infa.lt

Ne gėjus, ne „bi“ ir ne hetero

27 liepos
01:01 2015

lenta.ru

Panseksualai – naujos seksualinės orientacijos atstovai

paveikslėlis

Ireland Baldwin ir Angel Haze | Foto: Kevork Djansezian/Reuters

Ar galima būti ir ne heteroseksualiu, ir ne gėjumi, ir ne „bi“? Seksologai mano, taip, ir įveda naudojimui panseksualumo, naujos XXI amžiaus seksualinės orientacijos, sąvoką. Apie šį fenomeną medžiagą jau pateikė The Daily Telegrahp, The New York Times. „Google Trends“ duomenimis, paieškoje užklausos „pansexuality“ tema tampa vis populiaresnės. Panseksualai yra net Holivude. Kas gi jie tokie?, – klausia straipsnio autorė Julija Verbi.

Žodis surastas

Priešdėlis pan- kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „visi“ arba „kiekvienas“. Tačiau panseksualumo idėja, žinoma, ne tik tame, jog „mylėti visus, kas juda“.

Panseksualas – tai individas, kuris gali jausti potraukį moterims, vyrams, transgenderiams, interseksualams (žmonės neapsisprendę dėl savo seksualinės orientacijos). Tuo pačiu, kalba neina apie seksualinį „visko valgymą“ ir pasileidimą.

Lytis renkanti partnerį nevaidina visiškai jokio vaidmens. Biseksualai jaučia potraukį ir vyrams, ir moterims, panseksualai – „genderiškai akli“ ir partnerio, ir savo lytinės priklausomybės atžvilgiu.

Panseksualumas teigia, jog sau poros reikia ieškoti išskirtinai vertinant geriausias žmogaus savybes, bendrus idealus ir emocijas, gaunamas su juo bendraujant, teigia straipsnio autorė.

Terminas atsirado 1990-ųjų viduryje, tačiau nebuvo populiarus. Panseksualumas, kaip reiškinys aktyviai aptariamas nuo 2010 metų. Seksologės Nikki Goldstein nuomone, priežastis tame, jog šiuolaikiniai jauni žmonės daugiau mąsto apie savo seksualumą ir įsigilina į jo niuansus gerokai įdėmiau, nei ankstesnė karta.

Įžymumas (celebrity) jau „madoje“

Panseksualai dažnai nesugeba apibūdinti savo jausmų ir minčių apie lyčių tarpusavio santykius. Ne bėda – daug kas jau suformuluota ne tik seksologų, bet ir įžymybių. Pagrindinai iš 20-mečių ir netgi jaunesnių kartos, kas patvirtina Nikki Goldstein teoriją.

paveikslėlis

Shailene Woodley | Foto: Mario Anzuoni/Reuters

Filmo „Divergent“ žvaigždė , 23 metų Shailene Woodley – ryškus panseksualumo pavyzdys. Tačiau ne visi jos gerbėjai tai suprato: kai 2014 metais aktorė pareiškė, jog „įsimyli žmones tokius, kokie jie, o ne dėl jų lyties“, daugelis nuodėmingai pagalvojo, kad mergina atliko „kaming-autą“ (coming out – „prisipažinimą“, „išėjimą“), prisipažino esanti biseksuali. Vėliau jai teko smulkiai paaiškinti savo poziciją.

22 metų Joshas Hutcherson suvaidinęs „Bado žaidynėse“ žurnalui „Out Magazine“ interviu metu prisipažino: „Šiuo metu aš 100 procentų esu heteroseksualus. Tačiau kaip žinoti? Galbūt po metų aš sutiksiu vaikiną ir suprasiu, jog jis man patinka“.

paveikslėlis

Joshas Hutcherson | Nuotrauka: Alessandro Bianchi/Reuters

Repo atlikėja Angel Haze susitikinėjanti su modeliu Ireland Baldwin (aktorių Alec Baldwin Kim Basinger dukra), taip pat išsako panašias mintis:

Meilė neturi ribų. Jei kažkas gali priversti mane jausti, juoktis… Vadinasi, aš galiu būti su juo. Man tas pats, net jei tai bus hermafroditas“.

Patogi savoka?

Ar kartais panseksualumas nėra patogus pasiteisinimas tiems, kurie nenori tiesiai ir sąžiningai pranešti, jog seksualiniame gyvenime pirmenybę teikia savo lyties atstovams?

Žinoma, jog būti homoseksualios orientacijos atstovu sudėtinga, net jei tu – Holivudo įžymybė. Niekas nepasmerks, tačiau, pavyzdžiui, ir pagrindinio vaidmens romantinėje melodramoje nepasiūlys. Argi gėjus gali būti lyriniu herojumi ir moterų troškimų objektu? Būtent dėl šios priežasties, pasak gandų, pagrindinio vaidmens filme „50 pilkų atspalvių“ negavo neslepiantis homoseksualumo aktorius Matt Bomer.

paveikslėlis

Matt Bomer | foto: Todd Williamson/Invision/AP

Gėjus Rupert Everett ne kartą pareiškė, jog „kaming-outas“ (prisipažinimas) sugriovė jo karjerą ir siūlė jauniems aktoriams patylėti apie savo seksualinę orientaciją, jeigu kino versle jie tikisi ne „valgyti paduota“, o pagrindinių vaidmenų.

Panseksualumas, žinoma, neįprastai patogus: ne gėjus, ne natūralas, tiesiog šiuolaikinis plačių pažiūrų žmogus. Nereikia „kaming-autų“, tačiau nereikia ir melo, tvirtina Julija.

Interesų klubas

Tyrime, neseniai paskelbtame The York Times, tvirtinama, jog vis daugiau jaunų žmonių pasaulyje identifikuoja save „pagrindinai heteroseksualiais“.

Sprendžiant pagal teminį bendruomenių kiekį Tinkle, panseksualumas – tikrai ne žvaigždžių sritis. Pavyzdžiui, „interesų klubo“ Pan Pride devizas – „Lytis – tai ne genitalijos“.

Twiteryje yra Pansexuality FTW grupė ir netgi paskyra Pansbians skirta „pansbianėms“.

„Bendruomenės apie panseksualumą leido man daugiau suprasti santykiuose su mano drauge, kuri anksčiau buvo vyru“, – sako viena iš užsiprenumeravusių paskutinę teminę paskyrą, 24-erių Kristen Ritchie.

…Galbūt, geriausiai sudėtingus panseksualų pojūčius išreiškia Angel Haze žodžiai, kuri mato savo idealius santykius pavyzdžiui taip: „Aš ne homo, ne bi, ne hetero. Visą tai apskritai manęs nejaudina. Dienos pabaigoje aš paprasčiausiai noriu būti su kažkuo, kas su manimi ant vienos bangos“, pabaigia Julija Verbi.

 

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 5 484

Žymos:

Atsiliepimų 2

  1. absurdas    -  2015-07-27, 17:01

    Tų lyčių ir nelyčių jau yra kur kas daugiau nei žemėje rasių.. Sakau gal laikas jau naujas žmonių rūšis atrast, jei jau taip nėra ką veikt proto bokštams?

    Atsakyti į šį komentarą
  2. aišku    -  2015-08-03, 08:23

    „Ne gėjus, ne „bi“ ir ne hetero” – reiškia išsi3,14sinėja prisinarkašinę…

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Ačiū už jūsų blaivų požiūrį į Igną Vėgėlę.:)...

susidomėjimas nulinei tiesai......

Jei gerai suprantu, tai už GPS Rusija nėra atsakinga, kiekžinau, tai JAV žaisliukas. Taigi GPS...

Būtent taip, todėl aš tartis neskubėčiau, nes šiandiena šiukšlė, rytoj gali būti pati brangiausia preke...

Ed

Tarp kito galėtų tartis su...Rusija, tai vienintelė šalis, kuri sukūrė technologijas ir panaudotą branduolinį kurą...

mes

gyvename suklastotame, užvaldytame propagandos pasaulyje... tiesa yra tai suprasti... tik tikros žinios veda į tiesą......

A5

Tegu nebijo amerikonai kaip ana syki vel prigazdins teisejus ir niekas jokio orderio neisduos. Demokratija...