infa.lt

Žmonija praranda teises

Žmonija praranda teises

16 kovo
19:17 2023
Pilietinių laisvių ir teisių reitingas

CIVICUS nuotr.

Pilietinės laisvės ir teisės tapo prabanga 96,8% pasaulio gyventojų.

Tik 3,2% Žemės gyventojų gali visapusiškai ir saugiai reikšti savo nuomonę ir protestuoti. Tokie duomenys pateikiami kasmetiniame pilietinių laisvių reitinge, kurį sudaro žmogaus teisių organizacijų aljansas „CIVICUS”.

Žmogaus teisių organizacijų aljansas „CIVICUS” pristatė savo metinį pilietinių laisvių pasaulyje reitingą, kurį skelbia nuo 2017 m. Kaip matyti iš šio dokumento, 2022 m. piliečių protestai, kurių dauguma buvo taikūs, užfiksuoti 131 šalyje. Jie buvo susiję su įvairiomis problemomis – nuo dėl infliacijos kylančių maisto kainų iki pasipiktinimo valdžios korupcija ar represijomis.

Mažiausiai 92 šalyse protestuotojai buvo sulaikomi, o 57 šalyse prieš juos buvo panaudota pernelyg didelė jėga.

Taikių protestuotojų nužudymai užfiksuoti mažiausiai 24 pasaulio šalyse. Piliečių aktyvistai, žurnalistai ir žmogaus teisių darbuotojai praėjusiais metais tapo taikiniais daugiau nei 100 šalių. Reitinge įvertintos 197 šalys ir teritorijos.

„CIVICUS” yra daugiau kaip 20 žmogaus teisių NVO ir socialinių judėjimų visame pasaulyje asociacija, įkurta 1993 m. siekiant skatinti pilietinės visuomenės plėtrą. Jos būstinė yra Johanesburge, o biurai – Niujorke ir Ženevoje.

Reitinge šalys skirstomos į penkias kategorijas pagal pilietinių laisvių suvaržymo mastą: šalys, kuriose pilietinė visuomenė yra laisva („Laisva”); šalys, kuriose pilietinės laisvės iš dalies suvaržytos („Ribojančios”); šalys, kuriose pilietinė visuomenė labai suvaržyta („Obstrukcinės”); šalys, kuriose pilietinė visuomenė slopinama („Represyvi”); šalys, kuriose bet kokie bandymai naudotis pilietinėmis laisvėmis yra slopinami smurtu („Uždara”).

Kaip pažymi autoriai, reitingo duomenys rodo, kad pilietinė visuomenė atsiduria vis priešiškesnėje aplinkoje.

Atsižvelgiant į 2022 m. padėtį, tik 3,2% pasaulio gyventojų gyvena šalyse, kurios priskiriamos „Laisvos” kategorijai. CIVICUS skaičiavimais, šiai kategorijai priklauso tik 38 iš 197 šalių, įskaitant Kanadą, Norvegiją, Švediją, Suomiją, Vokietiją, Islandiją, Portugaliją ir Suomiją, taip pat ir Lietuva, nes ten, pasak reitingo sudarytojų, prezidentas Gitanas Nausėda pasisako už

Reitingo sudarytojų esą cituojamas Gitanas Nausėda:

2021 m. pavasario darbotvarkėje Seimas planuoja svarstyti tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimą partnerystės įstatymo projektu, kuris sulaukė didelio valstybės vadovo palaikymo. Įstatymo projektas taip pat gali reikšti pranašumus heteroseksualioms poroms siūlant alternatyvą santuokai.

„Kaip prezidentas, atidžiai stebėsiu šį procesą ir manau, kad jis pagaliau turi įgyti teisinę išraišką, ko iki šiol nebuvo padaryta, nes vengėme šių klausimų sprendimo, todėl labai sveikinu iniciatyvas pagaliau juos įgyvendinti. klausimus į Seimo plenarinį posėdį ir priimti dėl jų sprendimus“, – sakė Prezidentė Nausėda.

Pažymima, kad protestuojančiųjų sulaikymai buvo fiksuojami ir sąlyginai „Laisvose ” šalyse: Britanijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Švedijoje ir Lietuvoje taip pat.

Lietuva giriama, nes ten, pasak reitingo sudarytojų, gerbiamos LGBT teisės ir net valdžios lygmeniu, tačiau labiau tas teises įteisinti „trukdo religinių organizacijų atstovai”.

Šalių, kuriose pilietinės laisvės iš dalies ribojamos, kategorijai priklauso 42 šalys, įskaitant Armėniją, Belgiją, Kiprą, Prancūziją, Italiją, Gruziją, Japoniją, Moldovą ir Jungtines Amerikos Valstijas. Šiose šalyse gyvena 11,3% pasaulio gyventojų.

Jungtinė Karalystė, Ukraina, Pietų Afrikos Respublika, Serbija, Lenkija ir dar 35 valstybės pateko į „Ribojančių” kategoriją – šalių, kuriose varžomos pilietinės laisvės.

Į „Represyvių” kategoriją CIVICUS įtraukė 50 šalių, kuriose gyvena daugiausia pasaulio gyventojų – 42,2%. Tarp jų yra Angola, Venesuela, Indija, Kazachstanas, Venesuela, Etiopija, Centrinės Afrikos Respublika, Kazachstanas, Turkija ir Čadas.

Likusios 27 valstybės priklauso „uždarų” valstybių kategorijai, kuri, kaip nurodo CIVICUS, yra blogiausia iš visų kategorijų. Tai Afganistanas, Mianmaras, Rusija, Baltarusija, Azerbaidžanas, Kinija, Iranas, KLDR ir Saudo Arabija.

Šiose šalyse gyvena 28,5% pasaulio gyventojų, t. y. daugiau kaip 2 mlrd. žmonių.

Daugiausia laisvų pilietinių visuomenių yra Europoje ir Centrinėje Azijoje – 20, o Artimieji Rytai ir Šiaurės Afrika turi daugiausiai šalių, priskiriamų „uždarų” kategorijai.

Per pastaruosius metus 15 šalių perėjo į žemesnę kategoriją, pablogindamos savo pilietinės visuomenės laisvės balus.

Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės perkėlimą į kategoriją „Ribojančios” reitingo autoriai aiškina „didėjančiu autoritarizmu” priimant ribojamuosius ir baudžiamuosius įstatymus, nukreiptus prieš viešuosius protestus.

CIVICUS nuomone, Didžiosios Britanijos vyriausybė kuria „priešiškumo atmosferą” kampanijų organizatorių, labdaros ir kitų pilietinės visuomenės organizacijų atžvilgiu. Rusija, Afganistanas, Honkongas, Mianmaras ir Tadžikistanas iš „represinių” tapo „uždaromis”.

Vyksta ir atvirkštinis procesas. Dešimties šalių padėtis pagerėjo, įskaitant Čekiją, Latviją, Armėniją, Čilę, Jungtines Amerikos Valstijas, Burundį, Centrinės Afrikos Respubliką ir Pietų Sudaną.

Vertindama padėtį Rusijoje, CIVICUS atkreipia dėmesį į išpuolius ir persekiojimą, nepriklausomos žiniasklaidos uždarymą ir blokavimą, „represinių įstatymų” priėmimą ir režimo kritikams taikomų ribojamųjų priemonių taikymą, pagrindinių žmogaus teisių organizacijų uždarymą.

Reitingo autoriai taip pat teigia, kad ataskaitiniais metais šioje šalyje buvo suimta daugiau kaip 19 000 protestuotojų.

infa.lt: Pasigilinus į šį reitingą galima daryti prielaidą, kad jis buvo sudaromas kairiųjų ir LGBT ideologų atžvilgiu taikomas teises ir laisves.

Nors apie 2021 metus rašoma kelis kartus, tačiau net neužsimenama, kad tų metų gegužės 15 d. vyko „Didysis Šeimos Gynimo Maršas”.

Ir tuo metu už šeimos vertybes pasisakė apie 15 tūkst. žmonių gyvai, ir dar šešis kartus tiek, stebėjusių tiesioginę transliaciją internetu.

Tačiau reitinge pažymima apie 2 tuzinus žmonių, protestavusių prie Seimo ir reikalavusių atlaisvinti migraciją.

Nors, žinoma, įdomiausias čia yra pacituotas Gitano Nausėdos pareiškimas, kurio niekas Lietuvoje negirdėjo.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 269

Žymos

Atsiliepimų 5

 1. Patriotas    -  2023-03-16, 20:03

  Na kai tokie dolbajobai kaip šurikas arvirai sau leidžia dergtis seime ir yra nebaudžiamas, parodo, kad tikrai elitiniams pedopartijos klapčiukams galima viskas.
  P.S
  Nuosėdai pasiūlyti č..pti b..i gali tik ” kūrėjas” šudrikajevas 🙂 Bet pagal nuosėda tai tik ” aukštos klasės performacas”. Debilų pasaulyje 😀

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Ro    -  2023-03-16, 22:18

  Arvydai, verta truputi peržiūrėti valstybių sąrašą, kur jos po porą kartų dubliuojamos. Pvz. Japoniją, Japoniją, po 2 kartus paminėta ir Venesuela bei Kazachstanas.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. durnynas po atviru dangumi    -  2023-03-16, 22:53

  Kaip edukuotas Lietuvos politinis elitas Šurajevo dešrą ragavo.

  Valdovų rūmų menėje neeilinis įvykis: Olegas Šurajevas surengė performansą. Mikliai, be menkiausio gėdos jausmo apnuogino valstybės kūrimo dešrigalį ir praskėtęs kojas išsidrėbė valdovo soste. Edukuotasis Lietuvos politinis elitas paniro į ekstazę ir puolė viens per kitą pasiūlyto skanėsto ragauti.
  Nutįso begalinė eilė klūpančiųjų: Šikmonytė, Landsbergis, Tapkinas, Kakilaitis, Šešelgytė, Budrienė, Pumprickaitė, konservatorių frakcija Seime… Visų net neišvardysi.
  Dešra skani. Visų nuotaika pakili.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Šiaip    -  2023-03-17, 01:22

  Šiai dienai jeigu tu nesi iškrypėlis, nesi pajuodes, ir nesi musulmonas tu vienintelė teisę tylėti, arba kitaip tariant jokių teisių…

  Atsakyti į šį komentarą
 5. VŽA    -  2023-03-17, 07:33

  Lietuvos lyt-psichiškai iškrypusieji naudojasi Putino taktika, – viską sakyti išvirkščiai. Mūsų gerb. Prezidentas davė RYŠKIAUSIĄ ženklą, kad palaiko LŠS, ir kad kategoriškai prieš iškrypėlių įteisinimą. „Marijos žemėje”, neperrašius Biblijos, bus tragedija, – Dievas gali viską sudeginti siera ir ugnimi, kaip dėl iškrypėlių jau yra padaręs Sodomos, Gomoros miestuose ir visame Lygumų krašte. Ten, net dabar žolytė neauga…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

sėkmės vyrai...

Nebus. Rusų kol kas dar niekas nenukariavo....

Būdamas policininko vietoje, tuos priedebilius lupčiau su dviem bananais, iš abiejų rankų ir nuo dūšios....

Bent kažkas blaiviai mąsto. debilai naudojosi kovid kad marintų žmones. Tuomet debilai naudojasi karu kad...

Davė laisvę nevispročiams reikštis tegul dabar ir kenčia. Klimakso aktyvistai yra visiški atsilupeliai. :D...

Tokio brudo visur pilna. Kai Lietuvoje susibūrė paleckiukinių šaika "Geros kaimynystės su teroristine Rusija ir...

Mokesčiai - labai geras žmones žlugdyti, ypatingai smulkiuosius verslininkus. Kad tokie rinkėjai ne apie politiką...

Vėl reikalingas Tautos Atgimimo SĄJŪDIS, nes lyt-polit-iškrypėliai reiškiasi visu pajėgumu. Net Seime - berneliai, persirenginėjantys...

Šitas gėjžopos hienos administratorius vėl praleido progą patylėti....

Nu, bliad, čia tai joooo.... Atsiprašau, nesikeikti negaliu....