infa.lt

Sandrine Thuret: Jūs galite išsiauginti naujas galvos smegenų ląsteles. Ir aš papasakosiu kokiu būdu

Sandrine Thuret: Jūs galite išsiauginti naujas galvos smegenų ląsteles. Ir aš papasakosiu kokiu būdu

gruodžio 14
01:012015

sandrine thuretAr gali mums, suaugusiems, užaugti naujos nervinės ląstelės? Dėl šito dar yra šiokia tokia painiava, kadangi tai – gana nauja tyrimų sritis. Pavyzdžiui, kalbėdamasi su vienu iš mano kolegų, onkologu Robertu, aš išgirdau: „Sandrin, štai jums mįslė. Kai kuriems mano pacientams, žinantiems, kad jie jau pasveiko nuo vėžio, vis tiek randami depresijos simptomai“. Aš jam atsakiau: „Mano manymu, tai gana logiška. Vaistai, kuriuos duodate savo pacientams, užkerta kelią vėžinių ląstelių vystymuisi, bet gi, tu pat metu jie stabdo naujų neuronų gamybą smegenyse“. Robertas pažiūrėjo į mane, lyg būčiau ne pilno proto, ir pasakė: „Bet gi Sandrin, juk jie suaugę – suaugusiems naujos nervinės ląstelės jau nebesigamina“. Jo nuostabai atsakiau: „Iš tikro – gaminasi“. Tai fenomenas, kurį mes vadiname neurogeneze.

(Neurogenezė [neuronų generavimas])

Robertas nedirba neuromokslo srityje, o medicinos mokykloje jis nesimokė to, ką mes žinome dabar: suaugusios smegenys sugeba generuoti naujas nervų ląsteles. Taigi, Robertas, būdamas profesionalu, panoro ateiti į mano laboratoriją, kad geriau išstudijuotų šią temą. Aš surengiau jam ekskursiją po vieną įdomiausių neurogenezės požiūriu smegenų sričių – hipokampą. Tai pilka masė smegenų centre. Mes jau seniai žinome, kad jis svarbus mokymuisi, atminčiai, nuotaikai ir emocijoms. Bet visai neseniai mes sužinojome, kad tai – viena unikaliausių suaugusio žmogaus smegenų dalis, kur gali susidaryti nauji neuronai. Padarę hipokampo skerspjūvį ir padidinę vaizdą, mes pamatysime čia mėlynai pažymėtą naujai gimusį neuroną suaugusios pelės smegenyse. Kas liečia žmogaus smegenis – mano kolega iš Kalifornijos instituto Jonas Fryzen paskaičiavo, jog mes kas dieną hipokampe pagaminame 700 naujų neuronų. Tačiau sulaukus 50 metų mūsų visi nuo gimimo turėti neuronai pakeičiami į neuronus, susidariusius jau suaugusiame amžiuje.

video [anglų k.]:

 

Kodėl tie naujieji neuronai taip svarbūs ir kokia jų funkcija? Pirmiausia, mes žinome, kad jie reikalingi mokymuisi ir atminčiai. Eksperimentais įrodėme, kad jei blokuotume saugusių smegenų gebėjimą generuoti naujus neuronus hipokampe, tai bus užblokuotos atitinkamos atminties savybės. Tai ypač svarbu erdvės suvokimui – tam, kaip jūs, pavyzdžiui, orientuojatės mieste.

Mus dar daug reikia suprasti, o neuronai yra svarbūs ne tik pačiai atminčiai, tačiau ir jos kokybei. Jie padeda atminčiai veikti ilgiau, atskirti atskirti labai panašius prisiminimus, pavyzdžiui, rasti dviratį, kurį jūs kasdien paliekate toje pačioje stotyje, tačiau šiek tiek skirtingose vietose.

video [titrai rusų k.]:

 

Mano kolegai Robertui labiausiai įdomus buvo mūsų neurogenezės ir depresijos sąryšio tyrimas. Tirdami gyvūnų depresiją mes atradome, kad mūsų neurogenezė yra gerokai žemesnio lygio. Jei vartojame antidepresantus, tai didiname naujų neuronų gamybą ir mažiname depresijos simptomus, taip nustatydami aiškų ryšį tarp neurogenezės ir depresijos. Be to, blokuodami neurogenezę mes tuo pačiu sumažiname antidepresantų efektyvumą.

Tuomet Robertas sutiko, kad jo pacientai, nors ir visiškai pasveikę nuo vėžio, jaučia depresijos simptomus todėl, kad vaistai nuo vėžio trukdo naujų neuronų susidarymui. Todėl reikia šiek tiek laiko, kad atsirastų nauji neuronai ir atsistatytų jų normali veikla.

Taigi, kartu mes padarėme išvadą, jog turime pakankamai priežasčių nukreipti mūsų pastangas į neurogenezę, jei norime pagerinti atminties formavimąsi, nuotaiką ir netgi užbėgti už akių problemoms, kurias sukelia amžius ar stresas.

Todėl sekantis klausimas yra toks: ar galime mes valdyti neurogenezę? Atsakymas – taip. Tuojau atliksime nedidelį testą. Aš pateiksiu jums keletą veiksmų bei būsenų, o jūs turėsite pasakyti, ar jie mažina, ar didina neurogenezę. Pradėkime.

Mokymasis. Didina? Taip. Mokymasis stiprins naujų neuronų gamybą.

O kaip gi stresas? Taip, stresas mažina naujų neuronų susidarymą hipokampe.

Neišsimiegojimas? Žinoma, tai mažina neurogenezę.

Sekas? Oho! Taip, jūs teisūs, jis didina naujų neuronų gamybą. Tačiau, viskas turi būti subalansuota. Juk nenorime, kad per didelis sekso kiekis atvestų mus prie to, kad imtų trūkti miego?

Senėjimas? Neurogenezės tempas su amžiumi lėtėja, tačiau vis dar vyksta.

Ir pabaigai – ką manote apie bėgimą? Paliksiu tai spręsti jums patiems.

Tai vienas pirmųjų tyrimų, kurį atliko mano vadovas Rastis Geidžemas iš Solko instituto, kuris parodė, kad aplinka veikia neuronų gamybą. Čia matote pelės, kurios narve nebuvo rato, hipokampo dalį. Maži juodi taškeliai – tai būsimi naujai gimę neuronai. O štai kitoje vietoje matome hipokampą, pelės, kurios narve buvo ratas buvo. Galite pastebėti didelį kiekį juodų taškelių – būsimų neuronų.

Taigi, aktyvumas veikia neurogenezę, bet tai dar ne viskas. Tai, ką jūs valgote, taip pat veikia jūsų neuronų gamybą hipokampe. Jūsų dėmesiui pateikiu pavyzdinę dietą, susidedančią iš maistingų medžiagų, teigiamai veikiančių neuronų gamybą. Noriu į kai kurias jų atkreipti jūsų dėmesį: neurogenezė didėja sumažinus kalorijas 20-30 %. Trumpalaikis badavimas – laiko tarpo tarp maitinimosi didinimas – didina neurogenezę.

Flavanoidų vartojimas, kurių yra karčiajame šokolade ir mėlynėse, didina neurogenezę. Omega-3 riebiosios rūgštys, esančios žuvyse, tokiose kaip lašiša, spartina naujų neuronų susidarymą. O dieta, praturtinta riebalais, priešingai – neurogenezę veikia negatyviai. Etalonas – alkoholio vartojimas – silpnina neurogenezės procesą. Tačiau viskas nėra taip blogai: yra įrodyta [yra teigiama – vert past], jog rezveratrolis, esantis raudonajame vyne, padeda naujiems neuronams išlikti. Taigi, kai\jei kitą kartą imsite vartoti alkoholį, tai suteikite pirmenybę šiam „neurogeneziniam“ gėrimui [Nors geriau nevartokite jokio – aut past].

Ir pagaliau, leiskite man išskirti dar vieną punktą – jis yra šiek tiek neįprastas. Japonai įprastai atkreipia dėmesį į maisto tekstūrą. Jie įrodė, jog minkštas maistas silpnina neurogenezės procesą, ko negalime pasakyti apie maistą, reikalaujantį kramtymo ir trapų.

Visus šiuos duomenis, esančius ląstelių lygyje, mes gavome atlikdami bandymus su gyvūnais. Tačiau štai dieta buvo išbandyta su žmonėmis, ir mes įsitikinome, jog dieta veikia atmintį ir nuotaiką taip pat kaip ir neurogenezę. Tai yra, kalorijų mažinimas pagerina atminties galimybes, o dieta, turinti daug riebalų, padidina depresijos simptomus.

Ir priešingai: Omega-3 riebiosios rūgštys pagreitina neurogenezę ir padeda sumažinti depresijos sindromą. Todėl mes manome, kad dietos įtaka psichinei sveikatai, atminčiai ir nuotaikai iš tikro yra paaiškinama tuo, kaip ji veikia naujų neuronų gamybą hipokampe. Ir svarbu yra ne tik tai, ką jūs valgote, tačiau ir vartojamo maisto tekstūra, maitinimosi laikas ir jo kiekis. Mes, neurobiologai, besidomintys neurogeneze, norime labiau suprasti šių naujų neuronų funkciją ir tai, kaip galime paveikti jų išgyvenimą ir gamybą. Taipogi turime rasti būdą apsaugoti neurogenezės procesą, vykstantį Roberto pacientų galvose. O jums aš palieku patiems atsakomybę už jūsų asmeninę neurogenezę.

Ačiū.

Margaret Heffernan: Neįtikėtinas tyrimas, Sandrin. Kaip jau sakiau – tai pakeitė mano gyvenimą – dabar aš suvalgau labai daug mėlynių.

Sandrin Thuret: Labai gerai.

M. H.: Mane labiausiai domina bėgimo tema. Ar man reikia bėgioti? Ar pakanka aerobikos, kad aprūpinčiau smegenis deguonimi?Ar gali tai būti bet kokie aktyvūs veiksmai?

S. T.: Šiandien mes dar negalime tiksliai pasakyti, ar svarbus bėgimas pats savaime, tačiau manome, kad bet koks užsiėmimas, verčiantis kraują pakliūti į smegenis, turėtų veikti teigiamai.

M. H.: Tai man nėra būtina įsitaisyti ratą biure?

S. T.: Žinoma, ne.

M. H.: Koks palengvėjimas! Tai nuostabu. Sandrin Thuret, labai jums dėkoju.

S. T.:Ačiū jums, Margaret.

parengė: Darius Dimbelis

1 Atsiliepimas

  1. vigis   -  2015-12-14, 16:14

    Visgi manau kad tam kuris durnas smegenų šis dalykas nepridės. Kaip nepridėjo ir iki tol. Kažin ar iš jo apskritai yra kokios naudos. Kiekvienas žmogus turi savo organizmo ritmą ir nepriklausomai nuo to kiek jam tų neuronų priaugs, jis išliks koks buvęs.

    Atsakyti

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar palaikytumėte naują, konservatorių krikščioniškomis vertybėmis paremtą partiją?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Kazys Starkevičius. Kas yra gerovės valstybė?

Kazys Starkevičius. Kas yra gerovės valstybė?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Už priešrinkiminį valdžios pasišiukšlinimą 6,4 mln. eurų turės sumokėti vilniečiai

Už priešrinkiminį valdžios pasišiukšlinimą 6,4 mln. eurų turės sumokėti vilniečiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Žmogus gyvenime ir paskui [1]

Žmogus gyvenime ir paskui [1]

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Mūsų laikų herojai

Algimantas Rusteika. Mūsų laikų herojai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
„Pirkėjai svarsto, kad laikas atkurti „Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštystę“, – teigia „valstietis“ R. Šarknickas

„Pirkėjai svarsto, kad laikas atkurti „Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštystę“, – teigia „valstietis“ R. Šarknickas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Mindaugas Sinkevičius: Viešosios paslaugos ir privatus verslas – (ne)suderinama?

Mindaugas Sinkevičius: Viešosios paslaugos ir privatus verslas – (ne)suderinama?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

komentarai 9Skaityti visą įrašą
Arkadijus Vinokuras. Mes sergame baime

Arkadijus Vinokuras. Mes sergame baime

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ž.Pavilionis teigia Romuvą veikiant pagal Putino ideologų politiuką, tačiau neigia kaltinęs ją dirbant Rusijos tarnyboms

Ž.Pavilionis teigia Romuvą veikiant pagal Putino ideologų politiuką, tačiau neigia kaltinęs ją dirbant Rusijos tarnyboms

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Vytautas Landsbergis. Giminės

Vytautas Landsbergis. Giminės

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Prezidentas pasveikino Seimą rudens sesijos pradžios proga bei priminė bendrą siekį – Gerovės valstybę

Prezidentas pasveikino Seimą rudens sesijos pradžios proga bei priminė bendrą siekį – Gerovės valstybę

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Vaidas Navickas. Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje konkurencingiausia?

Vaidas Navickas. Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje konkurencingiausia?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Requiem mano Rugsėjo 11-ajai

Requiem mano Rugsėjo 11-ajai

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Gabrielius Landsbergis sveikina Prezidento idėjas, tačiau nerimauja, kad jos bus numarintos valdančiosios daugumos

Gabrielius Landsbergis sveikina Prezidento idėjas, tačiau nerimauja, kad jos bus numarintos valdančiosios daugumos

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Statybų sektoriui būtina revoliucija

Statybų sektoriui būtina revoliucija

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Lidžita Kolosauskaitė. Ką aš pasakyčiau savo vaikui

Lidžita Kolosauskaitė. Ką aš pasakyčiau savo vaikui

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Naujas (senas) ligų sezonas ir kasmet besikartojančios epideminės naujienos

Naujas (senas) ligų sezonas ir kasmet besikartojančios epideminės naujienos

komentarai 6Skaityti visą įrašą
Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (6)

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (6)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Nacionaliniai valdžios medžioklės ypatumai

Algimantas Rusteika. Nacionaliniai valdžios medžioklės ypatumai

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ugnius Kiguolis vs DELFI

Ugnius Kiguolis vs DELFI

komentarų 10Skaityti visą įrašą
Sveikatos ministerija pripažino, jog medikai netinkamai skiria ir dozuoja vaistus, dėl ko kyla rizika pacientų sveikatai

Sveikatos ministerija pripažino, jog medikai netinkamai skiria ir dozuoja vaistus, dėl ko kyla rizika pacientų sveikatai

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (5)

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (5)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Kaip „profesionalai“ portfelius pardavinėja?

Kaip „profesionalai“ portfelius pardavinėja?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Ar dabar išeitume į Baltijos kelią?

Algimantas Rusteika. Ar dabar išeitume į Baltijos kelią?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Kai nesugebama suprasti kito žmogaus minčių, tai atrodo, kad jis yra nevisprotis. Bet, greičiausiai, yra...

Jauciat kaip tvos sugrizusi karma jai , jos vaikams 🤔...

gal todėl kad nevaikšto žeme ir valgo riešutus???...

Mažeika ir prastūminėja....

vertetu pirmiau isanalizuoti juvenalines sutves smurta pries seimas 🙄.geda zal.valst., kad stai tokios pralindo i...

O tai ką nori įrodyti tuo komentaru?...

Nieko panašaus į šią hipotezę nesu girdėjusi, todėl manau, kad tai tiesa. Mažiausiai įtikima....

Tai tas kas rašo tas ir kvailas......

O ne kvaila ateitį patikėti į kažkieno kito, kas žino "geriau" rankas, ir tikėt tomis...

Pasiskaityk ir tu. Nes tai nėra nesąmonės....

Pats starkevičius su savo konservatorių šutve prieš dešimt metų ir įvedė PSD mokestį, prieštaraujantį LR...

praleido avinai progą išrinkti Kazimierą Juraitį, uns juk žadėjo seimą paleisti jei nedirbs tautai. ...

akivaizdžiai seimas ant tautos tuštinasi. Tauta reikalauja apkaltos šakalei (peticiją pasirašė daugiau nei 40K žmonių),...

VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

komentarai 6Skaityti visą įrašą
Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

komentarai 5Skaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

komentarai 8Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Sandrine Thuret: Jūs galite išsiauginti naujas galvos smegenų ląsteles. Ir aš papasakosiu kokiu būdu* - nuoroda: https://infa.lt/4278/sandrine-thuret-jus-galite-issiauginti-naujas-galvos-smegenu-lasteles-ir-as-papasakosiu-kokiu-budu/