infa.lt

ES „užkibo” ant rusiškų suskystintų dujų ir moka milijardus už jų tiekimą

ES „užkibo” ant rusiškų suskystintų dujų ir moka milijardus už jų tiekimą

01 gruodžio
06:50 2022
Gazprom tanklaivis

foto: „Gazprpm”

Nepaisant visų Vakarų sankcijų, Rusijos suskystintos gamtinės dujos išgyvena pardavimo bumą, praneša „Bloomberg”. Per pastaruosius metus jų importas į ES padidėjo 40%. Ekspertų teigimu, Vakarų boikotas joms negresia.

Šiais metais Europos Sąjunga sumažino savo priklausomybę nuo Rusijos energijos resursų, uždrausdama anglies importą ir rengdamasi naftos embargui.

Tačiau yra prekė, kurios pardavimai šiuo metu sparčiai auga ir kuri vargu ar greitai sulauks ES boikoto.

Per metus Rusijos suskystintų gamtinių dujų importas padidėjo apie 40%, nes pirkėjai stengiasi rasti pakaitalų mažėjančioms vamzdynais tiekiamoms dujoms.

Tai karti piliulė daugeliui bloko narių, kurios pačios įvedė griežtas sankcijas Kremliui, kad atimtų iš jo pajamas karui Ukrainoje. Sausio-rugsėjo mėnesiais. ES išleido rekordinę 12,5 mlrd. eurų (13 mlrd. JAV dolerių) sumą SGD iš Rusijos pirkimui – penkis kartus daugiau nei prieš metus.

Remiantis laivų ir uostų stebėjimo duomenimis, didėjanti paklausa tokiose šalyse kaip Prancūzija ir Belgija padėjo Rusijai šiais metais tapti antra pagal dydį SGD tiekėja į Šiaurės Vakarų Europą. Ji vis dar smarkiai atsilieka nuo JAV, bet jau lenkia Katarą.

Prieš prasidedant karinei invazijai vasario mėnesį, Rusijos dujotiekiai buvo didžiausias Europos energijos šaltinis. Tačiau Kremliui pradėjus riboti tiekimą, žemynas buvo priverstas importuoti daugiau SGD tiek iš Rusijos, tiek iš kitų šalių, kad neliktų be elektros energijos ir pasipildytų atsargas žiemai.

„Rusiškos suskystintos gamtinės dujos turi būti tiekiamos ir toliau”, – sakė Kolumbijos universiteto Pasaulinės energetikos politikos centro tyrėja Anne-Sophie Corbeau.

Pasak jos, „mums to reikia dėl pasaulinio SGD balanso: jis ir taip yra pakankamai įtemptas. Manau, kad daugelis Europos šalių mielai užmerks akis.

Iš visų Europos šalių tik Jungtinė Karalystė ir Baltijos šalys nustojo pirkti rusiškas SGD. Tuo tarpu daugelis pirkėjų regione susilaiko nuo rusiškos naftos pirkimo, o ES atitinkamas draudimas įsigalios gruodžio 5 d.

Visiškas Rusijos dujų embargas niekada nebuvo rimtai svarstomas, atsižvelgiant į pasaulinio tiekimo trūkumą ir tikimybę, kad kitais metais padėtis rinkoje bus dar blogesnė. Vis dėlto ES bandė rasti alternatyvą. Kovo mėnesį blokas įsipareigojo šiais metais pakeisti beveik du trečdalius rusiškų dujų importo, o didžiąją dalį naujų kiekių importuoti iš pasaulinės SGD rinkos.

Šiuo metu rusiškos dujos sudaro mažiau nei 10% tiekimo į regioną, t. y. daugiau nei trečdaliu mažiau nei pernai, tačiau iš Rusijos tiekiamų SGD dalis yra beveik lygi pusei..

Laivų sekimo duomenys rodo, kad atsargos Europoje toli gražu nėra tolygiai paskirstytos. Jei Jungtinė Karalystė atsisakė rusiškų SGD, tai kroviniams vietos ieškoma kitur. Sausio-spalio mėnesiais krovinių į Belgijos uostus padaugėjo daugiau nei dvigubai, o krovinių į Prancūziją – 60%.

Embargo nėra

„Niekada nekalbėjome apie jokį rusiškų dujų uždraudimą, ir padėtis nesikeičia”, – lapkričio 25 d. brifinge sakė Europos Komisijos atstovas spaudai Ericas Mameris.
Dauguma pasaulyje tiekiamų SGD tiekiamos pagal ilgalaikes sutartis, o pirkėjai dažnai yra didelės korporacijos, kurių vyriausybės paprastai nekontroliuoja.

Pavyzdžiui, Prancūzijos „TotalEnergies SE” turi 20% didžiausio Rusijos SGD projekto „Jamal LNG” akcijų. Nors bendrovė sustabdė naujas investicijas Rusijoje ir pardavė dalį turto, ji įsipareigojo nesitraukti iš Jamalo, kad užtikrintų dujų tiekimą Europai, bent jau tol, kol tai leidžia sankcijos. „Total” taip pat valdo 19% projektą kontroliuojančios Rusijos PJSC „Novatek” akcijų.

„Dabartinėmis sąlygomis negali būti gerų ir blogų SGD projektų”, – spalį sakė „Novatek” vadovas Leonidas Michelsonas. Bendrovė taip pat didina pajėgumus: jau kitais metais bus pradėtas įgyvendinti plataus masto „Arktik SGD-2” projektas.

Pagrindinė dujų tiekėja vamzdynais į Europą, Rusijos valstybinė energetikos milžinė PJSC „Gazprom”, taip pat pradėjo tiekti suskystintas gamtines dujas į regioną. Ir, nors didelis Tolimųjų Rytų projektas „Sachalinas 2” daugiausia skirtas Azijos šalims, Rusija turi naują nedidelį terminalą Baltijos jūros pakrantėje, iš kurio jau pristatė pirmuosius krovinius į Graikiją.

Tačiau tai nereiškia, kad Rusija ateityje neribos SGD tiekimo, kaip tai jau padarė su dujomis, tiekiamomis vamzdynais. Maskva jau buvo u=draudusi tiekti atšaldytas dujas buvusiai „Gazprom” prekybos įmonei, kurią šiemet nacionalizavo Vokietija.

Kai kurie pirkėjai taip pat išreiškė nuogąstavimus, kad Rusijos vyriausybė pareikalaus už SGD mokėti rubliais, kaip tai jau padarė pavasarį, kai dujos buvo tiekiamos vamzdynais, tačiau tokio sprendimo dar nėra.

Kylančios kainos

Kol kas neaišku, kaip auganti prekyba SGD paveiks Rusijos biudžetą, tačiau vyriausybė jau dabar siekia, kad šio kuro eksportuotojams būtų taikomi didesni pelno mokesčiai. Ir, nors dabar iš Rusijos į Europą vamzdynais teka mažiau dujų, Maskva naudojasi pernelyg didelėmis rinkos kainomis.

Atrodo, kad Europa kol kas neturi kito pasirinkimo, kaip tik toliau pirkti rusiškas SGD. Vartotojams susidūrus su didžiausia visų laikų krize, kuri smogė pragyvenimo lygio kritimu, o didelės degalų kainos didina infliaciją, regiono vyriausybės dabar daugiausia dėmesio skiria energetiniam saugumui.

Dujų rinka greičiausiai „išliks įtempta, kol atsiras naujų SGD tiekėjų, o tai gali įvykti ne anksčiau kaip 2025 m.”, – sako Kate Dourian, laisvai samdoma Arabų įlankos instituto Vašingtone tyrėja. Konsultantė abejoja tuo, kad „ES pasieks susitarimą dėl sankcijų sugriežtinimo, kad jos apimtų ir Rusijos SGD”.

 

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 154

Žymos

Atsiliepimų 4

  1. VŽA    -  2022-12-01, 07:54

    Vyksta normalus procesas, neįsigijus naujo automobilio, – reikia leisti pinigus senajam…

    Atsakyti į šį komentarą
  2. Kai reikia    -  2022-12-01, 08:41

    rinktis „amerikoniskas” is tos pacios Rusijos,tik 5 kartus brangiau – abejoju,ar kas rinksis! Beprociu ne tiek jau daug.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Mokesčiai - labai geras žmones žlugdyti, ypatingai smulkiuosius verslininkus. Kad tokie rinkėjai ne apie politiką...

Vėl reikalingas Tautos Atgimimo SĄJŪDIS, nes lyt-polit-iškrypėliai reiškiasi visu pajėgumu. Net Seime - berneliai, persirenginėjantys...

Šitas gėjžopos hienos administratorius vėl praleido progą patylėti....

Nu, bliad, čia tai joooo.... Atsiprašau, nesikeikti negaliu....

Ko tada norėti iš Rusijos užzombuotų žmonių, jeigu net Lietuvoje paleckiukiniai "serga" už "Putino saulę"....

Kinija - per galinga ir ekonomiškai sparčiai stiprėjanti šalis, todėl suprantama, jog PROTAUJANTIEJI, nenori pyktis...

Straipsnyje konstatuoti faktai neginčijami, tai tiesa, bet nepritariu minčiai, jog tai yra "sovietmečio atėjęs komunistų...

jix

deja, dauguma intelektualų dar miega, sąmoningas atsidavimas politiniam pandemijos ir karo naratyvui rodo, kad jiems...

uz tai kad isreiskia demokratiska sprendima, o demokratija negali buti numeruojama pagal apibrezima......

vža kur tu, nato išsigando Putino!?...