Prancūzijos parlamentas atmetė Macrono „Žaliojo kovid paso” įstatymų projektus
Antradienio vakarą Prancūzijos opozicijai pavyko įveikti vyriausybę parlamente. Tokiu būdu buvo užkirstas kelias didelei Covid įstatymų projektų daliai. Taip buvo išvengta teisinės galimybės vėl įvesti žaliąjį pasą Prancūzijoje. Skaudus E. Macrono pralaimėjimas, praneša TKP.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas patyrė pirmąjį skaudų pralaimėjimą per savo antrąją kadenciją. Opozicija iš kairiojo Jeano-Luco Mélenchono bloko ir dešiniosios Marine Le Pen partijos parlamente (Nacionalinis susivienijimas) sugebėjo užkirsti kelią tolesniam Covid reikalavimų taikymo pratęsimui Prancūzijoje.
Žaliasis pasas patiria didelį spaudimą
Įstatymo projektu vyriausybė norėjo pratęsti kai kurių Covid įstatymų nuostatų galiojimą, kad prireikus galėtų jas taikyti. Kol kas tai nepavyko. „Pirmasis įstatymo tekstas (pastaba) jau dabar yra spjūvis vyriausybei į veidą”, – cituoja leidinys prancūzų „Le Monde”.
Taigi „sveikatos pasas”, kaip Prancūzijoje vadinamas žaliasis pasas, negalės būti išduodamas jaunesniems nei 18 metų asmenims. Be to, paso nebegalima bus naudoti pasienyje ir šalies viduje tarp Korsikos ir Prancūzijos užjūrio teritorijų. Pasiūlymas vėl priimti atitinkamą Prancūzijos Covid įstatymo straipsnį buvo atmestas 219 balsų. Už jį balsavo tik 195 parlamento nariai.
Prancūzijos žaliasis pasas nebus taikomas viešajam transportui. Tačiau vyriausybei pavyko priimti kitus du straipsnius. Socialistai, priklausantys Mélenchono kairiųjų frontui „NUPES”, susilaikė, o opoziciniai respublikonai palaikė vyriausybę.
Pasak „Le Monde”, antrasis straipsnis buvo vienas iš tų, kurie buvo atmesti, tačiau jis buvo daug svarbesnis. Ekstremalioji padėtis Prancūzijos sveikatos srityje baigsis liepos 31 d., o dabar ji gali būti pratęsta tik mažesne apimtimi.
Po opzicijos balsavimo parlamente kilo džiūgavimas
Vis dėlto didžiausią įtaką rezultatui padarė Mélenchon’o kairiųjų frontas NUPES. Šiai frakcijai priklauso 151 parlamento narys, o tai yra didžiausia opozicinė frakcija Nacionalinėje Asamblėjoje.
Pavyzdžiui, vienas Prancūzijos „Twitter” vartotojas rašė: „Bravo NUPES deputatams už tai, kad pagaliau atsikratė šio bjauraus socialinės priespaudos įrankio.” Kovido režimo kritikai nuo pat jo įvedimo 2021 metais, Žaliąjį pasą vadino „gėdos pasu”.
Kairieji ir dešinieji prieš kraštutinį centrą
Mélenchonas dar nekomentavo opozicijos pergalės. Marine Le Pen pasakė paprastai: „Pirmoji pergalė”. Macrono atstovas sakė: „Et Voila. Kraštutinė dešinė ir kraštutinė kairė susivienijo”. Kita vertus, M. Le Pen partijos RN deputatai padėkojo M. Mélenchono frakcijai, o tai iš karto sukėlė nerimą NUPES, rašo „Le Monde”.
Nuo M. Le Pen atskilusios populistinės partijos „Les Patriots” („Patriotai”) lyderis Florianas Phillipot jau kelis mėnesius piktinasi Kovido režimu ir Žaliuoju pasu. Socialiniame tinkle „Twitter” jis pakomentavo pirmąją sėkmę.
Dabar, pasak jo, visi nušalinti sveikatos priežiūros darbuotojai turi būti grąžinti į darbą, o privalomas skiepijimas panaikintas. Be to, panaikinti Žalieji pasai ligoninėms ir slaugos namams ir apsaugoti vaikai nuo „godaus laboratorijų apetito”.
Jis paragino E. Macroną nedelsiant atsistatydinti, sakydamas, kad dabar jis tik eilinį kartą žlugs, eidamas nuo vienos nesėkmės prie kitos. Visai įmanoma: Bet kokiu atveju, pirmą kartą nepavyko sudaryti tvirtos prezidento koalicijos. Iš tikrųjų joje yra 250 deputatų, tačiau tik 195 pritarė E. Macrono planams.
Kitas „Twitter” vartotojas rašo: „Sveikatos pasas – tai Macronizmo iliuzija, kuriai įtaką daro farmacijos lobistai ir McKinsey”. Rinkimų kampanijos metu E. Macronas sulaukė daug kritikos dėl itin glaudžių ryšių su konsultacinėmis bendrovėmis, tokiomis kaip „McKinsey”. Taigi šis vertinimas tikriausiai nėra nepagrįstas, rašo leidinys.
Tačiau pergalė dar nėra galutinė. Panašių pralaimėjimų Nacionalinėje asamblėjoje atveju E. Macronui anksčiau visada pavykdavo pasiekti, kad jo įstatymų projektai būtų priimti. Viena iš galimybių – Senatas.
Kitas – antidemokratinis metodas, kurį E. Macronas ne kartą taikė per savo pirmąją kadenciją: anksti ryte, tarp 4 ir 6 val. ryto, netikėtai pateikiama pataisa, kuri tampa sėkminga, mat tokiu laiku beveik nedalyvauja opozicijos parlamento nariai, tačiau vyriausybė surenka pakankamai parlamento narių, kad galėtų balsuoti.
Tad, opozicijos sėkmė dar nėra iškalta akmenyje, reziumuoja TKP.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Apšviesk visiems protus