• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Dovilė Šakalienė: Atėjo laikas ištraukti sekso pirkėjus iš šešėlio

Dovilė Šakalienė: Atėjo laikas ištraukti sekso pirkėjus iš šešėlio

07 lapkričio
21:27 2019

Dovilė Šakalienė

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė, kartu su kolegomis, įregistravo Baudžiamojo kodekso papildymo projektą straipsniu, numatančiu baudžiamąją atsakomybę sekso pirkėjams. Pagal pataisas „tas, kas siekė pasinaudoti arba pasinaudojo atlygintinėmis asmens seksualinėmis paslaugomis, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba areštu“.

Pataisų rengime dalyvavo Lietuvos ir tarptautinės nevyriausybinės organizacijos bei ekspertai, Dovilę konsultavo Vilniaus Universiteto baudžiamosios teisės specialistai. Pataisos atliepia 2014 metais Seimo priimtos rezoliucijos „Dėl baudžiamosios atsakomybės už seksualinių paslaugų pirkimą“ (XII-1464) įsipareigojimus.

Beje, tais pačiais 2014 metais Europos parlamentas ir Europos Tarybos parlamentinė asamblėja didele balsų dauguma pritarė rezoliucijoms, kuriose valstybės raginamos kriminalizuoti sekso pirkimą, nustoti bausti prostitucijoje išnaudojamas moteris ir mergaites bei suteikti joms reikalingą pagalbą.

„Dalis visuomenės vis dar vadovaujasi stereotipais apie prostitucijoje išnaudojamas moteris – deja, realybė liudija, kad į prostituciją jas atveda smurtas, traumos, skurdas, ir visa tai lydi jas prostitucijoje, tad bausdami jas tik giliname problemą. Moters sudaiktinimas ir sekso pirkimas yra tokia pat atgyvenusi patriarchalinė tradicija kaip ir žmonos mušimas,“ sako Dovilė Šakalienė.

„Priminsiu, kad dar 2011 metais Europos Parlamentas rezoliucija dėl naujos ES politikos gairių kovai su smurtu prieš moteris (2010/2209(INI)) pripažino prostituciją smurto prieš moteris forma. Beje, tik šalyse, kurios taiko tik sekso pirkėjo baudimo modelį, mažėja prostitucijos lygis – o jis tiesiogiai susijęs su prekybos žmonėmis mastais.“

Teisėsauga taip pat pripažįsta, kad dabartinis teisinis reguliavimas neefektyvus, nes prostitucijos mastai nemažėja, o sekso pirkėjai lieka šešėlyje nebaudžiami.

„Tyrimai, atliekami įvairiose šalyse – įskaitant tas, kuriose prostitucija legalizuota – liudija, kad prostitucijoje išnaudojamų moterų ir mergaičių psichikos ir sveikatos būklė labai prasta – 3 iš 5 serga potrauminio streso sindromu, 4 iš 5 yra priklausomos nuo raminamųjų, nuskausminamųjų ar psichotropinių vaistų.

Savižudybės rizika 12 kartų didesnė, nužudymo rizika 17 kartų didesnė, o Vokietijos mokslininkai įvertino, kad prostitucijoje išnaudojamos moters vidutinė gyvenimo trukmė yra 33 metai,“ atkreipia dėmesį Dovilė Šakalienė.

Palaikymo laišką pataisoms visiems Seimo nariams atsiuntusi prof. Dalia Leinartė, buvusi Jungtinių Tautų Komiteto prieš moterų diskriminaciją pirmininkė, pabrėžia, kad Komitetas „vienareikšmiai pasisako prieš moterų prostitucijoje baudimą. Komitetas taip pat pasisako prieš prostituciją kaip galimą ekonominę veiklą ar darbą.“

Laiške pabrėžiama: „Smurtas prieš moteris, lytinis mergaičių ir moterų išnaudojimas, kliūtys siekiant lyčių lygybės – visi šie probleminiai klausimai susijungia kai kalbame apie vieną žiauriausių smurto ir išnaudojimo formų – prostituciją.“

Pataisų pateikimas numatytas rudens plenarinėje sesijoje, lapkričio 7 d. opozicinėje darbotvarkėje.

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.
žiūrėjo 322

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt banko pavedimu
Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar dalyvausite "Didžiajame Šeimos Gynimo Marše 2022" gegužės 15 d?


  • Taip, būtinai (62%, 150 balsavo)
  • Dar nežinau, galbūt (24%, 59 balsavo)
  • Ne, nepalaikau (14%, 34 balsavo)

Viso balsavo: 243
Pradėta - 2022-05-01 @ 08:59
Pabaiga - 2022-05-14 @ 08:59

Leidžiama ... Leidžiama ...