Sosnovskio barštis prieš vėžį
Pirmasis preparatas prieš auglius, kurio pagrindą sudaro nuodingoji piktžolė.
N. P. Ogarevo vardo Mordovijos valstybinio universiteto (MVU) mokslininkai sukūrė fotosensibilizatorių odos, žarnyno, šlapimo pūslės ir gimdos kaklelio vėžiui gydyti, praneša „Kommersant”.
Preparato veiklioji medžiaga yra Sosnovskio barščio ekstraktas, kuris, veikiamas ultravioletinių spindulių, prasiskverbia į vėžinių ląstelių DNR ir įjungia jų susinaikinimo mechanizmą – apoptozę.
Šis poveikis leidžia išvengti ligos pasikartojimo ir yra pagrindinė naujojo vaisto savybė, išskirianti jį iš kitų priešvėžinių preparatų. Analogų, pasižyminčių panašiomis savybėmis, kol kas pasaulyje nėra.
Preparatas – tai baltas skystis. Jo sudėtyje yra fiziologinio tirpalo ir liposomų – mikroskopinių pūslelių, kuriose yra Sosnovskio barščio furanokumarinų (biologiškai aktyvių junginių, galinčių sukelti jautrumą ultravioletinei spinduliuotei).
Nanodalelių apvalkalas savo sudėtimi panašus į žmogaus ląstelių membraną ir yra su jomis biologiškai suderinamas. Gydymo metodas – pirmiausia pacientui į veną suleidžiama tirpalo injekcija, o po kurio laiko navikas apšvitinamas ultravioletine šviesa. Ateityje švitinimas taip pat gali būti atliekamas naudojant lazerius arba šviesolaidžius.
„Sosnovskio barščio furanokumarinai, veikiami ultravioletinių spindulių, negrįžtamai prisijungia prie navikinių ląstelių DNR. Dėl to ląstelės praranda gebėjimą dalytis ir žūsta savaiminio sunaikinimo (apoptozės) būdu.
Liposomos, kurių pagalba preparatas lengviau prasiskverbia į audinius, geriau kaupiasi navikuose, o tai gali pagerinti vaistų terapijos veiksmingumą”, – sakė vienas iš kūrinio autorių, Maskvos valstybinio N. P. Ogarevo vardo universiteto farmakokinetikos ir tikslinės farmakoterapijos laboratorijos jaunesnysis mokslo darbuotojas Valentinas Agejevas.
Jis pažymėjo, kad veiklioji medžiaga, veikiama ultravioletinių spindulių prisijungia prie vėžinių ląstelių DNR, ir net jei tam tikra ląstelė perėjo į ramybės būseną (miego būseną), pabudusi ji vis tiek žūsta. Šis navikinių ląstelių savidestrukcijos mechanizmas padeda išvengti ligos sugrįžimo.
Kūrėjai nurodo, kad preparatas pasižymi dideliu taiklumu, o tai rodo mažą šalutinio poveikio tikimybę ir neturi poveikio sveikų ląstelių gyvybingumui. Įšvirkštus preparatą, ultravioletine šviesa veikiamos tik naviko ląstelės. Nešvitinant veikliosios medžiagos nesusijungia su sveikomis ląstelėmis ir yra pašalinamos iš organizmo be žalos jam.
Šiuo metu vyksta ikiklinikinių tyrimų etapas. Su pelėmis ir žiurkėmis atliktų eksperimentų rezultatai parodė didelį vaisto veiksmingumą: pastebėtas ryškus naviko dydžio sumažėjimas, taip pat 30% tiriamųjų visiškai pasveiko ir liga neatsinaujino.
„Farmakologija ir farmacija šiandien yra viena iš dinamiškai besivystančių universiteto sričių. Medicinos instituto mokslininkai aktyviai dirba kurdami vietinius inovatyvius vaistus. Mūsų mokslininkai kuria vaistus vėžiui, diabetui gydyti ir vaistus, kontroliuojančius kraujo krešėjimą. Naujas vaistas – ultravioletinių spindulių fotosensibilizatorius – dar vienas mūsų mokslininkų laimėjimas. Analogų, pasižyminčių panašiomis savybėmis, pasaulyje nėra”, – komentavo MVU N. P. Ogariovo universiteto rektorius Dmitrijus Gluško.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Gal net atsiras šių vaistažolių auginimo bendrovės, kol mokslininkai nenustatys priešingai…