrimą ir mūsų tautiečius. Juk šiandien virš 18 milijardų eurų asmenų ir įmonių lėšų guli nenaudojamos bankuose.. Kodėl ekonomikos ir inovacijų ministerija ne inicijuoja nors keleto valstybinės reikšmės stambių inovatyvių tarptautinio masto verslo projektų, kurie suteiks galimybę atgaivinti pandemijos paveiktą šalies ekonomiką ir uždirbti. Tai būtų:

I. Tarptautinis ,,WORLDGIGASERVER“ projektas – super didelė skaitmeninių technologijų duomenų saugykla;

* ideali vieta jai statyti šalia Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės;

* investuotojai:

  1. Lietuvos valstybė (iš šių 2 milijardų)
  2. Lietuvos įmonės
  3.  Lietuvos piliečiai
  4. Užsienio investuotojai ir pan;

Pastaba dėl punkto 3, siūlau naujovę. Kad Lietuvos gyventojai galėtų laisvai įsigyti smulkių pvz. iki 10 000€ nominalios vertės šios bendrovės akcijų. Tam tik reikia pakeisti Akcinių bendrovių įstatymą (tą padaryti dar šioje pavasario Seimo sesijoje) supaprastinant šių akcijų įsigijimą. Taip paverčiant šį projektą bendruomenišku ir suteikiant teisę aktyviai prisidėti prie bendro gėrio kūrimo.

II.,,DRONŲ CENTRAS“ – tai įvairių dydžių ir paskirties dronų gamybos (su tarptautine kooperacija) serviso ir panaudojimo metodų adaptacijos Centro įkūrimas. Juos masiškai pritaikant rinkti duomenis aplinkosaugos, priešgaisrinės, elektros perdavimo linijų, kelių srautų paskirstymo, gyventojų saugumo užtikrinimo ir kitose srityse; Tai derinant su Didžiųjų duomenų(Big Data) rinkimu ir apdorojimu;

III. Specialaus klasterio ,,INTELEKTUALAUS CENTRO – ATEITIES LIETUVA“ įkūrimas. Tam tikslui apjungiant, skaitmeninių technologijų pagalba, į vieningą sistemą jau turimą ir kaupiant gerąją tarptautinę patirtį su aiškiu tikslu sudaryti sąlygas susitelkti ir patraukti naujovių entuziastus – fanus ir tų naujovių įgyvendinimą, plėtrą praktikoje.

Šie ir kiti projektai sudarys prielaidas Lietuvai iš kopijuojančių kitų šalių pasiekimus, pačiai tapti pavyzdžiu ir ženkliai pagerinti valstybės ekonominę galią, o tuo pačiu ir žmonių gyvenimą.

Be to, pandemija mus išmokė, kad reikia dalį sveikatos apsaugos priemonių pasigaminti patiems, tuo pačiu sukaupiant valstybinį rezervą, jį pastoviai atnaujinant. Juk gaminių poreikis gan platus ir juos galima gaminti nebūtinai Vilniuje. Be to, kodėl nesvarstome apie vakcinos gamyklos kūrimą Lietuvoje. Juk su šia ar kita pandemija ar virusais reikės gyventi, jie niekur nedings. Be to, jau aišku, kad skiepytis reikės kas metai. Intelektualinį potencialą Lietuva turi. Tai patvirtina ir įmonės Thermo Fisher Scientifi gaminami preparatai. Suprantama tai, greičiausiai, gamins privatus verslas, bet valstybės pareiga būti šio proceso iniciatore, nes privatininkai yra inertiški. Be to ne visuose sveikatos reikaluose turi būti svarbiausia pelnas. O privatininkas be jo, ir dar solidaus, nė piršto nepajudins.

Tokios iniciatyvos, manau, ženkliai daugiau naudos atneštų Lietuvai, nei 1 500 darbo vietų numatytas įkūrimas skiriant tam 110 milijonų eurų t.y. 1 darbo vieta virš 73 000 eurų, o kur dar administravimo kaštai. Praktiškai tai padovanoti kažkam pinigai.

Manau, svarbu valdančiajai daugumai ir opozicijai šiandien suprasti vieną esminę taisyklę, kad pandemija verčia mus visus ir politikus keisti įsisenėjusius įpročius ir nuo nuožmios konkurencijos, kuri dažnai perauga į neapykantą, pereiti prie bendrų reikalų tvarkymo kartu ir bendro gėrio kūrimo vardan mūsų gyvenimo ir ateities.

Daktaras Algimantas Matulevičius,

LSDDP Prezidiumo narys,
LPK Garbės Prezidentas,
Buvęs LRV ministras ir LR Seimo narys

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 78

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Reklama

Apklausa

Ar dalyvausite "Didžiajame Šeimos Gynimo Marše 2021"?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Karolis Venckus: „Mano mamai prokuroras Jakutis siūlo 2 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę“

Karolis Venckus: „Mano mamai prokuroras Jakutis siūlo 2 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Smurto auka

Jolanta Blažytė. Smurto auka

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Stambulo konvencija: viltis ar… baubas?

Lidžita Kolosauskaitė. Stambulo konvencija: viltis ar… baubas?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Apie dainą „Kelkis, Lietuva!“

Apie dainą „Kelkis, Lietuva!“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar „Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2021“ įgyvendins mūsų lūkesčius?

Arvydas Daunys. Ar „Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2021“ įgyvendins mūsų lūkesčius?

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Filantropas ar parazitas?

Jolanta Blažytė. Filantropas ar parazitas?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2021″ – svečiuose Romas Dambrauskas, žmogus sukūręs protestui himną

„Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2021″ – svečiuose Romas Dambrauskas, žmogus sukūręs protestui himną

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Jarūnė Rimavičė. Nuo ko Lietuvoje ginama Šeima?

Jarūnė Rimavičė. Nuo ko Lietuvoje ginama Šeima?

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis. Leisti keisti lytį nepilnamečiams, dekriminalizuoti narkotikus, naikinti alkoholio kontrolę – ką dar sugalvos trys liberalų partijos?

R. Karbauskis. Leisti keisti lytį nepilnamečiams, dekriminalizuoti narkotikus, naikinti alkoholio kontrolę – ką dar sugalvos trys liberalų partijos?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Artūras Orlauskas. Už savo Tėvynę kovosime iki galo

Artūras Orlauskas. Už savo Tėvynę kovosime iki galo

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Antanina Strumilienė. Jei Kudirka atsikeltų

Antanina Strumilienė. Jei Kudirka atsikeltų

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Padėka reklamuojantiems protesto žygį  „Didysis šeimos Gynimo Maršas 2021″

Arvydas Daunys. Padėka reklamuojantiems protesto žygį „Didysis šeimos Gynimo Maršas 2021″

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Kaip politikai gyvenimo trukmę Lietuvoje ilgino

Jolanta Blažytė. Kaip politikai gyvenimo trukmę Lietuvoje ilgino

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Geras pensininkas – miręs pensininkas

Algimantas Rusteika. Geras pensininkas – miręs pensininkas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Tai priestarauja Konstitucijai. Laisvas, sveikas zmogus negali buti izoliuojamas !! Broliai ir seserys nepasiduokime diktaturai....

kk

lietuvoje-kiek girdėti-tik kerta...miškai jau parduoti ...iki ko dasigyvenom...?...

Ona

Malonu girdėti apie tai, kad net teisininkai patvirtina, tai ką ir mes žinome...Tik ne visiems...

Savo žodžiai tik patvirtinote Remigijaus išdėstytą mintį: "Vieno žvilgsnio į šiuos reikalavimus pakanka, kad suvoktume,...

Ne visai taip. Leidimas išduotas vykdyti darbus nuo birželio iki spalio, todėl darbai sustabdyti laikinai....

Op

Vėl kokią afiorą prastuminės...

kk

ir ką tos žiurkės daro-?gyvena pas tamstą-?...

Pritariu visa širdimi....