infa.lt

Evoliucinė žmogaus sėkmė susieta su „ištvermės genu“

Evoliucinė žmogaus sėkmė susieta su „ištvermės genu“

07 rugsėjo
11:06 2019
Sportininkai bėga

nuotr. © infa.lt

Šiuolaikiniai žmonės gyvena sėslų gyvenimo būdą, tačiau maratono bėgikų sugebėjimai yra užkoduoti jų DNR. Tuo įsitikinę tyrėjai iš JAV, atradę žmogaus ištvermės geną. Jie įsitikinę, jog būtent jis užtikrino Homo sapiens protėvių išlikimą.

Maždaug prieš 3 milijonus metų Afrikos klimatas tapo sausesnis, o tropinius miškus pakeitė savanos. Mūsų protėviai dėl daugybės adaptacijų sugebėjo prisitaikyti prie naujų sąlygų. Viena iš jų buvo neįprastas medžioklės būdas – ankstyvieji žmonės ilgai vydavosi savo grobį, kol žvėris krisdavo nuo išsekimo.

Kai kurių mokslininkų teigimu, gebėjimas ilgai bėgti nulėmė daugelį mūsų rūšies ypatybių: pavyzdžiui, ilgos kojos, padidėjusios prakaito liaukos ir kailio nebuvimas.

Tačiau specialistai mažai žinojo, kokie genetiniai pokyčiai žmonėms suteikė ištvermės. Naujas tyrimas, apie kurį pasakoja žurnalas „Science“, iš dalies atskleidžia šią paslaptį.

Mokslininkų komanda iš Kalifornijos universiteto San Diege (JAV) atidžiai išanalizavo CMAH geno, atsakingo už sialio rūgšties sintezę, darbą. Ši molekulė sintetinama daugumoje primatų organizmų, įskaitant šimpanzes, bet ne žmonių. Priežastis ta, kad mūsų genome CMAH yra sugadintas mutacijos.

Norėdami patikrinti hipotezę apie CMAH „sugedimo“ poveikį ištvermei, tyrėjai įvedė panašią mutaciją į pelių genomą. Po to modifikuoti graužikai kartu su kontrolinės grupės gyvūnais buvo priversti treniruotis ant nedidelio bėgimo tako.

Analizė parodė, kad graužikai su redaguotu genomu buvo 12% greitesni ir 20% ištvermingesni nei jų gentainiai.

Atidžiai ištyrę gyvūnų raumenis praėjus dviem ir keturioms savaitėms po treniruočių, mokslininkai padarė išvadą, kad žmonių CMAH versija leidžia efektyviau išnaudoti deguonį, suformuojant mažų kraujagyslių tinklą.

Tyrėjai mano, jog panašus mechanizmas padarė ištvermingesniais ir žmones Jų skaičiavimais, šio geno mutacija įvyko prieš 2–3 milijonus metų. Tai yra šiek tiek anksčiau, nei galima tikėtis iš paleontologinių duomenų. Galbūt, prieš pradėdami medžioti, mūsų protėviai pasinaudojo savo maratono savybėmis, ilgą laiką vaikščiodami ieškant valgomųjų augalų.


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Evoliucinė žmogaus sėkmė susieta su „ištvermės genu“* - nuoroda: https://infa.lt/36107/evoliucine-zmogaus-sekme-susieta-su-istvermes-genu/