infa.lt

Vitaminas B12. Ar Jūs jo gaunate?

Vitaminas B12. Ar Jūs jo gaunate?

03 kovo
01:01 2016

b12Vitaminas B12 yra sudėtingas vitaminas su unikaliu įsisavinimo mechanizmu ir eile neaktyvių analogų (molekulės, kurios atrodo panašios į B12, tačiau iš tikrųjų neturi aktyvių žmogui vitamino savybių) , kurie, galimai, sutrikdo vitamino veikimą. Įprastai vitamino B12 yra visuose gyvulinės kilmės produktuose (išskyrus medų). Nežiūrint į paplitusius gandus, patikimų augalinės kilmės šaltinių kuriuose būtų šio vitamino, nėra. Šis tvirtinimas teisingas tiek jūros dumbliams, tiek ekologiškai švariems produktams.

Viename iš pirmųjų tyrimų, atliktų dalyvaujant veganams, 1995 metais Didžiojoje Britanijoje, veganų, su nervų pažeidimais ir demencija (silpnaprotyste), organizmuose buvo aptiktas žymus vitamino B12 deficitas. Šis tyrimas, o taip pat daugelis po to buvusių tos pačios tematikos tyrimų apie vitaminą B12 veganų organizmuose, daugelis kitų įrodymų (smulkiai aprašytų straipsniuose, išvardintuose žemiau – originalo straipsnyje), ir nuomonės dietologijos srities specialistų bei sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų, kurie patys yra veganai, vienbalsiai kalba apie tai, jog vitamino B12 vartojimas arba produktų praturtinimas juo būtinas optimaliam veganų ir daugelio vegetarų sveikatos palaikymui. Laimei vitaminai B12 susiformuoja fermentuojantis bakterijoms, ir todėl nebūtina vartoti gyvulinės kilmės produktus šio vitamino gamybai.

Nežiūrint į tai, daugelis žmonių, propaguojančių veganizmą, iki šiol tiki tuo, jog augalinės kilmės produktai gali aprūpinti organizmą visomis maistinėmis medžiagomis, būtinomis optimaliai žmogaus sveikatai, ir ignoruoja būtinybę papildomai vartoti vitamino B12 šaltinius. Kiti gi pripažįsta vitamino B12 vartojimo būtinybę, tačiau tam neteikia ypatingos reikšmės. Pasak dar vienos nuomonės, žmonėms būtinas tik nedidelis šio vitamino kiekis, ir todėl organizme vitamino B12 gali užtekti daugeliui metų.

Kai kurie žmonės, perėjimo prie augalinės kilmės maisto vartojimo metu, iš tikrųjų, kepenyse turi dar pakankamai vitamino B12 atsargų, jog būtų išvengta stipraus deficito atsiradimo po kelerių metų. Pasikliaunant tuo, daugelis prieina neteisingų išvadų apie tai, jog veganams pakanka nedidelėmis dozėmis vartoti vitaminą B12, kartą per keletą metų. Iš tiesu, kad sukauptų tokias vitamino B12 atsargas kepenyse, būtina ilgus metus reguliariai jį vartoti viršijant dienos normos kiekius (išskyrus atvejus, kai žmogus vartoja grynus vitaminus, nes tai leidžia gerokai greičiau padidinti atsargas). Kai kurie žmonės pakankamai neturi vitamino B12 atsargų, kuriomis būtų galima laikytis netgi trumpą laikotarpį.

Į tai, kad pas veganus vitamino B12 lygis paprastai žemesnis, nei pas mėsėdžius ar vegetarus, dažnai atsakoma, jog veganams labai retai pasireiškia B12 deficito simptomai. Tačiau daugelis veganų patys to nesuvokdami vartoja šio vitamino turinčius produktus. Be to paskelbtuose tyrimuose buvo užfiksuota daug vitamino B12 deficito pas veganus atvejų. Kai kuriais atvejais deficito simptomai dingdavo po to, kai žmogus pradėdavo vartoti vitaminus, turinčius B12, tačiau kitiems žmonėms tai nepadėjo todėl, kad organizmui jau buvo padaryta žala. Be to, aš reguliariai sutinku veganus, kuriems buvo nustatyta vitamino B12 deficito diagnozė, o taip pat tuos, kuriems pasireiškė deficito simptomai.

Ši straipsnių serija sudaro išsamią 1980 metais paskelbtų mokslinės literatūros, skirtos vitamino B12 problemoms ir veganų mitybai tyrimui, apžvalgą. Žmonėms, propaguojantiems veganizmą, kurie nėra pasidomėję visomis detalėmis, rekomenduojama susipažinti su rekomendacijomis ir straipsniais „Ar įmanoma, jog maitinantis natūraliai, būtina papildomai vartoti vitaminus?“ (nuorodos originale anglų kalba)

Žemiau nurodytuose straipsniuose dažnai sutinkamas B12 lygio matavimų vienetai. Paaiškinimą tam galima surasti priede 10 „B12 lygio matavimo vienetai“.

Aštrus vitamino B12 deficitas

Vitaminas B12 apsaugo nervinę sistemą. Jo nebūvimas arba trūkumas gali sukelti negrįžtamas neigiamas pasekmes (pavyzdžiui: aklumas, kurtumas ar demencija). Nuovargis, dilgčiojimas rankose ir kojose gali būti pirmi deficito požymiai.

Vitaminas B12, taip pat kaip ir folatas (folio rūgštis), būtinas kraujo kūnelių (eritrocitų) dalijimuisi. Kai kuriais atvejais veganai vartoja tiek folato, jog netgi esant vitamino B12 deficitui, eritrocitai jų organizme išsaugoja galimybę normaliai dalintis. Kitais gi atvejais, eritrocitai nesugeba dalintis tinkamu būdu, kas sukelia nuovargio jausmą dėl makrocitinės (arba Megaloblastinės) anemijos.

Silpnas vitamino B12 deficitas

Homocisteinas yra baltymų metabolizmo pašalinis produktas. Padidėjęs homocisteino lygis susijęs su padidėjusia širdies ir kraujagyslių sistemos ligų ir insulto rizika. Nuo 1999 m. iki 2003 m. buvo atlikta daugybė tyrimų, kuriuose mokslininkai lygino homocisteino lygį tarp veganų ir vegetarų, nevartojančių vitaminų, turinčių B12, su homocisteino lygiu ne vegetarų tarpe. Kiekviename iš šių tyrimų homocisteino lygis pas veganus ir vegetarus buvo aukštesnis, nei pas ne vegetarus, ir rodikliai tiek viršijo ribas, jog tai reiškė didelę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis bei insultu. Palyginimui, – viename tyrime buvo išanalizuotas homocisteino lygis pas veganus, vartojusius vitaminą B12 (vidutiniškai 5,6 mikrogramus per dieną). Jų homocisteino lygis buvo normos ribose.

Jeigu Jūs didžiąją savo gyvenimo dalį vartojote mėsą, tai, greičiausiai Jūsų organizmas sukaupė pakankamą vitamino B12 kiekį, kad išvengtų stipraus deficito per ateinančius kelerius metus. Tačiau B12 atsargos negarantuoja, jog homocisteinas ilgai liks normos ribose.

Autorius: Jack Norris, diplomuotas dietologas

šaltinis: veganhealth.org

parengė: Edita Sabaitė

Gerbiami skaitytojai, mes būsime labai dėkingi už bet kokią infa.lt svetainės paramą.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 817

Žymos

Atsiliepimų 2

  1. praeivis    -  2016-03-03, 15:31

    Visai neblogai pateikta, tik įtariu, jog nepatiko veganams-vegetarams, mat parodo jų maitinimosi būdo trūkumus, kai jie, atvirkščiai tą būdą kelia į aukštumas. Iš tiesų gamtos įstatymai negailestingi – viskas įeina į taip vadinamą maisto grandinę, ir kvaila atsisakyti to, kas nežiūrint į nieką, visgi yra vadinama maistu.

    Atsakyti į šį komentarą
  2. ateivis    -  2016-03-03, 19:42

    mesedziai maistui vartoja tik zoledziu mesa idomu is kur pas juos b12 gimsta ji turedami?

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...