infa.lt

Bilas Geitsas: „Privalome ruoštis kitai pandemijai kaip karui“

01 vasario
14:02 2021
Bilas Geitsas

REUTERS/Joshua Roberts

Kokybiškesnis testavimas, nauji gydymo būdai ir vakcinos, žadinantys viltį dėl galimos COVID-19 pandemijos pabaigos, – Bilas Geitsas (Bill Gates) planuoja mūšio planą, kito naujo pavojingo patogeno pasirodymo atvejui, rašo Seattle Times

Kasmetiniame Bilo ir Melindos Geitsų fondo laiške „Microsoft“ įkūrėjas ragina investuoti milijardus dolerių, kad būtų sukurta visuotinio perspėjimo apie atsirandančius naujus mikrobus sistema ir sukurtas greito reagavimo potencialas.

„Mes negalime sau leisti vėl būti užklupti netikėtai”, – rašė Geitsas. „Kad nepasikartotų praėjusių metų sunkumai, į pasirengimą pandemijai reikia žiūrėti taip pat rimtai, kaip ir į karo grėsmę“

Nors išlaidos gali pasirodyti didelės, milijardai, išleisti infrastruktūrai ir technologijoms, pasirodytų labai nedidele suma, lyginant su apytiksliai apskaičiuota 28 trilijonų JAV dolerių COVID-19 žala ir su ja susijusiu ekonomikos nuosmukiu, tvirtino jis.

„Nieko nebereikia įtikinėti, kad infekcinė liga gali nužudyti milijonus žmonių arba sustabdyti pasaulio ekonomiką“.

Turtingos šalys dabar turi padvigubinti išlaidas moksliniams tyrimams ir plėtrai, sakė jis. Tai apima darbą su „megadiagnostikos“ testavimų platformomis, kurios, pasak Geitso, gali leisti kiekvieną savaitę patikrinti daugiau nei 100 milijonų žmonių.

Tokie plataus masto testavimai būtų jo numatytos pasaulinės pavojaus signalo sistemos pagrindas, kai kaimo sveikatos priežiūros darbuotojas Zambijoje ar Bangladeše, pastebėjęs neįprastą ligą, galėtų siųsti egzempliorius greitiems tyrimams ir genetinei sekai nustatyti.

Jis taip pat pasisako už tai, kad būtų sukurtas pasaulinis 3 000 žmonių korpusas, suteikiantis pirmąją pagalbą infekcinių protrūkių atveju, kuris imtųsi veiksmų kaip ugniagesiai, kai bet kurioje pasaulio vietoje įsiplieskus naujiems protrūkiams ir neleistų jiems paskleisti kibirkščių, kurios veda į nesulaikomą plitimą.

Reguliarios simuliacijos panašios į karo žaidimus – Bilas Geitsas juos vadina „žaidimais su mikrobais“ – bus gyvybiškai svarbus, todėl sveikatos sistemos ir vyriausybės galės paskubėti be ypatingų įspėjimų.

„Greitis yra svarbus pandemijos atveju”, – rašė Geitsas. „Kuo greičiau jūs reaguojate, tuo greičiau nutraukiate eksponentinį viruso plitimo augimą.”

Geitsų fondas iki šiol į kovą su COVID-19 investavo 1,75 mlrd. USD ir didžiąją dalį savo darbuotojų skyrė su pandemija susijusiems projektams. Finansavimas padėjo paremti vakcinų ir perspektyvių gydymo būdų, vadinamų monokloniniais antikūnais, tyrimus. Didžioji dalis pinigų yra skirta užtikrinti, kad besivystančios šalys nepralaimėtų, nes turtingos šalys sunaudoja vakcinų ir vaistų atsargas. (Kaip Geitsai rūpinasi vargstančiomis šalimis)

Ši „imuniteto nelygybės“ perspektyva, kai turtingiausi žmonės gauna vakcinas, kurios nepasiekia skurdžiausių pasaulio gyventojų, kelia didelį susirūpinimą, savo laiško dalyje sakė Melinda Gates.

„Esant dabartinei situacijai, mažas ir vidutines pajamas gaunančios šalys per ateinančius metus galės aprūpinti vakcinomis tik maždaug kas penktą žmogų …“, – rašė ji.

Nors atsakas į COVID-19 buvo menkas, didžiausia sėkmė buvo paremta ankstesnėmis investicijomis, atkreipė dėmesį Bilas Geitsas.

Po Ebolos epidemijos Vakarų Afrikoje Geitsų fondas bendradarbiavo su keliomis vyriausybėmis, siekdamas paspartinti vakcinų kūrimą, sukurti CEPI – pasirengimo epidemijai inovacijų koaliciją. Ši organizacija finansavo ir išbandė keletą COVID-19 vakcinų ir gydymo būdų.

Investicijos į RNR technologiją padėjo pagrindą greitam dviejų JAV patvirtintų vakcinų kūrimui. Geitasas prognozuoja, jog šio impulso dėka, per ateinančius 5–10 metų mRNR vakcinos taps stabilesnės, lengviau saugomos ir greičiau gaminamos.

Nors laiške neminimi prezidento rinkimai, Geitsų fondas, be abejo, taip pat tikisi didesnio JAV prezidento Džo Baideno (Joe Biden) dalyvavimo pasaulio mastu, paskelbusio, kad JAV vėl prisijungs prie Pasaulio sveikatos organizacijos ir prisidės prie COVAX priemonės – tarptautinio fondo įsigyjant vakcinas mažas pajamas gaunančioms šalims. Laiške pažymima, kad naujausiame „COVID-19“ pagalbos pakete yra 4 milijardai dolerių skirti Gavi, aljansui, kuris teikia vakcinas skurdžiausiems pasaulio žmonėms.

„Tokie virusai, kaip COVID-19 mums primena, kad nepaisant visų mūsų skirtumų, visus pasaulio gyventojus biologiškai jungia mikroskopinis mikrobų ir dalelyčių tinklas“, – sakoma laiške. „Ir, nepriklausomai nuo to patinka tai mums ar ne – mes visi esame kartu.”

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 1 464

Žymos

Atsiliepimų 5

 1. Tikrai    -  2021-02-01, 16:26

  Mirties bausmė jam būtų per lengva

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Lt    -  2021-02-01, 16:48

  Nera bilo, nera covido.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Vitalijus    -  2021-02-01, 17:58

  Vakcinacijos aukas nurašys ant viruso mutacijų…

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Ec    -  2021-02-01, 21:17

  Manau, kad žinau kada bus kita „pandemija” – prasidės likus metams iki sekančių JAV prezidento rinkimų

  Atsakyti į šį komentarą
 5. anoniminis    -  2021-02-02, 06:48

  Pastebėjau kuo pas aligarha daugiau pinigų,tuo didesnis jis dievas

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

O JAV remdama Ukraina kuri vykdo teroristinius aktus Rusijoje terorizmo neremia? Jau nekalbant apie tokias...

Eilinė pinigų plovykla......

Tikrai Dievo stebuklas. Dievo-Kūrėjo valia aukštesnė už aplinkybes, niekuo nenusidėjęs neturi žūti....

Čia kažkiek panašu į Ukrainą. Iš pradžių darbo įdedi (ten - sukiršini žmones, čia -...

ponauja elgiasi taip pat ir Boria - jokia isimtis!...

Rusija remia JAV!?? Nezinojau!...

Greit ir kunigas gales anuliuot tech apziura...