Astravo AE: Rusijos kreditas, JAV branduolinis kuras ir galimas S. Tichanovskajos vaidmuo uždarant Baltarusijos AE
Rusija padarė didelę pažangą eksportuodama branduolinės energetikos technologijas į buvusio sovietinio bloko šalis. Dabar Baltarusijoje ruošiamasi atiduoti eksploatuoti du galingus pirmosios šalyje atominės elektrinės blokus, rašo japonų tokyo-np.co.jp portalas.
Šis įvykis padės dar labiau sustiprinti Rusijos pozicijas energijos tiekimo mažoms Vidurio ir Rytų Europos šalims srityje. Esant tokiai situacijai, Jungtinės Valstijos didina savo aktyvumą „tempdamos“ Baltarusiją energetikos sektoriuje į savo pusę.
Pasak Rusijos branduolinės energetikos milžinės „Rosatom“, ši valstybinė korporacija šiuo metu turi 36 užsakymus statyti atomines elektrines 12 pasaulio šalių. Tai daugiau nei pas bet kurią kitą panašią korporacija planetoje. „Rosatom“ įgyvendina didžiulius projektus Irane ir Indijoje . Kalbant apie posovietinę erdvę – Ostroveco AE (Astravo AE) Baltarusijoje – tai pirmoji tokia patirtis.
Rusijos ir Baltarusijos susitarimas dėl bendradarbiavimo statant šią atominę elektrinę buvo pasirašytas Minske 2011 m. kovo 15 d., kai p tik tada, kai įvyko avarija „Fukušimos-1“ stotyje Japonijoje. Tada prezidentas Putinas surengė specialų vizitą Baltarusijos sostinėje ir „palaimino“ projektą. Planuota, kad pradėjus veikti Astravo AE, Baltarusijos galimybės eksportuoti elektrą į Lietuvą, Lenkiją ir kitas kaimynines šalis žymiai padidės.
Tačiau netikėta kliūtimi įgyvendinant šiuos planus tapo Amerika. Praėjusių metų spalį aukštas JAV energetikos departamento pareigūnas pareiškė, kad eksploatuojant naują atominę elektrinę „Jungtinės Valstijos gali užtikrinti amerikietiško branduolinio kuro tiekimą Baltarusijai“.
Amerikos naftos eksporto į Baltarusiją kontekste, šie planai turėjo akivaizdų tolimą tikslą dar labiau „pakirsti“ tradicinius draugiškus ryšius tarp Baltarusijos ir Rusijos.
Tačiau, kaip bebūtų keista, JAV turi precendentų, kaip tiekti amerikietiškus kuro elementus užsienio atominėms elektrinėms, sukuriant savotišką „kokteilį“ jų branduolinių reaktorių aprūpinime atominių kuru.
Žnomas Rusijos energetikos ekspertas ir pagrindinis Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas atkreipia dėmesį į tai, kad Sovietų Sąjungos pastatytose atominėse elektrinėse Ukrainoje ir Čekijoje naudojamos amerikiečių pagamintos išskiriančios šilumą dalys. Ryšium su tuo šios AE yra ne kartą yra susidūrusios su priešavarinėmis situacijomis. „Tokio branduolinės energetikos objekto eksploatavimo rizika yra nepaprastai didelė“, – sako V. Juškovas.
Baltarusijos atominės elektrinės atveju panaudoto branduolinio kuro saugojimo ir grąžinimo klausimai dar nėra iki galo išspręsti. Aleksandras Uvarovas, Rusijos nepriklausomo atominės energijos informacijos portalo „AtomInfo.ru“ vyriausiasis redaktorius, sako: „Baltarusija neturi galimybių net laikinai saugoti panaudoto branduolinio kuro. Galų gale visų šių klausimų turės imtis Rusija“.
Iki šiol 95% Baltarusijoje pagaminamos elektros energijos buvo gaunama naudojant Rusijos dujas. Baltarusija jau seniai norėjo išsilaisvinti iš visiškos priklausomybės nuo Rusijos energijos tiekime, ir atominės elektrinės statyba čia, be kita ko, vykdoma ir dėl šios priežasties. Slaptas Baltarusijos noras yra išvengti tokios pat visiškos priklausomybės nuo Rusijos ir Astravo AE eksploatavimo srityje.
Baltarusija planuoja iš savo atominės elektrinės eksportuoti nemažą kiekį elektros energijos. Tik štai koks reikalas – viena pagrindinių jos potencialių pirkėjų – kaimyninė Lietuva – įstatymiškai uždraudė Baltarusijos elektros importą, preziumuojant, kad, jų teigimu, „Rusijos pastatytoje Ostroveco AE egzistuoja rimtų problemų dėl jos eksploatavimo saugumo“. Ryšium su tuo, Baltarusijos eksporto planai elektros energijos srityje įgavo nekonkretų statusą.
infa.lt komentaras:
Kalbant apie paskutinius įvykius, susijusius su Baltarusijos prezidento rinkimais, kai dalis šalies gyventojų nepripažįsta Aleksandro Lukašenkos teisėtai išrinktu respublikos vadovu, vis daugiau klausimų kyla dėl to, koks taptų Astravo AE statusas nugalėjus šalyje opozicijai.
Sprendžiant pagal tai, kad vieną iš pagrindinių užsienio įtakos agentų vaidmenų Baltarusijos opozicijai užima Lietuva, kurioje šiandien yra saugoma kandidatė į Baltarusijos prezidento postą, galima daryti prielaidą, kad Lietuvos siekis įgyvendinti opozicijos reikalavimą paskelbti „teisėta Baltarusijos prezidente“ Svetlaną Tichanovskają, tvirtinant, kad rinkimų Baltarusijoje rezultatai suklastoti, yra labai artimai susijęs su planais bet kokiomis priemonėmis uždaryti Astravo AE. Žinoma, skelbiant, kad tikroji to priežastis yra rūpestis baltarusių tauta.
Ir, per kažkokį stebuklą, pasitelkus ES spaudimą ir pavykus paskelbti S. Tichanovskają teisėta Baltarusijos prezidente, viena iš jos politinio statuso virsmo sąlygų galėtų tapti naujosios prezidentės pažadas uždaryti „nesaugią Baltarusijos AE“, to uždarymo išlaidas užkabinant ES mokesčių mokėtojams, kaip, kad buvo padaryta su Lietuvos Ignalinos AE.