infa.lt

Sandrine Thuret: Jūs galite išsiauginti naujas galvos smegenų ląsteles. Ir aš papasakosiu kokiu būdu

Sandrine Thuret: Jūs galite išsiauginti naujas galvos smegenų ląsteles. Ir aš papasakosiu kokiu būdu

gruodžio 14
01:012015

sandrine thuretAr gali mums, suaugusiems, užaugti naujos nervinės ląstelės? Dėl šito dar yra šiokia tokia painiava, kadangi tai – gana nauja tyrimų sritis. Pavyzdžiui, kalbėdamasi su vienu iš mano kolegų, onkologu Robertu, aš išgirdau: „Sandrin, štai jums mįslė. Kai kuriems mano pacientams, žinantiems, kad jie jau pasveiko nuo vėžio, vis tiek randami depresijos simptomai“. Aš jam atsakiau: „Mano manymu, tai gana logiška. Vaistai, kuriuos duodate savo pacientams, užkerta kelią vėžinių ląstelių vystymuisi, bet gi, tu pat metu jie stabdo naujų neuronų gamybą smegenyse“. Robertas pažiūrėjo į mane, lyg būčiau ne pilno proto, ir pasakė: „Bet gi Sandrin, juk jie suaugę – suaugusiems naujos nervinės ląstelės jau nebesigamina“. Jo nuostabai atsakiau: „Iš tikro – gaminasi“. Tai fenomenas, kurį mes vadiname neurogeneze.

(Neurogenezė [neuronų generavimas])

Robertas nedirba neuromokslo srityje, o medicinos mokykloje jis nesimokė to, ką mes žinome dabar: suaugusios smegenys sugeba generuoti naujas nervų ląsteles. Taigi, Robertas, būdamas profesionalu, panoro ateiti į mano laboratoriją, kad geriau išstudijuotų šią temą. Aš surengiau jam ekskursiją po vieną įdomiausių neurogenezės požiūriu smegenų sričių – hipokampą. Tai pilka masė smegenų centre. Mes jau seniai žinome, kad jis svarbus mokymuisi, atminčiai, nuotaikai ir emocijoms. Bet visai neseniai mes sužinojome, kad tai – viena unikaliausių suaugusio žmogaus smegenų dalis, kur gali susidaryti nauji neuronai. Padarę hipokampo skerspjūvį ir padidinę vaizdą, mes pamatysime čia mėlynai pažymėtą naujai gimusį neuroną suaugusios pelės smegenyse. Kas liečia žmogaus smegenis – mano kolega iš Kalifornijos instituto Jonas Fryzen paskaičiavo, jog mes kas dieną hipokampe pagaminame 700 naujų neuronų. Tačiau sulaukus 50 metų mūsų visi nuo gimimo turėti neuronai pakeičiami į neuronus, susidariusius jau suaugusiame amžiuje.

video [anglų k.]:

 

Kodėl tie naujieji neuronai taip svarbūs ir kokia jų funkcija? Pirmiausia, mes žinome, kad jie reikalingi mokymuisi ir atminčiai. Eksperimentais įrodėme, kad jei blokuotume saugusių smegenų gebėjimą generuoti naujus neuronus hipokampe, tai bus užblokuotos atitinkamos atminties savybės. Tai ypač svarbu erdvės suvokimui – tam, kaip jūs, pavyzdžiui, orientuojatės mieste.

Mus dar daug reikia suprasti, o neuronai yra svarbūs ne tik pačiai atminčiai, tačiau ir jos kokybei. Jie padeda atminčiai veikti ilgiau, atskirti atskirti labai panašius prisiminimus, pavyzdžiui, rasti dviratį, kurį jūs kasdien paliekate toje pačioje stotyje, tačiau šiek tiek skirtingose vietose.

video [titrai rusų k.]:

 

Mano kolegai Robertui labiausiai įdomus buvo mūsų neurogenezės ir depresijos sąryšio tyrimas. Tirdami gyvūnų depresiją mes atradome, kad mūsų neurogenezė yra gerokai žemesnio lygio. Jei vartojame antidepresantus, tai didiname naujų neuronų gamybą ir mažiname depresijos simptomus, taip nustatydami aiškų ryšį tarp neurogenezės ir depresijos. Be to, blokuodami neurogenezę mes tuo pačiu sumažiname antidepresantų efektyvumą.

Tuomet Robertas sutiko, kad jo pacientai, nors ir visiškai pasveikę nuo vėžio, jaučia depresijos simptomus todėl, kad vaistai nuo vėžio trukdo naujų neuronų susidarymui. Todėl reikia šiek tiek laiko, kad atsirastų nauji neuronai ir atsistatytų jų normali veikla.

Taigi, kartu mes padarėme išvadą, jog turime pakankamai priežasčių nukreipti mūsų pastangas į neurogenezę, jei norime pagerinti atminties formavimąsi, nuotaiką ir netgi užbėgti už akių problemoms, kurias sukelia amžius ar stresas.

Todėl sekantis klausimas yra toks: ar galime mes valdyti neurogenezę? Atsakymas – taip. Tuojau atliksime nedidelį testą. Aš pateiksiu jums keletą veiksmų bei būsenų, o jūs turėsite pasakyti, ar jie mažina, ar didina neurogenezę. Pradėkime.

Mokymasis. Didina? Taip. Mokymasis stiprins naujų neuronų gamybą.

O kaip gi stresas? Taip, stresas mažina naujų neuronų susidarymą hipokampe.

Neišsimiegojimas? Žinoma, tai mažina neurogenezę.

Sekas? Oho! Taip, jūs teisūs, jis didina naujų neuronų gamybą. Tačiau, viskas turi būti subalansuota. Juk nenorime, kad per didelis sekso kiekis atvestų mus prie to, kad imtų trūkti miego?

Senėjimas? Neurogenezės tempas su amžiumi lėtėja, tačiau vis dar vyksta.

Ir pabaigai – ką manote apie bėgimą? Paliksiu tai spręsti jums patiems.

Tai vienas pirmųjų tyrimų, kurį atliko mano vadovas Rastis Geidžemas iš Solko instituto, kuris parodė, kad aplinka veikia neuronų gamybą. Čia matote pelės, kurios narve nebuvo rato, hipokampo dalį. Maži juodi taškeliai – tai būsimi naujai gimę neuronai. O štai kitoje vietoje matome hipokampą, pelės, kurios narve buvo ratas buvo. Galite pastebėti didelį kiekį juodų taškelių – būsimų neuronų.

Taigi, aktyvumas veikia neurogenezę, bet tai dar ne viskas. Tai, ką jūs valgote, taip pat veikia jūsų neuronų gamybą hipokampe. Jūsų dėmesiui pateikiu pavyzdinę dietą, susidedančią iš maistingų medžiagų, teigiamai veikiančių neuronų gamybą. Noriu į kai kurias jų atkreipti jūsų dėmesį: neurogenezė didėja sumažinus kalorijas 20-30 %. Trumpalaikis badavimas – laiko tarpo tarp maitinimosi didinimas – didina neurogenezę.

Flavanoidų vartojimas, kurių yra karčiajame šokolade ir mėlynėse, didina neurogenezę. Omega-3 riebiosios rūgštys, esančios žuvyse, tokiose kaip lašiša, spartina naujų neuronų susidarymą. O dieta, praturtinta riebalais, priešingai – neurogenezę veikia negatyviai. Etalonas – alkoholio vartojimas – silpnina neurogenezės procesą. Tačiau viskas nėra taip blogai: yra įrodyta [yra teigiama – vert past], jog rezveratrolis, esantis raudonajame vyne, padeda naujiems neuronams išlikti. Taigi, kai\jei kitą kartą imsite vartoti alkoholį, tai suteikite pirmenybę šiam „neurogeneziniam“ gėrimui [Nors geriau nevartokite jokio – aut past].

Ir pagaliau, leiskite man išskirti dar vieną punktą – jis yra šiek tiek neįprastas. Japonai įprastai atkreipia dėmesį į maisto tekstūrą. Jie įrodė, jog minkštas maistas silpnina neurogenezės procesą, ko negalime pasakyti apie maistą, reikalaujantį kramtymo ir trapų.

Visus šiuos duomenis, esančius ląstelių lygyje, mes gavome atlikdami bandymus su gyvūnais. Tačiau štai dieta buvo išbandyta su žmonėmis, ir mes įsitikinome, jog dieta veikia atmintį ir nuotaiką taip pat kaip ir neurogenezę. Tai yra, kalorijų mažinimas pagerina atminties galimybes, o dieta, turinti daug riebalų, padidina depresijos simptomus.

Ir priešingai: Omega-3 riebiosios rūgštys pagreitina neurogenezę ir padeda sumažinti depresijos sindromą. Todėl mes manome, kad dietos įtaka psichinei sveikatai, atminčiai ir nuotaikai iš tikro yra paaiškinama tuo, kaip ji veikia naujų neuronų gamybą hipokampe. Ir svarbu yra ne tik tai, ką jūs valgote, tačiau ir vartojamo maisto tekstūra, maitinimosi laikas ir jo kiekis. Mes, neurobiologai, besidomintys neurogeneze, norime labiau suprasti šių naujų neuronų funkciją ir tai, kaip galime paveikti jų išgyvenimą ir gamybą. Taipogi turime rasti būdą apsaugoti neurogenezės procesą, vykstantį Roberto pacientų galvose. O jums aš palieku patiems atsakomybę už jūsų asmeninę neurogenezę.

Ačiū.

Margaret Heffernan: Neįtikėtinas tyrimas, Sandrin. Kaip jau sakiau – tai pakeitė mano gyvenimą – dabar aš suvalgau labai daug mėlynių.

Sandrin Thuret: Labai gerai.

M. H.: Mane labiausiai domina bėgimo tema. Ar man reikia bėgioti? Ar pakanka aerobikos, kad aprūpinčiau smegenis deguonimi?Ar gali tai būti bet kokie aktyvūs veiksmai?

S. T.: Šiandien mes dar negalime tiksliai pasakyti, ar svarbus bėgimas pats savaime, tačiau manome, kad bet koks užsiėmimas, verčiantis kraują pakliūti į smegenis, turėtų veikti teigiamai.

M. H.: Tai man nėra būtina įsitaisyti ratą biure?

S. T.: Žinoma, ne.

M. H.: Koks palengvėjimas! Tai nuostabu. Sandrin Thuret, labai jums dėkoju.

S. T.:Ačiū jums, Margaret.

parengė: Darius Dimbelis

1 Atsiliepimas

  1. vigis   -  2015-12-14, 16:14

    Visgi manau kad tam kuris durnas smegenų šis dalykas nepridės. Kaip nepridėjo ir iki tol. Kažin ar iš jo apskritai yra kokios naudos. Kiekvienas žmogus turi savo organizmo ritmą ir nepriklausomai nuo to kiek jam tų neuronų priaugs, jis išliks koks buvęs.

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar esate patenkinti LR Prezidento rinkimų rezultatais?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
  Viktoras Uspaskich. Didžiausia grėsmė Europai yra Dalia Grybauskaitė!

Viktoras Uspaskich. Didžiausia grėsmė Europai yra Dalia Grybauskaitė!

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Tikslas ar moralė?

Arvydas Daunys. Tikslas ar moralė?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Kieno minkštoji galia ir kietoji negalia?

Kieno minkštoji galia ir kietoji negalia?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai siūlo imtis sankcijų prieš „Sputniknews.lt“ svetainę, kaip keliančią grėsmę Lietuvos informaciniam saugumui

Seimo konservatoriai siūlo imtis sankcijų prieš „Sputniknews.lt“ svetainę, kaip keliančią grėsmę Lietuvos informaciniam saugumui

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Dėl drabužių su sovietine simbolika pardavimų Seimo konservatoriai kreipėsi į „Adidas“

Dėl drabužių su sovietine simbolika pardavimų Seimo konservatoriai kreipėsi į „Adidas“

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  „Karščiai verčia mąstyti, ar išgyvensime iki 2030 metų“, – sako Seimo narys Robertas Šarknickas

„Karščiai verčia mąstyti, ar išgyvensime iki 2030 metų“, – sako Seimo narys Robertas Šarknickas

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Kaip puikiai tu sugebi erzinti kitus? (testas)

Kaip puikiai tu sugebi erzinti kitus? (testas)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Klimato kaitos padariniai Lietuvoje jau ne teorija, o realybė – pripažįsta konservatorė. Deja, valstybė tik pavėluotai reaguoja į situaciją

Klimato kaitos padariniai Lietuvoje jau ne teorija, o realybė – pripažįsta konservatorė. Deja, valstybė tik pavėluotai reaguoja į situaciją

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Reikės dar vienos alternatyviosios medicinos? – Alternatyviąją mediciną ministras A.Veryga siekia paversti tokia, kokia jau yra

Reikės dar vienos alternatyviosios medicinos? – Alternatyviąją mediciną ministras A.Veryga siekia paversti tokia, kokia jau yra

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  „Gaila, kad ignoruojamos socialinės atskirties problemos ir neieškoma bendrų sprendimų“, – sako Ingrida Šimonytė

„Gaila, kad ignoruojamos socialinės atskirties problemos ir neieškoma bendrų sprendimų“, – sako Ingrida Šimonytė

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Nueinančios prezidentės, Dalios Grybauskaitės, paskutinis metinis pranešimas

Nueinančios prezidentės, Dalios Grybauskaitės, paskutinis metinis pranešimas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai, spaudžia vyriausybę apdėti ekonominėmis sankcijomis Rusijos verslą

Seimo konservatoriai, spaudžia vyriausybę apdėti ekonominėmis sankcijomis Rusijos verslą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Teismo išteisintos Eglės Kručinskienės apkalta, prokurorų pastangomis ir ginant vaiko teises, bus tęsiama toliau

Teismo išteisintos Eglės Kručinskienės apkalta, prokurorų pastangomis ir ginant vaiko teises, bus tęsiama toliau

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą
  Ko siekta, kas pasiekta ir ko vėl siekiama naujai reformuojant miškų reformą?

Ko siekta, kas pasiekta ir ko vėl siekiama naujai reformuojant miškų reformą?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo narys R. J. Dagys: „Dauguma gyventojų mano, jog seksualinių mažumų eitynės prieštarauja visuomenės dorovei“

Seimo narys R. J. Dagys: „Dauguma gyventojų mano, jog seksualinių mažumų eitynės prieštarauja visuomenės dorovei“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Arvydas Šliogeris. Ekrano valdoma parazitų civilizacija

Arvydas Šliogeris. Ekrano valdoma parazitų civilizacija

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatorėms nepatiko pamokose dėstomas moters vaidmuo šeimoje: skleisti grožį, gerumą, meilę, tikėti vyru

Seimo konservatorėms nepatiko pamokose dėstomas moters vaidmuo šeimoje: skleisti grožį, gerumą, meilę, tikėti vyru

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Politiko išpažintis – aš esu melagis

Politiko išpažintis – aš esu melagis

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Seimo konservatorius kaltina Vilnius merą nutylint „profesionaliu gėjumi“ prisistatančio bendrapartiečio priekabiavimo faktą

Seimo konservatorius kaltina Vilnius merą nutylint „profesionaliu gėjumi“ prisistatančio bendrapartiečio priekabiavimo faktą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Apie vyrus, kurie negali laimėti

Lidžita Kolosauskaitė. Apie vyrus, kurie negali laimėti

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mokyklos suolo draugui Gediminui Kirkilui: nebūkite pagaliau svoločiais

Mokyklos suolo draugui Gediminui Kirkilui: nebūkite pagaliau svoločiais

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  „Lietuva Yra Čia“ judėjimas savo veiklą ketina tęsti

„Lietuva Yra Čia“ judėjimas savo veiklą ketina tęsti

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Apie “savo tiesą“

Apie “savo tiesą“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  „Dėl keliamos krizės valstybėje kaltas tik R. Karbauskis“ – tvirtina liberalai

„Dėl keliamos krizės valstybėje kaltas tik R. Karbauskis“ – tvirtina liberalai

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Ar pasakėte šiandien savo sūnums, kad jie NIEKADA nenaudotų fizinės jėgos prieš moteris, vaikus, senolius ar kitus silpnesnius?

Ar pasakėte šiandien savo sūnums, kad jie NIEKADA nenaudotų fizinės jėgos prieš moteris, vaikus, senolius ar kitus silpnesnius?

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą
  Vėl pati kalta?

Vėl pati kalta?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Lietuva rinkimuose parodė politinę brandą

Lietuva rinkimuose parodė politinę brandą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arkadijus Vinokuras. Šūdmalystė kaip politinė kultūra

Arkadijus Vinokuras. Šūdmalystė kaip politinė kultūra

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Apie sėkmingumą

Apie sėkmingumą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ugnius Kiguolis. Artėjant pasirinkimo momentui mano balsas nesikeičia – balsuosiu #priešingridą

Ugnius Kiguolis. Artėjant pasirinkimo momentui mano balsas nesikeičia – balsuosiu #priešingridą

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą
  Gindama viešąjį interesą prokuratūra rengiasi smogti Kručinskų šeimai. Ar tai tikrai visuomenės interesas?

Gindama viešąjį interesą prokuratūra rengiasi smogti Kručinskų šeimai. Ar tai tikrai visuomenės interesas?

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Kodėl Lietuvos balsas nėra pakankamai girdimas ir kodėl dabar yra tinkamas laikas populizmą keisti į deramą valstybės atstovavimą

Kodėl Lietuvos balsas nėra pakankamai girdimas ir kodėl dabar yra tinkamas laikas populizmą keisti į deramą valstybės atstovavimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Kunigai neturi kištis į politiką, agituojančią prieš Šimonytę

Kunigai neturi kištis į politiką, agituojančią prieš Šimonytę

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

keršyjam :))...

Naujas, Lietuviškas diskusijų tinklas: vaiksvidas.lt Čia jūsų nei apribos nei blokuos. ...

Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras melas: sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog...

Pasikartosiu. Parlamentines sistemos diegimas buvo pasauli valdyti ketinanciuju planas. Tai ne musu sistema, tai akivaizdi...

Čia jūsų nei apribos nei blokuos. Naujas Lietuviškas socialinis tinklas: vaiksvidas.lt...

kirskit daugiau miškų, žydai, vežkite medieną į usienį. Bus lietaus tada!...

Tą dieną homikai gaus šviežios mėsos......

po šito tekstuko tinklapis turės mažiausiai +1 "unikalų lankytoją..."...

čia kartais ne tas pats laikraštukas, kuris apsiputodamas kaltino rusus "kišantis" į jų rinkimus, kai...

tiesiog reikia kažkaip nukreipti dėmesį nuo "nepriklausomybės" pasiekimų..." Be to, nemažai daliai rinkėjų tai vis...

gražių paveiksliukų galerija: liaudiesmenas.livejournal.com...

Mokyklas reikėtų įpareigoti lavinti vaikus ne genderizmo įdėjomis, o skleisti gamtosaugos aktualumo ir svarbos principus....

Na, manau pakanka ir piršto atspaudo. Verčiau labiau akcentuoti saugumą prisijungiant prie įvairių paskyrų, o...

  Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28Skaityti visą įrašą
  Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20Skaityti visą įrašą
  Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Sandrine Thuret: Jūs galite išsiauginti naujas galvos smegenų ląsteles. Ir aš papasakosiu kokiu būdu* - nuoroda: https://infa.lt/4278/sandrine-thuret-jus-galite-issiauginti-naujas-galvos-smegenu-lasteles-ir-as-papasakosiu-kokiu-budu/