infa.lt

„Taip, kaltinkite PSO už pražūtingą atsaką koronavirusui”, – rašo užsienio spauda

„Taip, kaltinkite PSO už pražūtingą atsaką koronavirusui”, – rašo užsienio spauda

29 gegužės
13:22 2020
Tedros Adhanom Ghebreyesus

REUTERS

Koronaviruso infekcijos fone pasaulis labai prieštaringai vertina PSO vaidmenį, įskaitant šios organizacijos veiksmus ir rekomendacijas. JAV net sumažino savo skiriamų lėšų šios organizacijos išlaikymui, sumą. O prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) net grasina JAV vardu apskritai pasitraukti iš šios organizacijos, jei PSO nepradės veikti taip, kaip skirta. Tuo tarpu kai kurios šalys šventai laikosi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, kokie prieštaringi jie bebūtų skirtingais laiko momentais.

Tuo tarpu Foreign Policy skelbia skandalingą, nukreiptą prieš Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) straipsnį, apie organizacijos vaidmenį COVID-19, ir ne tik, infekcijos plėtros fone.

„Buvo laikas, kai PSO buvo mažiausiai prieštaringai vertinama iš daugelio kitų JT organų”, – rašo FP.

„Nuo pat įkūrimo 1948 m. iki pirmojo šio amžiaus dešimtmečio PSO daugiausia buvo žinoma kaip nugalėjusi raupus, kovojusi su poliomielitu ir tuberkulioze bei teikianti paramą neturtingoms šalims, neturinčioms pakankamos sveikatos infrastruktūros.

Tačiau vadovaujama Margaret Chan, paskirta generaline direktore 2006 m., ir jos įpėdinio nuo 2017 m., Tedros Adhanom Ghebreyesus, PSO, žygiavo nuo skandalo iki skandalo. Plačiai pasmerkta, kad nesusidorojo su kiaulių gripu 2009 m. ir „Ebola“ 2014 m., PSO taip pat buvo įtraukta į išlaidų skandalus”, – primena organizacijos istoriją leidinys.

Tada atėjo koronavirusas

Apie dabartinio PSO vadovo išrinkimą 2017 metais FP kalba kritiškai, kaip apie buvusį Etiopijos užsienio reikalų ministrą, išrinktą PSO vadovu už kulisų palaikant Kinijai, kas, esą, atspindi glaudžius Kinijos ryšius su Addis-Abeba (Etiopijos sostine), tapusia Kinijos placdarmu Afrikoje.

Leidinys rašo, jog PSO kaltinama tuo, kad buvo Kinijos bendrininkė slepiant pirminę informaciją apie koronaviorusą, kai Pekinas daugiau kaip mėnesį tylėjo apie viruso kilmę, jo užkrečiamumą, plėtros greitį ir mirtingumą.

Remdamasis informacija, kurią gavo iš Kinijos, sausio 12 dieną PSO vadovas Tedros Adhanom Ghebreyesus užtikrino pasaulį, rašo FP, jog „nėra jokių įrodymų, kad naujasis koronavirusas būtų perduodamas nuo žmogaus žmogui“. Tikrovėje, patikslina leidinys, Kinijos gydytojas jau gruodžio 27 dieną priėjo išvados, jog naujasis užkratas buvo „tikėtina užkrečiamas“.

Foreign Policy abejoja paskelbto naujojo nepriklausomo tyrimo apie PSO vaidmenį koronaviruso pandemijos situacijoje sėkminga baigtimi dėl Kinijos įtakos ir jos pateikiamų įrodymų..

Tačiau, kalbant apie netiesioginius įrodymus, rašo leidinys, susijusius su PSO atsaku į koronavirusaą, dalis jų nurodo į bendrininkavimą [PSO su Kinija].. Ir šis bendrininkavimas, teigia FB, panašu, jog atėjo iš paties Tedros A. G.

„Iškart po pirmųjų pranešimų, prasidėjusių nuo gruodžio 31 d., apie tai, kad Uhano mieste, Honkonge ir Taivane kažkas ėmė vykti ne taip, oro uostų atvykimo salėse buvo pradėta žmonių temperatūros patikra, o ligoninės buvo perspėtos būti pasiruošusioms dėl ūmių kvėpavimo takų ligų. Singapūras pasekė tuo jau sausio 3 d., Tačiau sausio 5 d. PSO nuramino pasaulį, kad tokios atsargumo priemonės yra perteklinės.

Pranešime, kuriuo rėmėsi daugelis šalių, spręsdamos dėl savo pirminės reakcijos į visuomenės sveikatos apsaugą PSO primygtinai teigė, kad „nebuvo įrodymų apie reikšmingą viruso plitimą tarp žmonių ir apie sveikatos priežiūros darbuotojų užkrėtimą“, informuoja Foreign Policy.

„Ar PSO paprasčiausiai aplaidžiai ieškojo informacijos, ar žinojo, bet nenorėjo iššaukti Kinijos nepasitenkinimo, paskelbdama ją pasauliui, – turės išsiaiškinti tyrimas. Bet PSO jau tada žinojo, kad Uhano ligoninės izoliuoja pacientus ir, kad Kinijos gydytojai imasi visų atsargumo priemonių nuo galimos infekcijos“, – rašoma straipsnyje.

„Kai sausio 20 ir 21 d. PSO komanda apsilankė infekcijos epicentre Ugane, jie nustatė, kad bent 16 sveikatos priežiūros darbuotojų buvo užkrėsti. Tuo metu viešai nebuvo pranešta, kad vienas iš jų buvo gydytojas pranešęs pirminę informaciją Li Wenliang, kuris vėliau mirė nuo koronaviruso infekcijos“, – primena leidinys.

„Jei Tedros būtų perskaitęs BBC naujienas, jis jau sausio 3 d. būtų žinojęs, kad Kinijos valdžia nubaudė aštuonis gydytojus už „melagingos informacijos paskelbimą ar perdavimą internete be patikrinimo“. Įtariamai melaginga informacija, kaip aprašė BBC, apėmė įspėjimus Kinijos socialinėje žiniasklaidoje, kad kylanti Uhano pneumonija primena 2002–2003 m. SARS protrūkį.

Papildomai prie aprašomos naujos ligos, po žinios apie nubaustus gydytojus už dalijimąsi informacija, – PSO turėjo nuskambėti pavojaus varpai dėl išgirtojo Kinijos skaidrumo. Vietoje to, pranešimas ir įvykis liko nepastebėti“, – rašo FP.

„Sausio 22 d. Kinijos ligų kontrolės centrai galiausiai pripažino, kad naujasis koronavirusas yra „labai užkrečiamas“, tačiau vėl sumažindamas pavojų teigė, jog jis ne toks virulentiškas kaip SARS. Iki to laiko koronavirusas jau išplito iš Hubei provincijos į kitus 12 Kinijos rajonų, taip pat Japoniją, Pietų Korėją, Taivaną ir Tailandą. Ir tai buvo tik patvirtinti atvejai, apie kuriuos buvo pranešta PSO. Iki sausio 24 d. taip pat buvo pranešta Honkonge, Makao, Vietname, Singapūre ir JAV. Tačiau tą pačią dieną PSO dar kartą patvirtino savo patarimą „netaikyti jokių tarptautinio transporto apribojimų“.

Foreign Policy eilės tvarka sudėliojo visą PSO veiksmų chronologiją nuo pat koronaviruso COVID-19 protrūkio pradžios ir šio meto.

Leidinys konstatuoja, jog Pasaulio sveikatos organizacija neigė kelionių apribojimo tarp šalių būtinybę iki pat tada, kol šalys savarankiškai neuždarė savo sienų nežiūrint į rekomendacijas.

„PSO rekomendavo netaikyti „jokių kelionių ar prekybos apribojimų“, pareikšdama, kad tokie veiksmai gali „skatinti stigmą ar diskriminaciją“. Tačiau šį kartą ji nuėjo dar toliau, primindama šalims, kurios „kišasi į tarptautinį judėjimą“, kad jos privalo „atsiųsti PSO visuomenės sveikatos pagrindimą per 48 valandas nuo jų įgyvendinimo“.

Kai sausio 31 d. JAV uždraudė nepiliečiams asmenims patekti į šalį iš Kinijos, akademiniai kritikai ir PSO atstovas pasmerkė apribojimus kaip „neproduktyvius“ ir galinčius sukelti „socialinius sutrikimus“. Kai Australija ir Singapūras pasekė JAV pavyzdžiu, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas teigė, kad JAV „nepaliaujamai kūrė ir skleidė paniką“, – teigia leidinys.

„Vasario 3 d. Tedros A.G. pakartojo PSO rekomendacijas neriboti kelionių iš Kinijos. Jis teigė, kad „jei tai nebūtų Kinija, infekcijos atvejų už Kinijos ribų būtų buvę daug daugiau“, dar kartą nurodydamas, kad kitos šalys turėtų pasikliauti Kinija, kontroliuojant išorinį koronaviruso plitimą, užuot įvedusios savo pačių apribojimus. Kitą dieną Tedros paragino šalis panaikinti savo įvestus kelionių apribojimus, kurie, jo teigimu, „gali padidinti baimę ir stigmas, o visuomenės sveikatai tai nebus naudinga“.

„Daugelis šalių laikėsi PSO nurodymų, įskaitant daug skurdžių šalių, turinčių nepakankamą visuomenės sveikatos infrastruktūrą ir priklausančias nuo tarptautinių organizacijų, tokių kaip PSO, paramos“.

FP atkreipia dėmesį į keistą PSO veiksmų ir kalbų prieštaravimą – „Atrodė keista PSO žinia, kad Kinija teisingai elgėsi blokavusi savo gyventojus, tačiau kitos šalys neturėtų drįsti užsiblokuoti nuo Kinijos“.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo šalininkai ne vieninteliai galvoja, kad „Pasaulio sveikatos organizacija savanaudiškai reikalavo girti Kiniją“, kaip D. Trampas rašė gegužės 18 d. laiške Tedros A.G., kuriame grasino visam laikui sumažinti JAV finansavimą ir pasitraukti iš organizacijos. . Dabar daugiau nei 110 šalių pareikalavo ištirti, kaip PSO tvarkėsi koronaviruso krizės metu.

Laikas parodys, koks nešališkas ir nepriklausomas pasirodys šis tyrimas. Pasaulio sveikatos asamblėjos oficialioje rezoliucijoje, nustatančioje tyrimo krypti, Kinija akivaizdžiai neminima, ir, matomai todėl Kinija galiausiai sutiko ją paremti.

Rezoliucijoje taip pat siūloma, kad atliekant tyrimą galėtų būti pasinaudota „egzistuojančiais mechanizmais“. Vertimas: nenustebkite, jei PSO įvertins save.

Ir dar mažiau nustebkite, jei šis vertinimas galiausiai nepripažins PSO ar/ir Kinijos kaltomis dėl koronaviruso pandemijos, – reziumuoja Foreign Policy..

Vertimas glaustas, straipsnio originalą galima paskaityti čia: https://foreignpolicy.com/2020/05/27/who-health-china-coronavirus-tedros/

 

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 181

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
jix

deja, dauguma intelektualų dar miega, sąmoningas atsidavimas politiniam pandemijos ir karo naratyvui rodo, kad jiems...

uz tai kad isreiskia demokratiska sprendima, o demokratija negali buti numeruojama pagal apibrezima......

vža kur tu, nato išsigando Putino!?...

Viską ką parašėte tikra tiesa. Šiame pasaulyje nieko nėra neįmanomo-tik klausimas ar užteks drąsos. Pabūskime...

Nereikia į Ukrainą važiuoti, nei normaliems, nei polit-iškrypėliams paleckiukiniams... Ukrainai reikia duoti GINKLŲ, ir Putino...

Lenkija puikiai suvokia, kad Putino barbarų ir teroristų armija turi būti sutriuškinta Ukrainos žemėje. Kitaip,...

Ne išrinktieji lyt-polit-iškrypėliai dėl visko kalti, o RINKĖJAI. Jų išsivystymo lygis. Ką jie gali orientuotis...

Viskas čia normalu, juk patys RINKĖJAI pasirinko lyt-polit-iškrypėlius. Net bernelius - santykiuose besijaučiančius mergelėmis, todėl...

Jeigu skaičiuoti suaugusius amerikiečius tai kiekvienam net po 500 dolerių neišeitų....

Išrasti jau seniai tik ......