infa.lt

Davosas 2023: Ukraina nori įsipareigojimų pokario atstatymui dabar, o ne vėliau

Davosas 2023: Ukraina nori įsipareigojimų pokario atstatymui dabar, o ne vėliau

20 sausio
18:30 2023

Dolerių spausdinimas

Ukrainai stengiantis iš sąjungininkų užsitikrinti modernesnę ginkluotę, ji tuo pat metu deda daugiau pastangų, kad iš Davose susirinkusių verslo lyderių gautų finansinę paramą šaliai atstatyti, rašo Euractiv.

Nuo praėjusių metų, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės suteikė ginkluotės už dešimtis milijardų dolerių, tačiau Kijevui vis dar desperatiškai reikia daugiau.

Jis taip pat nori pasinaudoti Vakarų visuomenės paramos banga ir užtikrinti, kad pažadai dėl atstatymo, kuris negali prasidėti, kol nesibaigs karas, ir kuris, kai kuriais vertinimais, kainuos iki 1 trilijono JAV dolerių, būtų ne tik žodžiai.

Tačiau kalbos apie atstatymą atrodo per ankstyvos.

Analitikai sako, kad dėl įvairių donorų – nuo šalių iki vystymosi ir tarptautinių organizacijų, privataus sektoriaus dalyvių ar galimo konfiskuoto Rusijos turto perskirstymo – derinimas šiuo metu yra sudėtingas.

Ukraina, dominavusi paskutiniame dideliame Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) susitikime gegužę, vėl išsiuntė dešimtis vadovų, įstatymų leidėjų ir sprendimų priėmėjų su aiškia prezidento Volodymyro Zelenskio žinia: įsipareigoti dabar, o ne vėliau.

„Turime galvoti apie sekančią dieną. Visam pasauliui reikia Ukrainos kaip demokratinės ir sėkmingos šalies. Tai geriausias atsakymas ne tik mūsų draugams, bet ir priešams. Mūsų užduotis – paversti ją sėkminga šalimi”, – agentūrai „Reuters” sakė Kijevo meras ir buvęs pasaulio sunkaus svorio bokso čempionas Vitalijus Kličko.

Pernai Ukraina pavedė didžiausiam pasaulyje turto valdytojui „BlackRock” sudaryti šalies atstatymo fondą.

„Kuo daugiau padarysime dabar, tuo mažiau reikės daryti atstatant”, – sakė Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) prezidentė Odile Françoise Renaud-Basso.

ERPB, kuris 2022 m. investavo apie 1,7 mlrd. eurų į Ukrainos energetikos, transporto ir kitą infrastruktūrą, apskaičiavo, kad vietos ekonomika per metus susitraukė beveik trečdaliu.

Rugsėjį paskelbtoje bendroje Ukrainos vyriausybės, Europos Komisijos ir Pasaulio banko ataskaitoje apskaičiuota, kad atstatymo ir atkūrimo išlaidos siekia 349 mlrd. dolerių (322 mlrd. eurų), o karui užsitęsiant ši suma vis didėja.

Ukrainos pirmoji vicepremjerė, ekonominės plėtros ir prekybos ministrė Julija Svyrydenko, pabrėždama sudėtingą užduotį, teigė, kad šiuo metu atstatymo vertinimai yra artimesni 1 trilijonui JAV dolerių.

Kiekviena Rusijos raketa, pataikiusi į ypatingos svarbos infrastruktūrą, didina atstatymo išlaidas, o investuotojų, ypač privačiojo sektoriaus, apetitas prisidėti atstatant mažėja.

Zelenskis mano, kad gausus dalyvavimas Davose yra daugiau nei tik simbolinis pabrėžimas, kad Ukraina tebėra gyva ir kad Rusijos dalyvavimas šiame renginyje baigėsi.

Tai reiškia, kad reikia suteikti impulsą ir patikinti, jog net ir karo metu Ukraina nėra uždara verslui.

Svyrydenko teigė, kad Davosas yra galimybė nuo strategijos pereiti prie konkrečių projektų.

„Ukraina parodė atsparumą karo metu, taip pat ir verslas, todėl turime rasti papildomų priemonių, kaip sudaryti palankesnes sąlygas Ukrainos verslui vystytis ir užsienio investicijoms ateiti į Ukrainą jau dabar”, – sakė ji.

Karas greitai nesibaigs

Antradienį V. Zelenskis per „Zoom” programą Davose kreipėsi į „BlackRock” vadovus ir jos klientus, sakė vienas iš dalyvavusių asmenų. Bendrovės „BlackRock” vadovas Larry Fink Davose sakė, kad privatusis sektorius galėtų padėti, ir pridūrė, kad jis siekia „sąžiningos ir teisingos grąžos”.

Nors „BlackRock” gali atrodyti optimistiškai nusiteikusi, visada yra rizika, kad karas užsitęs metų metus arba kad jam pasibaigus, kaip ir ankstesnėse Afganistano, Irako ar Balkanų šalių atkūrimo operacijose, pažadai ir parama nepasiteisins arba pinigai bus iššvaistyti dėl korupcijos ir nekompetencijos.

„Įtampa atsinaujins, kai ateis laikas finansuoti Ukrainos atstatymą, kuris dėl nuolatinių Rusijos išpuolių prieš Ukrainos ypatingos svarbos infrastruktūrą taps daug brangesnis, tačiau tai neįvyks, kol nesibaigs karas, o karas nesibaigs artimiausiu metu”, – teigiama „Eurasia Group” 2023 m. prognozėje.

Davose, Ukrainos namuose, eksponuojama paroda primena lankytojams apie sugriovimų mastą. Ši vieta taip pat yra vieta, kur verslo elitas ir artimiausi Ukrainos rėmėjai vertina jos perspektyvas ir kartoja, kad Ukraina negali sau leisti pralaimėti karo, kuriam vasario 24 d. sukanka pirmieji jo metai.

„Tai, ką Ukraina dabar daro, yra siekis, kad visi atsistotų ant starto linijos, kai galės pradėti atstatymą”, – pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis agentūrai „Reuters”.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 212

Žymos

Atsiliepimų 6

 1. Patriotas    -  2023-01-20, 19:00

  Ukraina jau pralaimėjo ir panašu užsitikrins visišką susinaikinimą o kartų susprogdins ir vakarus. Jap duokim viską ką turim ir ko neturim. Debilų pasaulyjeeeee.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. davoso kloakos naujienos    -  2023-01-20, 20:17

  Davose prasidėjo kasmetinis pasaulio vyriausybės susirinkimas.
  Jame bus toliau diskutuojama, kaip sumažinti pasaulio populiaciją iki norimo 1 mlrd. žmonių. Kitiems, pasak šių išsigimėlių, Žemėje tiesiog neužtenka vietos.
  Įdomi detalė, kad visi šie „išskirtiniai” svečiai suskrido į Davosą privačiais lėktuvais, kuriuos valdė neskiepyti nuo covid-19 pilotai.
  Apie tai pranešė JAV vadinamų „nepriklausomų pilotų” asociacijos vadovas Josh Yoda. Jis pranešė, kad gauna daug skambučių ir užsakymų skraidinti privačiais lėktuvais svarbius klientus, tačiau visi jie pageidauja, kad lėktuvo įgula būtų nevakcinuota nuo covid-19 ligos. Jie gali pasirinkti, nes yra daug pilotų, kurie nepriklausė stambioms aviakompanijoms ir nebuvo išprievartauti skiepytis nuo covid.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. VŽA    -  2023-01-21, 06:14

  Ukraina – užkarda Putino barbarams ir teroristams plisti į Vakarus. Todėl privalu viską daryti, kad Rusijos okupantų-kaleiminių armija būtų galutinai sutriuškinta dar Ukrainos žemėje.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Cirkas tęsiasi !    -  2023-01-21, 12:18

  Visi žinome kad jokia ten demokratija net nebekvepia o kvepia stambulo konvencijos ir pinigu plovimu.Tie visi lia lia ir makaronu kabinimai gali būti adresuoti aktoriams bet ne mums !!!

  Atsakyti į šį komentarą
 5. Myndė    -  2023-01-21, 13:11

  Kartais tenka skaityti, kai kažkur kažkas pasimirė, o giminės niekam nepraneša ir toliau gauna pensiją ar panašiai. Tokia maža aferiukė.
  Čia viskas rimčiau. Pasimirė valstybė. Bet paskolas toliau teikia, nors akivaizdu, kad niekas niekada jų negrąžins (panašiai kaip JAV savo trilijoninių skolų). Įdomiausia, kad visiems viskas aišku, bet skolintojai supranta, kad tokios žaidimo taisyklės – tiek JAV, tiek to, kas liko iš Ukrainos atveju. Ir žaidžia toliau.
  Gaila tik, kad kažkam tai kainuoja ne pinigus, o gyvybę.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Šiam Dievo kūriniui baigiasi galiojimo laikas....

Beverčiai pinigai 💸. Ukraina juodoji skylė. Doleriui šakutės. Ateina CBDC...

Hm

Vakarietiškos haubicos šaudo toliau ir tiksliau, o ką jau kalbėti apie himars. Kai tik Ukraina...

Ligonis yra ligonis, ir tuo viskas pasakyta, nes viskas, kas nenormalu - yra nenormalu.....

Parašėt su žiauriai gera jumoro doze....

Tavo galvoje labai didelis auglys. Reikėtų gydytis. Jis užspaudė smegenis ir nebegali toliau mąstyti, liko...

Pilnas internetas kaip žmonėms padeda rasti kelią į puolamąją gvardiją....

Hm

...beje bendrauja lietuviškai. Užsiregistravau anglų kalba, kai pradėjom bendrauti, paklausiau ar galim bendrauti lietuviškai, iš...

Na nebent į NATO arklides reikia tiuteišiškos veislės transžirgo....

Vieni sako 1:6 kiti sako 6:1 ir kas patikrins duotu metu. Gal būt galima kažkiek...

Kiek čia amerikosų ir anglosaksų subinlaižių. Ar jiems taip gerai švabistai moka ar tiek nukvakę???...