• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Andrius Švarplys. Populistiniuose-autoritariniuose judėjimuose demokratijos žymiai daugiau, nei vadinamojoje liberalioje demokratijoje

Andrius Švarplys. Populistiniuose-autoritariniuose judėjimuose demokratijos žymiai daugiau, nei vadinamojoje liberalioje demokratijoje

09 balandžio
06:30 2021
Andrius Švarplys

Facebook nuotrauka

Kol liberalizmas kalbėjo apie laisvę, demokratiją, žmogaus teises, laisvą rinką, žodžio laisvę ir pan., ir darė tai Šaltojo karo metu Sovietų Sąjungos komunistinio teroro akivaizdoje, tol mes visi buvome liberalūs.

Tuomet ir G.Soroso atvira visuomenė turėjo didžiulę prasmę. Tačiau kai liberalizmas (tiksliau, liberalizmo vardu) pradėjo kėsintis į tas pačias laisves, kurias ką tik nesenai gynė ir taip viliojo Rytų Europos tautas, tuomet iškilo abejonės, ar progresyvus pasaulis iš tiesų yra liberalus.

Tuo tarpu politologijos paradigma užstrigo, kaip seno patefono plokštelė, vis tęsdama liberalizmo triumfo žygio pasaką ir laikydama (tyrinėdama) pasipriešinimą šiuolaikinės transbiurokratijos (globalizuotos biurokratijos) tironijai kaip anti-liberalų, anti-demokratinį reiškinį.

Tarsi liberali demokratija „užšalo“ akmenyje ir joje neįvyko jokie reikšmingi pokyčiai. Pats faktas, kad politikos mokslas nemato pokyčių liberalios demokratijos viduje rodo, kad jis susitapatina su pokyčio metu susiformavusiomis vertybėmis („progresyviomis“ vertybėmis). Bet tokiu atveju tai jau nėra grynasis mokslas, o ideologijos atskiestas mokslas.

Tuo tarpu tiesa yra ta, kad taip vadinamuose populistiniuose-autoritariniuose judėjimuose demokratijos yra žymiai daugiau nei taip vadinamojoje liberalioje demokratijoje.

Tiesa ir tai, kad mažumų liberalizmo yra mažiau. Tačiau kai liberalumas tapo anti-demokratiniu, t.y. kai mažumų vardu buvo pradėtos riboti daugumos ir asmens konstitucines teisės, liberalumas nustojo būti rimtu politiniu argumentu.

Mažumų liberalizmas veikia tik tada, kai nenusižengia demokratijos principui ir asmens laisvių principui. Progresyviajame liberalizme matome, kad nusižengiama abejais atvejais: tiek jėga (elitistiniu būdu) primetama pasaulėžiūra daugumai, tiek ribojamos asmens (pvz. tėvų, transgenderių reverso ar religinės/žodžio) teisės.

Individo teisių liberalizmas veikia nepriklausomai nuo demokratijos principo, nes jis yra ankstesnis ir fundamentalesnis nei daugumos principas, t.y. kad ir kokia būtų daugumos politinė valia, prigimtinės individo teisės turi būti gerbiamos (saugumas, laisvė, orumas, religijos/žodžio laisvė).

Progresyvusis liberalizmas yra daugiau leftizmas/marksizmas/socializmas, o ne liberalizmas, nes kėsinasi į asmens prigimtines teises ir į demokratiją bei mąsto kolektyvinėmis teisėmis. Plius jis yra ir autoritarinis, nes palankiai traktuoja cenzūrą (Facebook, Twitter, Instagram pavyzdžiai), kas jį dar labiau priartina prie Leftizmo ir nutolina nuo liberalios demokratijos.

Andrius Švarplys – filosofijos bakalauras, tarptautinės teisės magistras, sociologijos mokslų daktaras.

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 119

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Reklama

Apklausa

Ar dalyvausite "Didžiajame Šeimos Gynimo Marše 2021"?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas