infa.lt

JAV pareigūnai pripažįsta nusivylę Maskvos žlugimo tempu, nes sankcijos Rusijai veikia lėtai

JAV pareigūnai pripažįsta nusivylę Maskvos žlugimo tempu, nes sankcijos Rusijai veikia lėtai

23 rugsėjo
17:20 2022
Kremlius

REUTERS

Aukšto rango JAV pareigūnai teigia esantys nusivylę, kad JAV vadovaujamos sankcijos iki šiol neturėjo didesnio poveikio Rusijos ekonomikai, ir dabar prognozuoja, kad didžiausias poveikis, greičiausiai (galbūt) pasireikš ne anksčiau kaip kitų metų pradžioje, rašo CNN.

Buvo tikimasi, kad sankcijos greitai užgniauš Rusijos karo mašiną Ukrainoje, todėl Kremliui bus sunku išlaikyti savo spaudimą mūšio lauke – ir, galbūt, net pakreips visuomenės nuomonę prieš invaziją, kai kasdienis Rusijos visuomenės gyvenimas taps nepakeliamas.

Tačiau, Rusijos ekonomika pasirodė esanti daug atsparesnė, nei tikėjosi daugelis aukščiausių Joe Bideno administracijos pareigūnų, kai vasarį ėmėsi sankcionuoti šią šalį, daugiausia dėl rekordinių pajamų, kurias pavasarį ir vasarą ji gavo dėl kylančių energijos kainų. Suomijos energetikos ir švaraus oro tyrimų centro duomenimis, per pirmąsias 100 dienų Rusija, eksportuodama naftą, dujas ir anglis, gavo rekordines 93 mlrd. eurų pajamas.

Rusijos ekonomika balandžio-birželio mėnesiais, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, vis tiek susitraukė apie 4 %. Tačiau tai nė iš tolo neprilygsta 15 % nuosmukiui, kurio kai kas tikėjosi metų pradžioje.

„Tikėjomės, kad tokie dalykai kaip SWIFT ir visos blokuojančios sankcijos Rusijos bankams visiškai sužlugdys Rusijos ekonomiką ir, kad iš esmės iki rugsėjo mėnesio turėsime reikalų su ekonomiškai daug labiau susilpnėjusia Rusija nei dabar“, – sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas, turėdamas omenyje JAV ir Europos sprendimą atjungti kai kuriuos Rusijos bankus nuo tarptautinės bankų sistemos SWIFT.

Kitas aukšto rango JAV pareigūnas antrino, pasakodamas CNN, kad daugelis administracijos atstovų tikėjosi, jog Rusijos ekonomika jau nukentėjo labiau, atsižvelgiant į precedento neturintį suderintų Vakarų sankcijų griežtumą.

Tačiau dar kitas aukštas administracijos pareigūnas įspėjo CNN, kad pareigūnai, rengę sankcijas likus keliems mėnesiams iki karo, visada manė, kad didžiausias poveikis nebūtinai bus juntamas iš karto.

„Manau, kad nuo pat pradžių laikėmės nuomonės, kad kai Rusija įsiveržė į Ukrainą ir mes įvedėme sankcijas, jos, tikėtina, bus vidutinio ir ilgo laikotarpio sankcijų režimas“, – sakė pareigūnas. „Taip buvo todėl, kad norėjome išlaikyti ilgalaikį spaudimą Rusijai, kai ji kariavo Ukrainoje, ir norėjome susilpninti Rusijos ekonominius ir pramoninius pajėgumus. Taigi, mes visada laikėme tai ilgalaikiu žaidimu“.

Pareigūnas pripažino, kad nors Rusijos ekonomika patyrė tam tikrų „pirminių sukrėtimų“, pavyzdžiui, kai smuko rublio kursas, Rusija sugebėjo greitai atsigauti dėl pajamų iš energetikos. Vis dėlto šis pareigūnas ir Vakarų žvalgybos pareigūnai CNN teigė manantys, kad ilguoju laikotarpiu Rusijos ekonomika labai nukentės – ir dėl paties karo išlaidų, ir dėl Vakarų pastangų atkirsti ją nuo pasaulinės prekybos.

„Rusijos ekonomikai ir ištisoms rusų kartoms dėl to bus padaryta ilgalaikė žala“, – praėjusią savaitę kibernetinio saugumo konferencijoje sakė CŽV direktorius Billas Burnsas. „Manau, kad Rusija ilgą laiką mokės labai didelę kainą.“

Vangiai nusitaikyta į Rusijos energetiką

Atrodo, kad neatitikimas tarp ankstyvųjų lūkesčių ir tikrovės atsirado dėl to, kad daugelis JAV ir Vakarų pareigūnų nepakankamai įvertino, kad Rusija iš pradžių gaus itin dideles pajamas iš kylančių naftos kainų ir, kad tokios šalys kaip Kinija ir Indija norės ir toliau pirkti rusišką naftą.

Nepaisant to, kad Saudo Arabija yra viena didžiausių naftos gamintojų pasaulyje, ji taip pat pradėjo pirkti rusišką naftą (nors ir su nuolaida) savo elektrinėms, taip atlaisvindama savo naftą, kurią gali parduoti kitoms šalims, patvirtino CNN administracijos pareigūnas.

„Jungtinės Valstijos nepakankamai tai įvertino, ir mes neskubėjome iš tikrųjų pradėti galvoti apie sankcijų taikymą Rusijos energetiniams interesams“, – sakė Jasonas Blazakis, sankcijų ekspertas, 2008-2018 m. dirbęs Valstybės departamento Kovos su terorizmu finansavimo ir paskyrimų biuro direktoriumi.

„Manau, kad jie apskaičiavo, jog šios sankcijos Rusijai labai greitai įkaitins ir pakenks jos ekonomikai taip, ko jie aiškiai nesuprato ir pervertino“, – sakė Blazakis. „Sankcijos tikrai sumažino Rusijos ekonomiką, tačiau ne tokiu mastu, kaip šie žmonės tikėjosi. Ir tikrai ne tiek, kad rusai būtų priversti sėsti prie derybų stalo“.

Kai Rusija vasario mėn. įsiveržė į Ukrainą, dėl nuolatinės Europos priklausomybės nuo rusiškos naftos ir dujų importo Vakarai nenorėjo iš karto taikyti sankcijų Rusijos energetiniams interesams. JAV taikė sankcijas didžiųjų Rusijos bankų, tokių kaip „Gazprombank“, vadovams, tačiau atsisakė sankcijų pačiam bankui ir leido tęsti energetinius mokėjimus rusams.

„Prieš invaziją daugelį metų įspėdavome Europą, kad reikia atsisakyti Rusijos energijos, bet jie tiesiog nenorėjo to padaryti, kol nebuvo per vėlu“, – sakė vienas iš aukštų JAV pareigūnų.

Dabar Rusija apsiginklavo savo dujų tiekimu ir nutraukė dujų tiekimą dujotiekiu „Nord Stream„, o Europa ruošiasi galimam energetikos krizės sukeltam nuosmukiui.

Kaip vieną iš atsakų į energijos pajamų problemą Europos Sąjunga vasarą susitarė uždrausti bet kokį rusiškos naftos importą jūra. JAV pareigūnai, susirūpinę, kad toks draudimas gali dar labiau padidinti naftos kainas ir padidinti Rusijos pajamas už toliau parduodamą produkciją, pasisakė už tai, kad būtų nustatytas Rusijos naftos kainos apribojimas.

Šį mėnesį ES iš esmės pritarė ribojimui, tačiau vis dar neaišku, kaip ši priemonė bus įgyvendinama.

Įtampos požymiai

Nepaisant šių nuogąstavimų, JAV ir Europos pareigūnai iš esmės sutinka, kad dėl aukštų naftos kainų Rusijos ekonomikos kilimas nėra tvarus vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiu ir kad Rusijos ekonomika gali pradėti jausti didžiausią sankcijų poveikį 2023 m. pirmoje pusėje.

Kai kurie mano, kad nuosmukis gali prasidėti anksčiau, iki šių metų pabaigos. Eksporto kontrolė taip pat iš esmės apribojo Rusijos galimybes gaminti naujas technologijas ir ginklus, todėl Rusija pastaruoju metu kreipėsi į Iraną ir Šiaurės Korėją dėl tokios įrangos kaip dronai ir šaudmenys.

„Tikėjomės, kad nuosmukis gali būti šiek tiek didesnis, tačiau jie jį maskuoja“, – sakė su Vakarų žvalgyba susipažinęs šaltinis, aiškindamas, kad Vakarų pareigūnai mano, jog rusai manipuliuoja statistiniais duomenimis ir kad juos „kol kas stabdo“ didelės energijos kainos.

„Jie gali išsilaikyti ir išlaikyti dabartinį vyriausybės išlaidų lygį tikriausiai ateinančius dvejus metus“, – pridūrė šaltinis. „Jie turės deficitą. Tačiau iš tikrųjų visuomenė pajus smūgį metų pabaigoje, kai nebus įmanoma sumokėti žmonėms, dirbantiems bendrovėse, kurios nutraukė veiklą ir neturi sukaupusios rezervų.“

Kitas Europos pareigūnas pritarė šiai nuomonei ir teigė CNN, kad, remiantis žvalgybos duomenimis, Rusijos pareigūnai nerimauja dėl to, kaip jie išlaikys darbo rinką, nes įmonės pradeda bankrutuoti.

„Visada manėme, kad Rusijos ekonomika patirs pirminį šoką, Rusija stengsis jį sušvelninti, tačiau vėliau bus nuolatinis ekonomikos ir pramonės gamybos stabdymas, kurį dabar pastebime“, – sakė CNN aukštas administracijos pareigūnas.

„Manau, kad nustačius viršutinę kainų ribą turime labai veiksmingą būdą, kaip spręsti, žinote, vienos srities, kurioje dėl didesnių naftos kainų jie galėjo gauti tam tikros perteklinės naudos, problemą“, – pridūrė pareigūnas.

Ribotos galimybės

V. Putinas ne vienerius metus kaupė šimtus milijardų užsienio valiutos atsargų, o Rusijos centriniam bankui padėjo talentingas centrinis bankininkas, kuriam pavyko įgyvendinti sankcijų apėjimo priemones rubliui išlaikyti, sako pareigūnai.

Tačiau, pasak pareigūnų, visa tai tik sukuria stabilumo regimybę, nes dėl Vakarų sankcijų prastėja pagrindiniai Rusijos ekonomikos sektoriai, ypač technologijų sektorius, o BVP toliau mažėja. Be to, didelė dalis Rusijos pinigų, laikomų užsienio bankuose, buvo įšaldyta po Rusijos invazijos.

„Yra argumentas, kad sankcijos nepavyko, nes jie uždirba pinigų iš naftos“, – sakė vienas aukšto rango administracijos pareigūnas. „Tačiau jie uždirba daug mažiau, nei būtų uždirbę prieš metus, o Rusijos nafta dabar sudaro beveik visą Rusijos ekonomiką, nes dėl jau įvestų sankcijų kitiems sektoriams, kurie veikia, jie uždirba daug mažiau.“

Europos pareigūnas pritarė. „Pagrindinis dalykas, dėl kurio Putino režimas laikosi ant bangos, yra aukšta naftos kaina“, – sakė pareigūnas. „Visa kita yra įšaldyta arba bus įšaldyta“.

Laikui bėgant Rusijos naftos gavyba taip pat mažės, prognozavo JAV pareigūnas, daugiausia dėl padidėjusio užsienio pardavimų masto. Užsienio bendrovės dešimtmečius padėjo prižiūrėti Rusijos naftos telkinius ir išlaikyti energetikos sektoriaus efektyvumą – tai, ką Rusijos bendrovėms bus sunku pakartoti, mano JAV.

Rusija gali kreiptis į Kiniją dėl papildomos ekonominės pagalbos kovojant su sankcijomis. Šią savaitę Uzbekistane vykusiame Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos aukščiausiojo lygio susitikime V. Putinas susitiko su savo kolega Kinijos Prezidentu Xi Jinpingu.

Tačiau, nors Kinija teisėtai prekiavo su Rusija ir retoriškai ją palaikė, iki šiol ji nepadarė nieko, kad užkirstų kelią Vakarų sankcijoms. Ir nėra jokių įrodymų, kad ji slapta teikia kokią nors tiesioginę pagalbą Rusijos karo veiksmams.

Be to, trumpalaikė Kinijos teikiama pagalba yra praktiškai ribota. Pasak šaltinio, susipažinusio su Vakarų žvalgyba, gamtinių dujų vamzdynais į Aziją „negali būti tiekiama tiek, kiek reikia“, kad kompensuotų pardavimų į Europą nutraukimą dar penkeriems metams.

Eksporto kontrolė slopina Rusijos ginklų gamybą

JAV ir Vakarų pareigūnai taip pat siekė taikyti tikslines sankcijas ir eksporto kontrolę, kad atribotų Rusiją nuo technologinių komponentų, reikalingų ginklams gaminti, pavyzdžiui, puslaidininkių, mikroschemų, orlaivių dalių ir ličio baterijų.

Tai „neabejotinai“ veikia, sakė su Vakarų žvalgyba susipažinęs šaltinis. JAV ir Vakarų pareigūnai CNN sakė, kad pastaraisiais mėnesiais Rusija buvo priversta remtis daug senesnių ginklų ir įrangos atsargomis, nes mūšio lauke ji ir toliau patiria nuostolių, kurių, atrodo, nepajėgia išvengti.

Vienas ryškus pavyzdys – Rusija naudojo tankus T-64, sovietų laikų kovinius tankus, kurie pirmą kartą buvo pradėti naudoti 1960-aisiais.

Remiantis rugpjūčio mėn. britų gynybos analitinio centro RUSI ataskaita, Ukrainoje perimtose Rusijos ginklų sistemose rasta daugiau kaip 450 užsienyje pagamintų komponentų, o tai rodo Rusijos kariuomenės priklausomybę nuo Vakarų technologijų ir liudija galimą jos silpnybę.

„Nuo tada, kai buvo įvesta kontrolė, pasaulinis puslaidininkių eksportas į Rusiją iš visų šaltinių sumažėjo beveik 90 proc., todėl Rusijos bendrovės neturi mikroschemų, reikalingų įvairioms prekėms, įskaitant ginklus, pavyzdžiui, tiksliai valdomas raketas ir tankus“, – birželio 29 d. pareiškė JAV prekybos sekretorė Džina Raimondo (Gina Raimondo).

G. Raimondo taip pat teigė, kad JAV vadovaujamos sankcijos privertė Rusiją naudoti mikroschemas iš indaplovių ir kitų buitinių prietaisų kai kuriuose savo kariniuose įrenginiuose.

Tačiau eksporto kontrolė nesustabdė Rusijos nuo ginklų ir įrangos pirkimo iš tokių „atstumtųjų“ šalių kaip Iranas ir Šiaurės Korėja. Kaip anksčiau pranešė CNN, vasarą Rusija iš Irano įsigijo galinčių nešti ginkluotę dronų, taip pat šiuo metu iš Šiaurės Korėjos perka milijonus raketų ir artilerijos sviedinių, kurie bus naudojami mūšio lauke Ukrainoje.

Paskutinės instancijos požymis

Yra ir viena galinga priemonė, kuria JAV gali dar labiau nusmukdyti Rusijos ekonomiką, tačiau jos nesiėmė: įtraukti Rusiją į terorizmą remiančių valstybių sąrašą. Anksčiau šį mėnesį J. Bidenas atsakė „ne“, kai buvo paklaustas, ar jo administracija tai padarys.

„Mano nuomone, tai yra dalykas, kurio mums trūksta, – sakė Blazakis. Jis pažymėjo, kad tokia žyma praplėstų šalių, kurioms taikomos antrinės sankcijos už verslą su Rusija, ratą ir paskatintų daugiau bendrovių sumažinti riziką arba nutraukti savo veiklą Rusijoje.

„Vienas dalykas yra Ukraina, – sakė Blazakis, – tačiau verslas ir faktinė veikla šalyje, kuri yra terorizmą remianti valstybė, kelia didesnę riziką reputacijai, nei, manau, matome dabar.“

PAREMTI infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 78

Žymos

Atsiliepimų 2

  1. Patriotas    -  2022-09-23, 13:36

    Vakarai sankcijas užsidėjo sau ir užsinėrė kilpą kaip kokie infantilai pedai. Protestuojantys kad jų negalima vadinti pedofilais. Debilai valdžioje blogai baigsis. Labai blogai baigsis. Milijonai žus.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar pakeitus šią vyriausybę pasikeistų ekonominė situacija šalyje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Rogeris Watersas, vienas iš „Pink Floyd“ įkūrėjų parašė atvirą laišką Vladimirui Putinui

Rogeris Watersas, vienas iš „Pink Floyd“ įkūrėjų parašė atvirą laišką Vladimirui Putinui

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Apie pačią galingiausią sąmokslo teoriją

Jolanta Blažytė. Apie pačią galingiausią sąmokslo teoriją

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Apie energijos kainas kitu kampu

Apie energijos kainas kitu kampu

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Povilas Pinelis. Ar korupcija – tik Kaune?

Povilas Pinelis. Ar korupcija – tik Kaune?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys: Sistema ir vartojimas, kaip valdymo priemonė

Arvydas Daunys: Sistema ir vartojimas, kaip valdymo priemonė

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Apie gyvą žmogų

Apie gyvą žmogų

atsiliepimų 9 Skaityti visą įrašą
    „Laisvės partija“ ne pati sugalvojo „sutikimo seksui“ įstatymą – tai ES projektas

„Laisvės partija“ ne pati sugalvojo „sutikimo seksui“ įstatymą – tai ES projektas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Sutikimo PIŠtis (SPIŠ) konvencija

Algimantas Rusteika. Sutikimo PIŠtis (SPIŠ) konvencija

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Mes klystame, manydami, kad mūsų dauguma

Arvydas Daunys. Mes klystame, manydami, kad mūsų dauguma

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Čiau, Europa, čiau

Jolanta Blažytė. Čiau, Europa, čiau

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Slovakijos ministras: Ką šiandien reiškia būti konservatoriumi

Slovakijos ministras: Ką šiandien reiškia būti konservatoriumi

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Herkus Baranauskas-Deltuvis. Drakonas mirė. Tegyvuoja drakonas?

Herkus Baranauskas-Deltuvis. Drakonas mirė. Tegyvuoja drakonas?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    E.Gentvilas: „net Seimo Pirmininkė nesakė, kad šiandien į kiemą buvo įmesti Molotovo  kokteiliai. Kodėl nieks nekalba?“

E.Gentvilas: „net Seimo Pirmininkė nesakė, kad šiandien į kiemą buvo įmesti Molotovo kokteiliai. Kodėl nieks nekalba?“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Į Lietuvą per ES vykstantiems Rusijos piliečiams – sugriežtinta kontrolė

Į Lietuvą per ES vykstantiems Rusijos piliečiams – sugriežtinta kontrolė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

kas bus tam Radekui Sikorskiui,Lenkijos vardu padekojusiam JAV uz diversija!?...

kas bus Radikui Sikorskiui,kuris,Lenkijos vardu,podekojo JAV uz diversija!?...

tie duomenys jaucia? O gal visai ne jautrus,gal tik isteriski?...

nezinia del rytdienos,panika sejancios MIP ir valdzios - tobula zmoniu naikinimo masina!...

apsiriko,dekodami JAV uz NS sunaikinima!? Juk aiskiai gi dekojo per ju NP atidaryma!...

2050 aisiais!? Na ir optimistai,skia!...

Tik ka veike jusu laivai ir narai prie Bornholmo!?...

reikia,o atsaukti visai! Ir grazinti energetika Valstybei,nes tai daug didesnis jos saugumo garantas,nei kariuomene!...

v

cia vienas is irasu, facebook.com/100075498703316/videos/482137550490841/?t=5...

Saugi ir patvirtinta 100 prc apsaugo. Tikėkite mokslu, reikės tik vienos. Kai pakankamai ilgai kartoji...

Tai k š aiškiai, pasakė: jūs nieko neturėsite ir būsit laimingi, kas rašinėlyje ir atsispindi......