• Naujienos
 • Parama
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Manipuliacija sąmone – 9 paprasti būdai ir gynybos technika

Manipuliacija sąmone – 9 paprasti būdai ir gynybos technika

15 gegužės
01:19 2015

nashaplaneta.su

paveikslėlisKokias žaizdas atveria žodžiai? Kaip jais naudojasi nesąžiningi žmonės ir, svarbiausia, kaip jei iš to pelnosi?

Apie tai knygoje „Saugus bendravimas, arba, kaip tapti nepažeidžiamu!“ pasakoja psichoterapeutai Dmitrijus Kovpak ir Andrej Kameniukin.

Manipuliacijos ir manipuliatoriai

Manipuliacija – tai psichologinio poveikio rūšis, kuris naudojamas siekiant slapta įterpti į aukos psichiką tikslus, norus, siekius, santykius ar manipuliatoriaus nuostatas, nesutampančius su aktualiai egzistuojančiais aukos poreikiais. … Manipuliacijos auka žmogus gali tapti tik tuo atveju, jei pats tampa kaip bendraautorius ar proceso dalyvis. Manipuliacija tai ne tiek prievarta, kiek pagunda, žaidimas žmogaus silpnybėmis ir silpnomis vietomis. Šios silpnos vietos nustatomos per psichikos ir pasaulėžiūros ypatybes, jo vertybių ir santykių sistemas.

Nėra žmogaus, kuris nebūtų susidūręs su svetimo poveikio pasireiškimu. Manipuliatoriumi gali pasirodyti bet kas – verslo partneris, viršininkas, šeimos narys, TV laidos vedėjas, politikas ar netgi mes patys.

Žemiau mes išsamiau peržiūrėsime dažniausiai sutinkamus manipuliacijų tipus ir būdus kaip prieš tai atsilaikyti, kuriuos pavadinsime – priešnuodžiais.

Koja tarp durų“

Šį manipuliavimo būdą dažnai naudoja turgaus prekeiviai ir keliaujantys prekybos agentai. Viskas paslėpta tame, kad pradžioje pardavėjas nesiūlo pirkti, o tik „pabandyti“ ar „prisimatuoti“ savo prekę. Šiuo atveju veikia akivaizdžiai paprasti, tačiau veiksmingi sąmonės spąstai. Iš vienos pusės mums nesiūlo nieko pavojingo ar blogo, mums lyg ir paliekama pilna bet kokio sprendimo laisvė. Tačiau tereikia tik pabandyti ar apsirengti tai kas siūloma, kai pardavėjas iškart užduoda sekantį suktą klausimą: „Na kaip, patiko?“.

Atsakyti neigiamai į tokį klausimą apskritai nėra lengva, o tuo labiau, jei jūs jau „prisimatavote“ prekę ir ji jums krito į akį. Dažniausiai tokioje situacijoje jūs žinoma atsakote pritariamai. Ir tuo pačiu lyg ir duodate nevalingą sutikimą pirkimui. Juk, nors atrodytų, kalba eina išimtinai apie skonio pojūtį (patiko ar ne) ar išorinį įspūdį, iš tiesų už pardavėjo intereso slepiasi kitas klausimas: „Ar pirksite?“.

Taip, pavyzdžiui, dulkių siurblių pardavėjai nuo senų laikų Vakaruose, o dabar ir pas mus, dažnai pasiūlo nemokamai pasinaudoti kilimų valymu, tikėdamiesi, jog jau papuolę į šeimininko namus, sugebės juos įtikinti būtinybe pirkti būtent šį dulkių siurblį. Jiems svarbiausia – susitikti akis į akį, o ten jie jau sugebės išskleisti savo „parengtų ruošinių“ arsenalą įvairioms manipuliacijoms.

Priešnuodis: Nereikėtų jaustis nejaukiai, atsisakant įkyraus pasiūlymo. Jūsų kaltės ir diskomforto pojūtis minimu atveju – tik produktas įracionalių ir melagingų įžvalgų, kuriomis sumaniai groja perėjūnai. Pašalinti tas stygas, kuriomis minimu atveju groja manipuliatoriai, galima atsisakius noro patikti visiems be išimties. Perstokite siekti „visada būti aukštumoje“ – tai padės išvengti daugelio problemų.

Sprendimas čia ir dabar

Ši manipuliavimo technika nukreipta į tai, kad priversti žmogų priimti sprendimą nedelsiant. Manipuliatorius provokuoja ir kartais tiesiogiai reikalauja apsispręsti „čia ir dabar“, nes „rytoj jau bus per vėlu“. „Giebk maišus, stotis išeina!“ ir panašūs žodiniai grasinimai formuoja greito ir neapgalvoto sprendimo priėmimo. Sumaišties sąlygų ir emocinės įtampos kėlimas sumažina poelgių suvokimo ir protingo situacijos kontroliavimo lygmenį. Tuo naudojasi masė aferistų, pradedant stoties vagišiais ir baigiant finansinių piramidžių dalyviais bei statytojais.

Priešnuodis: Verta priimti sau patiems taisyklę ir ją visada atsiminti: „Niekad nepriimti skubotų sprendimų“. Jūs galite dešimtis kartų gauti smulkių laimėjimų priimdami tokius sprendimus, tačiau vieną kartą galite patirti labai didelių nuostolių nuo sekančio, tokio paties neapmąstyto. Ne veltui liaudies išmintis tvirtina, jog „Rytas protingesnis už vakarą“. Tam, kad nepralošti, vertėtų nespręsti nedelsiant, o priėmus informaciją domėn, atidėti tai kuriam laikui, reikalingam jos apmąstymui. Skubėkite lėtai.

Kartagina turi būti sugriauta

Pakartojimų technika – dar vienas veiksmingas būdas manipuliuoti žmonių sąmone. Pūnų karų metu – karų už išlikimą tarp Kartaginos ir Romos – rūstus romėnų senatorius Katonas Vyresnysis išgarsėjo savo vienu įpročiu. Pasisakydamas senate, apie ką jis bekalbėtų, – apie rinkimus, ar apie daržovių kainas Romos prekyvietėje, – kiekvieną savo pasisakymą Katonas nekintamai užbaigdavo viena ir ta pačia fraze: „O be viso to, aš manau, kad Kartagina turi būti sugriauta!“. Senatorius turėjo konkretų tikslą – pripratinti klausytojus prie šios savo minties. Toks daugkartinis vienos ir tos pačios frazės kartojimas galų gale išties davė savo vaisius ir privertė senatorius priimti tą mintį tiek, jog būsimas Kartaginos sugriovimas jiems tapo kažkuo natūraliu, kas vis tiek bet kuriuo atveju įvyks. Iš išmintingo senolio pradžioje pasišaipydavo. Tačiau vėliau viskas nutiko taip, kaip jis ir norėjo: kruvino tarpusavio karo pasekoje Roma nugalėjo – Kartagina buvo nušluota nuo žemės paviršiaus, o pati vieta kur ji stovėjo buvo išarta romėnų plūgais.

Priešnuodis: Pastebėkite daromą jums spaudimą, tame tarpe ir pasikartojimų techniką. Neleiskite kiekiui pereiti į kokybę jūsų priimamų sprendimų atžvilgiu. Priminkite sau jūsų pačių pozicijos argumentus.

Ne visiškai suprantamų žodžių ir terminų panaudojimas

Tokia gudrybė kaip kalbos pagražinimas protingais žodeliais ir sudėtingomis sąvokomis, gali iššaukti įvairias reakcijas pašnekovui. Iš vieno spusės – tai sudaro aptariamos problemos svarbumo įspūdį, pateikiamų argumentų svorį, aukštą kalbančiojo profesionalumo ir kompetencijos lygį.

Iš kitos pusės, nesuprantamų, panašių į mokslinius terminų naudojimas gali išprovokuoti atvirkštinę oponento reakciją, tokią kaip susierzinimas, susvetimėjimą ar pasitraukimą į psichologinę gynybą. Tačiau ši gudrybė pavyksta, kai pašnekovas gėdinasi kažką pasitikslinti ar apsimeta jog suprato apie ką eina kalba, ir priima pateikiamas išvadas.

Priešnuodis: Nebijokite prisipažinti savo nekompetentingumo, parodyti, jog kažko nežinote. Žinoti absoliučiai viską – neįmanoma. Svarbus ne erudicijos lygmuo, o tik noras ir siekis sužinoti tai, kas naudinga ir reikalinga. Nemąstant bandyti įsiminti žodynus – klaida, tolygi telefonų knygos studijoms. Pats patikimiausias tokio manipuliacijų būdo antipodas – neturėti baimės dėl to, kad galite būti demaskuoti jog kažko nežinote.

Atvirkštinis noras

Ši technika susiveda į tai, kad pasiekti kažką, atkakliai išreiškiant norą, atvirkščią tam, ko norisi iš tiesų. Reikalas tame, kad dėmesio akcentavimas į didžiausią noro išraiškos prašymą (pavyzdžiui daugkartinį jo kartojimą) pažadina, atvirkščiai, norą atsisakyti tai įvykdyti. O dažnai net provokuoja veiksmams visiškai priešingiems nei prašoma. Šį antagonizmą ir naudoja manipuliatoriai. (Labai panašu į mūsų valdžios 25 metus kartojamą „Rusai puola“).

Pavyzdys: savo įžymiu prašymu „Daryk su manimi ką nori, Broli Lapine, tik prašau, nesugalvok mesti manęs į tą erškėčių krūmą!“ (Joel Chandler Harris knygoje „Dėdės Remus’o pasakos“). Triušis manipuliatorius tikėjosi kaip tik priešingo savo pasisakymui efekto. Žinoma, Lapinas švystelėjo jį būtent į tą patį erškėčių krūmą, kuris, kaip žinia pasirodė gimtaisiais namais manipuliacijose pasikausčiusiam Triušiui.

Priešnuodis: Prieš tai, kaip erzintis nuo prašančiojo įkyrumo ir „nutarti daryti viską atvirkščiai“, pasistenkite užduoti sau klausimą apie pašnekovo galimus tikslus ir tikruosius tokio elgesio motyvus.

Masių nuomonės“ panaudojimas

Pasinaudojant šiuo būdu vykdomas nuomonių, pasisakymų, frazių parinkimas, sudarant įspūdį, jog taip daro visi. Pranešimas, pavyzdžiui, gali prasidėti žodžiais: „Visi normalūs žmonės supranta, kad…“ arba „Nė vienas sveikai mąstantis žmogus neims neigti, jog….“ ir t.t. „Bendros platformos“ įtaiga žmogui sudaromas įspūdis, jog dauguma tam tikros socialinės bendrijos, su kuria jis save identifikuoja, atstovų, kurių nuomonė jam svarbi, priima ir palaiko tokias vertybes, idėjas, programas ir t.t ir pan.

Priešnuodis: Pastebėkite didelius apibendrinimus. Juos apibūdina žodžiai-žymos, tokie kaip visi, niekas, visur, niekur, visada, niekada ir panašūs iracionalių nuostatų veikimo požymiai.

Dirbtinis abejingumas ar pseudo – nedėmesingumas

Ši technika slypi tame, kad manipuliatorius stengiasi kaip tik galima abejingiau reaguoti į pašnekovą ir jo teikiamą informaciją. Taip jis iššaukia pas oponentą nesąmoningą siekį bet kuria kaina pasistengti įtikinti manipuliatorių savo svarba jam. Manipuliatoriui telieka nukreipti iš savo manipuliacijų objekto informaciją, gaunant tuos faktus, kuriu objektas anksčiau net nesiruošė pasakoti.

Priešnuodžiai: Neskubėkite išmesti visų savo kozirių iškart. Labiau kontroliuokite savo emocijas ir elgesį.

Manipuliacija baime

Pasinaudojimas žmonių baimėmis – vienas iš mėgstamiausių visų tipų manipuliatorių ėjimų. Labai dažnai jie žaidžia nepakankamo žmonių informuotumo atžvilgiu. Vaikystėje gąsdindavo tėvai: „blogai elgsiesi – pasiims dėdė milicininkas“, „blogai mokysiesi– tapsi kiemsargiu“. Dabar viršininkai gąsdina atleidimo iš darbo grėsme, sutuoktiniai kits kitą – skyrybų grėsme, draugai ar draugės – santykių nutraukimu. Net televizorius gąsdina mus niūriomis naujienomis, o reklama karieso monstrais, mikrobais klozete ir prakaito kvapu.

Priešnuodžiai: Išsiaiškinkite kiek reali yra grėsmė. Patikslinkite patys sau tos grėsmės lygmenį ir tikimybe, kreipęsi į nepriklausomus ir patikimus informacijos šaltinius, o geriau į keletą.

Manipuliacija presupozicijos pagalba

Žmogaus smegenys veikia tokiu būdu, kad automatiškai sugalvoja-priduria informaciją praleistą sakinyje. Partneriai gali siūlyti vienas kitam pasirinkimo iliuziją: „Tu duosi man pinigus dabar ar rytoj?“, Presupozicija – „Tu vis tiek man duosi pinigus“. „Kokia valiuta jums bus patogiau sumokėti?“ Presupozicija – „Jūs mokėsite“. Kitas pavyzdys: „Parašykite mums, už ką jūs mylite „Galina Blanca““. Meilė šiam „brendui“ pareiškiama vos ne kaip aksioma. Variantai dirbtinai susiaurinami iki „už ką?“ Ir dar vienas kuklus pasirinkimas – rašyti ar nerašyti. Arba kaip klastingai suformulavo savo klausimą Kalsonas: „Tu nustojai gerti konjaką rytais?“ Atsakymas „Taip“ arba „Ne“ vienodai pastato pašnekovą į nepatogią padėtį. Gintis nuo presupozicinių kaltinimų plačiai, gali neužtekti argumentų ir laiko. Šis klastingas būdas neretai naudojamas „juodajame“ polittechnologų piare.

pastaba: presupozicija ( lot. prae – prieš ir sup positio – padėta po) – tai neišsakoma, bet turima omenyje kaip savaime suprantama ir priimama informacija. Tai tas, ką kalboje priimame kaip nediskutuojamą „tikrovę“..

Priešnuodžiai: Gynybos nuo tokios manipuliacijos taktika sekanti: nesutikti su primestais manipuliacijos ribojimais, įgarsinti savo įvykių versiją ir požiūrį į situaciją.

Infa.lt
Paremkite infa.lt  
žiūrėjo 3 661

Žymos

Atsiliepimų 2

 1. ra    -  2015-05-15, 08:26

  Tai tokias manipuliacijos kokios straipsnyje aprašytos kasdien sutinku beveik. Mačiau kad kažkas negerai, tik ne visada suprast galėjau kas. Ačiū parašiusiems, daug kas dabar paaiškėjo.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Loreta    -  2019-12-28, 00:35

  Tai prasau,parasykite tada kaip reikia bendrauti,kad neduok Dieve,nepagalvotų,o tuo labiau psichologai nenustatytų,kad cia manipuliacija,nes kiek supramtu,ji kiekviename zingsnyje,zodyje ir judesyje. Net galvoju,kad ir jūs siame straipshyje ,manypuliuojate skaitytojais :-)

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt per PayPal

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Ar, jūsų nuomone, Prezidentas turėtų įsikišti į situaciją valstybėje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...