infa.lt

Kepenys, saugokime jas nuo ligų ir nesveiko maisto įtakos

25 balandžio
14:31 2017

paveikslėlis

Kepenys – tai labai svarbus žmogaus kūno organas, linkęs į ligas. Mes turėtume suprasti tų ligų priežastis, simptomus ir profilaktikos būdus.

Tai antras pagal dydį mūsų kūno organas, ir jos vaidina vieną iš lemiamų vaidmenų virškinimo sistemoje. Per jas praeina viskas, ką mes vartojame, įskaitant ir vaistus.

Jos kovoja su infekcijomis, reguliuoja cukraus lygį kraujyje, šalina toksinus, kontroliuoja cholesterolio lygį, gamina baltymus ir išskiria tulžį, kuri padeda virškinimui. Be kepenų žmogus neišgyvens, tačiau joms galima nesunkiai pakenkti, jeigu nesiimsime saugumo priemonių.

Kepenų pažeidimo simptomai pasireiškia labai vėlai. Tokios ligos, kaip hepatitas A, B, C, hepatoceliuliarinis vėžys ir kepenų cirozė dažnai kyla dėl neteisingo gyvenimo būdo, per didelio alkoholio ir narkotikų, nuolatinio nesveiko maisto vartojimo ilgą laiko tarpą, nejudraus gyvenimo būdo ir fizinių apkrovų organizmui nebuvimo pasekoje.

Šiuo metu nėra vaistų rimtai pažeistų kepenų gydymui, ryšium su kuo yra labai svarbu stebėti šį daugiafunkcinį organą ir liaukas. Vienintelis būdas išsigelbėti atsisakius kepenims – tai jų transplantacija.

Kepenų ligų priežastys gali būti paveldimos ar genetinės:

• Nesveikas gyvenimo būdas ir maitinimasis
• Infekciniai susirgimai, hepatitas A, B ir C
• Didelių kiekių alkoholio bei narkotikų ir greitai paruošiamo maisto vartojimas
• Didelis kūno masės indeksas (KMI), susijęs su antrojo laipsnio diabeto rizika
• Nutukimas

Kepenų susirgimų ir kepenų vėžio simptomai:

• Pykinimas ir vėmimas
• Staigus svorio sumažėjimas
• Apetito praradimas arba persivalgymo pojūtis po nedidelio maisto kiekio suvartojimo
• Bendras silpnumas ir nuovargis
• Skausmas viršutinėje pilvo dalyje (dešinėje arba šalia dešinės mentės)
• Kepenų padidėjimas (hepatomegalija)
• Blužnies padidėjimas
• Pilvo išpūtimas (ascitas)

Kepenų ligų profilaktika ir patarimai kepenų priežiūrai:

• Gyvenkite sveiką gyvenimą ir prisilaikykite subalansuoto maitinimosi.
• Vartokite maistui visas produktų grupes: kruopas, baltymus, pieno produktus, daržoves, vaisius ir riebalus. Į racioną įtraukite lapines daržoves, brokolius, spalvotus kopūstus, morkas, įprastinius kopūstus, obuolius ir riešutus.
• Maistą rinkitės su dideliu skaidulų kiekiu, pavyzdžiui, šviežius vaisius ir daržoves, pilno grūdo duoną, ryžius, grikius kviečius ir pan.
• Sekite, kad neužsikrėstumėte hepatitu A, B ir C perpilant kraują.
• Prisilaikykite asmeninės higienos, būtinai plaukite rankas po tualeto.
• Kelionių metu negerkite vandens iš krano.
• Atsisakykite alkoholio, tabako ir narkotikų.
• Reguliariai darykite fizinius pratimus.

Fortis Escorts širdies instituto kepenų transplantacijos skyriaus direktorius, daktaras Vivek Vij pasakoja: „Būdamos pagrindiniu žaidėju virškinimo sistemoje, kepenys perdirba viską, ką mes valgome ar geriame, įskaitant vaistus.

Su nedirbančiomis kepenimis žmogus neišgyvens, ir todėl šiam organui būtina atidi priežiūra. Būdamos daugiafunkciniu organu kepenys yra veikiamos virusų, nuodingų medžiagų, o taip pat užterštų medžiagų, kurių esama vandenyje ir maiste.

Tačiau netgi ir taip atakuojamos kepenys neskuba skųstis, todėl, kad tai atspari ir ištverminga mūsų kūno dalis. Dažnai žmonės turintys kepenų problemų net neturi supratimo apie savo susirgimą, todėl, kad yra labai mažai arba nėra visiškai jokių simptomų. Medicina pasiekė stambių laimėjimų kepenų susirgimų gydymo srityje, tačiau pilnai išgydyti kepenis kol kas neįmanoma. Todėl labai svarbu gyventi sveikai, vengiant kepenų pažeidimo.

Daktaras Gourdas Choudhri, vadovaujantis virškinamojo trakto ir hepatobiliarinės sistemos susirgimų katedrai Fortis institute, aiškina: „Kepenų vėžys šiai dienai užima penktą vietą tarp vėžinių susirgimų ir kasmet nusineša milijonus gyvybių. Naujausi atradimai diagnostikos ir gydymo srityje padėjo išgydyti daugybę pacientų. Būnant budriems ir reguliariai tikrinantis pas gydytojus, kepenų vėžį galima aptikti ankstyvojoje stadijoje.

Sekantis momentas, kurį reikėtų įsiminti. Vėžys beveik visada pažeidžia sergančias kepenis. Šiomis sąlygomis neįmanoma pervertinti medicininių patikrinimų ir tyrimų hepatito B ir C atžvilgiu reikšmės, o taip pat fiziškai aktyvaus ir sveiko gyvenimo būdo, kuris padės jums išsaugoti sveikas kepenis“.

 

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Ačiū už jūsų blaivų požiūrį į Igną Vėgėlę.:)...

susidomėjimas nulinei tiesai......

Jei gerai suprantu, tai už GPS Rusija nėra atsakinga, kiekžinau, tai JAV žaisliukas. Taigi GPS...

Būtent taip, todėl aš tartis neskubėčiau, nes šiandiena šiukšlė, rytoj gali būti pati brangiausia preke...

Ed

Tarp kito galėtų tartis su...Rusija, tai vienintelė šalis, kuri sukūrė technologijas ir panaudotą branduolinį kurą...

mes

gyvename suklastotame, užvaldytame propagandos pasaulyje... tiesa yra tai suprasti... tik tikros žinios veda į tiesą......

A5

Tegu nebijo amerikonai kaip ana syki vel prigazdins teisejus ir niekas jokio orderio neisduos. Demokratija...