• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Der Freitag: Masinės informacijos ir propagandos priemonės. Užmirštasis Jemenas.

Der Freitag: Masinės informacijos ir propagandos priemonės. Užmirštasis Jemenas.

05 birželio
08:55 2016
Jemeno moteris su vaiku

nuotrauka REUTERS/Khaled Abdullah

Pagrindinės pasaulio MIP (Masinės informacijos priemonės) praktiškai visiškai nenušviečia įvykių Jemene, rašo Der Freitag autorius Dietrich Klose. Žurnalistai nutyli apie Saudo Arabijos nusikaltimus, kurie vykdomi palaikant JAV. Prie viso to, jeigu stambūs leidiniai ir publikuoja kažkokias naujienas šia tema, tai jos, pagrindinai, yra propagandinio pobūdžio, tvirtina autorius. jemenas

Kartu su pagrindinėmis Vakarų MIP būtinai reikalingos ir kitos žiniasklaidos priemonės, pasakojančios apie karą Jemene, ir iš kurių mes pastaruoju metu sužinome kur kas daugiau. Tai rusu (RT, Sputnik) ir Irano MIP, kurios transliuoja anglų ir vokiečių kalba; kitos MIP anglų kalba Artimuosiuose Rytuose (tokios kaip Middle East Eye, Middle East Monitor, Alwaght, Alwaba), paties Jemeno MIP (tinklapiai ir TV kanalai), įvairių labdaringų ir žmogaus teisių organizacijų atskaitomingų JT interneto tinklapiai (Raudonojo Kryžiaus; „Gydytojai be sienų“, Danų Taryba pabėgėlių klausimais; Amnesty International; Human Rights Watch), privatūs interneto tinklapiai ir blogai, Facebook ir Twitter paskyros – ten atsiranda bent kažkokie pranešimai, prie viso to, praktiškai beveik realaus laiko režimu“, – rašo Klose.

Vokietijoje reikalai, kalbant apie įvykių Jemene nušvietimą, yra kur kas blogesnėje padėtyje, nei angliškai kalbančiose šalyse, pabrėžia autorius. „Vokiškai kalbančioje erdvėje, skirtingai nuo kalbančios angliškai, alternatyvių MIP kur kas mažiau, nei oficialių MIP gigantų. Beveik visos išvardintos aukščiau netradicinės ir alternatyviosios MIP transliuoja informaciją tik anglų kalba. Tik rusų (RT, Sputnik) ir Irano (Iran German Radio, Pars Today) MIP iš dalies teikia informaciją vokiečių kalba“. – pastebi autorius.

Spaudą Vakaruose galima pavadinti tik „ribotai laisva“, tvirtina Klose. Taip, daugeliu klausimų galima laisvai išsakyti kritišką poziciją, pripažįsta jis, tačiau yra eilė temų, kurios laikomos uždraustomis. Pavyzdžiui, jeigu kažkas kritikuoja „neoliberalus“ ar „neokonus“, tai jis čia pat atsiduria „politiniame ir informaciniame užribyje“. Su tokiais žmonėmis jau niekas apie nieką viešai nediskutuoja, jiems kabinamos etiketės ir jie tiesiog sunaikinami, pabrėžia autorius.

Pagrindinės MIP stengiasi prisilaikyti Vašingtono užsienio politikos linijos, toliau tęsia Klose. Jo nuomone, nušviečiant įvykius Artimuosiuose Rytuose, Rusijoje ir Ukrainoje, Vakarų spauda „suspausta propagandinio korseto“, kurio negalima nusiimti, kadangi tai gali pakenkti „gyvybiškai svarbiems“ JAV interesams. Tiesioginio valdymo, kaip esant diktatūrai nėra, tačiau egzistuoja sistema, kurios rėmuose perspektyvius jaunus žurnalistus ir spaudos atstovus stengiamasi integruoti į transatlantines struktūras ir tinklus. Ir to visiškai pakanka, kad būtų pasiektas pageidaujamas efektas, pastebi Klose.

Nušviečiant įvykius Ukrainoje vokiečių MIP – o konkrečiai Die Zeit laikraštis– užsiėmė ne tik propaganda, bet ir karo kurstymu, kviesdamas apginkluoti ukrainiečių vadovybę, teigia Klose. Leidinio redakcinė politika atitiko JAV interesus, o tiksliau – JAV elito, kuris ir įvykdė režimo pakeitimą Kijeve. Tokį patį perversmą Vašingtonas bandė įvykdyti ir Sirijoje. MIP vaizdavo Sirijos lyderį Bašarą Assadą tironu. Jo šaliai buvo daromas ekonominis spaudimas, kad gyventojai būtų išjudinti maištui. Tuo pačiu buvo nutylimi visi faktai, kurie netilpo į amerikietiškos propagandos rėmus, rašo autorius.

Savo straipsnyje Klose atkreipia dėmesį į vokiečių korespondentų trūkumą Artimųjų Rytų šalyse: „Ką tokio turi RT, ko neturėtų kiti? Kanalo žurnalistai (reikia pripažinti bebaimiai) nuolat atsirasdavo įvairiuose taškuose priešakinėse linijose su savo mėlynomis priešskeveldrinėmis spaudos atstovų liemenėmis“. Tuo tarpu kai kurie Vakarų žurnalistai savo reportažus veda iš penkių žvaigždučių viešbučių Kaire balkonų, o ne iš karo veiksmų zonos, piktinasi Klose. Ir, nors yra žmonių, kurie pateisina korespondentų trūkumą pinigų trūkumu, kaltė dėl to vis tiek tenka pačioms MIP: „Kam man pirkti laikraštį, jeigu aš žinau, kad puslapių su akivaizdžia transatlantine propaganda galima ir neskaityti?“.

Karai Afganistane, Irake, Sirijoje, Libijoje ir Jemene privedė Vakarus ne tik iki karinio, bet ir iki „moralinio bankroto“, tvirtina straipsnio autorius. Primygtinė propaganda sukuria piktadarių įvaizdžius, tuo pateisindama Vakarų įsikišimą. Tuo pačiu stengiasi pateikti „gerais vyrukais“ tuos, kurie palaiko amerikiečius. Tačiau Jemene nebeliko nei blogų, nei gerų, ir nė viena, net pati įmantriausia propaganda negali to nuslėpti. Be to, konflikte nedalyvauja Rusija, pastebi autorius.

Vakarai leido Saudo Arabijai vykdyti griaunamuosius bombardavimus, tiekė Rijadui ginklus, teikė politinį palaikymą tarptautinėje arenoje, apmokė saudų kareivius ir siuntė į konflikto zoną savo konsultantus. Nuo pat pradžių Vakarai prisidėjo vystant katastrofišką situaciją Jemene, tvirtina Klose. Propaganda negali to nuslėpti, todėl MIP tiesiog bevelija tylėti. Tokios kaip jos tyli apie tai, kas vyksta Brazilijoje, kur amerikiečių palaikomi pučistai bando nuversti neįtinkantį JAV režimą, papildo autorius.

šaltinis: freitag.de

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.
žiūrėjo 115

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt banko pavedimu
Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar dalyvausite "Didžiajame Šeimos Gynimo Marše 2022" gegužės 15 d?


  • Taip, būtinai (62%, 150 balsavo)
  • Dar nežinau, galbūt (24%, 59 balsavo)
  • Ne, nepalaikau (14%, 34 balsavo)

Viso balsavo: 243
Pradėta - 2022-05-01 @ 08:59
Pabaiga - 2022-05-14 @ 08:59

Leidžiama ... Leidžiama ...