infa.lt

Negrįžtama dinamika

06 gegužės
11:30 2023
Pabėgėliai - Prancūzija

foto: REUTERS

Vokietija. Nuo 2015 m. daugiausia nelegali masinė imigracija kelia grėsmę, kad gerovės valstybė bus „perkrauta”. Vokietijos policijos asociacija dabar prognozuoja, kad į Vokietiją atvykstančių „pabėgėlių” skaičius artimiausiais mėnesiais toliau smarkiai augs.

Pasak sąjungos atstovo spaudai Andreaso Roskopfo, kovo mėnesį policija – net ir nevykdant nuolatinės kontrolės – pasienyje per savaitę aptiko apie 1 500 nelegalių atvykėlių.

Kai lauke atšils, šis skaičius dar išaugs. Tuo pat metu policija tvirtina, kad masė žmonių, kurie pasiekia Vokietijos sienas, per Europą gabenami profesionalių gaujų, o nelegalūs migrantai beveik nedeportuojami. Tokie pokyčiai ir su jais susiję demografiniai pokyčiai neabejotinai pagilins esamas šalies problemas.

Praėjus daugiau nei septyneriems metams, 2015 m. rugsėjo įvykiai atrodo seniai praėję ir iš esmės išnykę iš kolektyvinės Vokietijos atminties. „Korona”, klimatas ir karas Ukrainoje padarė beveik nepastebimus vis dar vykdomos neribotos imigracijos politikos padarinius.

Tačiau tai, kas represuota, turi tendenciją išlikti mūsų sąmonėje. Nepaisant socialinės-teisinės žiniasklaidos bandymų užkirsti kelią neigiamoms asociacijoms su oficialia imigracijos politika, kasdienėse ataskaitose ši represija pasirodo kaip kažkas, kas visą laiką tūnojo, tačiau dauguma piliečių jau seniai tai suvokia kaip kažką negrįžtamo, su kuo jie turi susitaikyti ir kuo nenori aptemdyti savo idealaus pasaulio.

Smurtiniai išpuoliai prieš policininkus, ugniagesius ir sveikatos apsaugos darbuotojus per Naujųjų metų šventes Berlyne, Diuseldorfe ir Frankfurte 2022 m. – kaip ir Kelno įvykiai 2015-2016 m. sandūroje, „vakarėlių” riaušės Štutgarte 2020 m. vasarą ir žudynės Viurcburge 2021 m. birželį, kaip ir daugelis kitų incidentų, vėl dramatiškai išryškino didelio masto imigracijos problemas Vokietijoje.

Kaip ir buvo galima tikėtis, politikai ir žiniasklaida iš karto sureagavo standartiniais slopinimo ir nutylėjimo metodais. Po trumpo žiniasklaidos agitacijos etapo ir įprastų tokiais atvejais politinių reikalavimų sekė užmarštis ir bandymas išstumti tai iš visuomenės sąmonės.

Besitęsianti imigracija iš besiskaldančių arabų ir Afrikos šalių, kuriose susidaro jaunimo „demografinis burbulas” – socialinių perspektyvų neturinčių jaunų žmonių antplūdis – yra toli siekiantis ir negrįžtamas įvykis, tačiau jis traktuojamas kaip artėjanti stichinė nelaimė. Gali būti, kad esame vieno didžiausių sukrėtimų Europos istorijoje liudininkai.

Tačiau net ir dabar neatrodo, kad kas nors iš Vokietijos politinių lyderių supranta padėties rimtumą. Vyriausybės nenoras bent jau nuo 2015 m. spręsti nemalonius klausimus ir apskritai priimti sprendimus, atidedant juos ateičiai arba laukiant, kol nuspręs kiti, iki šiol neleido imtis seniai reikalingų žingsnių.

Tokios šalys kaip Danija, Švedija, Italija ir Austrija dėl didėjančių problemų jau paskelbė apie savo imigracijos politikos pakeitimus, o Vokietijoje vis dar skamba A. Merkel frazė „Mes susidorosime su tuo”.

Taigi šimtai tūkstančių daugiausia jaunų musulmonų imigrantų vyrų buvo ir bus laukiami ir dosniai aprūpinami. Bet kokia diskusija apie šios politikos pasekmes vis dar iš karto atremiama kaltinimais rasizmu ar „korektiškumu”.

Gerovės valstybė nesuderinama su atviromis sienomis

Vadovaujantys politikai ir žiniasklaida, kuriems klimato isterijos ir „koronos” pagalba pavyko laikinai nukreipti dėmesį nuo bėdų, už kurias jie atsakingi nuo 2015 m., ir toliau neigia dėl masinės imigracijos Vokietijoje susidariusią nepaprastąją padėtį.

Visuotinis sienų atvėrimas beveik visiems norintiems imigruoti kelia grėsmę ne tik gerovės valstybei, kuri yra įsivaizduojama tik nacionalinės valstybės rėmuose, nes po masinės imigracijos našta tampa trapios pagrindinės jos funkcionavimo prielaidos (solidarumas, pasitikėjimas, homogeniškumas).

Pasak publicisto Dimitrios Kissoudis, rėmimasis visuotinėmis žmogaus teisėmis ir prieglobsčio įstatymais, priimtais po 1945 m. labai skirtingoms situacijoms, buvo pražūtingos dinamikos katalizatorius: „Pagrindinės teisės tampa pretenzijomis trečiosioms valstybėms, kurios galiausiai yra ne kas kita kaip teisės, pretenzijos tų valstybių piliečiams, kurie staiga priversti priimti pabėgėlius imigrantus.

Nes, žinoma, integracija į Vokietijos gerovės valstybę prasideda vos tik pabėgėliai de facto įžengia į Vokietijos žemę.”

Ši transformacija, apimanti pašalpų ir dalyvavimo teisių suteikimą ne piliečiams, neturintiems teisėtos teisės gyventi šalyje, jau turi akivaizdžių padarinių ne tik Vokietijoje ir anksčiau ar vėliau sunaikins čia sukurtą gerovės valstybę.

Ilgalaikėje perspektyvoje nuolatinis gerovės valstybės plėtimas, kartu atveriant sienas nelegaliai imigracijai, tikrai neįmanomas.

Civilizacijos istorikas Rolfas Peteris Sieferle savo esė „Migracijos problema” rado ryškų šio prieštaravimo atvaizdą: „Galima liberalizuoti tiek išorės, tiek vidaus rinkas, tačiau neįmanoma tuo pat metu atverti sienų. Toks elgesys yra panašus į gerai šildomo namo gyventojus, kurie žiemą atidaro langus ir duris. Jei dėl to namas atvėsta, jie paprasčiausiai padidina šildymą”.

Panagrinėkite keletą duomenų, iliustruojančių kiekybinį problemos aspektą. 2022 m. birželį Vokietijoje gyveno daugiau kaip 84 mln. žmonių; tai maždaug 2,9 mln. daugiau nei 2014 m. pabaigoje.

Šį padidėjimą daugiausia lėmė imigrantų iš Sirijos (670 000), Afganistano (220 000) ir Irako (190 000) antplūdis ir – Rusijai užpuolus Ukrainą – pabėgėliai iš šios šalies.

Tačiau, taip pat nuolat didėjo srautas iš ES šalių (Rumunijos, Bulgarijos ir Lenkijos), taip pat iš Afrikos šalių. Nuo 2014 m. pabaigos iki 2022 m. birželio, užsienio pilietybę turinčių Vokietijos gyventojų skaičius padidėjo 4,3 mln. žmonių, o Vokietijos piliečių skaičius sumažėjo 1,5 mln. 2005 m. Vokietijoje gyveno 14,4 mln. imigrantų, o 2021 m. pabaigoje – 22,3 mln. žmonių, t. y. daugiau nei 50% daugiau.

Dramatiški amžiaus ir lyties struktūros pokyčiai

Federalinės migrantų ir pabėgėlių tarnybos (BAMF) duomenimis, vien iki lapkričio pabaigos buvo gauta beveik 190 000 pirminių prieglobsčio prašymų (ir 24 255 tolesni prašymai), t. y. 43,2% daugiau nei ankstesniais metais. Iš jų beveik pusę sudarė 61 720 sirų ir 36 238 afganai.

Iš visų 214 255 prašytojų 37 408 (17,3%) buvo priskirti pabėgėlių kategorijai ir tik 1 811 (0,9%) – prieglobsčio prašytojų kategorijai. Kaip ir ankstesniais metais, lieka visiškai neaišku, kiek dar žmonių atvyko į šalį neregistruoti (t. y. nelegaliai) arba pagal šeimos susijungimo programą.

Tačiau galima daryti prielaidą, kad neregistruotų atvejų yra daug. Be to, Vokietijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, nuo Rusijos agresyvaus karo pradžios iki 2022 m. gruodžio centriniame užsieniečių registre buvo užregistruota daugiau nei milijonas ukrainiečių.

Išskyrus ypatingą ukrainiečių ir kitų Europos imigrantų, pavyzdžiui, lenkų, padėtį, dauguma į Vokietiją atvykstančių žmonių yra žemos kvalifikacijos. Prisiminkime 2015-2016 m. politikų ir žiniasklaidos liaupsintus „aukštos kvalifikacijos sirus”.

Pavyzdžiui, buvęs „Daimler” vadovas Dieteris Zetsche, kuris kliedėjo apie „kitą Vokietijos ekonominį stebuklą” dėl labai produktyvių imigrantų. Nesėkmingas SPD kandidatas į kanclerius Martinas Schulzas masinę imigraciją laikė „vertingesne už auksą”, o neišvengiama „žalioji” Katrin Göring-Eckhardt tokiuose debatuose kalbėjo apie „dovaną Vokietijai”.

Tačiau tikrovė yra visai kitokia. Tik 38% darbingo amžiaus sirų gali pateikti profesinę kvalifikaciją arba vidurinės mokyklos baigimo pažymėjimą. Tarp afganistaniečių šis rodiklis daug mažesnis – 21%, o tarp somaliečių ir eritrėjiečių padėtis tokia pat bloga.

Dėl neribotos imigracijos ir didelio gimstamumo, ypač tarp imigrantų iš islamo šalių, nuo 2015 m. VFR labai pasikeitė amžiaus ir lyčių struktūra. Migracijos kilmės asmenys yra vidutiniškai 11 metų jaunesni (36 metai) nei autochtonai (47 metai). Dramatiški pokyčiai tampa akivaizdūs tam tikrose amžiaus grupėse.

Šiuo metu apie 40% jaunesnių nei 10 metų vaikų turi imigracijos šaknų. Švietimo kokybės plėtros instituto duomenimis, 2011 m. 13,3% ketvirtos klasės mokinių buvo kilę iš imigrantų šeimų. Po dešimties metų šis rodiklis visoje šalyje siekė 38,3%.

Kai kuriose žemėse, pavyzdžiui, Berlyne ar Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje, jie sudaro beveik 50%. Lyčių santykis taip pat labai pasikeitė. Nuo 2015 m. rugsėjo kiekvieną mėnesį į Vokietiją atvyksta tūkstančiai jaunų vyrų.

Tai sutrikdė nusistovėjusią demografinę lyčių pusiausvyrą; 18-36 m. amžiaus grupėje disbalansas tikriausiai jau viršija 1 mln. Neatlikus išsamios sociologinės analizės, supaprastintai galima teigti, kad visuomenėse, kuriose yra vyrų perteklius, konfliktai turi tendenciją aštrėti – tai tema, kuri iki šiol politikoje buvo visiškas tabu ir kuri ateityje mus užims vis labiau.

8 milijonai musulmonų ir daugybė problemų

Jau daugelį metų vykstančiose diskusijose dėl imigracijos didžiausią vaidmenį atlieka religinis veiksnys. Remiantis 2021 m. BAMF duomenimis, 2019 m. Vokietijoje gyveno nuo 5,3 iki 5,6 mln. musulmonų.

Jų dalis bendrame gyventojų skaičiuje tuo metu sudarė 6,4-6,7% ir nuo to laiko toliau smarkiai augo. Tikslių duomenų nėra, tačiau, kai kuriais vertinimais, šiandien Vokietijoje gyvena 7-8 mln. musulmonų.

Tarp daugelio problemų, kylančių dėl žmonių, turinčių tvirtą religinę savimonę, imigracijos į sekuliarią visuomenę, ypač svarbūs yra mokymosi ir profesiniai veiksniai.

2021 m. 18-25 metų amžiaus asmenų, neturinčių mokyklos baigimo pažymėjimo, dalis tarp „imigracijos kilmės asmenų” sudarė 16,3% (4,5% neturėjo mokyklos baigimo pažymėjimo).

Tarp 25-35 metų amžiaus asmenų, neturinčių profesinės kvalifikacijos, taip pat yra didelis skirtumas: atitinkamai 37,2% ir 11,1%.

Musulmonų šeimų mokiniai vidutiniškai pasiekia prastesnių rezultatų lyginant visus švietimo rodiklius. Tai neabejotinai lemia ir socialiniai bei ekonominiai parametrai. Tačiau kartu Vietnamo mokinių mokymosi sėkmė rodo, kad sėkminga integracija priklauso ne tik nuo tėvų socialinės padėties.

Akivaizdu, kad musulmonams imigrantams sekuliarioje visuomenėje tenka susidurti su daugybe problemų. Šias problemas, be kita ko, sukelia menka išsilavinimo vertė, pasiekimų ir darbo kultūros stoka, nelygios lyčių nuostatos, islamo viršenybės prielaida, kuri reiškia griežtą „supuvusių Vakarų” vertybių atmetimą, kolektyvistinė „garbės” kultūra ir, galiausiai, prastesnė moterų padėtis patriarchalinėje visuomenėje.

Nustatyti, kokią įtaką šie parametrai turi akademiniams pasiekimams ir ekonominei sėkmei, yra nešališkų empirinių tyrimų užduotis.

Vakarų šalyse, o ypač Vokietijoje, statistiniais duomenimis iliustruota imigracijos dinamika susiduria su politikoje ir žiniasklaidoje vyraujančiu moraliniu universalizmu.

Pagrindinė priežastis, kodėl daugėja tų, kuriuos Friedrichas Nietzsche vadino „paskutiniaisiais žmonėmis”, yra savotiškas „moralinis pranašumas”, kuris nebepažįsta savo interesų ir kuriam nacionaliniai ir kultūriniai ryšiai bei institucijos tapo svetimi ir net įtartini.

Protingumo, skepticizmo ir refleksyvumo stoka politikoje ir žiniasklaidoje, kuri jau anksčiau buvo pasibaisėtina, nuo 2015 m., atsižvelgiant į masinę šimtų tūkstančių jaunų žmonių imigraciją iš žlungančių arabų ir Afrikos valstybių, turi būti garsiai artikuliuojama.

Vokietija dėl savo istorijos gali būti ypač jautri „moralinio pranašumo” troškimui, tačiau įvykiai tokiose šalyse kaip Švedija, Danija, Olandija ir Prancūzija taip pat rodo, kad šis reiškinys paliečia visas Vakarų Europos šalis ir visuomenes.

Imigracija iš „probleminių” kultūrų kaip pavojus visuomenei

Giliai įsišaknijęs kaltės jausmas paskatino visapusišką – ir nerealistišką – Vokietijos viešojo gyvenimo moralizavimą. Vietos oficialioji politika nereguliuojamos imigracijos priėmimą laikė savotiška „atgailos pareiga”, galimybe išpirkti savo ir kolektyvinę kaltę priimant visos planetos aukas ir nuskriaustuosius.

Tradicinė kairė revoliucinį subjektą matė darbininke; dabar proletariato vietą užėmė (neeuropietis) migrantas, vadinamas „protekcionistu”. Jis yra šventasis naujosios kairiosios utopijos ramstis ir turi padaryti senąją, pavargusią ir baltąją Europą įvairialypę ir „spalvotą”, t. y. priversti išnykti nacionalinę ir kultūrinę tapatybę.

Kolektyvinis poreikis ir pripažinimo troškulys skatina savęs aukojimą, besaikį entuziazmą dėl savojo jautrumo.

Nereikia turėti gilių psichologijos žinių, kad suprastum, jog imigracijos srautai iš despotiškų, kolektyvistinių, smurto ir korupcijos paveiktų valstybių, tokių kaip Afganistanas, Sirija, Marokas, Somalis ar Irakas, kelia pavojų mūsų visuomenei, ypač kai jie susiduria su teismų sistema ir policija, nepasirengusia smurtiniams etninių ir religinių grupių susirėmimams.

Konfliktai ypač tikėtini dėl daugybės klaidingų lūkesčių, išliekančio masinio apgyvendinimo stovyklose ir nakvynės namuose, išsilavinimo ir profesinės kvalifikacijos, kurie yra būtina sėkmės Vakarų sekuliarioje visuomenėje sąlyga, trūkumo, kalbos barjerų ir religinių dogmų.

Taigi galima numatyti, kad smurtinis „konfliktų sprendimas” taps vis dažnesnis Vokietijos ir visos Vakarų Europos miestuose – su aiškiai suvokiamais gentinių bendruomenių pranašumais prieš lyčių ir įvairovės paisančius „paskutinius likusius žmones”, nes šios bendruomenės nepripažįsta demokratinio susitarimo taisyklių.

Tuo pat metu teisėtvarkos jėgos mano negalinčios naudoti represinių galios priemonių, kurios joms atrodo prieštaraujančios moraliniam universalizmui, netgi iš principo neteisėtos, jei tik nėra nukreiptos prieš „dešiniuosius”.

Kolektyvistinės bendruomenės, kurių centre yra šeima, klanas ir giminė, turi, kaip rodo istorinė analizė, nuolat didesnį smurto potencialą nei individualistinės visuomenės.

Sociologai Norbertas Eliasas ir Emilis Durkheimas savo tyrimuose parodė, kad didėjant visuomenės funkcinei diferenciacijai, progresuojant darbo pasidalijimui ir esant afekto bei savireguliacijos ribotumui, grupiniai ryšiai silpnėja.

Individas atitolsta nuo šeimos ir klano, „aš” ir „mes” nebėra tapatūs. Individualūs grupės normų pažeidimai nebelaikomi asmeniniu įžeidimu, o garbės nebepalaiko griežtas grupės kodeksas, įpareigojantis atkeršyti ar atgailoti už moralės normų pažeidimus.

Smurtas vis labiau draudžiamas, o agresija laikoma silpnumu. Šios mūsų visuomenėje įsišaknijusios nuostatos ir taisyklės dabar susiduria su visiškai kitų bendruomenių nuostatomis ir taisyklėmis. Todėl pagrindinė problema šiandien yra ne fanatiškų smurtautojų ekscesų pavojus, o daug platesnio pobūdžio problema.

Didžiausias pavojus mūsų visuomenei – tai dauginimasis aplinkų, kurios neturi jokių sąsajų su valstybe ir jos įstatymais ir kurios išpažįsta ištikimybę tik savo religiniam, etniniam ir šeimyniniam ratui.

Tačiau būtent tokias grupes mes nekontroliuojamai įvežame į šalį – ir ne tik nuo 2015 m. Aplinka be ryšių ir perspektyvų toleruoja, skatina ir – kaip jau ne kartą yra nutikę – vykdo teroro aktus. Nuoroda į islamą atlieka ideologinio įteisinimo funkciją ir dažnai prisideda prie veikėjų radikalėjimo.

Spartėjanti imigracijos dinamika tikriausiai yra negrįžtama

Galiausiai aprašyti įvykiai mums kelia vieną klausimą: ar Europa gali apsaugoti savo sienas netapdama totalitarine? Net jei netolimoje ateityje sienos vėl bus laikomos apsauga, o ne atavizmu, neatrodo įmanoma, kad šimtai tūkstančių atmestų prieglobsčio prašytojų bus greitai grąžinti į savo kilmės šalis.

Net jei ir bus politinė valia, būtinos deportacijos nebus vykdomos dėl su tuo susijusių išlaidų ir logistikos. Apie masinį perkėlimą, kai imigrantai prieš jų valią paskiriami į tam tikras kvotas kitose šalyse arba grąžinami į savo kilmės šalis (jei apskritai galima nustatyti tapatybę ir kilmės šalis sutinka), demokratinėse šalyse negali būti nė kalbos.

Mes negalime išsivaduoti iš šios dilemos. Todėl nuo 2015 m. spartėjančios imigracijos dinamika tikriausiai yra negrįžtama.

1982 m. SPD bendruomenių politikos ekspertas Martinas Neufferis (Martin Neuffer) žurnale „Der Spiegel” dar galėjo paskelbti straipsnį dramatišku pavadinimu „Turtingieji pastatys mirtinus barjerus”.

Šiandien tokių pažiūrų socialdemokratų politikas ne tik būtų išprovokavęs kaltinimus tautinės nesantaikos kurstymu, bet ir būtų pašalintas iš partijos (kaip vėliau nutiko Thilo Sarrazinui). Tuo tarpu Neufferio išvada, padaryta dar 1982 m., įžvalgiai numatė šių laikų problemas: „Žinoma, mes turėtume padėti – net ir ribotai ir su didelėmis aukomis iš mūsų pusės.

Tačiau mūsų maža šalis negali tapti prieglobsčiu visiems engiamiesiems Žemėje. Neturime kito pasirinkimo, kaip tik radikaliai apriboti prieglobsčio teisę. Ir neturime laukti, kol pirmieji milijonai jau bus čia, o vidaus problemos pasieks neišsprendžiamą mastą. Privalome nedelsdami aptarti ir išspręsti šį klausimą”.

Alexander Meshnig,  „Jewish panorama”

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 168

Žymos

Atsiliepimų 2

 1. Regis    -  2023-05-06, 15:03

  Žiauru, kai susimąstai. Tada supranti, kad tavo gyvenimo būdas – tai tik tavo asmeninis reikalas. Jei tu jį saugai, išliksi kaip lietuvių kalbos ir tradicijų nešėjas.
  Jei nesaugai – esi pasmerktas šia prasme. Eisi neužilgo į mečetę melstis Alachui ir garbinsi Mahometą.
  Pamažu tavo tauta, kaip baltosios rasės atstovė išnyks, ją pakeis tamsūs lietuviai, atėję iš Afrikos ir Artimųjų Rytų, su stipresniais tamsumo genais ir stipresniu tikėjimu savo tiesa.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. VŽA    -  2023-05-06, 19:03

  Čia juk vyksta Europos OKUPACIJA juodžiais. Todėl turi būti taikomos griežčiausios priemonės. Apgręžimas – švelniausia, kas jiems gali būti taikoma. Jokių čia ceremonijų negali būti taikoma. Gintis, – kaip nuo įžūliausių, baisiausių OKUPANTŲ… Pasekmes – labai puikiai apibūdina „Regis”.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

is kur tevams zinoti,kuria is 72 lyciu pasirinks paauges naujagimis!?...

rimta darba - tie ir dirbs! O jei koks kopijavimo aparatas pakeis keleta popieriuku rasinetoju...

kad jei tulas pilietis pavoge vista,tai kaleti turetu visa jo gimine!? Nieko sau naujienos!...

pilieciams - nuo to negeriau....

"galetu" ir "parasys" - smulkiu cekiuku bedugne!...

Dievo sukurtą gyvybę tironai siekia panaudoti homunkulų bei mankurtų auginimui ir vergų visuomenės (skaitmeninio konclagerio)...

Niekas netrukdė naujiems žaidėjams anksčiau įsijungti į politiką. Jie juk jau seniai pilnamečiai?...