infa.lt

Lidžita Kolosauskaitė. Psichologinis smurtas prieš suaugusiuosius

Lidžita Kolosauskaitė. Psichologinis smurtas prieš suaugusiuosius

23 sausio
01:01 2019
Lidžita Kolosauskaitė

Nuotrauka iš asmeninio autorės archyvo

Lietuvoje nuskambėjo eilinė „siaubo“ istorija – mokytoja rėkė ant klasės. Kas dar? Daugiau nieko, tik tiek – mokytoja rėkė ant klasės.

Dar tuo metu, kai aš mokiausi, niekas išvis nebūtų tam skyręs dėmesio, bet laikai modernūs – spauda antra diena linksniuoja mokytojos toną, psichiatru prisistatantis asmuo viešai rypauja, kad būtų privaręs į kelnes, o modernūs ir „laisvi“ piliečiai baisisi vaikams padaryta psichologine trauma.

Apie suaugusiajam padarytą psichologinę traumą, kai jo darbas yra išviešinamas ir pasmerkiamas Lietuvos mastu, niekas nekalba, nors net žudikai – ir tie – turi teisę į privatumą. Juos veda į teismą su megztiniais ant galvų, o tos mokytojos balsas nuskambėjo kiekvienuose namuose. Ir po viso to jai reikės toliau gyventi, dirbti, bendrauti su bendruomene. Kam gi tas rūpi?

Mokytoja negali, jokiais atvejais negali kelti tono, – įrodinėja spauda ir jos paveikti patiklūs piliečiai.

Tik kažin, kas atsakytų į tą mistinį klausimą – o kodėl mokytojas negali kelti tono? Kodėl tėvai negali kelti tono? Kodėl žmonėms išvis draudžiamos natūralios, žmogiškos emocijos?

Tiesa, jos draudžiamos tik suaugusiesiems, nes dėl vaikų priešingai – ne taip seniai viena tokia pernelyg emocinga psichologė šaipėsi (tai tikrai pats tinkamiausias žodis) iš tėvų, kurie neleidžia vaikams išsirėkti prekybos centre ant grindų.

Nes, kaip ji aiškino, neleisti vaikui išlieti visų jam kylančių emocijų yra… psichologinis smurtas. Psichologinis smurtas!

Ir negali sakyti, kad tai visiškas melas. Matote, išlietos emocijos tikrai padeda nurimti. Dėl to kartais žmogui būtinai reikia išsiverkti, išsikalbėti ar netgi… išsirėkti.

Vienam psichologiniam seminare pasakojo, kad viena iš priežasčių, kodėl tiek daug žmonių serga depresija, yra tai, kad gyvenamoji aplinka nenatūrali, žmogus verčiamas neadekvačiai reaguoti į jam kylančias situacijas, tarkim, esant konfliktui normalūs instinktai reikalauja veikti aktyviai – šaukti, pulti, suduoti, galų gale. Tuo tarpu socialinės normos reikalauja išlikti pasyviu.

Ilgainiui tas nenatūralus pasyvumas, kurio būtent yra reikalaujama darbe, mokykloje, kokiose nors įstaigose, pradeda veikti nervų sistemą tiek, kad jau reikia vaistų.

Nes žmogui natūraliai nebūdinga konflikto metu išlikti ramiu. Ilgus amžius tik aktyvūs veiksmai galėjo padėti išlikti situacijose, kuriose dabar mes turime būti pasyvūs. Mūsų psichika su ta dviprasmybe nesusitvarko ir galų gale „sėdame ant antidepresantų„.

Jei tiesiog suvoktume, kad suaugęs – kaip ir vaikas – turi emocijas ir kartais jų nesuvaldo, ta situacija mums neatrodytų nei kažkokia tragiška, nei labai išskirtinė, tai kodėl mes sakome, kad vaikai turi teisę turėti emocijas, o suaugusieji nebe? Kodėl net psichiatras viešai rypauja neva balso pakėlimas jam – suaugusiajam – sukeltų baimę iki trydos? Ir kieno tai problema – jo ar… to, kuris pakėlė balsą?

Ar mes nebeturime teisės išreikšti savo jausmų? Ar privalome būti kaip robotai?

Kaip suaugusiojo teisė nepatirti psichologinio smurto, apimant draudimą išreikšti natūralias emocijas? Ar tokia teisė prarandama vos sulaukus 18 – os metų?

šaltinis: lidzita.lt

Siūlome daugiau šios autorės straipsnių


Žymos

komentarai 8

 1. vitas    -  2019-01-23, 10:13

  Labai geras straipsnis,nes jau mes pradedame nuzmogeti.Pritariu jai visu 100%.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Lidžita    -  2019-01-23, 10:46

  Ačiū.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Antanas    -  2019-01-23, 13:50

  Mokytoja tik ryktelėjo ant vaikų…O tie vaikai, ką daro su mokytojais? Žinau tokį faktą. Mokytoja ėjo klasėje tarp suolų. Jai ant nugaros nukrito viena plaukų kasa, iš ant galvos supintų plaukų. Tuoj pat, užpaklyje sėdėjęs moksleivis, pagriebė mokytojos kasą ir ebepaleido. Atsigręžusi mokytoja kepštelejo per mokinio ranka ir tik tada išsilaisvino…Ir ką jūs manote? Po ilgų debatų, tardymo, ir kitų šlykštaus elgesio pedagogų ir jų viršininkų pusantro mėnėsio, mokytoja turėjo palikti mokyklą, apkaltinta, kad buvo blogai susynusi kasas…

  Atsakyti į šį komentarą
 4. vladas    -  2019-01-23, 16:58

  lietuva išskirtinė valstybė pasaulio akyse,kadangi darbdaviai ir kiti gali žmones durninti, meluoti, klastoti dokumentus ir taip toliau juos žeminti ir tyčiotis.., žmogus privalo vadovaujantis seimo priimamais įstatymais vadovaujantis būti su amerikoniška šypsenėle veide, kaip koks neadekvatus ar psichinių sutrikimų turintis žmogutis, jis privalo iškesti visapusiška psichologini-biurokratini terorą darbe,gatvėje ir savo namuose vaiko vykdoma terorizavimą,kadangi seimas sugalvojo apginti vaikų teises..,tačiau tuo pačiu visiškai naikindami suaugusiųjų teisę į ramų ir saugų gyvenimą nuo seimo ir jų deleguojamų institucijų savivaliavimų.., MANAU,KAD SEIMAS NEATLIEKA TO VAIDMENS,KURIS JIEMS YRA DELEGUOJAMAS JAU VIEN TUO, KAD LIETUVOS ŽMONĖS,KURIE JUOS MAITINA, RENGIA IR PER PRIEVARTĄ SUTEIKDAMI DAR IR APSIGAUBTI IMUNITETAIS,KURIŲ DIRBANTIEJI NETURI,O KEISČIAUSIAI SKAMBA KONSTITUCIJOJE VIENAS IŠ STRAIPSNIŲ PRIEŠ ISTATYMA VISI ESAME LYGUS, O 21 STR. SAKO, KAD NIEKAS NEGALI ŽEMINTI ŽMOGAUS GARBĖS IR ORUMO,SU ŽMOGUMI NEGALIMA ATLIKINĖTI JOKIŲ EKSPERIMENTŲ TAME TARPE IR MEDICININIU BE ŽMOGAUS LAISVANORIŠKO SUTIKIMO,KURIS TURĖTU BŪTI RAŠTIŠKAS SU ŽMOGAUS SUTINKANČIO DALYVAUTI TOKIUOSE EKSPERIMENTUOSE PARAŠU…, VADOVAUJATIS ŠIAIS KONSTITUCIJOS STRAIPSNIAIS ŽMOGUS TURĖTU BŪTI SEIMO APSAUGOTAS NUO PANAŠIŲ REIŠKINIŲ.., DEJA BET VISKAS VYKSTA PRIEŠINGAI SVEIKAI LOGIKAI.. IR TAI LENGVA PATVIRTINTI SEIMO IR MINISTRŲ RAŠTAIS

  Atsakyti į šį komentarą
 5. Antanui    -  2019-01-23, 19:51

  ta mokytoja tik riktelėjo? Na paviešinto pokalbio negalima vadinti riktelėjimu. Ten kalbama su kitokia intonacija.

  Atsakyti į šį komentarą
 6. Tykra    -  2019-01-24, 06:48

  Saunuole

  Atsakyti į šį komentarą
 7. Liljana    -  2019-01-24, 08:52

  O niekas nepagalvojo, kokią žalą vaikams darome mes,suaugusieji,reaguodamiį jų nelegalų įrašą? Kokius žmones mes išugdysime tuo?…

  Atsakyti į šį komentarą
 8. Ingrida    -  2019-01-24, 14:26

  Vis daugėja vaikų, kurie „žino savo teises“, negerbia nei vieni kitų, nei suaugusių, realiai, jie dažniausiai nebaudžiami gali įžeidinėti mokytoją, tyčiotis, rodyti nepagarbą. Tuo tarpu nėra siekiama, kad mokyklose mokytų aukštos kvalifikacijos, visapusiškai išsilavinę, šviesūs žmonės. Mokytojai nėra ruošiami psichologiškai. Mokytojų darbo nesistengiama padaryti prestižiniu, jis nėra padoriai apmokamas. Mokytojai apkraunami įvairiais biurokratiniais darbeliais, kaip ataskaitų teikimas ir pan. Vyresnio amžiaus mokytojai kai kurie vis dar taiko bendravimo su vaikais metodus, kurie priverčia vaikus paklusti iš baimės. Mokytojai nėra mokomi efektyvių bendravimo būdų. Daug būtų galima vardinti… Nori nenori pradedi tikėti, kad valdžiai neparankūs išsilavinę, mąstantys piliečiai.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad karantinas bus atšauktas iki rinkimų spalio mėnesį?


 • Taip, bus atšauktas (57%, 82 balsavo)
 • Ne, nemanau (35%, 51 balsavo)
 • Nežinau, neturiu nuomonės (8%, 12 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2020 21 gegužės @ 09:09
Pabaiga - 2020 21 birželio @ 09:09

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Lidžita Kolosauskaitė. Psichologinis smurtas prieš suaugusiuosius* - nuoroda: https://infa.lt/28720/lidzita-kolosauskaite-psichologinis-smurtas-pries-suaugusiuosius/