infa.lt

Mokslininkai, iš vyriškų ląstelių pagaminę kiaušialąstes, sukūrė peles, turinčias du vyriškos lyties tėvus

Mokslininkai, iš vyriškų ląstelių pagaminę kiaušialąstes, sukūrė peles, turinčias du vyriškos lyties tėvus

10 kovo
16:42 2023

Sukūrus žinduolį, turintį du biologinius vyriškos lyties tėvus, gali būti atvertas kelias naujiems žmonių vaisingumo gydymo būdams, praneša britų „The Guardian” leidinys.

Šis pasiekimas galiausiai gali padėti gydyti sunkias nevaisingumo formas, taip pat atverti viltingą perspektyvą, kad tos pačios lyties poros ateityje galės turėti bendrą biologinį vaiką.

„Tai pirmas atvejis, kai iš vyriškų ląstelių pavyko sukurti tvirtas žinduolių kiaušialąstes”, – sakė Japonijos Kiūšiū universitete šiam darbui vadovavęs Katsiuhiko Hajaši (Katsuhiko Hayashi), tarptautiniu mastu žinomas kaip laboratorijoje auginamų kiaušialąsčių ir spermatozoidų pradininkas.

Trečiadienį Fransiso Kriko institute Londone vykusiame Trečiajame tarptautiniame aukščiausiojo lygio susitikime žmogaus genomo redagavimo klausimais Hayashi pristatė šį darbą ir prognozuoja, kad per dešimtmetį bus techniškai įmanoma sukurti gyvybingą žmogaus kiaušialąstę iš vyriškos odos ląstelės.

Kiti teigė, kad šis terminas yra optimistinis, atsižvelgiant į tai, kad mokslininkams dar nepavyko sukurti gyvybingų laboratorijoje auginamų žmogaus kiaušinėlių iš moteriškų ląstelių.

Anksčiau mokslininkai, atlikdami daugybę sudėtingų veiksmų, įskaitant genų inžineriją, sukūrė peles, kurios techniškai turėjo du biologinius tėvus. Tačiau tai pirmas kartas, kai gyvybingi kiaušinėliai buvo išauginti iš vyriškų ląstelių, ir tai yra didelė pažanga.

Hayashi komanda dabar bando pakartoti šį pasiekimą su žmogaus ląstelėmis, nors laboratorijoje užaugintų kiaušinėlių naudojimas klinikiniais tikslais susidurtų su didelėmis kliūtimis, įskaitant jų saugumo nustatymą.

„Grynai technologiškai tai bus įmanoma [žmonėms] net po 10 metų”, – sakė jis ir pridūrė, kad jis asmeniškai pritartų, jog ši technologija būtų naudojama klinikiniais tikslais, kad du vyrai galėtų susilaukti kūdikio, jei būtų įrodyta, kad ji yra saugi.

„Nežinau, ar jas bus galima naudoti reprodukcijai”, – sakė jis. „Tai ne tik mokslinės programos, bet ir [visuomenės] etikos klausimas”.

Šis metodas taip pat galėtų būti taikomas gydant sunkias nevaisingumo formas, įskaitant moteris, sergančias Ternerio sindromu, kurioms trūksta vienos X chromosomos kopijos arba jos trūksta iš dalies, ir Hayaši sakė, kad šis pritaikymas buvo pagrindinė mokslinių tyrimų motyvacija.

Kiti teigė, kad šį metodą pritaikyti žmogaus ląstelėms gali būti sudėtinga. Žmogaus ląstelėms reikia daug ilgesnio auginimo, kad susidarytų subrendęs kiaušinėlis, todėl gali padidėti rizika, kad ląstelėse atsiras nepageidaujamų genetinių pokyčių.

Harvardo medicinos mokyklos dekanas profesorius Džordžas Deilas (George Daley) apibūdino šį darbą kaip „žavų”, tačiau pridūrė, kad kiti tyrimai parodė, jog sukurti laboratorijoje auginamas lytines ląsteles iš žmogaus ląstelių yra sunkiau nei iš pelių ląstelių.

„Mes vis dar nepakankamai suprantame unikalią žmogaus gametogenezės biologiją, kad galėtume pakartoti provokuojantį Hayashi darbą pelėms”, – sakė jis.

Tyrime, kuris buvo pateiktas paskelbti viename svarbiausių žurnalų, buvo remiamasi sudėtingų žingsnių seka, kad odos ląstelė, turinti vyrišką XY chromosomų kombinaciją, virstų kiaušialąste su moteriška XX chromosomų versija.

Vyriškos odos ląstelės buvo perprogramuotos į kamieninių ląstelių būseną, kad būtų sukurtos vadinamosios indukuotos pluripotentinės kamieninės ląstelės (iPS). Tuomet šių ląstelių Y chromosoma buvo pašalinta ir pakeista iš kitos ląstelės „pasiskolinta” X chromosoma, kad susidarytų iPS ląstelės su dviem identiškomis X chromosomomis.

„Didžiausias triukas yra X chromosomos dubliavimas, – sakė Hayashi. „Mes iš tikrųjų bandėme sukurti X chromosomos dubliavimo sistemą.”

Galiausiai, ląstelės buvo auginamos kiaušidės organoide – kultūrų sistemoje, sukurtoje taip, kad būtų atkartojamos pelės kiaušidėje esančios sąlygos. Apvaisinę kiaušinėlius įprasta sperma, mokslininkai gavo apie 600 embrionų, kurie buvo implantuoti surogatinėms pelėms, ir taip gimė septyni pelių jaunikliai. Maždaug 1% efektyvumas buvo mažesnis už efektyvumą, pasiektą su įprastomis moteriškomis kiaušialąstėmis.

Pelės mažyliai atrodė sveiki, gyveno normaliai ir suaugę susilaukė palikuonių. „Jie atrodo gerai, atrodo, kad auga normaliai, tampa tėvais, – sakė Hayashi.

Dabar jis su kolegomis bando pakartoti laboratorijoje užaugintų kiaušinėlių kūrimą naudojant žmogaus ląsteles.

Profesorius Amanderis Klarkas (Amander Clark), dirbantis su laboratorijoje auginamomis gametomis Kalifornijos universitete Los Andžele, sakė, kad šio darbo pritaikymas žmogaus ląstelėms būtų „didžiulis šuolis”, nes mokslininkams dar nepavyko sukurti laboratorijoje auginamų žmogaus kiaušinėlių iš moters ląstelių.

Mokslininkai yra sukūrę žmogaus kiaušinėlių pirmtakus, tačiau iki šiol ląstelės nustodavo vystytis iki mejozės – kritinio ląstelių dalijimosi etapo, kuris būtinas brandiems kiaušinėliams ir spermatozoidams išsivystyti. „Šiuo metu esame atsidūrę ties šiuo susiaurėjusiu tašku”, – sakė js. „Tolesni žingsniai yra inžinerinis iššūkis. Tačiau tai įveikti gali užtrukti 10 ar 20 metų.”

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 293

Žymos

Atsiliepimų 4

 1. T0mas J.    -  2023-03-10, 17:21

  Šie tyrimai atveria perspektyvas žmonių fermose užsiauginti neribotą žmonių skaičių su savybėmis, užsakovo parinktomis iš katalogo.
  Smerkiu tokius tyrimus, jų išsigimėlius užsakovus ir finansuotojus.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Algirdas    -  2023-03-10, 18:50

  …In the year 6565
  Ain’t gonna need no husband, won’t need no wife
  You’ll pick your son, pick your daughter too
  From the bottom of a long glass tube…

  Puikiai žinom ko siekiama, bet taip nebus. Tos būtybės kurios to siekia neturi vidinės kibirkšties kuri įžiebia kūrybinę galią. Ją turime mes ir toms būtybėms, savo sumanymų įgyvendinimui būtinai reikalingi mes. Be mūsų jos sugeba tik mėgdžioti. Mėgdžioti sugeba tiesiog tobulai, tačiau nieko daugiau.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. R    -  2023-03-10, 19:07

  Augins bioribitus organams, tokius, kurių niekas neieškos arba karui auklės – idealūs tarnai ir organų bankai.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. VŽA    -  2023-03-12, 08:39

  Kokia džiaugsminga žinia lyt-psichiškai iškrypusiems, – bus oficialus tėvas-1, tėvas-2. Apmaudu bus berneliui, besijaučiančiu profesionalia mergele, viešai besišliojančiu Vilniaus gatvėmis su suknele…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Vakarų satanistai ir pidarastai yra šokiruoti. Šoko būsenoje yra ir Lietuvos liberal-pidarast-naciai....

Dolerio pabaigos pradžia.....

Būkit žmonės! Nebedėkit jos fotografijų....

Kokie mes tampame silpni, nemąstantis. Tai mokestis už lengvo pabendravimo norą. Su žmona juk bendrauti...

Na aš juos suprantu, nes žmonių skaičius tiesiogiai įtakoją tinginių, vagių bandiūgų ir t.t.. išnykimą,...

Stai ir doleriuka i šalį stumia...

A

“Kuo greičiau jos priartės prie pasaulinio ekonomikos lygio, tuo greičiau pasaulio gyventojų skaičius pasieks aukščiausią...

Galima suprasti puikiai gyvenančius Vakarus, kuriuos Putino agresija žadina iš lėto. Jau ir Šveicarija -...

Galimai, tai bus efektyvus PSO būdas naikinti žmones. Pradžioje, - psichologiškai silpnesnius, nes tokių -...

Snaudusi ES, Vokietija - pradeda ne tik mąstyti, bet ir daryti, - ŠAUNUOLIAI....