infa.lt

Linas Karpavičius. Prieš audrą

Linas Karpavičius. Prieš audrą

25 gegužės
17:47 2023

Dar visai neseniai rašiau, kad mūsų šalies ekonomikai ateina sunkūs laikai.

Daug kas juokėsi, kaltino sąmokslo teorijomis ir panašiai. Ir tik visai neseniai ekonomistai prabilo apie techninę recesiją ir nedžiuginančias Lietuvos ekonomikos perspektyvas.

Garbūs ekonomistai ir kitokio plauko ekspertai bando kalbėti sudėtingomis frazėmis ir tik drumsčia vandenį. Drumsčia vandenį nes žino, kad drumstame vandenyje gerai gaudosi žuvis.

O ta žuvis mes visi ir esame. Pylė optimizmo makaronus mums ant ausų ir tik opa….techninė recesija. Atrodo, kaip perkūnas iš giedro dangaus. Bet jokio perkūno čia nėra. Yra paprasta ir aiški ekonominė logika.

Ir nieko čia nėra sudėtingo. Pažiūrėkite į kuro kainų degalinių švieslentėse. Dar prieš pusę metų situacija buvo visai kita. Mano senam Pasatui litras dyzelinio kuro kainavo tiek:

 • 2022-06-18—2,16 €
 • 2022-11-10—1,92 €
 • 2023-01-12—1,80 €
 • 2023-04-05—1,52 €
 • 2023-05-07—1,41 €

Prieš kelias dienas, savaitgalį jau buvo galima nusipirkti mokant 1,26 € už litrą.

Sakysite valio, gyvenimas gerėja. Iš pirmo žvilgsnio taip, bet jei pažiūrėsime giliau, tai reiškia tik vieną. Mažėja pervežimų apimtys. Mažėja, nes mažėja užsakymų iš gamintojų.

Gamintojai mažina gamybos apimtis nes mažėja užsakymų iš pardavėjų, mažėja užsakymų iš pardavėjų nes mažiau nuperkama prekių, mažiau nuperkama prekių nes mažėja pinigų ant rankų (perkamoji galia), mažėja pinigų ant rankų nes daugiau reikia atseikėti bankams už paskolas, lizingus ir t.t.

Europos centrinis bankas (ECB) įsismagino. Kelia palūkanas dažnai ir drąsiai. Tie patys garbūs ekonomistai bando nuspėti kada gi bus sustabdytas palūkanų kėlimas. Vieni sako šį rudenį, kiti sako, kad kitų metų pradžioje.

Pasakysiu karčią tiesą – palūkanų kėlimas nebus sustabdytas, kol nebus ubagais paversta visa taip vadinama vidurinė klasė. Nors jei geriau pagalvojus, vidurinės klasės pas mus niekada net nebuvo.

Vienas žmogus man pasakojo, kad prieš karą Biržuose, pagrindinėje Vytauto gatvėje buvo gal šimtas parduotuvių. Na, gal senolis kiek perdėjo. Sakykim, kad ir 50. Kaip ten bebūtų vis tiek daug. Kiek šiandien? Trys, penkios?

Štai tada, kai nuvažiuosite į Merkinę, Baisogalą, Maišiagalą, Babtus, Viduklę, Kulautuvą, Krekenavą, Švėkšną, Balbieriškį, Karmėlavą, Josvainius, Aukštadvarį ir kitus Lietuvos miestelius, ir ten, kiekviename iš jų rasite bent po 10 parduotuvių, tris kirpyklas, tris grožio salonus, tris svečių namus, tris mėsines, tris duonos kepyklėles, tris kavines, tris valgyklas, tris kafeterijas, tris bistro, tris alaus daryklas, tris mėsos ir tris žuvies rūkyklas ir dar krūvą siauros specializacijos įstaigėlių……ir kai visi tų verslų savininkai bus verslus įkūrę savo (ne nuomojamose) patalpose, štai tada galėsime sakyti, kad turime vidurinę klasę.

Informatikas palinkęs prie kompiuterio, dirbantis stambioje kompanijoje, gaunantis neblogą atlyginimą ir už maksimaliai įmanomą sumą pasiėmęs paskolą, nėra joks vidurinio sluoksnio atstovas. Jo gerovė priklauso nuo vieno centrinio banko valdytojo, vieno piršto bakstelėjimo.

Keletas Euriboro pakėlimų ir šį, dar visai neseniai išdidžiai vadintą vidurinės klasės atstovu, bus galima sutikti gyvenantį palapinėje buvusio taboro rajone. Suprantama, kad aš užaštrinu, bet tik tam, kad pajaustume kokioje sumautoje padėtyje esame.

Ir visokie ekonomistų raminimai, kad jau šį kartą mes pasiruošę, „įjungę saugiklius“, „įvertinę makroekonominius rodiklius“ ir kiti bla bla bla, čia nepadės. Balius baigėsi ir prasideda sunkios pagirios.

Šiandieninės, taip vadinamos „rinkos“ ekonomikos grimasos yra skaudžios. Senoliai sakydavo karčią tiesą – „jei su banku susidėsi tai tiktai bėdos turėsi“. Paskolų mechanizmai įvaldyti puikiai. Apie tai jau rašiau. Norint sukelti krizę reikia tik dviejų dalykų: iš pradžių pripumpuoti ekonomiką pigiais pinigais, o paskui nutraukti pinigų padavimą juos pabranginant.

Svarbiausia veiksmus atlikti kaip galima greičiau. Kilus krizei ir atpigus NT bus galima gerai pasipelnyti superkant bankrutavusių asmenų turtą. Priartėjome prie antro krizės rodiklio (pirmas – mažėjantys pervežimai) – pingantis NT.

Suprantama, kad rinkos dalyviams trūkstant pinigų pirma mintis, kuri kyla – eiti į banką pasiskolinti. Nueina Petras, Algis ir Kęstas į banką prašyti paskolos savo verslo atidarymui ar jau veikiančio verslo gyvybei palaikyti. Vieni negauna dėl staiga pasikeitusių banko reikalavimų, kiti pamatę palūkanų normas bėga iš banko neatsigręždami.

Permąsto kitus variantus. Lieka vienintelis įmanomas – likviduoti nereikalingą NT. Kitaip sakant parduoti. Deja…..

Parduoti užsigulėjusį NT nusprendžia ir babytė Bronė, ir teta Aldona, ir dėdė Karolis. Jiems taip pat reikia pinigų, pinigų pragyvenimui. Staiga rinkoje pagausėjus NT objektų suveikia jau tikri rinkos mechanizmai.

Padidėjusi pasiūla ir tuo pačiu sumažėjusi paklausa numuša NT kainas. Paklausa sumažėja dėl tų pačių priežasčių. Jauna pora, Sandra ir Paulius, nutaria nusipirkti butą iš babytės Bronės.

Nueina į banką teirautis dėl paskolos, bet pamatę banko būsto paskolos palūkanas bėga neatsigręždami ir atidėję savo svajones neapibrėžtam laikui.

Trečiasis krizės rodiklis – bankrutuojantys NT vystytojai. Pradėję statybas esant kiek įmanoma aukštoms statybinių medžiagų kainoms (prisimename, kad per pandemiją pridalinus pinigų sukilo statybinių medžiagų kainos), vystytojai nebegali pelningai parduoti savo vystomų NT objektų.

Pasipila nukainavimai, kurie nieko pakeisti nebegali, nes žmonės nebeima paskolų ir nebeperka NT. Prasideda bankrotai. Domino kaladėlės griūna toliau, krizės smagratis įsisuka.

Ketvirtas rodiklis. Ši krizė gali neaplenkti ir bankų bei vertybinių popierių rinkų. Visiems vienu metu prireikia pinigų, kurių tiesiog chroniškai trūksta. Visa laimė, kad Lietuvos žmonės taupūs. Bankuose, Lietuvos gyventojai juodai dienai pasidėję turi net 21 mlrd. indėlių. (sakykim, kad turi, dabar nesigilinkime kas tai per indėliai).

Visi vienu metu bėgame pasiimti, nes gyventi tai reikia. Kiti puolame išparduoti savo investicijas – vertybinius popierius, akcijas, bitkoinus ir t.t. Priminsiu, kad pas visus chroniškas pinigų trūkumas. Daug kas bus praradę darbus.

Tačiau bankai tiek pinigų neturi. Jie visus pinigus taip pat kažkur investavę. Jie puola pardavinėti savo investicijas – tuos pačius vertybinius popierius, akcijas ir kitus aktyvus. Prasideda griūtis akcijų rinkose ir kyla bankų likvidumo problema.

Įsivaizduokite, kylant Euriborui kyla ir išduodamų paskolų palūkanos, ir jau išduotų paskolų palūkanos, ir tuo pačiu mažėja imančių paskolas asmenų skaičius. Vadinasi sutrinka pinigų srautai. Padavimas pinigų į rinką per paskolas mažėja o išėmimas, per augančias palūkanas, didėja. Greitu laiku visiems trūks pinigų.

Reikėjo pasisukinėti po ūkinių prekių parduotuves. Buvau maloniai nustebintas. Konsultantai, kurių anksčiau neprisišaukdavau, dabar prisistatydavo vos tik pamatę, kad žioplinėju nerasdamas prekės. Vieną užkalbinau. Sako – Duotas nurodymas viską daryti, kad pirkėjas rastų prekę, kurios ieško. Krenta pardavimų apimtys.

O dabar prisiminkime ką daro mūsų visų laikų ir visų tautų genialioji valdžia. Suprantama, kad pila žibalą į ugnį. Perskirsto mokesčius, didina akcizus, įveda visuotinį NT mokestį, siaurina lengvatas ir t.t. ir pan. Šį kartą taip lengvai neišsisuksime. Mes tarp Europos centrinio banko ir savo valdžios gniaužtų.

Dabar apie „rinkos“ ekonomiką. Rinkos ekonomikos seniai nebeturime. Turime tik reguliuojamą ekonomiką. Dar ne komunistinę, bet plačiais žingsniais judančią link to. Sakysite nusišneku? Gerai, žiūrim…..

Yra toks susidaręs deficitas rinkoje – antibiotikų trūkumas. Jei veiktų rinkos ekonomika, neužpildžius rinkos vieniems gamintojams, atsiradusią laisvą nišą tuojau pat užpildo kiti gamintojai. Laisvoje rinkoje „šventa vieta laisva nebūna“.

Jau kuris laikas trūkumas egzistuoja ir stebuklingai neišsisprendžia. Neišsisprendžia, nes nebėra laisvos rinkos. Yra planinė, reguliuojama, licencijuojama, registruojama ir kitais barjerais užkardoma rinka.

Kai parduotuvėse nebeliks tualetinio popieriaus, žinokite, kad jau sukūrėme brandų socializmą, kai dings mėsa ir pienas – mes jau netoli komunizmo. Kaip sakoma „komunizmas ne už kalnų. Mes nuėjome už kalnų ir tikrai jo ten neradome“

Laukite tęsinio.

Šis įrašas pirmą kartą paskelbtas jo autoriaus asmeninėje Facebook paskyroje.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 490

Žymos

Atsiliepimų 3

 1. Niekada    -  2023-05-25, 12:34

  ir niekur nebuvo,nera ir nebus jokiu laisvu rinku,laisviu,zmogaus teisiu ir demokratiju! Visa tai – opiumas vergu nuraminimui ir vergvaldziu vogimo iteisinimui. Ten,kur valdo pinigai – zmoniu nera! Tik priemones pinigu gamybai.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Draugai    -  2023-05-25, 13:18

  Mes besivydami kapitalizmą jį peršokome ir grįžtame į komunizmą ar net dar geriau.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Vytautas Abraitis. Seno žmogaus genocidas

Vytautas Abraitis. Seno žmogaus genocidas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Valdas Vižinis. Išskaičiuotas socialdemokratų cinizmas arba kaip ateina naujasis raudonųjų „monstras“

Valdas Vižinis. Išskaičiuotas socialdemokratų cinizmas arba kaip ateina naujasis raudonųjų „monstras“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Linas Karpavičius. Prieš audrą (2)

Linas Karpavičius. Prieš audrą (2)

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Lydekai paliepus, man panorėjus

Jolanta Blažytė. Lydekai paliepus, man panorėjus

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Kas savimi yra kairieji?

Arvydas Daunys. Kas savimi yra kairieji?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Dar kartą apie bepročius

Jolanta Blažytė. Dar kartą apie bepročius

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Dr. Algimantas Matulevičius. Ar mūsų ,,skaidrintojai” netarnauja ,,giluminei valstybei”?

Dr. Algimantas Matulevičius. Ar mūsų ,,skaidrintojai” netarnauja ,,giluminei valstybei”?

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Artėjantis kataklizmas

Artėjantis kataklizmas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Po LŠS pranešimo apie politinės jėgos kūrimą – G.Landsbergis anonsuoja išankstinius rinkimus

Po LŠS pranešimo apie politinės jėgos kūrimą – G.Landsbergis anonsuoja išankstinius rinkimus

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Sąjunga nėra savižudybės paktas

Sąjunga nėra savižudybės paktas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Kisindžeris siūlo priimti Ukrainą į NATO, kad būtų išvengta pasaulinio karo

Kisindžeris siūlo priimti Ukrainą į NATO, kad būtų išvengta pasaulinio karo

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Visuomenės sveikatos apsaugos institucijų darbo metodai. Ar jos tikrai reikalingos?

Visuomenės sveikatos apsaugos institucijų darbo metodai. Ar jos tikrai reikalingos?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. „Pasitik ateitį – išdrįsk keistis”

Gintaras Furmanavičius. „Pasitik ateitį – išdrįsk keistis”

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Blogeris Zeppelinus: Kieno Krymas, kieno Vilnius, kieno Palestina, kieno standartai dvigubi?

Blogeris Zeppelinus: Kieno Krymas, kieno Vilnius, kieno Palestina, kieno standartai dvigubi?

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą

Tie pusprociai matyt nori visisko sunaikinimo jai palies maskva ruselis pasius atoma...

O kaip dėl tarptautinių susitarimų neplatinti tolimojo nuotolio ginklų. Gal kas pacituotų?...

Tik tapus prezidentu visiškai pasimatė, koks beviltiškas žmogus. Nors ir anksčiau galvojau, koks žmogus gali...

O tai NATO lėktuvai oro nesaugo jau?...

Jus niekada neparasysite,kad normalios seimos neisgyvena is darbo ir uzsiima po jo bet kuo,kad egzistuoti....

o uz planeta susimoketi privalo tie,kas ja naudojasi,o ne kas jai dirba!...

tai ne kas kita,kaip zmogaus teises i laisva judejima atemimas! Uz jo paties pinigus....

Nuo

stiklainiu draustiniuose! Tikiuosi - subombins,kaip Jugoslavija!?...

raudonieji tave istrauktu is po Valinsko ir priverstu DIRBTI,o juokinti po darbo! Va,ko tu ir...

kaip jus sitomis siukslemis maskuojate pagrindine LR problema! Juk zmones nepragyvena is darbu,priversti uzsiimti papildoma...