infa.lt

Covid-19 pandemijos laikotarpiu – Lietuvos gamintojams naujos galimybės

Covid-19 pandemijos laikotarpiu – Lietuvos gamintojams naujos galimybės

08 gegužės
07:40 2020

nuotr: infa.lt

Visą pasaulį sukausčiusi pandemija, dėl kurios kilo didžiulė kovai su COVID-19 skirtų priemonių paklausa, parodė – Lietuvos pramonė gali konkuruoti ir gaminti paklausią produkciją net ir pandemijos laikotarpiu. Gamintojai sparčiai persiorientuoja ir rinkai tiekia kovai su COVID-19 skirtus produktus. Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei jai pavaldi verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“ skatina Lietuvos pramonės įmones gaminti reikiamas priemones vidaus poreikiams ir  suteikia galimybę pradėti tarptautinę prekybą į Europos Sąjungos (ES) šalis, kurios taip pat susiduria su asmeninės apsaugos ir medicinos priežiūrai skirtų priemonių stygiumi.

Dezinfekcinio skysčio gamyba – raktas į sėkmę

Viena iš paklausiausių šiuo laikotarpiu prekių – dezinfekcinis skystis. Jis kasdien naudojamas rankoms dezinfekuoti, todėl padeda užkirsti kelią COVID-19 plitimui. Susidūrus su dezinfekcinio skysčio Lietuvoje trūkumu, savo veiklą perorientavo ir šį skystį pradėjo gaminti ne tik chemijos srities Lietuvos įmonės, bet ir vaistinės bei alkoholio gamintojai. Dalis bendrovių, pvz., polimerinę produkciją gaminanti bendrovė UAB „Polivektris“, aktyviai reorganizuojasi rengdamasi gaminti dezinfekcinį skystį.

Verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“ sutelkė Lietuvos verslo bendruomenę kovai prieš COVID-19 pasekmes visuomenei ir parengė Lietuvos gamintojų bei tiekėjų, kurie gali tiekti įvairias asmeninės apsaugos priemones, tarp jų ir dezinfekcinį skystį, sąrašą. Šiuo metu dezinfekcinio skysčio stygiaus nejunta ne tik gydymo įstaigos – jo vaistinėse ar prekybos centruose gali nusipirkti ir kiekvienas šalies gyventojas. Informacija apie jau esamus Lietuvos gamintojus ir tiekėjus bei persiorientavimo galimybes skelbiama specialioje „Verslios Lietuvos“ internetinėje svetainėje www.verslaspriescovid19.lt.

„Versli Lietuva“ ekspertų komanda taip pat parengė specialų katalogą, kuriame pateikiama daugiau nei 60 įmonių, kurios perorientavo savo gamybą ar pradėjo gaminti naujus produktus. Katalogas skirtas informuoti užsienio valstybes apie Lietuvos įmonių galimybes gaminti asmenines apsaugos priemones bei skatinti jų eksportą. Lietuvos įmonių gamintojų eksporto katalogą galima rasti adresu: https://bit.ly/359hH7k.

Lietuvoje jau išduota daugiau nei 40 leidimų gaminti dezinfekcinį skystį. Vien per kovo mėnesį jo pagaminta apie 2 tūkst. tonų. Pastaruoju metu dezinfekcinio skysčio pagaminama apie 150 tonų per parą. COVID-19 krizė parodė, kad, jei ne vietos gamintojai, dezinfekcinio skysčio mes neturėtume.

Paklausiems produktams gaminti – įmonių ir dizainerių iniciatyvos

Kita paklausi prekė karantino laikotarpiu Lietuvoje – daugkartinio naudojimo kaukės. Šiuo metu daugelis siuvimo įmonių perorientuoja veiklą ir užsiima šių kaukių gamyba, pvz., darbo drabužius siuvanti įmonė „Oyster & Co“ ėmėsi siūti tik kaukes, o UAB „Garlita“ pradėjo jas megzti. Verta paminėti, kad į daugkartinių kaukių kūrimo procesą įsitraukė ne vien mūsų šalies įmonės, bet ir garsūs Lietuvoje dizaineriai, tokie kaip Robertas Kalinkinas.

Siekdamos padėti Lietuvos sveikatos apsaugos sektoriui kovoti su COVID-19, bendrovės „Interscalit“ ir AB „Audimas“ pradėjo gaminti medikams skirtus apsauginius drabužius – vienkartinius chalatus ir prijuostes. Šių įmonių dėka beveik 30 tūkst. vienkartinių chalatų ir beveik 1,3 mln. apsauginių prijuosčių pasieks Lietuvos sveikatos įstaigų darbuotojus. AB „Audimas“ jau pagamino apie 10 tūkst. vienetų  apsauginių daugkartinio naudojimo kaukių ir nuolat papildo jų asortimentą.  Ši įmonė siūlo ir veido apsauginius skydelius bei apsauginius akinius Lietuvos ir užsienio rinkai.

Lietuvos gydymo įstaigas taip pat pasieks daugiau kaip 330 tūkst. porų mūsų šalyje pagamintų vienkartinių antbačių. Juos realizuos ir į gydymo įstaigas pristatys 8 įmonių klasteris. Šio projekto sumanytojas – UAB „B-link pharma“. Šiuo metu Lietuvos įmonių lankstumas, gebėjimas greitai prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų, modifikuoti esamas prekes ar imtis naujos gamybos, atrasti naujas nišas ir klientus yra kaip niekada svarbūs verslui.

Inovatyvios gyvybės mokslų technologijos – šansas Lietuvos gamintojams

COVID-19 plitimas ir karantino laikotarpio paskelbimas ypač padidino gyvybės mokslų srities įmonių galimybes kurti inovatyvią produkciją. Biotechnologijų sektoriuje veikianti UAB „Intersurgical“ pradėjo gaminti modernius ir efektyvius respiratorius Lietuvos medikams. Šių respiratorių įmonė galėtų pagaminti apie vieną milijoną. Kita Lietuvos bendrovė – UAB „Teltonika“ – pradeda plaučių ventiliavimo aparatų prototipų gamybą. Jeigu prototipas bus sėkmingas, įmonė pradės šiuo laikotarpiu ypač reikalingos produkcijos pramoninę gamybą.

Norint sužinoti, ar gyventojai užsikrėtę COVID-19, reikia atlikti tam skirtą testą. UAB „LT Biotech“ jau pagamino „LTBPCR COVID-19“ rinkinį, kuris leidžia atpažinti COVID-19, aptikdamas virusą realiuoju laiku. Įmonė šiuo metu derina rinkinio testavimą nacionalinėje laboratorijoje. Kita Lietuvos bendrovė „Elegantech“ pagal ekspertų pateiktas specifikacijas ir pavyzdžius, naudodama 3D technologiją, pagamino ir „Santaros“ klinikoms pateikė bandomuosius šepetėlius COVID-19 tepinėliams imti. Šepetėliai bandomi su Lietuvos įmonės „Diagnolita“ gaminama terpe.

Europos Komisijos iniciatyva – bendra apsaugos priemonių nuo COVID-19 dalijimosi platforma

Europos Komisija (EK), siekdama, kad šalys dalintųsi informacija apie padėtį, susijusią su asmeninėmis apsaugos priemonėmis ir kitomis medicininėmis prekėmis, įkūrė nuotolinę platformą „COVID-19 Clearing House“ (liet. COVID-19 informacijos centras). Šios platformos, kuriai  informaciją teikia ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija, vienas iš tikslų – padėti ES valstybėms narėms, tarp jų ir Lietuvai, reguliariai (bent kartą per savaitę) dalintis aktualia informacija, ypatingą dėmesį skiriant informacijai apie kovai su COVID-19  skirtų priemonių poreikį, įsigyjamas priemones ar numatomą jų trūkumą.

Platformoje „COVID-19 Clearing House“ ES šalys narės gali pateikti informacijos, kurioje nurodyti poreikiai (t. y. kokių priemonių trūksta, kokie produktai įsigyjami ar kokie numatomi trūkumai) ir siūlymai (t. y. kokias medicinines priemones šalies gamintojai gali pasiūlyti kitoms šalims įsigyti). Šiuos  siūlymus į platformą pateikia Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Taip siekiama skleisti informaciją apie Lietuvos įmonių galimybes gaminti šiuo metu ypač aktualias asmens apsaugos priemones ir kitas medicinines prekes.

Dezinfekcinio skysčio eksportas – dar viena proga parduoti daugiau produkcijos Lietuvos įmonėms

Dezinfekcinį skystį gaminančios Lietuvos įmonės galėtų jį parduoti Ispanijoje, Italijoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse, kur egzistuoja aukšta šio produkto paklausa. Šiuo metu tiesiogiai kreiptasi į Italijos, Ispanijos, Prancūzijos ir kitų nuo COVID-19 nukentėjusių šalių vyriausybes, kad šios patvirtintų Lietuvos gamintojų, kurie galėtų eksportuoti perteklinę produkciją, sąrašą.

Dezinfekcinio skysčio pardavimą ES reglamentuoja Bendrijos teisės aktai. Pagal juos numatoma, kad dėl pavojaus visuomenės sveikatai nacionalinės institucijos gali suteikti iki 180 dienų galiojantį leidimą vidaus rinkai tiekti biocidinius produktus. Tačiau ES teisės aktuose nėra užsimenama, kad vidaus rinkai produktą būtinai turi gaminti tos pačios šalies gamintojai. Vadinasi, Italijos, Ispanijos ar kitų ES šalių nacionalinės institucijos gali leisti Lietuvos įmonėms tiekti į jų rinką produktą iki 180 dienų.

Todėl, jeigu bent viena šalis patvirtintų mūsų įmonių sąrašą, jų produkcijai atsirastų nauja, nors ir laikina eksporto rinka. Tai padėtų Lietuvos verslui gauti papildomų pajamų ir būti gyvybingam šios COVID-19 sukeltos ekonominės krizės metu. Lietuva taip pat solidarizuojasi su labiausiai nukentėjusiomis ES šalimis ir joms padeda produktais, kurių turi ir gali pateikti didelius kiekius.


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad karantinas bus atšauktas iki rinkimų spalio mėnesį?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Arvydas Juozaitis. Užuot pietavę kukliai vakarieniausime?

Arvydas Juozaitis. Užuot pietavę kukliai vakarieniausime?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    A.Rusteika. Už mūsų ir jūsų sveikatą!

A.Rusteika. Už mūsų ir jūsų sveikatą!

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    2009 metų krizės laikų finansų ministrė I. Šimonytė kritikuoja dabartinės vyriausybės ataskaitą ir finansų politiką

2009 metų krizės laikų finansų ministrė I. Šimonytė kritikuoja dabartinės vyriausybės ataskaitą ir finansų politiką

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Ar pagalba žmonėms ir verslui nėra žlugdoma tyčia?

Ar pagalba žmonėms ir verslui nėra žlugdoma tyčia?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Karantinas smegenyse, o ne gatvėje

Karantinas smegenyse, o ne gatvėje

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Covid19: Nelaimės istorijos

Lidžita Kolosauskaitė. Covid19: Nelaimės istorijos

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis: ministro J. Narkevičiaus reputacijos naikinimas buvo gerai suplanuotas ir jame dalyvavo daug skirtingų interesų grupių

Ramūnas Karbauskis: ministro J. Narkevičiaus reputacijos naikinimas buvo gerai suplanuotas ir jame dalyvavo daug skirtingų interesų grupių

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Saulius Skvernelis suskubo pareikšti, jog vyriausybė nediskriminuoja vyresniojo amžiaus žmonių

Saulius Skvernelis suskubo pareikšti, jog vyriausybė nediskriminuoja vyresniojo amžiaus žmonių

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Aloyzas Sakalas. Nepriklausomas prokuroras: realybė ar rožinis sapnas

Aloyzas Sakalas. Nepriklausomas prokuroras: realybė ar rožinis sapnas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatoriams užkliuvo Jaroslavo Narkevičiaus dvikalbė lentelė ant namo – negerbia lietuvių kalbos

Konservatoriams užkliuvo Jaroslavo Narkevičiaus dvikalbė lentelė ant namo – negerbia lietuvių kalbos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Jonas Grigas. Apie 5G mobiliuosius ryšius

Jonas Grigas. Apie 5G mobiliuosius ryšius

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Buvęs PSO direktorius: „Koronavirusas nuslops dar iki tol, kol mes sukursime vakciną“

Buvęs PSO direktorius: „Koronavirusas nuslops dar iki tol, kol mes sukursime vakciną“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis: „Ar valdžios troškimas jums svarbiau, nei žmonių gyvybės?!“

Ramūnas Karbauskis: „Ar valdžios troškimas jums svarbiau, nei žmonių gyvybės?!“

komentarai 3 Skaityti visą įrašą
    Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Deja, siais laikais labai mazai mamu susimasto apie viekartiniu sauskelniu zala savo vaikams. Dazniausiai del...

Šiaip ir aš norėčiau tą vaizdo medžiagą pamatyti, bet jau ketvirtoje straipsnio pastraipoje sakoma, kad...

Kur vaizdo medžiaga...

Parodykite tą video, tada bus galima spręsti:)...

Hm

Juozaitis ir parodė kokia ta pas mus demokratija ir "lygios" galimybės būti išrinktam......

infa•lt; ačiū, kad įkėlėte šį vidoe. Labai sunku jį rasti internete, nes masiškai šalinamas ir...

Medikai, kaip ir daugelis valdiškų įstaigų darbuotojų, jau seniai užsiima darbo imitavimu. O apie šio...

Dirbti nereikia - pakanka darbą imituoti. Pirmiausia tai puikiai įvaldė "politikai", stropiai vykdę "gosdepo" instrukcijas,...

Žodžių kratinys verstas iš tokio paties žodžių kratinio. Burliokiško rašinėjimo mada ateina iš užsienio, kaip...

Šoka Veryga pagal globalios mafijos dūdą, kuri nori į savo rankas susiimti visą įmanomą medicinos...

..ta pati, kuri nemotyvuotai praskolino Lietuvą 2009 metų krizės metu dabar bando žarstyti priekaištus vyriausybei,...

Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Covid-19 pandemijos laikotarpiu – Lietuvos gamintojams naujos galimybės* - nuoroda: https://infa.lt/45389/covid-19-pandemijos-laikotarpiu-lietuvos-gamintojams-naujos-galimybes/