infa.lt

PRICER.LT: Metus užbaigėme su maisto kainų trenksmu

PRICER.LT: Metus užbaigėme su maisto kainų trenksmu

03 sausio
13:55 2023

REUTERS

Prieš pat Naujuosius žiniasklaidoje vyko kažkokia džiaugsmo fiesta. Paskelbus išankstinį infliacijos įvertinimą, ekonomistai įžvelgė kalnus pozityvo, pasiektą piką, mažėjančią infliaciją, net premjerė kažką panašaus pareiškė.

Išeinam truputėlį iš pagirių. Šių metų infliacija pasivijo praeitais metais pradėjusios kilti infliacijos uodegą. Taigi, iš dviejų metų perspektyvos žiūrint, kaip beskaičiuosi, sudėta 2 metų tiek lapkričio tiek gruodžio infliacija bus 30.7%.

Ir dar tas išankstinis įvertis… jis dažniausiai būna mažesnis. Va toks va pozityvas…

Ekonomistai bando remtis energetikos, mažėjančiomis žaliavų kainomis be jokios verslo logikos. Aišku – jie daugumoje atstovauja stambias finansinio verslo struktūras ir išvertus jų kalbą į paprastesnę, tai reiškia – viskas gerai, imkit kreditus, atliekamus pinigėlius investuokit į mūsų fondus.

Ką padarysi, tokia jų darbinė užduotis ir su tuo jie puikiai susitvarko per visus žiniasklaidos kanalus.

O kokia realaus verslo logika, kuri tiesiogiai įtakos infliaciją – jos kilimą ar kritimą?

Žinutė, kuri išvengė didelės sklaidos: „nuviliantys, be apibrėžtumo, stabilumo, pilni iššūkių ir nežinomybės metai”. Reiškia situacija rizikinga – taip?

Ką daro verslas rizikingoje aplinkoje, jei pardavimai kyla? Maksimizuoja pelną, didina investicijų grąžą. Galit apeliuoti į jų sąžinę, vargšą pirkėją – verslo saugumas bus pirmoje vietoje.

O kada verslas mažina kainas? Kai krenta ar dingsta pardavimai, kai konkurentas atima rinkos dalį, kai valdžios institucijos pradeda domėtis viršpelniais ir pradeda gąsdinti reguliavimu. Štai tokia verslo logika.

O mūsų „brangiųjų” ekonomistų bandymai iš naftos, degalų ir kviečių kainų dinamikos nuspėti galutinę infliaciją yra tas pats, kas būrimas iš kavos tirščių. Ir jei žaliavos ir energetika kiek sumažino bendrą šalies infliaciją, tai maisto kainos toliau šuoliavo aukštyn. Na, bet einame prie mūsų tyrimo.

2022 metų gruodžio Pricer.LT fiksuojamo vidutinio pigiausių maisto produktų krepšelio kainų analizė rodo, kad:

pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse palyginus su 2022 lapkričio mėnesiu brango + 1,77 Eur (2,4%), ir buvo + 20,24 Eur (36,4%) brangesnis, nei praeitų metų gruodžio mėnesį.

2022 metų gruodžio mėnesio Pricer.lt pigiausių maisto prekių krepšelio kainų reitingas

Maxima didina krepšelio kainą +4,72 Eur ir lieka pirmoje vietoja. Lidl,  didina krepšelio kainą + 1,29 Eur ir lieka antroje vietoje. Norfa didina krepšelio kainą + 2,53 Eur ir lieka trečioje vietoje. Barbora mažina kainas – 0,46 Eur ir kyla į ketvirtą vietą. Rimi didina kainą + 2,77 Eur ir krenta į penktą vietą. IKI didina krepšelio kainą + 2,62 Eur ir krenta į šeštą vietą. e-Rimi mažina kainas – 0,26 Eur atsistoja į septintą vietą. Last Mile (IKI internetinė parduotuvė) didina kainas +0,97 Eur ir krenta į aštuntą. Skirtumas tarp pigiausio (Maxima) ir brangiausio (IKI internetinė parduotuvė) krepšelio yra 15,84 Eur (24,7%).

Prekės

Iš Pricer.LT stebimų 52 prekių kainų brango 50 prekių, pigo 2 prekės.

Iš viso reikšmingai (10 procentų ir daugiau) brangsta 47 prekės iš 52 stebimų. Labiausiai brangusios prekės –   bananai, kiaušiniai, pigiausias fermentinis sūris, jūros lydeka, dešra, cukrus, pigiausia grietinė, pomidorų sultys, makaronai.

Kiauliena. Jos kaina auga 54,2%. lyginant su praeitais metais. Kainos prieš šventes bando kilti, bet jeigu paklausa kris – sausio mėnesį galimas mažėjimas.

Vištiena. Kainos didesnės nei praeitais metais 27,1 procentais. Bet situacija nevienareikšmiška – bandymai kilti iš karto kompensuojami kritimu ir Lietuvoje prieš šventes krenta didmeninė kaina. Matomai vartojimas mažėja ir nėra prielaidų kainoms kilti.

Pieno produktai

Žaliavinio pieno kaina yra vis dar auganti, tačiau tempai jau žemesni – tai yra stabilizacijos požymis. Kaip tai atsispindės lentynose dar neaišku. Tačiau optimistiškai nuteikia biržinių pieno produktų kainų dinamika ir mes pastebėjome, kad padaugėjo sviesto akcijų. Matomai yra tam tikrų produktų perteklius ir jeigu gruodžio prekyba nebuvo labai įspūdinga – sausio mėnesį galime pamatyti įdomių pieno produktų pasiūlymų.

Kas bus artimiausiu metu?

Maisto produktų infliacija gruodžio mėnesį tikrai nemažėjo ir iš vartotojo toliau buvo bandyta nulupti 9 kailius. Koks gali būti tolimesnis maisto produktų kainų judėjimas?

Nors Statistikos departamentas rodo, kad palyginamosiomis kainomis (kiekiai) maisto mažmeninė prekyba mažėja, prekybininkai tikrai nebus tie, kurie inicijuos drastiškus kainų mažinimus, nes faktinėmis kainomis, eurais, jie turi 19 procentų augimą ir tai jiems psichologiškai labai komfortiška. Jie gali pradėti judintis tik tada, kai bus apyvartos mažėjimas pinigine išraiška – o tai gali įvykti tik arčiau pavasario, nes praeitais metais vasario kovo mėnesiais apyvarta dėl infliacijos ir karo sukeltų panikos apsipirkimų šoktelėjo, ko šiais metais nebus.

Tačiau tai nekomfortiška gamintojams – ypatingai dalinai nesustabdomo ciklo – paukštienos, pieno produktų gamintojams – jiems kiekiniai, kilograminiai pardavimų mažėjimai griauna gamybos procesus, o iš karto apimčių jie sumažinti negali – todėl bent jau sausio mėnesį jie turėtų inicijuoti kainų mažėjimą (ką beje jau matome europinėje žaliavinėje rinkoje). Ar tai katalizuos bendrą maisto kainų mažėjimą pamatysim, nes pagrindinė sąlyga kainų mažėjimui, kaip minėjome apžvalgos pradžioje, yra vartojimo mažinimas, o ne verslo subjektų geranoriškumas ar valdžios susirūpinimas.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 221

Žymos

Atsiliepimų 2

  1. Nauji metai nauja infliacija    -  2023-01-03, 15:13

    Kaip sakė Dubnikovas niekas nebranks toliau, jei nebrangs energetiniai ištekliai. Tačiau siteminis-propogandinis analitikas pamiršo paminėti pinigų spausdinimą ir kad anksčiau ar vėliau spausdinti pinigėliai nuplazdena ir iki apačios. O tas kas naudojasi spausdintais pingėliais paskutinis, tas ir susimoka už jų spausdinimą.

    Atsakyti į šį komentarą
  2. Lietuvis statistikos departamentas    -  2023-01-03, 22:42

    „Oficiali” statistika- infliacija apie 20%. Žinant kad jau prie 8% ji tampa nevaldoma tai turime totalią ekonominę betvarkę.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Vakarų satanistai ir pidarastai yra šokiruoti. Šoko būsenoje yra ir Lietuvos liberal-pidarast-naciai....

Dolerio pabaigos pradžia.....

Būkit žmonės! Nebedėkit jos fotografijų....

Kokie mes tampame silpni, nemąstantis. Tai mokestis už lengvo pabendravimo norą. Su žmona juk bendrauti...

Na aš juos suprantu, nes žmonių skaičius tiesiogiai įtakoją tinginių, vagių bandiūgų ir t.t.. išnykimą,...

Stai ir doleriuka i šalį stumia...

A

“Kuo greičiau jos priartės prie pasaulinio ekonomikos lygio, tuo greičiau pasaulio gyventojų skaičius pasieks aukščiausią...

Galima suprasti puikiai gyvenančius Vakarus, kuriuos Putino agresija žadina iš lėto. Jau ir Šveicarija -...

Galimai, tai bus efektyvus PSO būdas naikinti žmones. Pradžioje, - psichologiškai silpnesnius, nes tokių -...

Snaudusi ES, Vokietija - pradeda ne tik mąstyti, bet ir daryti, - ŠAUNUOLIAI....