infa.lt

Žemės gyventojų skaičius ims veržliai mažėti jau po 30 metų

Žemės gyventojų skaičius ims veržliai mažėti jau po 30 metų

19 rugsėjo
08:51 2019
Minia

infa.lt nuotr

Paprastai ekspertai perspėja apie galingą demografinį šuolį ir būsimą konkurenciją dėl išteklių. Tačiau ne visi sutinka su tokiu scenarijumi. Augantis išsilavinusių moterų skaičius gali apversti padėtį aukštyn kojomis.

JT prognozuoja, kad iki 2050 m. Žemėje gyvens daugiau nei 9,8 milijardo žmonių, o iki 2100 jų skaičius viršys 11 milijardų. Dauguma tyrėjų nurodo šiuos organizacijos skaičius kaip įrodytą faktą.

Tačiau žurnalistas Johnas Ibbitsonas ir politologas Darrelas Briceris savo knygoje „Ištuštėjusi planeta“ („Empty Planet“), aprašo kitokį scenarijų. Jie įsitikinę, jog po 30 metų pasaulio gyventojų skaičius pradės mažėti, ir šis procesas jau nesustos.

Brickeris ir Ibbitsonas atliko savo tyrimą ir aptiko, kad daugelis demografų nesutinka su JT ekspertais. Pirmiausia buvo kritikuojami statistiniai vertinimo metodai. Organizacija atsižvelgė į gimstamumą ir mirtingumą, taip pat į migracijos tempą.

Tačiau tuo pat metu niekas neatsižvelgė į padidėjusį moterų išsilavinimo lygį ir urbanizacijos tempus. Atsižvelgiant į šiuos veiksnius, iki 2100 m. planetos gyventojų skaičius vos tepasieks 8–9 milijardus.

Ekspertai įsitikinę, jog dabar ir paprasti žmonės, ir mokslininkai atkartoja tą patį mitą apie demografinį šuolį, nors to nepatvirtina faktai.

Išsilavinimas – pagrindinis faktorius

Interviu „Wired“ leidiniui analitikai cituoja austrų demografo Wolfgango Lutzo, tyrinėjančio švietimo poveikį gimstamumui, darbą. Anot jo, vis daugiau moterų turės kitokį požiūrį į reprodukcinį planavimą, dėl to gimstamumas mažės.

Tai tinka visų regionų atžvilgiu, tame tarpe ir Afrikai, kuri lygiagrečiai išgyvena veržlios urbanizacijos procesą.

Tyrėjai apklausė merginas iš 26 šalių ir dauguma pripažino, kad planuoja turėti ne daugiau kaip du vaikus.

Daugelis jų vis sąmoningiau priima sprendimus dėl giminės pratęsimo ir vis mažiau yra spaudžiamos visuomenės.

Svarbu atsižvelgti į Brickero ir Ibbitsono aprašytą demografinę tendenciją, nes nuo jos priklauso daugelis šiandien vykstančių procesų.

Transporto plėtra, parama kaimo regionams, socialinės garantijos – visa tai tiesiogiai susiję su demografiniais rodikliais. Ir kol kas analitikai linkę manyti, kad didės vyresnio amžiaus žmonių, o ne jaunų gyventojų dalis.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar 2019-ieji atitiko jūsų lūkesčius, ar iš valstiečių to ir tikėjotės?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Žemės gyventojų skaičius ims veržliai mažėti jau po 30 metų* - nuoroda: https://infa.lt/36411/zemes-gyventoju-skaicius-ims-verzliai-mazeti-jau-po-30-metu/