• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Neskiepijantys vaikų tėvai: geriau išsilavinę, turintys didesnes pajamas

Neskiepijantys vaikų tėvai: geriau išsilavinę, turintys didesnes pajamas

02 gegužės
06:30 2021

Daugiausia neskiepytų vaikų mokosi privačiose mokyklose

Visuomenėje vyrauja tokia nuomonė, kad nesiskiepyti gali tik neišsilavinę, religingi ir neigiantys mokslą žmonės. Tačiau jeigu apžvelgtumėte, kas rašoma šia tema mokslinėse publikacijose – nustebtumėte. Pateiksime trumpą tyrimų analizę, kur galėsite įsitikinti, kad visuomenėje nusistovėjusi nuomonė gali būti gan netiksli, o tokios išvados prieštarauja įvairiausiems tyrimams.

Jungtinėse Amerikos Valstijose, Los Andželo mieste, kai kurių privačių mokyklų vaikų paskiepijimo procentas siekia mažiau nei 20%.[1] Įdomu yra tai, kad dauguma tėvų, kurie atsisako skiepyti savo vaikus, yra gerai išsilavinę ir netgi turtingi. Kaip taip gali būti, kad tėvai noriai moka iki 25 000 USD per metus privačioms mokykloms, bet jose mažiau nei vienas iš 5 vaikų yra paskiepytas prieš tokias baisias ligas kaip tymai, poliomielitas, meningitas ir kokliušas? Kodėl šie pasiturintys ir išsilavinę žmonės nusprendė neskiepyti savo vaikų? Galbūt jiems tiesiog kyla daugiau abejonių, nes nepagaili savo laisvo laiko, skaitant mokslinę literatūrą bei sekant aktualiausias naujienas, susijusias su medicina?

Pradedant gilintis į šią temą verta paminėti, kad gydytojai gerai apmokomi kaip tėvams įsiūlyti skiepus.[2] Tarkime, jeigu gydytojas sako, kad „šiandien mes paskiepysime jus nuo gripo“, su tokiu sprendimu sutinka 72% tėvų. Jeigu gydytojas klausia „ar šiandien skiepysitės gripo skiepu?“, sutinka tik 17%. Jei gydytojas rekomenduoja gripo vakciną kartu su kokia nors kita, tai su tokiu sprendimu sutinka 83% tėvų. Jeigu gydytojas siūlo gripo skiepą atskirai – sutinka vos 33%. Eilės tvarka kaip, ką ir su kuo kalbėti yra labai svarbi, norint sėkmingai įsiūlyti vakcinas. Tačiau tokie psichologiniai triukai veikia sunkiau, kai tėvai yra labiau pasidomėję skiepų tema ir pirmiausia nori išsamių atsakymų apie vakcinų naudą ir galimą žalą, nes abejoja, ar jos tikrai būtinos ir nesukels jokių šalutinių poveikių.

Aktyvių, informacijos apie vakcinaciją beieškančių tėvų vis daugėja. Tas pats pasakytina apie vakcinaciją apskritai, net ir suaugusiųjų tarpe, nes vis dažniau išsilavinusiems ir neabejingiems piliečiams iškyla įvairių abejonių, kurių neskubama iš karto išsklaidyti patikimais moksliniais faktais. Veikiausiai dėl tos pačios priežasties Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo taryba paskelbė projektų finansavimo konkursą[3] visiems norintiems objektyviai informuoti visuomenę apie koronaviruso naujienas, vakcinaciją, emocinę pagalbą ir kt. Tokių tikslų įgyvendinimui skiriama apvali suma lėšų – net virš 782 000 Eur. Tiesa, kiek objektyvių, ne tik apie vakcinacijos teigiamus aspektus kalbančių žiniasklaidos atstovų norima pritraukti – neaišku, nes iš karto pačiame pranešime apie šį konkursą akcentuojama vakcinacijos būtinumas ir nauda, o ne visos, net ir neigiamos, informacijos pateikimas.

Vaikų dažniau neskiepija aukštesnio išsilavinimo ir geresnės finansinės padėties tėvai

Kai kuriuos tai greičiausiai nustebins, nes apie tokias tyrimų išvadas vargu ar rašo pagrindinės žiniasklaidos priemonės. O visgi puikiai žinomame žurnale „American Journal of Public Health“ 2007 m. buvo skelbiama,[4] kad labiausiai skiepytis linkę afrikiečiai ir lotynų amerikiečiai, o kuo žemesnis motinos išsilavinimas ir finansinė padėtis, tuo didesnė tikimybė, kad jų vaikai bus pilnai pasiskiepiję. Žemiau taip pat pridedame įdomų vaizdo įrašą, kuriame buvusi JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) imunizacijos patariamojo komiteto pirmininkė siūlo į statistiką neįtraukti baltaodžių žmonių, kad pagerėtų pasiskiepijusių skaičiai.

Pranešėja – dr. Carol Baker, pediatrė, molekulinės virusologijos ir mikrobiologijos profesorė. Ji pirmininkavo CDC Imunizacijos praktikos patariamajam komitetui (ACIP) 2009-2012 metais.

2004 m. tyrime, kuris pasirodė žurnale „Pediatrics“,[5] taip pat rašoma, kad daugiausia neskiepytų vaikų yra tarp baltaodžių. Tokių vaikų motinos pagal statistiką yra vyresnės nei 30 metų, ištekėjusios ir turi aukštąjį išsilavinimą. Negana to, tokios šeimos uždirba daugiau nei 75 000 USD per metus. Tėvai, turintys aukštąjį išsilavinimą, tris kartus dažniau linkę atsisakyti skiepų, o sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai – net keturis kartus dažniau. Tokias pat išvadas galima rasti ir „Vaccine“ žurnale publikuotame tyrime:[6] kategoriškai neigiamas požiūris į vakcinaciją yra susijęs su didesniu išsilavinimu.

„American Journal of Public Health“ 2014 m. paskelbė,[7] kad 2007-2013 m. laikotarpyje padvigubėjo studentų, kurie dėl asmeninių priežasčių atsisako skiepytis. Tokių asmenų padaugėjo nuo 1,54% iki 3,06%. Šį skaičių gerokai padidino tokie kriterijai, kaip didesnės pajamos, baltaodžių studentų skaičius ir privačios mokyklos.

Perspektyviniame kohortiniame tyrime,[8] paskelbtame „British Medical Journal“, akcentuojamas tas pats faktas – neskiepytų vaikų motinos yra vyresnės ir labiau išsilavinusios. Pasirodo, kad netgi buvo atlikta 67 Europos šalių apklausa, tačiau jos kažkodėl ir vėl nepastebėjo įvairios žiniasklaidos priemonės. Ji paskelbta 2016 m. ir ten rašoma, kad Europoje labiausiai vakcinų saugumu abejojama tokiose šalyse, kur švietimas ir medicina yra aukštesnės kokybės.

Tą patvirtina ir dar viena 2017 m. atlikta analizė iš šiaurės Italijos regionų, kurios metu pastebėta,[9] kad aukštą išsilavinimą turinčios Italijos pilietės vis dažniau nenori skiepyti savo vaikų. Ieškant sprendimo spręsti šią problemą, siūloma nukreipti šviečiamąją veiklą į išsilavinusių tėvų grupes.

Tokios tyrimų išvados verčia susimąstyti, kad galbūt vakcinacijos tema tampa vis aktualesnė ir vis labiau stebima išsilavinusių žmonių. Žinoma, tai nereiškia, jog visi geresnes pajamas uždirbantys ir aukštesnį išsilavinimą turintys asmenys griežtai pasisako prieš visus skiepus ir nemato jokios jų naudos. Bet galbūt įsigilinę į papildomą literatūrą, stebėdami vis kintančią specialistų nuomonę ir menką sergamumą tam tikromis ligomis pasaulyje, tėvai nusprendžia verčiau neskiepyti savo vaikų, negu prisiimti su tuo susijusią riziką.

Prieštaringa informacija verčia abejoti vakcinacija

Ir iš tiesų, veikiausiai nėra sunku sunku suprasti tėvams kylančias abejones bei rimtus klausimus. Iš valstybinių institucijų, ekspertų, televizijos ir žiniasklaidos kanalų žmones vis dažniau pasiekia besikeičianti, viena kitai prieštaraujanti informacija. Medicininiai klausimai persipina su politiniais tikslais ir politikų veiklomis valdžios organuose bei komitetuose. Lobistai vis labiau spaudžia įstatymų leidėjus, kad jie keistų šalių įstatymus, ir netgi padarytų skiepus privalomus visiems.

Jeigu dar kalbame apie šių dienų kontekstą, tai cenzūra socialiniuose tinkluose bei pačiame internete puikiai suveikė priešinga linkme nei tikėtasi. Daugumai žmonių tai yra nepriimtinas dalykas ir kai kuriuos šie procesai privertė dar labiau susimąstyti. Kol diskusijos apie vakcinas tarp skirtingas nuomones turinčių pusių yra nepageidaujamos, vargu ar verta tikėtis, kad svarbius klausimus keliantys asmenys patikės besąlygiška vakcinų nauda, taip ir nesulaukę atsakymų ir vietoj to patyrę cenzūrą. Deja, tačiau nenoras komunikuoti ir skubėjimas iš karto apšaukti tokią aktyvią bendruomenės dalį „antivakseriais“ nėra tinkama išeitis.

Žinoma, tai nereiškia, jog abejojantiems reikia nuleisti rankas. Vis didėjantis žmonių sąmoningumas, noras gilintis į pateikiamą ar dalinai nuslepiamą informaciją, lygių teisių tiek skiepytis, tiek nesiskiepyti reikalavimas ir visi kiti aktyvūs žingsniai gali daryti įtaką priimamiems politikų sprendimams bei visuomenės požiūriui į vakcinaciją.

Kuo daugiau išsilavinusių žmonių kels klausimus dėl vakcinų saugumo, patikimumo ir būtinumo, tuo didesnė tikimybė, jog tokie veiksmai galiausiai virs į tinkamą, tikrai objektyvų visuomenės informavimą.

šaltinis: firmusmedicus.lt

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.
žiūrėjo 490

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt banko pavedimu
Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar dalyvausite "Didžiajame Šeimos Gynimo Marše 2022" gegužės 15 d?


  • Taip, būtinai (62%, 150 balsavo)
  • Dar nežinau, galbūt (24%, 59 balsavo)
  • Ne, nepalaikau (14%, 34 balsavo)

Viso balsavo: 243
Pradėta - 2022-05-01 @ 08:59
Pabaiga - 2022-05-14 @ 08:59

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Jolanta Blažytė. Blogis niekada nemiega

Jolanta Blažytė. Blogis niekada nemiega

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Dailininko kvietimas į „Didįjį Šeimos Gynimo Maršą 2022“ – LDK palikuonims

Dailininko kvietimas į „Didįjį Šeimos Gynimo Maršą 2022“ – LDK palikuonims

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Vilniaus mero patarėjas kaltina Lietuvos Šeimų Sąjūdį nuotraukų vagyste – pamazgų pylimas tęsiasi nevaržomai

Vilniaus mero patarėjas kaltina Lietuvos Šeimų Sąjūdį nuotraukų vagyste – pamazgų pylimas tęsiasi nevaržomai

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Kaip Vilniaus mero patarėjas reklamuoja „Didįjį Šeimos Gynimo Maršą 2022“ ir kaip į tai reaguoja jo aplinka

Kaip Vilniaus mero patarėjas reklamuoja „Didįjį Šeimos Gynimo Maršą 2022“ ir kaip į tai reaguoja jo aplinka

atsiliepimų 15 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Jokių šurajevų ir kitų provokatorių su šešiaspalvėmis neįleisim, o įsmukusius – pašalinsim

Algimantas Rusteika. Jokių šurajevų ir kitų provokatorių su šešiaspalvėmis neįleisim, o įsmukusius – pašalinsim

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    „Žmoga“ toliau keliauja per pasaulį…

„Žmoga“ toliau keliauja per pasaulį…

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Dogmos ir Mokslas

Jolanta Blažytė. Dogmos ir Mokslas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Viktorija Čmilytė-Nielsen džiaugiasi sustiprėjusia žodžio laisve Lietuvoje

Viktorija Čmilytė-Nielsen džiaugiasi sustiprėjusia žodžio laisve Lietuvoje

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis. Partnerystės įstatymu siekiama specialiai kelti sumaištį

Ramūnas Karbauskis. Partnerystės įstatymu siekiama specialiai kelti sumaištį

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Niekada gyvenime nejaučiau nieko panašaus“: garsus aktorius papasakojo, kaip kvepia Putinas

„Niekada gyvenime nejaučiau nieko panašaus“: garsus aktorius papasakojo, kaip kvepia Putinas

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Rasa Čepaitienė. Kuo skiriasi sisteminis fizinis smurtas nuo psichologinio, žodinio?

Rasa Čepaitienė. Kuo skiriasi sisteminis fizinis smurtas nuo psichologinio, žodinio?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Dar viena bomba žmonijai?

Jolanta Blažytė. Dar viena bomba žmonijai?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Kas laimi iš politizuotų bylų?

Kas laimi iš politizuotų bylų?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Linas Bitvinskas: „Visai rimtai. Ekstremalus durnyzmas“

Linas Bitvinskas: „Visai rimtai. Ekstremalus durnyzmas“

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą

Taikliai🙂...

Pasakoji pasakas brangioji (-usis) - ir aš buvau nuo ryto, maždaug nuo 11. Ir mačiau...

Yra pakankamai informacijos apie genetinę žmogaus kilmę, prieš kurią Darvino paistalai lieka nebeverti dėmesio. Pažiūkite...

Oi, ponas Kęstutis Masiulis susirgus neturėtų vykti į jokią likusią nuo sovietmečio ligoninę. Nes jam...

Ponia Diana, kai žmogui būna nyku, netinka aplinka kurioje netyčia ar tyčia atsiduria, jis tiesiog...

Koks melagingas tekstas. Buvau Šeimų marše, ten buvo nyku, mažai žmonių, pikti kalbėtojai nuo scenos....

Kodėl dirba Macdonaldai jie dirba ir ten kur neturi dirbti.Majonezus ir koncervus iš prekybos išima...

Galimybiu pasai,kaukės,Taiwanio atidarymas,vakcinos neaišku kokios ir su pasibaigusiais galiojimais ir tt.Visur engiami žmonės sakantys tiesą...

Ta viena boba galimai ir yra iš delpiukų:)Beje, tai bobai pasirodė kad labai keistai kalba...

Jeigu pamenat iš istorijos, tai kažkada irgi rašė kad Leninas atėjo visiems laikams:)deja, jis nugarmėjo...

Ona

alfa.lt įdėjo santūrų tekstą apie Šeimų maršą 2022, neiškraipantį ir be etikečių kabinimo, o delfi...