infa.lt

Europa, perpirkdama dujas nutraukia elektros energijos tiekimą pasaulio pietinėse šalyse

Europa, perpirkdama dujas nutraukia elektros energijos tiekimą pasaulio pietinėse šalyse

27 liepos
07:10 2022

Dėl padidėjusios iškastinių dujų paklausos Europoje išaugo iškastinio kuro kainos ir pasaulio pietuose ėmė trūkti energijos. ES vadovai turi vengti ilgalaikių dujų sandorių ir investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius, kad būtų užtikrintas sąžiningas ir ilgalaikis perėjimas nuo iškastinio kuro, rašo Khondaker Golam Moazzem.

Dr. Khondaker Golam Moazzem yra Politikos dialogo centro (CPD) tyrimų direktorius.

Spaudimas Europos vadovams sumažinti rusiškų dujų paklausą pasiekė karštligišką lygį. Šią savaitę laikinai sustabdžius „Nord Stream” dujotiekį, Europa priversta svarstyti „košmarišką scenarijų” – visiškai sustabdyti rusiškų dujų tiekimą.

Europa nepaisė raginimų prieš žiemą ES masiškai įgyvendinti energijos vartojimo efektyvumo priemones ir vietoj to ėmėsi skubiai ieškoti naujų dujų tiekimo iš kitų pasaulio šalių.

Jos suskystintų gamtinių dujų (SGD) – transportui skirtų atvėsintų gamtinių dujų – importas, palyginti su praėjusiais metais, išaugo 50 %.

Dėl tokio paklausos padidėjimo pasaulinėje dujų rinkoje, kurioje ir taip jau vyksta konkurencija, tapo dar labiau įtempta, o energijos kainos ir pragyvenimo išlaidos šoktelėjo į viršų.

Dėl to, kad dujos papildo kitas iškastinio kuro rūšis, pavyzdžiui, naftą ir anglis, jų kaina taip pat pakilo.

Tokiose šalyse, kaip Bangladešas, mes negauname reikiamos energijos, o milijonai žmonių skendi tamsoje.

Šiais metais apžvelgdami prekybą dujomis pasaulio pietuose matome nesėkmingus sandorius, sparčiai kylančias kainas ir pinigų stokojančias šalis, kurios laukinėje energijos rinkoje pralaimi.

Pastaraisiais metais Bangladešas vis dažniau įsigydavo SGD iš paskutinės minutės neatidėliotinų sandorių rinkos, tačiau buvo priverstas sustoti, kai kainos išaugo beveik dvigubai.

Netoliese esančio Tailando SGD importas per mėnesį sumažėjo perpus, nes kainos buvo pakeltos, o Pakistanas sulaukė tik vieno pasiūlymo dėl ilgalaikio dujų sandorio.

Visose šiose šalyse energijos trūksta, stabdomi ir planuojami elektros energijos tiekimo nutraukimai dėl to, kad tiekėjai ėmė vežti dujas į brangesnes Europos rinkas, o pasaulio pietinės šalys stokoja dujų.

Šios šalys yra kraštutinis gamtinių dujų energetikos nesaugumo pavyzdys. Kai kuriose Pakistano dalyse ilgą laiką buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas, todėl per šių metų rekordinę karščio bangą, kai oro temperatūra nuolat viršijo 40 °C, dažnai neveikė oro kondicionieriai.

Reaguodama į energijos trūkumą, Pakistano vyriausybė sumažino tiekimą trąšų gamintojams, o tai reiškia, kad šalyje gali būti prastesnis derlius. Bangladeše ilgam buvo uždaryta daug šalies dujomis kūrenamų elektrinių.

Valstybinė bendrovė „PetroBangla” teigia galinti patenkinti tik tris ketvirtadalius kasdienio dujų poreikio. Sostinėje gyvenanti naujagimio motina pasakojo, kad jos naujagimis prakaitavo visą naktį, nes dėl elektros energijos tiekimo sutrikimų neveikė ventiliatoriai.

Niekas taip tiesiai nepasakė, kaip „Shell” vykdomasis viceprezidentas: „Europa siurbia SGD iš viso pasaulio, o tai reiškia, kad mažiau SGD patenka į besivystančias rinkas”.

Kai Europa kalba apie solidarumą dalinantis energetiniais nepritekliais – ji turi omenyje solidarumą tik tarp savų. Visi kiti tegu žinosi kaip nori. Ji kalba atsisakant rusiškų dujų, tačiau pasinaudodama savo finansine galia perima kitų šalių galimybes išgyventi šioje sulaukėjusioje dujų rinkoje.

Sankcijos Rusijai pasirodė esančios sankcijomis ir neturtingoms šalims, ir pačiai Europai, priverstai dabar mokėti už dujas kelis kartus brangiau.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 165

Žymos

Atsiliepimų 2

 1. Klausimas.    -  2022-07-27, 07:25

  O ar visa tai nebuvo iš anksto suplanuota?

  Atsakyti į šį komentarą
  • Ricardas    -  2022-07-27, 13:10

   Europos bukagalviai vadovai persisove sau galvas! Ir jiems visiskai neydomu Liaudies ateitis ! Ziema ne uz kalnu ir su savo Transgenderiu ir kitokiu zmonijos „pakaitalu” paradais nesusildys! Sistema subirs ir as pilnai tuo isitikines!

   Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Viską ką parašėte tikra tiesa. Šiame pasaulyje nieko nėra neįmanomo-tik klausimas ar užteks drąsos. Pabūskime...

Nereikia į Ukrainą važiuoti, nei normaliems, nei polit-iškrypėliams paleckiukiniams... Ukrainai reikia duoti GINKLŲ, ir Putino...

Lenkija puikiai suvokia, kad Putino barbarų ir teroristų armija turi būti sutriuškinta Ukrainos žemėje. Kitaip,...

Ne išrinktieji lyt-polit-iškrypėliai dėl visko kalti, o RINKĖJAI. Jų išsivystymo lygis. Ką jie gali orientuotis...

Viskas čia normalu, juk patys RINKĖJAI pasirinko lyt-polit-iškrypėlius. Net bernelius - santykiuose besijaučiančius mergelėmis, todėl...

Jeigu skaičiuoti suaugusius amerikiečius tai kiekvienam net po 500 dolerių neišeitų....

Išrasti jau seniai tik ......

Nesakykit meinstryminis ir frylanceris. Nelietuviška ir atgrasu. Ne patys žodžiai atgrasu, bet tai kad lietuvis...

Tikrai neverta taupyti, nes pigūs žaislai dažniausiai būna nekokybiški ir ne itin saugūs. Verčiau turėti...

Jau metai laiko, kaip Ukraina laimi, tik kažkodėl pabaigos nesimato. Kol nenumelš visų EU šalių,...