infa.lt

Teisininkas Dominykas Vanhara: pakalbėkime apie „kaimus“

Teisininkas Dominykas Vanhara: pakalbėkime apie „kaimus“

21 birželio
06:30 2021


Padarykime vėl istorijos kampelį pas Dominyką Vanharą ir pakalbėkime apie „kaimus“. Konkrečiai – žiūrint į paskutiniu metu kilusias visuomenės protesto iniciatyvas, Vilniaus burbule kyla tokie palyginimai, kad va mes esame išsilavinęs miesto „elitas“, o va tie protestuojantieji yra neišsilavinę ir tamsūs „kaimai“.

Tai va apie tuos „tamsius ir neišsilavinusius kaimus“ ir pakalbėkime Lietuvos istorijos kontekste. Šį įrašą kiek suindikavo parašyti Jurgos Lago šiandieninis įrašas, kuriame ji gana teisingai nurodė, kad visų Lietuvos nelaimių priežastis visuomet buvo išsigimęs elitas.

Pradėkime nuo to, kad Lietuvos elitas ne visuomet buvo blogis. Nes Lietuvos valstybę sukūrė karalius Mindaugas, kilęs iš to meto ypač įtakingos šeimos. Vokiečių ordiną nugalėjo irgi elitas. Eilę karų su Maskvos didžiąją kunigaikštyste, o vėliau – carine Rusija laimėjo irgi elitas.

Bet visiškai teisingai – Abiejų Tautų Respublikos degradaciją sukėlė ne kaimai ir ne valstiečiai, o didikai (elitas). Tie patys didikai, tarp savęs besipjaudami ir vetuodami bet kokias kaip oras būtinas reformas, neleido gulinčiai ATR pradėti stotis ant kojų.

Lygiai kaip ir ne kaimus ar valstiečius Rusija papirkinėjo, kad ATR nevyktų jokios reformos ir neduok Dieve ATR nepradėtų stotis.

O kai būtinos reformos pradėjo vykti, įvyko Ketverių metų Seimas ir buvo priimta Gegužės 3 d. Konstitucija, ko pasekoje ATR pradėjo beveik ant akių kilti, būtent elitas, tiksliau – magnatai, kas būtų jau elitų elitas, susibūrė į Targovicos konfederacija po Rusijos sparnu, reformas su Rusijos imperijos kariuomenės pagalba sunaikino, karą laimėjo, privedė prie II ATR padalijimo bei galiausiai – prie valstybės žlugimo.

Ne kaimai ir valstiečiai į Targovicos konfederaciją buvo susibūrę, bet būtent magnatai.

Savo ruožtu, būtent kaimai ir valstiečiai labai aktyviai dalyvavo Tado Kosčiūškos 1794 m. sukilime. Patys šio sukilimo vadai – Tadas Kosčiuška ir Jokūbas Jasinskis buvo kilę iš bajorijos, t.y. ne iš valstiečių, bet būtent iš smulkiosios bajorijos ir jokiam elitui nepriklausė.

Būtent valstiečiai buvo aktyviausiai dalyvavę 1863-1864 m. sukilime.

Savo ruožtu, ne kaimai ir ne valstiečiai buvo negrįžtamai sulenkėję, bet būtent bajorija ir didikai, t.y. elitas. Kai Rusijos caras uždraudė lietuvišką spaudą, būtent kaimuose šiek tiek prakutę valstiečiai sugebėjo į mokslus išleisti bent po vieną vaiką iš šeimos.

O tie į mokslus išleisti vaikai tapo būtent lietuvių pirmosios kartos inteligentijos atstovais, kurie ypač eskalavo Lietuvių tautinį atgimimą, privertė žlugti caro lietuviškos spaudos draudimą, galiausiai, sukūrė nepriklausomą Lietuvos valstybę.

Pažiūrėkit, kur gimė Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka, Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis, Kazys Grinius. Pasufleruosiu – nei vienas jų mieste negimė. Nei vienas jų negimė aristokrato, dvarininko ar pramonininko šeimose.

Visų jų tėvai buvo valstiečiai.

Ai, tiesa, Kazio Grinio protėviai buvo nepasiturintys bajorai, bet, jam gimus, jo tėvas buvo nepasiturintis valstietis. Bet būtent šie žmonės sukūrė ir vystė nepriklausomą Lietuvos valstybę.

O būtent sulenkėjęs elitas – dvarininkai ir bajorai kovėsi Lenkijos pusėje prieš Lietuvą Lietuvos nepriklausomybės kovose.

O už Lietuvą kovėsi… nepatikėsit, tie patys kaimai – beraščiai valstiečiai, atėję savanoriais su ginklu ginti besikuriančios Lietuvos valstybės nuo priešų. O šiems iš kaimų surinktiems valstiečiams vadovavo iš tų pačių kaimų kilę karininkai, tokie kaip Kazys Škirpa.

Ir tie beraščiai, tamsūs kaimai, vadovaujami iš tų pačių kaimų kilusių karininkų, padarė visišką stebuklą – Lietuvos nepriklausomybės kovas laimėjo, jas laimėdami vienu metu prieš tris priešus.

Tęsiant toliau, ne kaimai ir valstiečiai davė įsakymą Lietuvos kariuomenei nesipriešinti okupacinėms SSRS pajėgoms.

„Stalino saulę“ parvežti irgi ne kaimai ar valstiečiai važiavo, o Lietuvos intelektualinis elitas – rašytojai ir poetai. Bet būtent daugiausiai kaimai ir valstiečiai, su fanatišku užsispyrimu, beveik 10 metų vykdė pokario partizaninę kovą prieš okupantą.

Viską įvertinus, galime drąsiai laikyti, kad viskas, kas su mūsų valstybe nutiko blogo per paskutinius 400 metų, buvo elito kaltė.

Viskas, kas su mūsų valstybe per paskutinius 250 metų nutiko gero – buvo daugiausiai kaimų ir valstiečių nuopelnas.

Todėl tie, kas paniekinamame kontekste vartoja sąvokas „kaimas“ ir „kaimiečiai“, greičiausiai, visiškai Lietuvos istorijos neišmano.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 292

Žymos

Atsiliepimų 3

 1. Aldona    -  2021-06-21, 08:53

  Labai gerai parašyta apie elitą ir kaimiečius. Verta perskaityti

  Atsakyti į šį komentarą
 2. jonas    -  2021-06-21, 09:23

  per 1794 metų sukilimą valstiečiai nenorėjo kariauti, Tadas Kosciuška sukurė užtveriamuosiu būrius,kurie varydavo kovoti bėgančius nuo priešo kareivius, savanoriųbuvo tiek mažai,kad 1919 m. vyko šešios mobilizacijos, autorius menkai žino istoriją

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Hm    -  2021-06-21, 12:40

  Dominykas šaunuolis, blaiviai mąsto, teisingi apibendrinimai…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Nasa i kanalizacija...

Kam tau ginklai toks kietas gali rusus špygomis užbadyti...

Amerikonu demokratinės bombos...

Durnių ir bažnyčioja muša....

Ai jai jai jai. :D sankcijų, daugiau sankcijų! px kad nei viena nuo 2014 neturėjo...

Baisu gabriuk...

sėkmės vyrai...

Nebus. Rusų kol kas dar niekas nenukariavo....

Būdamas policininko vietoje, tuos priedebilius lupčiau su dviem bananais, iš abiejų rankų ir nuo dūšios....

Bent kažkas blaiviai mąsto. debilai naudojosi kovid kad marintų žmones. Tuomet debilai naudojasi karu kad...

Davė laisvę nevispročiams reikštis tegul dabar ir kenčia. Klimakso aktyvistai yra visiški atsilupeliai. :D...