infa.lt

Aidas Gedvilas: „Ar tiesa turi ribas? Arba kodėl Jupiteris galvoja, kad yra geresnis už jautį?“

Aidas Gedvilas: „Ar tiesa turi ribas? Arba kodėl Jupiteris galvoja, kad yra geresnis už jautį?“

12 liepos
15:27 2022

Paskutinės pavasario sesijos savaitės Seime buvo ypatingai karštos. Politinė įtampa tiesiog tvyrojo ore. Neapsikentę valdančiųjų arogancijos opozicijos atstovai buvo priversti kelis kartus palikti Seimo posėdžių salę, o vėliau, galimai būsimoms kandidatėms į Lietuvos Respublikos Prezidento postą tęsiant patyčias, Seimo nariai jau nerinkdami žodžių, tiesiai šviesiai pradėjo kalbėti tai, ką apie valdančiuosius galvoja visa tauta.

Kai kas žodžių nerinko, kai kas rinko, tačiau esu tikras, kad pagal savo aštrumą opozicijos retorika nebuvo užgožusi pačios valdančiosios daugumos ciniško ir chamiško kalbėjimo, kurio pavyzdžių buvo apstu per pastaruosius pusantrų metų.

Kur brėšime liniją tarp surašytos etikos ir prigimtinės teisės į nuomonę?

Kurgi yra politikų pakantumo kritikai ribos ir kodėl kai kurie Lietuvos ne tik viešieji, bet ir pirmieji asmenys Ministrės Pirmininkės ir Seimo Pirmininkės asmenyse dar nesupranta, kokį kelią jie pasirinko ir yra tikri, kad gali cenzūruoti jiems nepatinkančią nuomonę?

Po mano užduoto klausimo premjerei apie Vyriausybės veiksmus Kaliningrado srities atžvilgiu, viešoje ir politinėje erdvėje prieš mane prasidėjo toks puolimas, kad supratau, jog užmyniau ant valdantiesiems labai skaudžios nuospaudos. Net esu apskųstas Seimo Etikos ir procedūrų komisijai, kurios posėdžio dabar nekantriai ir smalsiai laukiu.

Taigi, necituojant viso mano klausimo premjerei teksto, paminėsiu tuos žodžius, dėl kurių labiausiai supyko valdančiosios koalicijos atstovai ir suskubo mane smerkti:

„Priminsiu, kad Jūsų, kaip šalies vadovo pareiga, – užtikrinti taiką Lietuvoje, o ne kurstyti karą. Kas buvo padaryta, kad šalies piliečiai miegotų ramiai?! O gal tikrai laukiama, kol jaunus Lietuvos vyrus šaudys Rusijos kariai, o žmonas prievartaus vaikų akivaizdoje?! Bepigu, kai nei to, nei kito neturi…“.

Frazė, po kurios žodžiais pasirašau šimtu procentu, dėl kurios neturiu gėdytis ir nematau reikalo atsiprašinėti. Tačiau taip pat noriu priminti patiems kritikavusiems, pagal kokias taisykles vyksta politinis diskursas civilizuotose demokratinėse šalyse.

Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijoje, kurią Lietuvą ratifikavo dar 1995 m.,  aiškiai parašyta, kad „kiekvienas turi teisę laisvai reikšti savo mintis ir įsitikinimus. Tai teisė laisvai laikytis savo nuomonės, gauti bei skleisti informaciją ir idėjas, valdžios pareigūnų netrukdomam ir nepaisant valstybės sienų“.

Konstitucija, iš esmės atkartodama šiuos žodžius, nurodo, kad „žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas. Laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai“.

Lietuvos teismai jau anksčiau konstatavo, kad politikai turi būti tolerantiškesni kritikai, o už nuomonę negali būti baudžiama. Labai svarbu, kad saviraiškos ir žodžio laisvė yra viena iš pamatinių šiuolaikinės demokratinės valstybės principų.

Lietuvos teismai ne kartą yra pabrėžę, kad žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 10 straipsnyje įtvirtinta saviraiškos laisvė – asmens teisė laisvai reikšti savo mintis ir įsitikinimus, yra saugotina demokratinės visuomenės teisinė vertybė.

Tačiau…, teisės ir vertybės sau, o mūsų valdančios koalicijos karavanas – sau.

Nieko naujo vertybių, politikos bei susidievinimo istoriniame kontekste

Manęs, kaip ir didžiosios dalies piliečių, jau nebestebina, kad šios valdžios atstovai gyvena pagal tik jiems patiems priimtinas taisykles, todėl net tai, kas parašyta mūsų šalies pagrindiniame teisės akte ir kituose tarptautiniuose teisės aktuose jiems yra nė motais.

Užtektų tik dar kartą prisiminti ir nepamiršti to, ką jie išdarinėjo pandemijos metu. Kas mane tikrai neramina, yra tai, kad šios valdžios atstovai linkę laikytis viduramžiais paplitusios formulės „Valstybė – tai mes“, kurios autorius yra Prancūzijos „Karalius saulė“ Liudvikas XIV, norėjęs pabrėžti savo valdžios absoliutizmą, beribiškumą ir net dieviškumą (sutikite, labai primena kai kuriuos mūsų valdžios atstovus).

Ir štai, laikydamiesi geriausių viduramžių tradicijų, mūsų konservatoriai, liberalai ir laisviečiai patys sau taiko visiškai kitokius standartus, nei kitiems. O, kas šlykščiausia, siekdami užčiaupti tuos, kurie drįsta juos kritikuoti, štai ką jie kalba net ne apie kitus politikus, o apie visus Lietuvos žmones. Keli perliukai iš jų leksikono:

 • I. Šimonytė: „ko čia BLIAUNAT ŽEMĖS UTĖLĖS, kad jūsų į balių nepakvietė“.
 • I. Šimonytė: „skardžius siūlo patobulinti <…>. Kokiais keturiais žodžiais, nes daugiau IŠBEZDĖT – ne jo galioms“.
 • I. Šimonytė: „Tikiuosi, kad tam kolegai, kuris paprastai salėje ne kalba, bet ŽVIEGIA…“
 • A. Armonaitė: „Visokie LOCHAI, pilni neapykantos ir nesužaloti išsilavinimo…“
 • „V. Landsbergis apie protestuotojus: nereikia jų vadinti žmonėmis – jie FAŠISTAI, „JEDINSTVO“.

Pastarieji žodžiai, kuriuos anksčiau ištarė paskutinę Seimo sesijos dieną faktiniu Lietuvos „valdovu“ paskelbtas žmogus, nesulaukė jokios jo anūko reakcijos. Į mano žodžius apie tai, kad šeimos ir vaikų neturintys žmonės nesupras tų, kurie juos turi, G. Landsbergis Seimo salėje sureagavo per kelias minutes.

Bet kam yra aišku, kad mano posakis, jog šeimą ir vaikų turintys asmenys tiek save, tiek juos supantį pasaulį suvokia kitaip negu žmonės, kurie jų neturi, neturi nieko bendro nei su žmogaus lytimi, nei su siekiu ką nors diskriminuoti. Akivaizdu, kad tai yra taikoma tiek moterims, tiek vyrams.

Dar daugiau, šeimos ir vaikų turėjimas yra svarbus indikatorius visame pasaulyje tiek rinkimų metu, tiek vertinant asmenines politikų savybes. Štai Angelai Merkel dalyvaujant rinkimuose, jos oponento Gerhardo Šrioderio žmona nedviprasmiškai atkreipė dėmesį, kad A. Merkel biografija neatliepia daugumos moterų patirčių.

Panašių pareiškimų yra buvę ir Jungtinėje Karalystėje, Andrea Leadsom besivaržant su Theresa May dėl pirmininkavimo partijai, kuris buvo svarbus siekiant premjero posto, trijų vaikų motina A. Leadsom pareiškė vietiniam laikraščiui, jog tai, kad ji yra mama, turi „labai didelę svarbą šalies ateičiai“.

Tai buvo interpretuojama kaip užuomina, jog T. May neturi vaikų. JAV politikė Sara Palin, dalyvaudama rinkimų kovoje aktyviai išnaudojo savo, kaip daugiavaikės mamos įvaizdį, ant scenos ji buvo pasirodžiusi su savo penkiais vaikais, vyru ir dukros draugu.

Taigi, įprastai, brandžios visuomenės kalbos apie politikų šeimas ir vaikus priimamos natūraliai, kaip politinės diskusijos dalis. Tuo tarpu Lietuvoje bandymus kelti šiuos klausimus bandoma prilyginti vos ne valstybės išdavystei.

„Specialiosios operacijos“ viešumoje teorinio aspekto svarba

Profesorė, kultūros istorikė Rasa Čepaitienė (2022) vertindama pastarųjų savaičių įtampą Seime teigia, kad „žmonės socialiniame tinkle dalijasi įvairiais premjerės neoficialiais pasisakymais. Nuo jų net plaukai šiaušiasi… Ir dar ji piktinasi, kai Aidas Gedvilas pakankamai korektiškai pastebėjo, kad šeimų klausimus sprendžia žmonės, neturintys šeimos ir vaikų, Matome, kad visai nėra jokios diskusijos su opozicija, neatsakoma į klausimus, šaipomasi ir tyčiojamasi tiesiai į akis. Neprisimenu kitos tokios Vyriausybės“.

Tuo tarpu, Seimo Pirmininkė (Viktorija Čmilytė-Nielsen) skubiai organizavo „specialiąją operaciją“ viešoje erdvėje, apkaltinant mane seksizmu. Suprantu, kad kartais noras kuo greičiau viešai pasipuikuoti gali užgožti poreikį patikrinti žodžių reikšmę ir kontekstą. Taigi Visuotinė lietuvių enciklopedija labai aiškiai apibrėžia seksizmą – „tai žmonių diskriminacija ir (ar) neapykanta dėl jų lyties ignoruojant asmens kitas savybes.

Seksizmas dažniausiai siejamas su bet kokiu asmens išskyrimu ar vertinimu vien pagal jo lytį. Seksizmas gali būti tam tikro elgsenos modelio pagrindas ir individualiu, ir visuomeniniu lygiu.

Seksizmu gali būti laikoma įsitikinimas, kad viena lytis yra viršesnė, svarbesnė ar vertingesnė už kitą“. Kam jau kam, o Liberalų sąjūdžio deleguotai politikei tikrai turėtų būti suprantamas skirtumas tarp žodžio laisvės ir diskriminacijos.

Taigi, „bendrai seksizmas, pasak F. Ivanauskienės ir V. Šidlauskienės (2008), apibūdinamas kaip individualios asmens išankstinės nuostatos vyriškos ar moteriškos giminės atžvilgiu, kurios skirtingų lyčių atstovams primeta paklusnumo ir priklausomumo padėtis, išskiria vieną lytį kaip vertingesnę už kitą“.

Reikia iš tiesų išskirtinių sugebėjimų mėginti taip „pigiai“ nukreipti dėmesį nuo esminių klausimų apie Kaliningrado tranzitą, į kuriuos garsiai pažadėtų atsakymų iš premjerės vis dar neturiu. Atsakymo neturime ir iš Europos Komisijos. Įtampa kiek atslūgo, bet juk situacija ir šiandien lieka neišspręsta…

Viena vertus, premjerės kompetencija niekada neabejojau, tikiu, kad ji žino daugiau ekonomikos formulių nei aš, tik ar jos naudojamos tinkama kryptimi ir su pagarba bei asmenine atsakomybe prieš Lietuvos valstybę ir piliečius?

Klausimas. Kita vertus, esu žmogus, ilgą laiką sėkmingai dalyvavęs versle, tad kai kurie man aiškiai suvokiami momentai, Premjerei gali būti „kietas riešutukas“, nes ji niekada nedirbo verslo sektoriuje, nekūrė darbo vietų ir pan.

Ar šį faktą Seimo Pirmininkė taip pat vertintų kaip seksizmą? Ar mes jau tiek įpratę svaidytis įvairiais madingais ir net ne lietuviškais išsireiškimais, kad net nebeskaitome mokslinės literatūros – „ką tai reiškia“?…

Štai patys mokslininkai pripažįsta, kad pastarasis terminas kartais yra naudojamas per dažnai ir neįsigilinus į reikšmę. Žmonės skirtingi, o būtent tai ir suka pasaulį. Ir tik bendra skirtingų sričių specialistų sinergija, skirtingų patirčių tinkama integracija bei tinklaveika, bendrakura ir pan. aspektai gali vystyti mūsų šalį kūrybiškai ir inovatyviai.

Beje, man daug klausimų kelia ir premjerės nepagrįsti kaltinimai ir neargumentuoti ketinimai man prilipdyti „etiketę“, neva skleidžiu „Rusijos propagandą“, o mano žodžiai, neva – „kliedesiai“.

Ar tai neturi būti tiriama Etikos ir procedūrų komisijos? Manau, kad taip! Lygiai taip pat, kaip ir Seimo Pirmininkės epitetai: „seksizmas“, „chamas“, „tarpuvartės kultūra“ ir t.t.

Nes kitaip turėsiu pagrindo teigti, kad Lietuvoje vyrai diskriminuojami labiau ir jų žodžio laisvė absoliučiai negalima. Dviejų galimai būsimų kandidačių į Prezidentus epitetai tik įrodo, kad bendraujame kaip lygus su lygiais? Jūs man parodykite, kur premjerė po mano klausimo teigė įsižeidusi?

Tam, kad sudėtume taškus ant „i“, noriu atkreipti dėmesį, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklapyje pateikta informacija apie premjerę nedviprasmiškai patvirtina mano ištartus fakto žodžius, tuo tarpu įrodymų apie dviejų iš trijų svarbiausių asmenų valstybėje epitetai man ne tik, kad neturi jokio pagrįstumo, bet ir kelia klausimų dėl žodžio laisvės.

Tad bus be galo smagu ir linksma stebėti, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija, kurios viena iš veiklos krypčių yra „padėti Seimo nariams ugdyti demokratiškumą, derinti įvairius požiūrius bei įsitikinimus, siekti moralinės santarvės, Seimo narių žmogiškų tarpusavio santykių“, turės svarstyti mane už tai, kad drįsau užduoti nepatogius klausimus premjerei iš Seimo tribūnos.

Post scriptum

„Kas leidžiama Jupiteriui, neleidžiama jaučiui“ – žodžiai, atkeliavę pas mus ir išsaugoję savo prasmę per tūkstantmečius. Atrodo, kad per visa šiuolaikinės civilizacijos laikotarpį kai kuriems žmonėms taip ir nepavyko išspręsti didžiausio politikos iššūkio – išbandymo valdžia…

PAREMTI infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 2 984

Žymos

Atsiliepimų 4

 1. VŽA    -  2022-07-12, 19:56

  Versle, o tuo labiau POLITIKOJE, žmogus turi turėti ĮGIMTĄ NUOVOKĄ VISAME. Bet RINKĖJAI išrinko šalį valdyti atsitiktinius bakalaurinius, kurie neįgalūs, net lyt-psichiškai iškrypę…

  Atsakyti į šį komentarą
 2. tai    -  2022-07-13, 10:41

  CCCP partinių ir kegebinių išperynas išauklėtas pagal savo tėvų ir senelių paniatkes: tiesa yra tai, ką partija ir vadas sako. Visi kiti yra tik proletariatas, kuris turi kurti partijos, vado ir jo tarnų materialinę bazę. Gal manote, kad šitos tiotkos neįsisavinę savo raudonųjų gimdytojų leksikos?

  Atsakyti į šį komentarą
 3. anoniminis    -  2022-07-15, 16:57

  Kodėl niekas nerašo ?
  Ar Lietuva bijo?…

  Atsakyti į šį komentarą
  • T0mas J.    -  2022-07-15, 20:06

   Čia infa.lt – neišpopuliarintas portalas, mažai kas jį žino. Reklamuoti reikia, o kaip tai be pinigų padaryti?
   Nesu šios srities specialistas, bet patarti galiu. Reik užmegzti ryšį su
   alkas.lt portalu, tiesos.lt, galbūt kai kuriais rajoniniais tinklapiais (buvusiais rajoniniais laikraščiais)
   ir tartis vienu konkrečiu klausimu: jūs reklamuokit savo portale MŪSŲ tinklapio banerį, mes reklamuosim JŪSŲ. Kadaise šis metodas tarp tinklapių buvo populiarus. Aišku, tinklapių svoris nevienodas, tad su „Respublika“ (kaip pvz.) negali norėti LYGIAIS pagrindais tartis, siūlykit jiems sąlygas – INFA „Respublikos“ banerį pas save laikys MĖNESĮ už tai, kad „Respublika“ Infą reklamuos SAVAITĘ.
   Jei kas į pasiūlymą atsakytų klausimu: o kodėl mes turim tai daryti? – atsakykit tokiam: mes, mažieji, turim laikytis vienybės, palaikyti vieni kitus, nes kitaip išsmaugs kaip kačiukus. Paminėtų portalų privalumas – čia galima reikšti savo nuomonę, rašyti komentarus, kas neįmanoma nei Delpyje, nei Komnjaunimo tiesoje, nei 15 kapeikų, atsiprašau – minučių.

   Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar pakeitus šią vyriausybę pasikeistų ekonominė situacija šalyje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Algimantas Rusteika. Ar norime išlikti?

Algimantas Rusteika. Ar norime išlikti?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Klausimai buhalterei Ingridai

Algimantas Rusteika. Klausimai buhalterei Ingridai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Valiutų kursai smenga į duobę – Europai vėl prireiks „Maršalo“ plano?

Arvydas Daunys. Valiutų kursai smenga į duobę – Europai vėl prireiks „Maršalo“ plano?

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Kodėl Google ir Twitter slepia Giorgia Meloni kalbos vaizdo įrašą?

Kodėl Google ir Twitter slepia Giorgia Meloni kalbos vaizdo įrašą?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Naujojo sezono premjera teatre, iš įpročio vadinamame Seimu

Naujojo sezono premjera teatre, iš įpročio vadinamame Seimu

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Rogeris Watersas, vienas iš „Pink Floyd“ įkūrėjų parašė atvirą laišką Vladimirui Putinui

Rogeris Watersas, vienas iš „Pink Floyd“ įkūrėjų parašė atvirą laišką Vladimirui Putinui

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Apie pačią galingiausią sąmokslo teoriją

Jolanta Blažytė. Apie pačią galingiausią sąmokslo teoriją

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Apie energijos kainas kitu kampu

Apie energijos kainas kitu kampu

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Povilas Pinelis. Ar korupcija – tik Kaune?

Povilas Pinelis. Ar korupcija – tik Kaune?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys: Sistema ir vartojimas, kaip valdymo priemonė

Arvydas Daunys: Sistema ir vartojimas, kaip valdymo priemonė

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Apie gyvą žmogų

Apie gyvą žmogų

atsiliepimų 9 Skaityti visą įrašą
    „Laisvės partija“ ne pati sugalvojo „sutikimo seksui“ įstatymą – tai ES projektas

„Laisvės partija“ ne pati sugalvojo „sutikimo seksui“ įstatymą – tai ES projektas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Sutikimo PIŠtis (SPIŠ) konvencija

Algimantas Rusteika. Sutikimo PIŠtis (SPIŠ) konvencija

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Mes klystame, manydami, kad mūsų dauguma

Arvydas Daunys. Mes klystame, manydami, kad mūsų dauguma

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
Pro

Maskas gali sau leisti kalbėti ir klausti atvirai, jo poziciją žino visas pasaulis ir Zelenskio...

Ko jūs norite iš Shwabo šiknaskylė mylėtojo ruporo. Viskas suderinta. Ilgas yra lochas transpedizmo dalyvis....

Balagano juokdarys...

Nū žiauru.kyla visokį minčių dėl šalies vadovo. Aš dar už jį balsavau, aišku tai niekam...

Nebus jokios vyriausybės, nebus prezidento, nei seimo, nebus ir konstitucijos anei rinkimų. Neliks vagių, o...

Nafta tiesiogiai - blogis! Bet ta pati nafta per USA ir KLR - jau gerai!...

Nemanau, kad ir kitos šalys negali paremti savo gyventojų. Paprasčiausiai nemato reikalo. Kam remti jei...

toks scenarijus tiko Jugoslavijai,o jau Ukrainai - netinka!? Netinka,nes kraugeriai vagys lobsta is zmoniu zuciu...

Rusija,tai dar klausimas! Bet kad "purvina" bomba seniai laukia starto Ukrainos arsenale - zino jau...

zinant,kad Rusija,jei ir deresis,tai su seimininku,o ne jo tarnais!...

vokieciai pareikalaus grazinti iki karo ju buvusias Lenkijos sritis!? Gal tada Radekas Sikorskis padekos Vokietijai,kaip...