infa.lt

„Ramstein 8”: Tankų Ukrainai nebus, bet „galimybių langas” išlieka

„Ramstein 8”: Tankų Ukrainai nebus, bet „galimybių langas” išlieka

21 sausio
11:00 2023
Borisas Pistorius, LLoydas Austinas, Oleksijus Reznikas

Vokietijos ir JAV gynybos vadovai Borisas Pistorius ir Lloydas Austinas gerai pabendravo su Ukrainos kolega Oleksijumi Reznikovu, tačiau negalėjo jo pradžiuginti galutiniu sprendimu dėl tankų „Leopard”. | Nuotrauka: ANDRE PAIN / AFP

Vokietijos sąjungininkai kol kas neįtikino jos leisti tiekti „Leopard” tankus Ukrainai, praneša „Kommersant” savo „Ramstein 8” susitikimo apžvalgoje.

Ar Kijevas gaus tankus „Leopard 2„, buvo pagrindinis aštuntojo Ramšteino formato kontaktinės grupės Ukrainos gynybos klausimais susitikimo darbotvarkės klausimas. Nepaisant to, kad per tokius susitikimus tradiciškai skelbiama apie didelės karinės pagalbos teikimą, visus domino tik galimas Vokietijos sutikimas siųsti Ukrainai Vokietijoje pagamintus tankus.

Todėl nenuostabu, kad visas dėmesys buvo nukreiptas į naująjį Vokietijos gynybos ministrą Borisą Pistorių, kuris tą dieną patyrė partnerių spaudimą. Tačiau Berlynas skyrė sau daugiau laiko apmąstymams.

Naujas ministras, senos temos

Aštuntasis Ramšteino susitikimas sulaukė visų, kurie atidžiai stebi Rusijos ir Ukrainos karinį konfliktą, dėmesio. Tokius įvykius, kurių pirmasis įvyko 2022 m. balandį, visada lydi pranešimai apie būsimą karinės pagalbos Kijevui tiekimą. Ne išimtis buvo ir dabartinės diskusijos, vykusios to paties pavadinimo JAV karinių oro pajėgų bazėje Vokietijoje.

Posėdį pradėjęs Lloydas Austinas paminėjo, kad bendra naujojo Vašingtono karinės pagalbos Kijevui paketo kaina sieks 2,5 mlrd. dolerių. Ukraina gaus oro gynybos sistemas NASAMS, aštuonias priešlėktuvinės raketinės gynybos sistemas Avenger, 59 PKM Bradley, 90 šarvuočių Stryker, 53 šarvuočius MRAP, 350 džipų HMMWV, taip pat tūkstančius artilerijos sviedinių.

Iš viso nuo 2022 m. vasario 24 d. JAV Ukrainai suteikė karinės pagalbos už 26,7 mlrd. dolerių, pabrėžė Pentagono vadovas.

Visą sausio 20 dieną buvo pranešama apie kitų Kontaktinės grupės valstybių narių sprendimus skirti Ukrainai naujų ginklų. Tačiau visos šios naujienos buvo daugiau rutininio pobūdžio, nes visi, įskaitant ir pačius „Ramstein 8” dalyvius, laukė, kol bus išsiaiškinti reikalai dėl galimo Vokietijoje pagamintų sunkiųjų tankų „Leopard” pristatymo.

Kelios šalys, pavyzdžiui, Lenkija ir Suomija, jau pareiškė esančios pasirengusios siųsti tokius tankus Ukrainai, tačiau be oficialaus Berlyno sutikimo toks tiekimas yra neįmanomas.

Visą sausio mėnesį įvairių šalių partneriai spaudė Vokietiją ir, kaip pranešė Vakarų žiniasklaida, Ramšteino oro pajėgų bazėje turėjo būti priimtas teigiamas sprendimas.

Intrigos įnešė ir tai, kad Vokietijoje neseniai buvo paskirtas naujas gynybos ministras. Po to, kai Christine Lambrecht atsistatydino dėl virtinės skandalų, jos postą perėmė 62 metų socialdemokratas Borisas Pistorius, kuriam susitikimas Ramšteine buvo tarsi tarptautinė peržiūra. Vokietijos žiniasklaidos teigimu, kariuomenės atstovai su palengvėjimu sutiko šią kandidatūrą: naujasis ministras turi didelę darbo su teisėsaugos institucijomis patirtį, taip pat ryžtingo ir tiesaus žmogaus, galinčio ginti „saviškius”, reputaciją.

Borisas Pistorius (iki tol Žemutinės Saksonijos vidaus reikalų ministras) iki 2022 m. labai teigiamai vertino Rusiją. Dar mokykloje jis išmoko rusų kalbą (nors Vakarų Vokietijoje ji nebuvo itin paplitusi), priklausė regioninei draugystės su Rusija grupei, pasisakė už santykių plėtojimą ir sankcijų panaikinimą.

Rusijos kariuomenei įžengus į Ukrainą, jo pozicija kardinaliai pasikeitė. Politikas teigė, kad anksčiau buvo kupinas „apgaulingų vilčių”, kurios po 2014 m. įvykių su Krymu ėmė pamažu sklaidytis, bet galiausiai 2022 m. vasarį žlugo pilnai. Nuo tada Borisas Pistorius primygtinai teigė, kad Ukraina turi laimėti, o Bundesveras turi būti sustiprintas.

Kontaktinės grupės susitikimo išvakarėse jis neatmetė galimybės, kad Vokietija pati pristatys Ukrainai tankus „Leopard-2„. Jis taip pat neatmetė galimybės, kad Berlynas leistų juos perduoti Kijevui toms šalims, kurios yra ginkluotos šiomis Vokietijoje pagamintomis sunkiosiomis kovos mašinomis.

Vien pasiteisinimai

Nors Pistorius viešai pareiškė norą išspręsti „Leopard-2” klausimą, Kijevo sąjungininkai, savaitę po savaitės spaudę Berlyną, nusprendė nenuleisti rankų. Taigi, kalbėdamas savo kolegoms, Lloydas Austinas sakė, kad dabar yra „lemiamas momentas Ukrainai lemiamo dešimtmečio pasauliui metu”. „Todėl nesuklyskite… Dabar ne laikas atidėlioti. Ukrainos žmonės mus stebi. Kremlius mus stebi. Istorija mus stebi”, – pareiškė Pentagono vadovas.

Vaizdo ryšiu prisijungęs Volodymyras Zelenskis buvo konkretesnis. Dieną prieš tai duodamas interviu Vokietijos televizijos kanalui ARD Ukrainos lyderis sakė: „Dabar ne laikas derėtis, o laikas išgyventi… Jei turite tankų „Leopard”, atiduokite juos mums”. Kreipdamasis į „Ramstein 8” susitikimo dalyvius, jis pakartojo: „Raginu jus priimti tokius sprendimus, kurie gali atimti iš Rusijos blogio bet kokią galią… Galiu jums padėkoti šimtus kartų, ir tai bus visiškai pelnyta ir teisinga, atsižvelgiant į tai, ką jau padarėte. Tačiau šimtai tokių „ačiū” nėra šimtai tankų. Diskusijose visi galime vartoti tūkstančius žodžių, bet aš negaliu naudoti padėkų vietoj patrankų.”

Nepaisant Ukrainos vadovo prašymų atidėti argumentus, susitikimo metu diskusija apie tankus vyko toliau.

Per susitikimą žurnalistams pasirodęs Pistorius patvirtino, kad „galimas „Leopard-2″ tiekimas iš tiesų buvo aptariamas, tačiau tarp partnerių nėra vieningos nuomonės”.

Pasak jo, klaidinga manyti, kad būtent Vokietija trukdo koalicijai siųsti sunkiuosius tankus į Kijevą. Vokietijos gynybos ministerijos vadovas pripažino, kad yra rimtų priežasčių tiekti tokią ginkluotę, tačiau yra ir rimtų priežasčių to nedaryti. Borisas Pistorius pripažino, kad negali numatyti, kada bus priimtas sprendimas, tačiau pažymėjo, kad nurodė atlikti „Leopard”  išteklių auditą Bundesvero rezervuose.

Remiantis Vokietijos žiniasklaidos pranešimais, kancleris Olafas Scholzas svarbiausiais klausimais (ypač tankų tiekimo) ketina remtis Vokietijos viešąja nuomone. Bendrovės „YouGov” duomenimis, 43% vokiečių nepritaria tam, kad Berlynas siųstų „Leopard” į Kijevą (tuo tarpu 39% pasisako už). Tačiau 47% neprieštarautų tam, jei šiuos tankus atsiųstų kitos šalys.

Vokietijos gynybos ministro, iš kurio buvo tikimasi kur kas ryžtingesnio požiūrio, penktadienio pareiškimai iš karto sukėlė neigiamą sąjungininkių reakciją. Lenkija labai pasipiktino. Pasak Lenkijos užsienio reikalų ministerijos atstovo Lukaszo Jasinos, Varšuvą „sukrėtė” Berlyno neryžtingumas. „Pagalba Ukrainai šiuo metu mums visiems, o ypač lenkams, mūsų žmonėms ir vyriausybei, yra svarbiausias dalykas”, – pabrėžė diplomatas.

Lenkijos užsienio reikalų viceministras Pawelas Jablonskis penktadienį užsiminė, kad Varšuva gali nelaukti Berlyno sprendimo ir žengti „netradicinį žingsnį”.

Borisas Pistorius išsisuko nuo bausmės, bet ne Lloydas Austinas, kuris per paskutinę spaudos konferenciją tiesiogine to žodžio prasme turėjo teisintis dėl Vokietijos. Kartu su Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininku Marku Milley pasirodęs Pentagono štabo viršininkas savo pranešimą apie „Ramstein-8” pradėjo energingai.

Pakartojęs pusę to, ką sakė ryte, jis patikino susirinkusiuosius, kad Kontaktinės grupės dalyviai gerai padirbėjo stiprindami Ukrainos gynybinius pajėgumus ir neketina sustoti. Tuo pat metu savo kalboje jis atsargiai apėjo „Leopard” tankų klausimą. Netgi pagirdamas Didžiosios Britanijos sprendimą tiekti Kijevui tankus „Challenger-2”, L. Austinas pažymėjo, kad tai buvo tik pradžia, tačiau nedetalizavo, kas turėtų būti tęsinys.

Vis dėlto Pentagono vadovui nepavyko nutylėti svarbiausio dalyko. Visi spaudos konferencijoje jam ir generolui Milley užduoti klausimai vienaip ar kitaip buvo susiję su Vokietija ir „Leopard” tankų tiekimu.

Iš pradžių Lloydas Austinas pabandė išsisukti, sakydamas, kad visi sąjungininkai dirba vienu frontu, kad sustiprintų Ukrainos gynybinius pajėgumus, ir kad „Vokietijos gynybos ministras jau viską pasakė apie „Leopard”. Tačiau ne čia buvo.

Žiniasklaida tiesiog užsipuolė L. Austuną klausimais apie Vokietijos, kaip sąjungininkės, patikimumą ir suabejojo jos lyderyste Europoje. Vienu metu JAV gynybos sekretorius netgi turėjo ginti savo kolegą iš Vokietijos ir visą Vokietiją, aiškinant, kiek daug ginklų Berlynas tiekė Kijevui ir kokį neįkainojamą indėlį jis įnešė į bendrą reikalą.

Galiausiai Lloydas Austinas bandė nuraminti auditoriją, pažymėdamas, kad nors „Leopard” klausimas neišspręstas, „iki pavasario, kai Ukraina pradės kontrpuolimą, galimybių langas išlieka”.

Vienaip ar kitaip, pagrindinis penktadienio „Ramtein 8” susitikimo tikslas (bent jau žiniasklaidos nuomone) nebuvo pasiektas. Kalbant apie tankų tiekimą Kijevui, kamuolys vis dar yra Vokietijos ir jos kanclerio Olafo Scholzo rankose.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 143

Žymos

Atsiliepimų 3

 1. T0mas J.    -  2023-01-21, 17:11

  Jeigu duosit rimtų ginklų Ukrainai, Putinas gali įsižeisti.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. VŽA    -  2023-01-21, 17:18

  Vakarai planuoja nugalėti Rusijos barbarų ir teroristų armija, nepažeminant Putino įsitikinimų…

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Kad    -  2023-01-21, 23:55

  niekas nezino,kur atsidurtu uz pinigus tie tankai,jei ju Ukrainai duotu. Manau,ne tik pas talibus.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Šiam Dievo kūriniui baigiasi galiojimo laikas....

Beverčiai pinigai 💸. Ukraina juodoji skylė. Doleriui šakutės. Ateina CBDC...

Hm

Vakarietiškos haubicos šaudo toliau ir tiksliau, o ką jau kalbėti apie himars. Kai tik Ukraina...

Ligonis yra ligonis, ir tuo viskas pasakyta, nes viskas, kas nenormalu - yra nenormalu.....

Parašėt su žiauriai gera jumoro doze....

Tavo galvoje labai didelis auglys. Reikėtų gydytis. Jis užspaudė smegenis ir nebegali toliau mąstyti, liko...

Pilnas internetas kaip žmonėms padeda rasti kelią į puolamąją gvardiją....

Hm

...beje bendrauja lietuviškai. Užsiregistravau anglų kalba, kai pradėjom bendrauti, paklausiau ar galim bendrauti lietuviškai, iš...

Na nebent į NATO arklides reikia tiuteišiškos veislės transžirgo....

Vieni sako 1:6 kiti sako 6:1 ir kas patikrins duotu metu. Gal būt galima kažkiek...

Kiek čia amerikosų ir anglosaksų subinlaižių. Ar jiems taip gerai švabistai moka ar tiek nukvakę???...