4-as demografinis aukščiausiojo lygio susitikimas Vengrijoje: „Demografinė žiema“, kelianti grėsmę išsivysčiusiam pasauliui
Nuotraukoje (iš kairės):Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas, Slovėnijos ministras pirmininkas Janezas Janša, Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbánas, Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius, trijų narių Bosnijos pirmininkavimo Tarybai narys Miloradas Dodikas ir Vengrijos šeimos reikalų ministrė Katalin Novák, 2021 m. rugsėjo 23 d. Budapešte, 4 -ajame Budapešto demografiniame aukščiausiojo lygio susitikime.
Vengrijos Orbano vyriausybė nuo 2010 m., kai ji atėjo į valdžią, laikė tai „galimybe, užduotimi ir pareiga“ dirbti šeimoms ir gavo rinkėjų mandatą tai padaryti. Demografinės prognozės „neprivalo būti pripažintu faktu, jas galima ir reikia keisti“, – sakė ji, rašoma hungarytoday.hu portale.
Katalina Novak teigė, kad „demografinė žiema“ kelia grėsmę išsivysčiusiam pasauliui ir Vengrijai, todėl bendradarbiavimas ir tokie renginiai, kaip aukščiausiojo lygio susitikimas, padės rasti sprendimus. Aukščiausiojo lygio susitikime daugiausia dėmesio bus skiriama demografijos ir tvarumo sąsajoms, kuriose dalyvaus apie 70 pranešėjų iš 18 šalių, – sakė Novak. Tikimasi apie 500 dalyvių, įskaitant valstybės ir religijos lyderius, mokslininkus ir nevyriausybines organizacijas.
Adresuodamas viršūnių susitikimui, Serbijos prezidentas Aleksandr Vučić sakė, kad demografijos klausimas tampa svarbiausiu politiniu klausimu, nes jis susijęs su „mūsų išlikimu“. Pasak jo, Serbijos vyriausybė daug išmoko iš ankstesnio demografinio aukščiausiojo lygio susitikimo ir įvedė šalyje keletą Vengrijos sistemos modelių. Kalbėdamas apie socialinę žiniasklaidą ir jos įtaką visuomenei, Vučić sakė, kad „liberalus politinis marksizmas“ priviliojo žmones atkreipti dėmesį į dalykus, kurie keičia jų gyvenimo dalį, bet tuo pačiu priverčia prarasti kitą jo dalį. Vučičius taip pat palietė teisinės valstybės temą, kuri, jo teigimu, tapo problema, kuria galima pasinaudoti norint „nepaklusnias“ šalis priversti suderinti savo politiką su ES.
Jis teigė, kad kita pagrindinė tema bus kova su klimato kaita, kurią Serbija ir Vengrija laiko svarbiomis. „Bet ar tai tikrai svarbiau už demografinius klausimus? Ar tai tikrai svarbiau už mūsų šalių ateitį, mūsų tautų ateitį? “
Vučičius pasakė, kad pastaraisiais dešimtmečiais Europa vis mažiau prisidėjo prie pasaulio ekonomikos augimo, pridurdamas, kad kelių dešimtmečių eigoje vien Nigerijoje bus daugiau gyventojų nei Europos Sąjungoje ar JAV. „Pats laikas veikti“, – sakė jis.
Slovėnijos ministras pirmininkas Janezas Janša gyventojų skaičiaus mažėjimą pavadino milžiniška ateities problema, kurios negalima ignoruoti. „Europos Sąjunga šiuo metu diskutuoja apie Europos ateitį. […] Šis susirinkimas šiandien yra vienas svarbiausių šios diskusijos dalių “, – pareiškė jis aukščiausiojo lygio susitikimo metu.
Janša pažymėjo, kad gimstamumas Europoje nuo 1950-ųjų sumažėjo 40–70 proc., O 17 iš 27 ES valstybių narių gimstamumas buvo neigiamas, kas dar labiau pablogėjo per „Covid“ krizę. „Mums reikia drąsių pasiūlymų, tam tikros Europos programos, kad šeima būtų pirmoje vietoje“, – sakė jis.
Bosnijos ir Hercegovinos prezidentinio trejeto narys serbas Miloradas Dodikas sakė, kad Europa turi teikti pirmenybę šeimai, o ne migracijai. Pasak jo, Europa turi išlikti stabili ne tik ekonomiškai, bet ir demografijos srityje. Dodikas gyrė Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbáno šeimos politiką ir išreiškė viltį, kad ją priims vis daugiau Europos šalių.
Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas sakė, kad Europai reikia padidinti gimstamumą, kad būtų sustabdytas gyventojų skaičiaus mažėjimas. Jis sakė, kad koronaviruso pandemija įrodė, kad nacionalinės valstybės, sukurtos remiantis šeimomis, yra nepakeičiamos. Nors Čekijoje pastaraisiais metais gimstamumas padidėjo, jis vis dar turi būdų, kaip pasiekti 2,1 gimstamumo rodiklį, būtiną jos populiacijai išlaikyti.
A. Babišas kritikavo argumentą, jog, esą, gimstant mažiau vaikų būtų sumažintas anglies pėdsakas, sakydamas, kad „absurdiška“ neturėti vaikų klimato apsaugos labui.
Ketvirtajame Budapešto demografiniame aukščiausiojo lygio susitikime dalyvaujantys valstybių ir vyriausybių vadovai pasirašė bendrą deklaraciją dėl paramos šeimoms, ketvirtadienį sakė už šeimos reikalus atsakinga Vengrijos ministrė. „Europos demografinį atsinaujinimą, tvarumą ir ateitį matome stiprindami ir remdami šeimas“, – renginyje sakė Katalin Novák. Ministrė savo „Facebook“ įraše teigė, kad deklaracija ją pasirašiusius asmenis įpareigoja skatinti poras susilaukti vaikų, skatinti sąžiningą atlyginimą ir skatinti darbo jėgos ekonomiką, vykdant veiksmingą šeimos politiką. Europos Sąjunga deklaracijoje raginama, formuojant savo politiką, atsižvelgti į demografinius aspektus.