infa.lt

Lidžita Kolosauskaitė. Kūno neliečiamumas – asmens autonomijos pagrindas

Lidžita Kolosauskaitė. Kūno neliečiamumas – asmens autonomijos pagrindas

09 gegužės
09:30 2020
Lidžita Kolosauskaitė

Nuotrauka iš asmeninio autorės archyvo

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.25 str. skelbia: „Fizinis asmuo neliečiamas. Be paties asmens (o kai asmuo neveiksnus šioje srityje, – be jo atstovo pagal įstatymą) valios ir laisvo sutikimo su juo negali būti atliekami jokie moksliniai, medicinos bandymai ar tyrimai. Šis sutikimas turi būti išreikštas raštu“. O kaip tai atrodo dabar – ar kas nors klausia sutikimo, kai žmonės kaip gyvuliai uždaromi mieste ir jiems kišami pagaliukai į nosį, kai jie SMS žinute įpareigojami (!) atvykti tyrimams, kai juos be jų sutikimo karantinuoja, gydo ir pan.?

Ne, šiuo metu susidaro įspūdis, kad mūsų kūnai priklauso nebe mums, o Vyriausybei. Ji gali mus „izoliuoti“, tirti, matuoti temperatūrą, grūsti į šnerves svetimkūnius, ventiliuoti, šerti vaistais ir daryti visa, kas jiems atrodo reikalinga, net jei mums atrodo kitaip. Mes galime būti gydomi, nors nesijaučiame susirgę. Štai taip pasikeitė formaliai nepasikeitęs įstatymas.

Nes iš esmės iš autonomiškų žmonių buvome paversti „ydingomis visuomenės ląstelėmis“, užkratu. Mes nebesame žmonės su vardu, pavarde ir paciento teisėmis. Mes tiesiog „galimas biologinis užkratas Nr. …“. Biologiniai užkratai teisių neturi. Juos galima net ir utilizuoti.

Dažnam nėra aišku, kas tas „kūno neliečiamumas“ ar kodėl ši doktrina atsirado demokratinių valstybių įstatymuose. Norint suvokti šios normos prasmę, ištakas bei taikymo praktiką neišvengiamai teks padaryti tam tikrą istorinę, teisinę bei medicininę apžvalgą.

Medicinos istorija yra nesibaigiančių klaidų istorija. Neskaitant fakto, kad turbūt nerasime mediko, kuris nėra suklydęs, dažnu atveju klysdavo net ne pavieniai specialistai, o visa sistema.

Prisimintini atvejai – psichikos ligų gydymas elektros srove, lobotomija. Be to, medicina neretai tapdavo ir represiniu įrankiu – daugelis žino sovietinę psichiatriją, kuri režimui nepalankius veikėjus ilgiems metams įkalindavo psichiatrijos ligoninėse.

Mažiau kas girdėjęs, kad tokia sistema vienu ar kitu laiku veikė beveik visose valstybėse. Airijoje nesantuokinių ryšių turinčios moterys neretai būdavo pripažįstamos psichikos ligonėmis, priverstinai gydomos, iš jų būdavo atimami ir atiduodami įvaikinti jų vaikai.

Nacių koncentracijos stovyklose įkalinti žydai buvo naudojami medicininiams eksperimentams, daugelis kurių baigdavosi mirtimi arba luošumu, neskaitant pačių procedūrų barbariškumo (daugelis atliktos be jokių nuskausminamųjų, taip pat ir vaikams). Gydytojas J. Mengele – vienas žinomiausių sadistų šiuolaikinės medicinos istorijoje, ne veltui dažnai vadinamas „mirties angelu“.

Medicina save diskreditavo ir visuomenė suprato, jog procedūros negali būti atliekamos be paties paciento sutikimo, nes tik tai leis išvengti medikų ir valstybės atstovų piktnaudžiavimo. Galų gale, net nesant piktnaudžiavimo, sveikatos sistemos klaidos palieka pasekmes ne gydytojų, o pacientų gyvenimams.

Kadangi joks medikas negali garantuoti, kad jo teikiamos paslaugos nepadarys daugiau žalos nei naudos, tai ir versti tomis paslaugomis naudotis negali. Sprendimą, ar rizikuoti sveikata, turi priimti pacientas.

Šis paprastas principas tapo asmens autonomijos pagrindu, užtikrinančiu, kad joks žmogus netaps „bandomąja žiurke“, nebus įkalintas ligoninėje, neturės patirti skausmingų ir žeminančių procedūrų. Nors principas skirtas apsaugoti pacientams, bet kėlė ir medikų profesijos prestižą, nes iš represinio aparato jie tapo gelbėtojais.

Praktikoje nepasirašius sutikimo formos net kraujo neimdavo. Pamenu vieną bylą, kur teismas įpareigojo (galimą) vaiko biologinį tėvą pasidaryti DNR tyrimą. Aukštesnės instancijos teismas išaiškino, kad tokio įpareigojimo būti negali, nes tai pažeidžia asmens teisę į kūno neliečiamumą.

Ir štai, 2020 m. mes pervažiuojame šį principą tankais ir sakome, kad velniop tas sutikimas – kiekvienas pilietis yra ne daugiau kaip potencialus viruso nešiotojas ir dėl to turi susitaikyti su tuo, kad valstybė (vardant jo paties sveikatos!) darys su juo ką panorėjusi, pradedant privalomu gydymu ir baigiant visa eile net ne medicininių priemonių – sekimu, darbo bei socialinių teisių ribojimu.

Kuriamas naujas „gražus“ pasaulis, kur vėžiu sergantys ministrai pirmininkai skirstys žmones į „rizikos grupes“ ir pagal tai ribos jų teises dirbti, keliauti, bendrauti ir pan.

Ar tik man vienai ši sistema ironiškai panaši į kadais turėtą represinį psichiatrijos aparatą, kuris nuspręsdavo, kas kam galima? Pažymėtina, kad argumentų panašumas stebinantis – psichiatrų visagalybė buvo grindžiama tuo esą tie „psichai“ baisiai pavojingi ir, jei nebus priverstinai gydomi, tai visus aplink išpjaus.

Dabartinių „herojų“ visagalybė aiškinama analogiškai – virusas labai pavojingas ir net iš pažiūros sveikas žmogus gali išmarinti pusę populiacijos! Tik nusičiaudės ir kris visi aplink negyvi. Reikia kuo griežčiausių priemonių – tik dėl jūsų pačių saugumo, žinoma.

Tačiau AŠ nebijau viruso. Šiandien bijau gydytojų. Ir daugybė žmonių aplink mane taip pat. Kaip kokia apsėklinimui paruošta telyčia galiu gauti SMS, kur man prisistatyti ir ten jie jau nutars, ką su manimi daryti. Dėl mano pačios saugumo, žinoma.

Tačiau esminis klausimas yra labai elementarus ir vedantis į tą paprastą ir dabar turbūt jau suprantamą civilinio kodekso nuostatą – kam priklauso mano kūnas?

Man ar Vyriausybei? Ir jeigu jis priklauso man, tai kaip kažkas kitas gali nuspręsti, ką su juo daryti?

Žmonėms, kurie bijo viruso, turi būti sudaryta galimybė tirtis, gydytis, izoliuotis ir apskritai elgtis taip, kaip jiems atrodo reikalinga. Žmonės, kurie nejaučia tokio poreikio, neturi būti verčiami sistemos vergais. Juolab, kad Švedijos ir Baltarusijos pavyzdžiai patvirtina, jog populiacija net ir be karantino neišmirs.

šaltinis: lidzita.lt

Daugiau šios autorės rašinių galite rasti paspaudę nuorodą: Lidžita Kolosauskaitė


Žymos

komentarų 11

 1. GintarasAurimas    -  2020-05-09, 09:50

  Jus visiskai teisi

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Hm    -  2020-05-09, 10:57

  Laisvė yra suprastas būtinumas, o tai supranta tik sąmoningi žmonėms. Kai tokių visuomenėje (bet kurioje) mažuma, tenka imtis ir laisvę ribojančių veiksmų dėl jų pačių ir aplinkinių. Tokios kaip absoliučios laisvės nėra ir būti negali, net ir po mirties yra sava tvarka ir ten jokia „saviveikla“ nepraeis… Kol kas statistiniai rodikliai rodo, kad ribojimai pasiteisino, vadinasi veiksmai buvo teisingi ir ko tada priekaištauti?

  Atsakyti į šį komentarą
  • Lidžita    -  2020-05-09, 11:11

   Stovi žmogus įbridęs į vandenį ir makaluoja pagaliu. Praeivis nustebęs klausia:
   – Ką Jūs darote?
   – Krokodilus baidau.
   – Bet Neryje nėra krokodilų! – sušunka praeivis.
   – Matote, kaip gerai baidau, – sutinka.

   Atsakyti į šį komentarą
 3. Jurate    -  2020-05-09, 14:05

  Atrodo kad sveiko proto ir drasiu zmoniu nedaug ir like.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Lidžita    -  2020-05-09, 17:35

   Padaugės. Virvė ant kaklo pažadina ir protą, ir drąsą.

   Atsakyti į šį komentarą
   • Hm    -  2020-05-09, 23:45

    Tai taip ir nesupratote, kad pati blogiausia tvarka visada bus geresnė už pačią geriausią betvarkę… Nesu iš tų žmonių, kuriems baisu, kurie skiepijasi ir t.t… Per metus vidutiniškai išsitraukiu po 10 erkių ir taip jau 15 metų, net negalvoju skiepytis. Encefalitu persirgau kaip sloga, tik galva paskaudėjo ilgiau. Laimo liga praėjo pati be jokių antibiotikų. Tą patį galvoju ir apie koroną, bet iš pagarbos bendrai valstybės tvarkai laikysiuosi reikalavimų – kol jie neperžengė sveiko proto ribų. Turiu tokią teisę ir ja pasinaudosiu… Kai man reikią nuspręsti – ar teisingi reikalavimai mano atžvilgiu iš valstybės pusės, visada pagalvoju – o kokį sprendimą priimčiau aš, būdamas jų vietoje?.. Visada pas žmogų bus vienoks sprendimas kai galvojama tik apie save ir visai kitoks, kai galvojama apie kitus ir dar jaučiama didelė atsakomybė dėl to sprendimo…

 4. Myndė    -  2020-05-10, 08:36

  Būtent – „kol neperžengė sveiko proto ribų“. Man atrodo, kad peržengė ir, blogiausia, kiek to sveiko proto žmonėse belikę…

  Atsakyti į šį komentarą
 5. NR    -  2020-05-10, 10:51

  Ar Jūs įsitikinusi, kad žmonės tiriami be jų raštiško sustikimo? Nerašykit, jei nežinot, klaidinat žmones.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Algirdas    -  2020-05-10, 11:20

   Esant pandemijai ir karantinui, pagal LR įstatymus, jūs jokių teisių neturite ir konstitucija jūsų nesaugo. Jūs galite būti gydomi, skiepijami, izoliuojami be jūsų sutikimo. Yra priimti tokie įstatymai, o jų papildymai bei pakeitimai, priimti labai neseniai, praėjo tyliai ramiai ir be jokių fanfarų. Jeigu vis dar tikite valstybe ir teisine sistema skaitykit ir gilinkitės. Aš kadaise netikiu, man nusišvilpt ir man jokie, žmonių sukurti, įstatymai negalioja.

   Atsakyti į šį komentarą
 6. To NR    -  2020-05-13, 15:52

  Taip,tiria be jokių pasirašymų!! Prievarta!

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Lidžita Kolosauskaitė. Sloguojantys hermafroditai

Lidžita Kolosauskaitė. Sloguojantys hermafroditai

komentarai 4 Skaityti visą įrašą
    Bilas Geitsas: Klimato pasikeitimai bus 5 kartus labiau mirštami nei pandemija

Bilas Geitsas: Klimato pasikeitimai bus 5 kartus labiau mirštami nei pandemija

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    KU rektorius, prof. Artūras Razbadauskas: „Jei vėl bus kalbama apie karantino įvedimą Lietuvoje, aš esu prieš!..”

KU rektorius, prof. Artūras Razbadauskas: „Jei vėl bus kalbama apie karantino įvedimą Lietuvoje, aš esu prieš!..”

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Povilas Masilionis. Konstitucinių dvasių būstinėje

Povilas Masilionis. Konstitucinių dvasių būstinėje

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aurelijus Veryga siūlo nesiveržti pas gydytojus, kai paslaugas galima gauti nuotoliniu būdu

Aurelijus Veryga siūlo nesiveržti pas gydytojus, kai paslaugas galima gauti nuotoliniu būdu

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Apie svetimas ligas

Jolanta Blažytė. Apie svetimas ligas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Vigilijus Jukna. Kaip auksinę e-sveikatos sistemą lietus nuplovė

Vigilijus Jukna. Kaip auksinę e-sveikatos sistemą lietus nuplovė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gyvenimas – tai maratonas

Gyvenimas – tai maratonas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Skurdo mentalitetas

Skurdo mentalitetas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Tavo vidinė stiprybė

Tavo vidinė stiprybė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis sureagavo į A. Landsbergienės kaltinimą puolant ją, esą kai nesugebėjo susidoroti su jos vyru

R. Karbauskis sureagavo į A. Landsbergienės kaltinimą puolant ją, esą kai nesugebėjo susidoroti su jos vyru

komentarai 3 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika: Pabaigos pradžia

Algimantas Rusteika: Pabaigos pradžia

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis: „viešai skelbiama, kad Karalienės Mortos mokykla galimai vogė asmens duomenis“

Ramūnas Karbauskis: „viešai skelbiama, kad Karalienės Mortos mokykla galimai vogė asmens duomenis“

komentarai 2 Skaityti visą įrašą

Būtų smagus straipsnis, jeigu viską pastatyti ant tvirto ekonominės krizės pamato. Dar pernai atėjo krizė!...

pats tiek kartų buvo ministeriu... ir kur rezultatai? Švietimas sugriautas... kas toliau? Kas atsakys? Kas...

kas matė Geitsą su kauke? o kas gali paneigti, kad nepaėjus bizniui su vakcinomis ir...

kažkas į geresnę pusę... bet reiktų analizuoti detaliau......

Liūdniausia, kad tokios paprastos (regis) tiesos taip retai bepasigirsta......

Aš pasakyčiau kaip pirštu į akį....

Viso pasaulio spauda seniai raso, kad vaikai pernesa koronavirusa visai lengvai. Imunitetas nereiskia, jog jie...

Ziauriai raso autore. Negailestingai. Bet tiesos yra. Per viduri....

pries ka kariausim ?kad tik amerikai ytikti !jei kas pultu.... ,-niekas nepadetu.....tik pinigus jankiam isvyliot.......

Lietuvoje žodis landsbergiai jau tapo keiksmažodžiu...

Vietoj Paleckis t. b. teisiamas padugnės Soros klapciukas landsberg....

Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Lidžita Kolosauskaitė. Kūno neliečiamumas – asmens autonomijos pagrindas* - nuoroda: https://infa.lt/45350/lidzita-kolosauskaite-kuno-nelieciamumas-asmens-autonomijos-pagrindas/