infa.lt

„Biuro vedybos” daro mus laimingesniais

31 gruodžio
01:01 2016
paveikslėlis

© Rawpixel / Dollar Photo Club

Ofiso biuro sutuoktinis. Geriausios fiktyvios santuokos – tos, kurios tęsiasi nuo devintos valandos ryto iki penktos vakaro. BBC Capital apžvalgininkas aiškinasi, kaip „biuro sutuoktinis“ gali atvesti jus į sėkmę.

Sužinojęs, jog kolegė taipogi įsimylėjusi graikų mitologiją, Benas Fraibergas akimirksniu suprato, jog sutiko „savą žmogų“.

Tai nutiko 2007 metais, kai tik jis pradėjo dirbti Teksaso valstijos Ostino naujienų televizijos kanale operatoriumi. Tą dieną jis kartu su kolege reportere laukė žmogaus, turinčio duoti interviu.

„Tada mes dar blogai vienas kitą pažinojome“, – sako Fraibergas. Jie ėmė aptarinėti neseniai pasirodžiusį filmą „Troja“, ir mergina pasakė, jog tarp filmo ir graikų poemos „Iliada“, kuria remtasi statant filmą, yra daug nesutapimų.

„Pamenu, tą akimirką pagalvojau, jog tarp mūsų gali atsirasti labai ypatingi santykiai“, – pasakoja Fraibergas.

Jis kalba apie savo „biuro sutuoktinę“ – žmogų, su kuriuo jį sieja svarbūs, tačiau platoniški ryšiai darbe. Tam prieštaraujanti išmintis sako, jog kolegoms nevertėtų suartėti, tačiau šiuolaikinės sąlygos verčia mus atsisakyti tradicinių elgesio darbe taisyklių.

Šiandien vis sunkiau darosi išvengti artimų santykių su kolegomis ir vis daugiau darbuotojų gali pasigirti, jog turi savo „biuro žmoną“ ar „biuro vyrą“.

Tinklapis Vault.com, nagrinėjantis karjeros klausimus, rašo, jog pradedant 2010 metais, kasdien apie 30 % apklaustųjų pareiškia, jog jie darbe turi savo „antrąją pusę“, o 2013 metais šis rodiklis pasiekė net 44 %.

Tačiau kuo gi būtent skiriasi šie „matrimonialiniai“ santykiai nuo paprasčiausios draugystės, ir kodėl „biuro santuokos“ šiandien yra taip plačiai paplitusios?

Čedas Makbraidas – komunikacijų profesorius iš JAV Nebraskos valstijos Kreitono universiteto bei Karla Meison Bergen, užimanti komunikacijų katedros docento postą Šv.Marijos koledže Nebraskoje ėmėsi formuluoti šio termino esmę.

Bedirbdami jie pastebėjo, jog šį posakį pradėjo dažniau vartoti ir televizijoje. Jį netgi panaudojo norėdami nupasakoti santykius tarp buvusio JAV prezidento Džordžo Bušo jaunesniojo ir Kondolizos Rais, užėmusios valstybės sekretoriaus bei nacionalinio saugumo patarėjo postą.

2015 metais internete buvo apklausti 276 žmonės, apklausos rezultatai leido biuro sutuoktinių santykius pavadinti „ypatinga platoniška draugyste tarp darbo kolegų, kuriuos sieja tamprus emocinis ryšys, aukštas atvirumo bei palaikymo lygis, taipogi abipusis pasitikėjimas, sąžiningumas, ištikimumas ir pagarba“.

Kitaip sakant, šie santykiai yra gilesni, nei paprasta draugystė darbe ir daug kuo primena santuoką, tik be romantikos. Tik du respondentai Makbraidui ir Bergen papasakojo apie romantiškus jausmus savo „biuro antrajai pusei“ bei flirtą.

Makbraido ir Bergen tyrimo dalyviai teigė, jog turi daug bendro su savo biuro sutuoktiniu, taip pat ir vienodą jumoro jausmą ar intelekto lygį.

Daugelis jų kalbėjo apie didelį pasitikėjimo jausmą ir patikimą palaikymą iš biuro vyro ar žmonos pusės.

Kai kurie respondentai pareiškė, jog „antros pusės“ biure turėjimas jiems padeda geriau dirbti bei didina jų darbo našumą.

Be to, tyrėjai išsiaiškino, jog dėl santykių su biuro vyru ar žmona, darbuotojai gauna daugiau pasitenkinimo iš darbo ir yra lojalesni savo darbdaviui.

Fraibergas sako, kad jis ir jo biuro „sutuoktinė“, kuri šiuo metu dirba laidų vedėja tame pačiame kanale ir dėl to atsisakė duoti interviu, taip gerai susidirbo, jog vadovybė leido reportažus filmuoti tik jiems abiem.

„Šie santykiai leidžia mums išreikšti geriausius mūsų bruožus“, – teigia jis.

Teisingos sąlygos

Rikas Lešas yra vyriausiasis darbo su klientais partneris Toronto firmoje Korn Ferry Hay Group. Jo kompanija teikia konsultacines paslaugas personalo valdymo srityje.

Jo manymu, biuro sutuoktinių atsiradimą reikėtų vertinti kaip vis mažėjančios ribos, tarp darbo ir asmeninio gyvenimo požymį ir pasekmę.

Jis mano, jog dėl šiuolaikinių technologijų ir galimybės dirbti per atstumą vyksta šių dviejų sferų, kurias esame pratę atskirti vieną nuo kitos, maišymasis.

„Dar prieš penkerius metus telefoninės konferencijos metu išgirdę šuns lojimą visi būtų pasimetę, – sako Lešas. – Šiandien tai padeda sumažinti derybų įtampą“.

Lešas pabrėžia, jog paskutiniuoju metu keičiasi pats darbo biure pobūdis: jis tampa daug sudėtingesnis ir nenuspėjamas. Norint išspręsti naujas užduotis, tenka dirbti komandoje.

Vietoje to, kad kompanijos pravestų aiškią ribą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, jos aktyviai padeda darbuotojams susitelkti, organizuoja bendrus poilsio renginius, leidžiančius jiems geriau pažinti vienas kitą.

Būtent dėl to, Lešo manymu, ir atsiranda vis daugiau biuro sutuoktinių, o draugiški santykiai darbe darosi labiau gilesni, nei ankstesnių kartų.

„Bendraujant su savo biuro vyru ar žmona galima nebijoti pažeidžiamumo ir atvirai kalbėti apie savo jausmus ir nesėkmes“, – teigia jis.

Tabu ir „skyrybos“

Nežiūrint į tai, jog „vedybiniai“ santykiai darbe vis labiau plinta, kai kuriems žmonėms tokie terminai nėra priimtini.

Fraibergas reguliariai rašo Feisbuke apie savo „biuro žmoną“, tačiau ji jo „biuro vyru“ nevadina. Jis tai aiškina tuo, kad ji yra ištekėjusi ir nenori, kad žiūrovai susidarytų neteisingą įspūdį apie jų draugystę.

Apie 40 % Makbraido ir Bergen apklausos respondentų pareiškė, jog jie turi biuro sutuoktinį, tačiau jie vengia šio termino. „Tai rodo, jog šis terminas turi draudžiamų bruožų“, – sako Makbraidas.

Makbraido teigimu, problema yra ta, jog posakis „biuro sutuoktinis“ netinka jokiai standartinei kategorijai, tokiai, kaip šeima, kolegos ir draugai. Šis neapibrėžtumas gali sukelti nesusipratimus ir pyktį, kurie kenkia draugiškai atmosferai biure.

Makbraidas prisimena, kad, kai jis kartu su Bergen mokėsi magistrantūroje, juos vadino „biuro vyras ir žmona“. „Žinojau, kodėl taip apie mus sako, ir tai mane erzino. Kadangi ji turi vyrą, ir tai – ne aš“.

„Mano santykiai su kolega – tikros biuro vedybos“, – parašė viena iš 2014 metų tyrimo Vault Office Romance Survey respondenčių.

„Mes nuolatos kartu pietaujame, galiu jam patikėti bet kokią paslaptį, o jis visuomet pasirengęs mane išklausyti ir patarti. Laimei, tikroji jo žmona taipogi yra mano gera draugė!“

Makbraidas sako, jog tokie santykiai naudingi darbdaviui, juk jie daro darbuotojus laimingesniais, kelia jų darbo našumą ir jų lojalumą kompanijai.

Tačiau taip pat jie gali sukelti ir kitų darbuotojų pavyduliavimą bei išprovokuoti kaltinimus favoritizmu, ypač, kai kalbama apie santykius tarp viršininko ir pavaldinio.

Be to, yra dar vienas trūkumas: biuro sutuoktiniai gali ir išsiskirti. Kaip rašė vienas iš 2014 metų tyrimo Vault Office Romance Survey respondentų: „Mano biuro žmona išėjo iš darbo ir man taip liūdna. Man reikia naujos biuro žmonos“.

parengė: Darius Dimbelis

Gerbiami skaitytojai, būsime labai dėkingi už bet kokią infa.lt svetainei suteiktą paramą.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Ačiū už jūsų blaivų požiūrį į Igną Vėgėlę.:)...

susidomėjimas nulinei tiesai......

Jei gerai suprantu, tai už GPS Rusija nėra atsakinga, kiekžinau, tai JAV žaisliukas. Taigi GPS...

Būtent taip, todėl aš tartis neskubėčiau, nes šiandiena šiukšlė, rytoj gali būti pati brangiausia preke...

Ed

Tarp kito galėtų tartis su...Rusija, tai vienintelė šalis, kuri sukūrė technologijas ir panaudotą branduolinį kurą...

mes

gyvename suklastotame, užvaldytame propagandos pasaulyje... tiesa yra tai suprasti... tik tikros žinios veda į tiesą......

A5

Tegu nebijo amerikonai kaip ana syki vel prigazdins teisejus ir niekas jokio orderio neisduos. Demokratija...