infa.lt

ORF: Palmiros griuvėsiai tapo teroro ir barbariškumo simboliu

ORF: Palmiros griuvėsiai tapo teroro ir barbariškumo simboliu

03 balandžio
17:54 2016

Palmira

Ne taip jau ir seniai, Sirijos miestas-oazė Palmira buvo labiausiai lankoma vieta regione. Kiekvienais metais jį aplankydavo iki 150 000 turistų, norėdami pamatyti visame pasaulyje žinomas antikos įžymybes, kol Sirijoje neprasidėjo pilietinis karas ir „Islamo valstybė“ nepavertė kažkada klestinčios kultūros sostinės teroro ir barbariškumo simboliu.

Palmira teroristų kontrolėje išbuvo 10 mėnesių. Per tą laiką jie visiems laikams sunaikino didelę dalį kultūros paminklų ir padarė tai absoliučiai sąmoningai, smogę triuškinantį smūgį žmonijos paveldui.

Dabar, palaikant Rusijai Sirijos kariuomenė išlaisvino Palmirą. Rusų archeologai jau atvyko į vietą, kad padėti atstatymo darbuose, tačiau „ISIL“ ėmėsi preventyvių priemonių.

Antikos griuvėsių lūženos. Čia pasidarbavo „IV“ šalininkai: sprogdino, griovė ir ardė.

Sabine Ladstatter, archeologė: Teisybę šnekant, aš buvau nustebinta, kai perskaičiau MIP, jog sugriovimai ne tokie jau ir dideli, kaip buvo manoma. Archeologui jie katastrofiški. Sugriauti centriniai monumentai. Įsivaizduokite, kad jūs stovite Vienoje, Kertnerštrasės gatvėje, o Švento Stepono bažnyčia sunaikinta. Ar galima tokioje situacijoje teigti, kad viskas ne taip jau ir blogai?

Palmira – tai ne tik viena iš šimtų Antikos įžymybių Sirijoje. Tai miestas-oazė su tūkstantmete istorija.

Taip kažkada atrodė Romos epochos paminklai, kurių istorija siekia 2000 metų. Perlas dykumos viduryje. JUNESKO pasaulinės kultūros paveldas. Viso pasaulio turistų ir archeologų traukos vieta. Dabar čia griuvėsiai.

Tačiau daugelio iš šių kultūros turtų jau nebėra. Romos teatro buvo pasigailėta. Čia „IV“ vykdė viešas savo priešų mirties bausmes. Dabar „IV“ smogikus išstūmė iš miesto. Ir atėjo laikas tvarkytis jame. Tačiau reikalingas atsargumas, kadangi visur ištiesti laidai ir nustatytos minos.

Atkurti paminklus pavyks tik plačios tarptautinės pagalbos palaikymo atveju. Ir visgi, daugelio dalykų, kaip, pavyzdžiui, sudaužytų statulų, restauruoti nepavyks.

Sabine Ladstatter: Iš vienos pusės, labai norisi – ir aš visiškai suprantu šį norą – vėl visa tai pamatyti, kaip ir atkurti. Bet iš kitos pusės, teks viską gerai apgalvoti – ar tą apskritai reikia daryti. Ir kai kuriais atvejais verta, galbūt, susimąstyti apie tai, kad išsaugoti viską kaip yra, kaip memorialą.

Video reportažo išėjimo į eterį data: 2016 kovo 31 d.

tvthek.orf.at

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 272

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...