infa.lt

Pandemijos užkardymo politikos rezultatas – didėjantis nedarbas ir stojantys verslai

23 sausio
06:30 2021

Nėra pinigų

Užimtumo rodikliai, bauginančios jaunimo nedarbo tendencijos, „Sodros“ pajamų surinkimas, parama verslui ir Užimtumo tarnybos veiklos tobulinimas – tai vienos iš temų, kurias penktadienį opozicinė Seimo Darbo partijos frakcija aptarė susitikime su socialinės apsaugos ir darbo ministre Monika Navickiene, ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite, Užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktore Inga Balnanosiene ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktore Julita Varanauskiene.

Remiantis „Sodros“ duomenimis, lyginant 2020 m. 3-iąjį ketvirtį su tuo pačiu ankstesnių metų laikotarpiu, per metus registruotų bedarbių skaičius išaugo 106 tūkst., tačiau Lietuvoje apdraustųjų skaičius tuo pačiu laikotarpiu sumažėjo tik 21 tūkst. Tuo tarpu nedarbo išmokų gavėjų skaičius, pavojingai augęs dar nuo pavasario karantino, antroje metų pusėje buvo jau stabilesnis ir pasiekė 90 tūkst. Tačiau vis vien lyginant su analogišku 2019 m. laikotarpiu, nedarbo išmokų gavėjų dabar yra perpus daugiau.

„Seimo Darbo partijos frakcijos nariams ypatingą susirūpinimą kelia jaunimo užimtumo lygis, kuris per pandemijos laikotarpį itin ženkliai krito žemyn. Įsivaizduokite, dar pernykštį rugsėjį praktiškai kas antras Užimtumo tarnyboje užsiregistravęs bedarbis buvo jaunesnis nei 29 metų. Išties, paslaugų sektorius – vienas labiausiai nukentėjusių per karantiną, čia daug ribojimų.

O juk daugiausia jaunų žmonių dirba maitinimo įstaigose, parduotuvėse. Tad šios dienos susitikimo metu norėjome sužinoti, kokias priemones skirtas jaunimui siūlo užimtumo tarnyba, kokias priemones yra numačiusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“, – sako Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna.

Komentuodama nedarbo tendencijas, socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė pastebėjo, kad šiuo metu mobilizuoja visus savo resursus, kad nuostoliai darbo rinkoje būtų minimalūs. Darbo ir pajamų netekusiųjų sugrąžinimui sudarys paprastesnę galimybę persikvalifikuoti, bus kompensuojamos darbo vietų steigimo išlaidos.

Dėl jaunimo siūlo paramą mokymuisi, subsidijuos jaunimo darbo vietų steigimą. Pasak ministrės, probleminis laukas yra matomas, o tikslas yra vienas – kad žmonės grįžtų į darbo rinką. Užimtumo tarnybos direktorė I. Balnanosienė papildė, kad gaunančių nedarbo išmokas asmenų skaičius dabar jau stabilizuojasi.

Statistikos duomenimis, karantino metu ir po jo galimybe gauti paramą, padengiančią dalį darbuotojų darbo užmokesčio, pasinaudojo daugiau nei 26 tūkst. prastovas skelbusių įmonių. Nuo pirmojo karantino pradžios už prastovas valstybė iš viso išmokėjo daugiau kaip 171 mln. eurų. Tačiau prašymų gauti subsidijas buvo fiksuota daugiau – net už 211 mln. eurų, bet į jas galėjo pretenduoti ne visi.

Susitikimo metu Seimo Darbo partijos frakcijos politikai domėjosi dėl tolimesnių paramų verslui COVID-19 pandemijos laikotarpiu, dėl nukentėjusių įmonių veiklos tęstinumo skatinimo. Taipogi buvo kabama apie Užimtumo tarnybos veiklos tobulinimą pandemijos ir popandeminiu laikotarpiu.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė, komentuodama pagalbą verslui atkreipė dėmesį, kad yra trys pagrindiniai tikslai – išsaugoti darbo vietas, konkurenciją ir šalies verslo konkurencingumą. Planuojamos naujos paramos priemonės sieks 150 milijonų EUR, o vasario mėnesį daugiau dėmesio sulauks ir individualiai dirbantys. Pasak jos, dabar vyksta derinimai su kitomis institucijomis, o pats paramos mechanizmas turės panašumo su subsidijomis įmonėms.

Tuo tarpu atsakydama į klausimą apie galimą patalpų nuomos kaštų kompensavimą ministrė patvirtino, kad dėl skaidrumo stokos šio mechanizmo atsisakoma. Tačiau ministrė patikino, kad antrame pagalbos verslui pakete planuojamas platesnis kompensacijų mechanizmas, kuriame galimai atsirastų vietos ir kitokiam verslo administravimo kaštų kompensavimui.

„Lietuva patyrė ženklų nedarbo padidėjimą per šį pandemijos laikotarpį. Vienas didžiausių iššūkių ir dabar, ir po pandemijos suvaldymo bus nedarbo lygio sumažinimas. Jei mes nesiimsime veiksmų, jei visi nedirbsime kryptingai, atsiras tokios problemos kaip socialinė nelygybė ir augantis skurdas. Tad išsaugoti darbo vietas – vienas iš pagrindinių mūsų tikslų“, – sako opozicinės Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 103

Žymos:

1 Atsiliepimas

  1. patrikas    -  2021-01-23, 14:27

    Mane labiausiai siutina kai jie meluoja, kad viskas kas blogai yra pandemijos pasekmė. Juk iš tikro tai jų politikos pasekmė, o ne pandemijos. Švedija nedarė jokių lockdown ir puikiauisiai laikosi

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Ačiū už jūsų blaivų požiūrį į Igną Vėgėlę.:)...

susidomėjimas nulinei tiesai......

Jei gerai suprantu, tai už GPS Rusija nėra atsakinga, kiekžinau, tai JAV žaisliukas. Taigi GPS...

Būtent taip, todėl aš tartis neskubėčiau, nes šiandiena šiukšlė, rytoj gali būti pati brangiausia preke...

Ed

Tarp kito galėtų tartis su...Rusija, tai vienintelė šalis, kuri sukūrė technologijas ir panaudotą branduolinį kurą...

mes

gyvename suklastotame, užvaldytame propagandos pasaulyje... tiesa yra tai suprasti... tik tikros žinios veda į tiesą......

A5

Tegu nebijo amerikonai kaip ana syki vel prigazdins teisejus ir niekas jokio orderio neisduos. Demokratija...