infa.lt

Savižudybių ir smurto prevencijos komisija siūlo uždrausti skelbti pilną informaciją apie tai, dėl ko žudosi žmonės

Savižudybių ir smurto prevencijos komisija siūlo uždrausti skelbti pilną informaciją apie tai, dėl ko žudosi žmonės

25 gegužės
18:36 2018

Dovilė Šakalienė

Gegužės 23 d. posėdyje Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija svarstė Visuomenės informavimo įstatymo 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą (XIIIP-1592(2)), kuriuo siekiama įstatyminiu lygiu reglamentuoti reikalavimus viešosios informacijos rengėjams ir (ar) skleidėjams dėl skelbtinų žinių apie savižudybes turinio bei pateikimo būdo.

Komisija įstatymo projekte siūlo viešosios informacijos rengėjus ir (ar) skleidėjus įpareigoti skelbiant žinias apie savižudybes ar bandymus nusižudyti, neskelbti savižudybės ar bandymo nusižudyti motyvų, priemonių ir būdų, netraktuoti savižudybės kaip tinkamo kokios nors problemos sprendimo būdo ar kaip savaime suprantamo, kasdieninio fakto, nevartoti savižudybes romantizuojančių apibūdinimų, neskelbti vaizdo medžiagos, kurioje būtų vaizduojamas savižudybės procesas ar bandantis nusižudyti, nusižudęs žmogus. Skelbiant tokią informaciją, privalu pranešti apie esamas emocinės ir psichologinės pagalbos galimybes bei pagalbos sau grupes nusižudžiusiųjų artimiesiems.

Pasak komisijos pirmininko Roberto Šarknicko „įstatymo pakeitimas didelių reformų visuomenėje tarp viešosios informacijos skleidėjų ir (ar) rengėjų nesukeltų, kadangi nuostatos iš esmės yra perkeliamos iš galiojančio Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso. Visgi, įstatyminis žinių apie savižudybes turinio skelbimo reglamentavimas įpareigotų žiniasklaidą atidžiau vertinti ir atsakingiau skelbti tokį turinį, kadangi vienas iš veiksnių, sąlygojančių psichologiškai labiau pažeidžiamus žmones žengti šį baisų žingsnį, yra netinkamas informacijos paskelbimas žiniasklaidoje.“

Komisijos posėdyje taip pat svarstytas klausimas dėl teisėsaugos gebėjimų identifikuoti ir tinkamai kvalifikuoti visų rūšių smurtą prieš vaikus ir moteris, nepradedamų, nutraukiamų ir sustabdomų ikiteisminių tyrimų. Komisija akcentavo, kad susiduriama su sisteminėmis problemomis teisėsaugai identifikuojant ir tinkamai kvalifikuojant smurtą prieš vaikus ir moteris (dėl smurto prieš vyrus teisėsaugai matomai klausimų nekyla – infa.lt pastaba).

Kadangi dažnai yra nesurenkama pakankamai įrodymų, pagrindžiančių nusikalstamos veikos buvimą, posėdžio metu ieškota teisinio reglamentavimo ir praktinio teisės taikymo spragų – aiškintasi, ar tai yra negebėjimas surinkti įrodymus ar pareigūnų požiūrio klausimas. Atkreiptas dėmesys, kad vis dar gajus požiūris „buitinio“ smurto atvejais, kad „auka pati kalta, pati išprovokavo konfliktą“. Komisijai kėlė susirūpinimą informacija dėl susitaikymo (meditacijos) atvejų smurto prieš vaikus ir moteris bylose. Užsienio valstybėse smurtą patyrusio asmens ir smurtautojo susitaikymas nėra rekomenduojamas, tačiau Lietuvoje tokie atvejai yra dažni. Posėdyje taip pat svarstyti smurto artimoje aplinkoje atvejų viešinimo, vaikų psichiatrinių ekspertinių trukmės klausimai.

Komisijos narė Dovilė Šakalienė posėdžio metu akcentavo, kad „sistema veiktų efektyviai, kiekvienas nukentėjęs asmuo turi teisę tikėtis atitinkamų standartų ir kad jie būtų užtikrinti, turi veikti vidinė kontrolės sistema, būti aiškūs saugikliai ir vieni iš pagrindinių dalykų yra atvirumas bei gebėjimas suprasti, kad nereikia bijoti pripažinti klaidas, nes tik jų atidi analizė gali leisti jų išvengti ateityje, kad tai netaptų tendencija.“

Komisija nutarė grįžti prie šio klausimo svarstymo Seimo rudens sesijos metu ir kartu su teisėsaugos institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis įvertinti teisėsaugos institucijų veiklos pokyčius bei ieškoti efektyvių minėtų problemų sprendimo būdų.

Posėdyje dalyvavo Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, Generalinės prokuratūros, Policijos departamento, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad karantinas bus atšauktas iki rinkimų spalio mėnesį?


  • Taip, bus atšauktas (57%, 82 balsavo)
  • Ne, nemanau (35%, 51 balsavo)
  • Nežinau, neturiu nuomonės (8%, 12 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2020 21 gegužės @ 09:09
Pabaiga - 2020 21 birželio @ 09:09

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Savižudybių ir smurto prevencijos komisija siūlo uždrausti skelbti pilną informaciją apie tai, dėl ko žudosi žmonės* - nuoroda: https://infa.lt/22842/savizudybiu-ir-smurto-prevencijos-komisija-siulo-uzdrausti-skelbti-pilna-informacija-apie-tai-del-ko-zudosi-zmones/