infa.lt

„Judėjimo apribojimai yra neteisėti“ – taip Lenkijos Aukščiausiasis teismas apibūdino vyriausybės klaidas

20 balandžio
06:30 2021

Lenkijos Aukščiausiasis Teismas priminė, kad įsaku negalima apriboti teisės judėti, rašo lenkų money.pl portalas.

Taigi teismas daugiausia dėmesio skyrė draudimui išeiti iš namų be „teisingos“ priežasties, kuris buvo įvestas beveik prieš metus 3-ms savaitėms. Tuo metu išeidamas iš namų bet kuris asmuo, turėjo atsižvelgti į tai, kad policija jį gali sustabdyti. Aukščiausiasis teismas nusprendė, kad judėjimo apribojimas pažeidė įstatymus.

Praėjusių metų kovo ir balandžio sandūroje žiniasklaida pranešė, 2020 m. nuo kovo 25 iki balandžio 19 dienos įgyvendino tuo metu galiojusį judėjimo apribojimų reglamentą. Išeiti iš namų galima buvo tik vykstant dirbti, apsipirkti ir pas gydytoją.

Parke važiavusiam dviratininkui buvo skirta 10 000 PLN bauda. Šiek tiek mažesnė bauda buvo paskirta po parką bėgiojusiam asmeniui. Žmonėms einantiems gatve ir turintiems asmens tapatybės korteles ir pasakius kad eina į parduotuvę ar vaistinę, apsiginti galimybės dar buvo.

Tačiau sučiuptieji žaliojoje zonoje panašių argumentų pateikti negalėjo ir policininkai jiems išrašė baudas. Tačiau nukentėjo ne tiek jau daug žmonių. Teismai nusprendė, kad vyriausybės nurodymai, apribojantys judėjimo laisvę buvo įvesti neteisėtai, ir nuobaudas panaikino.

Praėjus beveik metams po pačių griežčiausių piliečių laisvių apribojimų įvedimo, sprendimą priėmė Aukščiausiasis Teismas.

Atsižvelgdamas į ombudsmeno Adamo Bodnaro kasacinius skundus, antradienį teismas panaikino nuosprendžius trijose bylose, kurios susijusios su judėjimo apribojimų epidemijos metu, pažeidimais, padarytais praėjusį pavasarį.

Nuo šių metų sausio pabaigos komisaras žmogaus teisių klausimais Aukščiausiajam teismui išsiuntė per keliolika kasacinių skundų, susijusių su analogiškomis bylomis.
Dienraščio „Dziennik Gazeta Prawna“ prašymu Aukščiausiojo Teismo sprendimą pakomentavo ekspertas prof. Mikołaj Małecki iš Jogailos universiteto.

Jis pasakė, kad išteisindamas piliečius Aukščiausiasis Teismas tuo pačiu pateikė didžiulį kaltinimą politinei valdžiai už tai, kad ji nesugebėjo aiškiai suformuluoti to kas leidžiama ir kas draudžiama.

Vyriausybė įvedė apribojimus reglamentų forma, kurie neturi teisinio pagrindo ir negali būti privalomi piliečiams. Net jei vyriausybė ir būtų teisi, ji atėmė sau galimybę tuos įsakus vykdyti – pažymėjo profesorius.

Kokios buvo bylos, kuriose Aukščiausiasis teismas panaikino apygardos teismo sprendimą? Viena iš jų buvo susijusi su vyru, kuris buvo nubaustas 100 PLN bauda už judėjimo apribojimų nevykdymą ir „buvo ant šaligatvio maisto prekių parduotuvės teritorijoje, kuri tuo metu buvo uždaryta inventorizacijai“.

Vyras motyvavo, kad jis šioje vietoje sustojo pailsėti, pramankštinti kojas ir pakalbėti su draugu. Dar vienas antradienį panaikintas teismo sprendimas buvo susijęs su 200 zlotų bauda už „pasivaikščiojimą be priežasties Velykų šeštadienį“.

Parengė: Kęstutis Krikštaponis

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 594

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

Zelenskis sprogdina hesus, o Nausėda atstatinės...

Pindosai per WWII visus japonus sukišo į konclagerius. Nieko neprimena?...

Katastrofa kai valdo propindosiški. Kai prorusiški - tik problemėlė....

Jeigu pasaulis Moskoliją patupdys į savo vietą, tada kai kurios šalys galėtų tapti ir prorusiškos...

Tie, kam rūpi jų valstybęs , yra prorusiški....

is kur tevams zinoti,kuria is 72 lyciu pasirinks paauges naujagimis!?...

rimta darba - tie ir dirbs! O jei koks kopijavimo aparatas pakeis keleta popieriuku rasinetoju...