• Naujienos
  • Parama
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Teisininkas Alvis Mozeris apie duomenų „galimybių pasui“ gavimo teisėtumą

Teisininkas Alvis Mozeris apie duomenų „galimybių pasui“ gavimo teisėtumą

07 spalio
06:40 2021

Kiršinimo galimybių pasas
Tekstas ilgas, bet, tikiuosi, turėsit kantrybės ir būsit dėmesingi.

2021 m. birželio 22 d. kreipiausi į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją (toliau – Inspekcija), prašydamas įvertinti, ar sistemoje „e-sveikata“ (oficialiai – ESPBI IS) esantys duomenys teisėtai naudojami vadinamajam galimybių pasui (GP) suformuoti ir jam išduoti.

Inspekcijai adresuotame prašyme, be kita ko, nurodžiau:

„Kita vertus ESPBI IS yra įsteigta įgyvendinant Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymą, kurio 13¹ straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad valstybės elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (t. y. ESPBI IS) nuostatus tvirtina ir tvarkytojus skiria Lietuvos Respublikos Vyriausybė (toliau ir – Vyriausybė).

Pažymėtina, kad 2011-09-07 nutarimu Nr. 1057 „Dėl Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos nuostatų patvirtinimo“ patvirtintų Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos nuostatų (toliau ir – Nuostatų) 7 punkte yra nurodyti ESPBI tikslai, iš kurių nė vienas nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nėra susijęs su galimybių paso naudojimo paskirtimi.

Dar daugiau, Nuostatų 11 punkte yra nurodyta, kad (cituojama) “Asmens duomenys tvarkomi tik asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tikslais ir naudotojų bei paslaugos gavėjų identifikavimo tikslais.”.

Šiame kontekste papildomai paaiškinta, kad asmens sveikatos priežiūros paslaugos gavėju yra pacientas, t. y. tas asmuo, kuris naudojasi asmens sveikatos priežiūros įstaigų teikiamomis paslaugomis, o ESPBI IS naudotojais (be jau minėtų pacientų) yra ESPBI IS valdytojo, ESPBI IS tvarkytojų, kitų institucijų valstybės tarnautojai, pagal darbo sutartis dirbantys ar kitais teisiniais santykiais susiję fiziniai asmenys, turintys teisę naudotis ESPBI IS ištekliais (pagrindas – Nuostatų 4.3. papunktis).

Atsižvelgdamas į visa tai, kas nurodyta aukščiau, pagrįstai manau, kad, visų pirma, ESPBI IS esantys asmens duomenys (sveikatos duomenys) gali būti naudojami tik tais tikslais, kurie atitinka ESPBI IS Nuostatų 7 punkte nurodytus ESPBI IS tikslus.

Vadovaudamasis Nuostatų 11 punktu, taip pat pagrįstai manau (tvirtinu), kad ESPBI IS esantys asmens duomenys (sveikatos duomenys) apie asmens atliktą/neatliktą Covid-19 vakcinaciją, apie asmens persirgimą/nepersirgimą Covid-19 liga ir/ar apie atliktą Covid-19 testo rezultatą, gali būti naudojami tik to asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tikslais, todėl, mano vertinimu, ESPBI IS esančių duomenų naudojimas galimybių pasui išduoti (sugeneruoti) ir jam patikrinti yra neteisėtas ir pažeidžia mano, kaip paciento, teises ir teisėtus interesus.“.

Visą mano prašymo Inspekcijai tekstą galite rasti čia:

https://www.patreon.com/posts/del-duomenu-ne-52791156

Tris mėnesius „vykdžiusi tyrimą“, 2021 m. rugsėjo 22 d. Inspekcija pagaliau pateikė atsakymą, kuriame nurodė, kad, Inspekcijos nuomone, Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatos nėra pažeidžiamos, be to, asmenys, turintys teisę tikrinti GP, jame esančius duomenis tik peržiūri, tačiau negali jų kaupti, sisteminti ar kaip nors kitaip tvarkyti.Reaguodamas į tai, visų pirma noriu paaiškinti: vadovaujantis Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu, asmens duomenų peržiūrėjimas taip pat yra laikomas asmens duomenų tvarkymu.

Tačiau svarbiausia žinia, kuria noriu su jumis pasidalinti, yra tai, kad šios dienos (2021-10-06) Vyriausybės posėdyje buvo svarstomas Vyriausybės nutarimo dėl „e-sveikata“ sistemos Nuostatų patvirtinimo pakeitima, o šį pakeitimą incijavo ta pati Inspekcija, kuri man pateiktame atsakyme tvirtino, kad „e-sveikata“ duomenys GP pasui suformuoti ir jam išduoti yra naudojami teisėtai.

O dabar esmių esmė: šios dienos (2021-10-06) Vyriausybės posėdžiui pateiktame nutarimo projekto dėl „e-sveikata“ Nuostatų pakeitimo lydraštyje nurodoma, jog vienas iš „e-sveikata“ Nuostatų pakeitimo tikslų yra (cituoju):

„PAPILDYTI ESPBI IS TIKSLUS, praplečiant juos sveikatos informacijos teikimo pacientams ir duomenų gavėjams ir prieinamumo prie sveikatos informacijos užtikrinimo tikslais, KAD BŪTŲ GALIMA IŠDUOTI GALIMYBIŲ PASĄ ELEKTRONINIU AR POPIERINIU FORMATU.“.

Taigi šios faktinės aplinkybės ir tik dabar keičiami „e-sveikata“ Nuostatai neginčijamai patvirtina, kad VISĄ TĄ LAIKĄ „E-SVEIKATA“ ESANTYS DUOMENYS GP PASUI SUFORMUOTI IR JAM IŠDUOTI BUVO NAUDOJAMI NETEISĖTAI!

Tačiau yra ir gera žinia – jie savo galvas į kilpą jau įnėrė, tad mes tikrai pabandysim tą kilpą jiems ir užveržti.

Pirmą kartą medžiaga paskelbta autoriaus Facebook paskyroje.

Infa.lt
Paremkite infa.lt  
žiūrėjo 2 303

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt per PayPal

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Kiek tikite valdžia?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...