• Naujienos
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Bilas Geitsas: Alternatyvos vakcinai nuo COVID-19 – nėra

Bilas Geitsas: Alternatyvos vakcinai nuo COVID-19 – nėra

01 gegužės
10:33 2020

REUTERS

Originalus straipsnio pavadinimas: „What you need to know about the COVID-19 vaccine“ („Ką jums reikia žinoti apie COVID-19 vakciną)

Žmonija dar neturėjo svarbesnio tikslo nei plataus imuniteto prieš koronavirusą sukūrimas.
Bill Gates
2020 m. balandžio 30 d.

(vertimas nepilnos apimties – vertėjas)

Bilas Geitsas (Bill Gates) vakar aprašė savo tikslus, kurie susiveda į COVID-19 infekcijos nugalėjimą pasaulyje. Tai apibūdina keli dalykai – gauti finansavimą didžiuliam skaičiui vakcinos gamybai skirtų gamyklų visame pasaulyje, per trumpą laiką (apie 18 mėnesių vietoje 5 metų) sukurti vakciną nuo COVID ir paskiepyti ja viso pasaulio žmones (ir, galbūt, ne vieną kartą). Papildomai, jis užsimena apie šios vakcinos įtraukimą į vaikų skiepų kalendorių.
infa.lt

Manęs (t.y., Bilo Geitso) šiuo metu dažnai klausia, kada pasaulis grįš į vėžes, buvusias prieš pernai metų gruodį prasidėjusią pandemiją. Mano atsakymas visada tas pats: tada, kai turėsime beveik tobulą vaistą COVID-19 gydymui arba kada beveik kiekvienas žmogus planetoje bus paskiepytas nuo koronaviruso (paryškinta vertėjo).

Esmė – reikia stebuklo, kad atsirastų bent 95 procentais efektyvus gydymas. Turimi galimi vaistai (sąrašas) tam netinka. Jie gali išgelbėti daug gyvybių, bet to nepakanka situacijai normalizuoti.

O tai reiškia, kad reikalą išspręstų vakcina.

Žmonija niekada neturėjo svarbesnio tikslo už plataus imuniteto prieš koronavirusą sukūrimą. Jei ketiname grįžti į normalaus gyvenimo vėžes, mes turime sukurti saugią ir efektyvią vakciną. Jos reikia pagaminti milijardus dozių, nugabenti į visus planetos kampelius, ir tai turi nutikti taip greitai kaip tik įmanoma.

Kitos alternatyvos nėra. Aš žinau, kad tai bus padaryta, nors tai pranoksta viską, ką esame darę iki šiol, kaip didžiausias vakcinų fondas pasaulyje. Tai pareikalaus pasaulinio bendradarbiavimo.

Ką turite žinoti apie lenktynes kuriant vakciną nuo COVID-19.

Pasaulis kuria šią vakciną istoriškai labai greitai

Dr. Anthony Fauci teigė, kad, jo manymu, koronaviruso vakcinos sukūrimas užtruks maždaug aštuoniolika mėnesių. Aš su juo sutinku, nors tai galėtų būti tik 9 mėnesiai ar net ilgi dveji metai.

Aštuoniolika mėnesių gali skambėti kaip ilgas laikotarpis, tačiau tai būtų greičiausiai sukurta vakcina. Įprastai tam reikia apie penkių metų. Tuomet reikia sukurtą vakciną testuoti su gyvūnais, o tada, tiriant vakcinos saugumą ir efektyvumą – su žmonėmis.

Saugumas ir veiksmingumas yra du svarbiausi kiekvienos vakcinos tikslai. Sauga yra būtent tai, kas skamba taip: ar vakciną saugu duoti žmonėms? Kai kurie nedideli šalutiniai reiškiniai (pvz., lengvas karščiavimas ar skausmas injekcijos vietoje) gali būti priimtini, tačiau juk nenorima užkrėsti žmonių kažkuo, kuo jie serga.

Efektyvumas parodo, kaip gerai vakcina jus saugo nuo susirgimo. Nors norėtumėte 100 proc. efektyvumo vakcinos, daugelis iš jų to negali. Pavyzdžiui, šių metų gripo vakcinos efektyvumas siekia 45 procentus (nuoroda).

Trys vakcinų bandymo fazės:

 1. Pirma, maža sveikų savanorių grupė vakcinuojama skirtingomis dozėmis ir žiūrima, kuri dozė sukuria didžiausią imuninį atsaką su mažiausio stiprumo doze be rimtų pašalinių efektų.
 2. Antroje fazėje, pasirinkus taikomos vakcinos formulę, aiškinamasi, kaip vakcina veikia tuos, kuriems ji bus taikoma. Vakcinuojami šimtai įvairaus amžiaus ir sveikatos būklės žmonių.
 3. Trečioje, ilgiausioje, fazėje skiepijami tūkstančiai žmonių, „realios ligos sąlygomis“, esančių rizikoje užsikrėsti patogenu, tuomet laukiama ir stebima, kokia apimtimi vakcina sumažino susirgimų skaičių.

Kai vakcina praeina visus tris bandymo etapus, jūs pradedate statyti gamyklas jos gamybai, ji pateikiama patvirtinimui PSO ir įvairioms vyriausybinėms agentūroms.

Šis procesas tinka daugumai vakcinų, tačiau įprasta vystymosi eiga šiuo momentu nėra pakankamai gera. Kiekviena diena, kurią galime sutaupyti šiame procese, turės didžiulę reikšmę pasauliui gelbstint gyvybes ir mažinant trilijonų dolerių ekonominę žalą.

Taigi, norėdami pagreitinti procesą, vakcinų kūrėjai spaudžia laiką. Šiame paveikslėlyje parodoma kaip:

Tradiciniame procese, sprendžiant esminius r nežinomus klausimus žingsniai seka nuosekliai. Tai gali padėti sumažinti finansinę riziką, nes sukurti naują vakciną yra brangu. Daugelis kandidatų (vakcinų) patiria nesėkmę, todėl įmonės laukia, kad investuotų į sekantį žingsnį, kol nesužino, kad ankstesnis žingsnis buvo sėkmingas.

COVID-19 plėtros finansavimas nėra problema. Vyriausybės ir kitos organizacijos (įskaitant mūsų fondą ir nuostabų aljansą, vadinamą pasirengimo epidemijoms inovacijų koalicija – CEPI) aiškiai pasakė, kad rems viską, kas būti atrasti vakcinai.

Tad mokslininkai gali sutaupyti laiko atlikdami kelis kūrimo veiksmus vienu metu. Pavyzdžiui, privatusis sektorius, vyriausybės ir mūsų fondas pradės nustatyti objektus, galinčius gaminti įvairias potencialias vakcinas. Jei kai kurie iš šių įrenginių galiausiai liks nenaudojami, viskas gerai. Tai nedidelė kaina, kurią reikia sumokėti už gamybos pažangą.

Laimei, bandomojo periodo grafiko suspaudimas – tai ne vienintelis būdas sutrumpinti procesą, kuris įprastai užima penkerius metus, ir atlikti jį per 18 mėnesių. Kitas būdas, kuriuos mes rengiamės tai padaryti yra vienu metu testuoti daug skirtingų pavyzdžių.

Yra masė galimų variantų testavimui, balandžio devintos dienos duomenimis yra 115 galimų vakcinų dėl COVID-19. Geitso manymu, nuo aštuonių iki dešimties atrodo ypatingai žadančios, tačiau ir toliau bus stebimos likusios, gal kas praslydo nepastebėta. Perspektyviausios vakcinos skirtingai gintų organizmą nuo COVID-19. Supratimui, ką tai reiškia, priminimas, kaip veikia žmogaus imuninė sistema

Imuninės sistemos atsakas į patogeną yra antikūnų gamyba. Jie jungiasi į antigenus prieš mikrobus ir siunčia signalą organizmui atakuoti juos. Imuninė sistema „atsimena“ visus mikrobus, nuo kurių apsigynė, todėl gali greitai atpažinti ir sunaikinti įsibrovėlius iki jūsų susargdinimo.

Vakcinos apeina šį procesą, tai yra, be susirgimo, apmoko jūsų kūną gintis nuo patogeno. Tikriausiai esate girdėję apie deaktyvuotas ir gyvas vakcinas. Deaktyvuotose vakcinose yra negyvi patogenai. Gyvose vakcinose yra gyvi patogenai, tik susilpninti. Tokios vakcinos labai efektyvios, tačiau galimi gausesni pašaliniai efektai lyginant su deaktyvuotų vakcinų naudojimu.

Deaktyvuotos ir gyvos vakcinos yra taip vadinami „tradiciniai būdai“, jos gerai ištirtos. Yra abiejų tipų vakcinų kandidačių į vakcinas nuo COVID-19. Mes žinome, kaip jas testuoti ir gaminti.

Blogoji tų vakcinų pusė tame, kad reikia laiko joms pagaminti. Kiekvienai dozei reikia įvairiausių medžiagų, kurių dauguma – biologinės, kas reiškia, kad reikia užauginti tonas biologinės medžiagos ir tai deja užima laiko.

Tai yra priežastis, kodėl Geitsą itin domina du nauji vakcinų kandidatų variantai: RNR ir DNR vakcinos. Jei nors kuri iš jų pasiteisins, vakcina visam pasauliui bus gauta labai greitai. (Tam Geitsas supaprastintai paaiškina RNR vakcinas, esą DNR vakcinos panašios, skirtinga tik genetinė medžiaga ir valdymo (vartojimo?) būdas).

Geitso fondas – tiek per CEPI, tiek iš savo lėšų – jau beveik dešimtmetį palaikė RNR vakcinos kūrimą, planuota buvo ją naudoti pavyzdžiui prieš maliariją, bet dabar tai atrodo vienas daugiausiai žadančių sprendimo būdų kovoje su COVID. Moderna kompanijos sukurta RNR vakcina yra pirmas kandidatas bandymams su žmonėmis.

Kaip veikia RNR vakcina: vietoje to, kad žmogui būtų suleidžiamas patogeno antigenas, kūnui duodamas genetinis kodas, reikalingas tam antigenui organizme pagaminti, ir jam atsiradus už ląstelės ribų, organizmas jį atakuotų, taip išmokdamas ateityje apsiginti nuo patekusio patogeno. Iš esmės organizmas paverčiamas vakcinų gamybos padaliniu.

RNR vakcina nereikalautų daug gamybos medžiagų, kadangi organizmas pats atliktų (vakcinos gamybos) darbą. Mes dar nesame įsitikinę, kad RNR yra tinkamas pagrindas vakcinoms kurti. Tai būtu pirma RNR vakcina nuo COVID, kuri turėtų įrodyti, kad tai apskritai veikia ir kad taip sukuriamas imunitetas. Tai kažkas panašaus, kaip kurti kompiuterį ir programinę įrangą vienu metu.

Net jei ir toliau RNR vakcina išliktų daug žadanti, turime mėginti ir kitus būdus. Kol kas nežinome, kaip atrodys COVID-19 vakcina. Kol tai padarysime, turime dėti visas pastangas dėl visų įmanomų variantų.

Vakcina nuo raupų ištrynė visą ligą nuo Žemės paviršiaus, tačiau ji taip pat yra gana bjauri. Tai palieka randus ant rankos kiekvienam, kuris ją gavo. Vienas iš trijų žmonių patyrė stiprius šalutinius poveikius, kad net negalėjo eiti į mokyklą ar į darbą. Nedidelė, bet ne nereikšminga skiepytų dalis patyrė rimtesnių reakcijų.

Vakcina nuo raupų nebuvo tobula, tačiau ji atliko savo darbą. Vakcna nuo COVID gali būti panaši.

Jei kurtume idealią vakciną, mes norėtume visiškai saugios ir šimtu procentų efektyvios, tai turėtų būti vienkartinė dozė visam gyvenimui, taip pat turėtų būti lengvai saugoma ir transportuojama.

Tikiuosi (Geitsas tikisi) tokios vakcinos nuo COVID-19, bet turint omenyje nustatytą laiko trukmę tokios greičiausiai nebus.

Du prioritetai, kaip jau minėjau anksčiau – saugumas ir efektyvumas. Kadangi neturime laiko atlikti daugiamečių tyrimų – turėsime atlikti saugius pirmos fazės bandymus, kad turėtume gerus realius įrodymus dėl vakcinos naudojimo saugumo.

Turime daugiau manevro laisvės dėl efektyvumo. Tikiuosi, kad bent 70 proc. efektyvumo užteks sustabdyti pandemijai. Galime naudoti 60 proc. efektyvumo vakciną, tačiau išliktų lokalūs protrūkiai. Mažiau kaip 60 proc. efektyvumas nepakankamas viruso sustabdymui.

Didelis iššūkis bus įsitikinti, kad vakcina tinka vyresnio amžiaus žmonėms. Kuo vyresnis esate, tuo vakcinos mažiau veiksmingos. Imuninė sistema su amžiumi vis lėčiau atpažįsta ir atakuoja patogenus.

Tai didelis iššūkis dėl COVID-19 vakcinos, nes vyresni yra labiausiai pažeidžiami. Turime įsitikinti, kad jie bus saugūs.

Vakcina nuo pūslelinės (shingles), kuri skirta ir vyresnio amžiaus žmonėms, kovoja su ja stiprindama vakcinos stiprumą (?). Gali būti, kad padarysime kažką panašaus su COVID, nors tai gali sukelti daugiau šalutinių poveikių. Sveikatos priežiūros institucijos taip pat galėtų paprašyti tam tikro amžiaus žmonių gauti papildomą dozę.

Papildomi faktoriai, neskaitant saugumo ir efektyvumo

 • Kiek reikės dozių? Vienkartinę vakciną yra lengviau ir greičiau pristatyti. Bet gali reikėti nevienkartinio vakcinavimo rezultatui pasiekti.
 • Kiek laiko vakcina apsaugos. Idealu būtų ilgalaikė apsauga. Tačiau gali būti, kad vakcina saugos, kaip ir sezoninio gripo, keletą mėnesių, jei taip bus, reikės vakcinavimo trumpalaikėmis vakcinomis, kol dirbsime prie ilgalaikių.
 • Kaip vakcina bus saugoma? Dauguma vakcinų saugomos plius keturių laipsnių temperatūroje. Tai įprasto šaldytuvo sąlygos, kas duoda lengvas sąlygas saugoti ir transportuoti. Tačiau RNR vakcinos turi būti saugomos minus aštuoniasdešimt laipsnių temperatūroje, kas apsunkintų jų transportavimą į atskiras pasaulio dalis.

Tikiuosi, kad vakcina, kurią turėsime po 18 mėnesių, bus kaip įmanoma arčiau idealios. Jei taip nebus, mes ir toliau dirbsime ją tobulindami. Kai tai nutiks, tikiuosi, kad COVID-19 vakcina taps įprasto naujagimių vakcinavimo tvarkaraščio dalimi (paryškinta vertėjo).

Net kai turėsime vakciną, turėsime spręsti dideles problemas.

Štai kodėl turime pagaminti ir paskirstyti mažiausiai septynis milijardus vakcinos dozių

Pandemijos sustabdymui turime padaryti vakciną prieinamą kone kiekvienam planetos gyventojui. Iki šiol jokio daikto nepristatinėjome į visus pasaulio kampelius kiekvienam. Ir, kaip minėjau anksčiau, vakcinas taip pat yra gana sunku pagaminti ir saugoti.
Yra daug dalykų, kurių dar nežinome dėl gamybos ir pristatymo, kad ir to, ar esami vakcinų fabrikai tiks vakcinai nuo COVID.

Tai, ką dabar galime padaryti, yra parengti įvairių rūšių vakcinų gamyklas. Kiekvienai vakcinos rūšiai reikalingas skirtingas fabrikas. Turime būti pasirengę su kiekvienos rūšies gaminiais, kad galėtume kuo greičiau pradėti gaminti galutinę vakciną (ar vakcinas). Tai kainuos milijardus dolerių. Vyriausybės turi greitai surasti mechanizmą, kaip suteikti lėšų šiam tikslui. Šiuo metu mūsų fondas bendradarbiauja su CEPI, PSO ir vyriausybėmis siekdamas išsiaiškinti finansavimo klausimus.

Kas ir kada gaus vakcinas. Realybėje visi vienu metu vakcinų negaus. Reiks mėnesių ar metų septynių milijardų, ar bent keturiolikos milijardų, jei bus daugkartinė vakcina, dozių gamybai, o jų pristatymą turėsime pradėti vos tik bus paruošta pirma partija.

Daugelis sutinka, kad pirmiausia turėtų būti skiepijami medikai. O kas sekantys? Pagyvenę? Mokytojai? Darbininkai?

Manau, kad vakcinacija pirmiausia turėtų būti atliekama skurdesnėse šalyse, kadangi ten žmonės turi didesnę riziką mirti. COVID greičiau plinta vargingose šalyse, kur sunkiau užtikrinti priemones, tokias kaip atstumo laikymasis. Daugiau žmonių turi prastesnę sveikatą, kas daro juos labiau pažeidžiamus, o silpnos sveikatos priežiūros sistemos neužtikrina tinkamo rūpinimosi jais. Vakcina skurdžiose šalyse galėtų išsaugoti milijonus gyvybių. Geros naujienos yra tai, kad jau turime organizaciją su patirtimi,kaip tą atlikti (Gavi, the Vaccine Alliance, nuoroda)

Daugumos vakcinų gamintojai pasirašo susitarimus su šalimis, kuriose išdėstytos jų gamyklos, tad tos šalys pirmosios gauna galimybę įsigyti vakciną. Neaišku ar taip bus ir šiuo atveju. Aš tikiuosi, kad mes atrasime būdą kaip išplatinti ją teisingu pagrindu po visą pasaulį. PSO ir nacionaliniams sveikatos apsaugos organams reikės sukurti paskirstymo planą, kai tik mes geriau suprasime su kuo mes dirbame.

Vis dėlto, galų gale mes išplėsime mastą, kad vakcina būtų prieinama visiems. Ir tada grįžti į normalias vėžes. Ir priimti sprendimus, kurie apsaugotų nuo tokių situacijų ateityje.

Šiuo metu tai gali būti sunkiai matoma, tačiau tunelio gale šviesa yra. Mes darome teisingus veiksmus, kad kuo greičiau pasiskiepytume. Tuo tarpu aš (Bilas Geitsas) raginu toliau laikytis vietos valdžios nustatytų gairių. Mūsų sugebėjimas išbristi iš šio protrūkio priklausys nuo to, ar kiekvienas padarysime savo žingsnius saugant save ir kitus.

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 871

Žymos

Atsiliepimų 4

 1. Vidmantas    -  2020-05-01, 10:51

  sitam gatesui nera , ir daugeliui dunduku tam tarpe , o man asmeniskai YRA , klausymelis , kas cia ka kvailina.Ir tas yra=cordyceps sinensis , vat tai ydomybes.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Pro    -  2020-05-01, 12:18

  Bet čia mafija kaip turi būti, apraizgiusi savo čiuptuvais visą žemės rutulį. Iškart griebia jautį už ragų – paskiepysim 7 milijardus ir visus vaikus. Reikia dalintis šia informacija, jis juk pats net neslepia savo tikslų.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Valdas    -  2020-05-01, 13:11

  Tik išrinktieji bus ne skiepijami. Tarp jų ir Geitso vaikai. Tai išdavė jo daktaras.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Algirdas    -  2020-05-01, 15:35

  infa.lt Aš nesupratau, o kur atsakomybės apribojimas? Ar infa.lt prisiima atsakomybę už straipsnyje išdėstytų teiginių bei nuomonės patikimumą? Ar tai reiškia, jog siūlote remtis šia medžiaga planuojant savo veiksmus ateičiai? Pritariate Geitso nuomonei kuris, beje, nei vieno planetos gyventojo nuomonės net neklausia ir neketina klausti, o tiesiai šviesiai rėžia-paskiepysim 7 milijardus ir kvit, gal net ne po vieną kartą? Kap yr?

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Ką manote apie rugsėjo 10 protesto akciją?


 • Ji įvyks net ir be leidimo (68%, 71 balsavo)
 • Leidimas bus gautas iš ji įvyks taikiai (13%, 14 balsavo)
 • Ji įvyks ir pasikartos riaušės (11%, 11 balsavo)
 • Vilnius bus blokuotas ir ji neįvyks (8%, 8 balsavo)

Viso balsavo: 104
Pradėta - 2021-09-04 @ 21:14
Pabaiga - 2021-09-09 @ 21:14

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Jolanta Blažytė. Ar dar neatsibodo?

Jolanta Blažytė. Ar dar neatsibodo?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Dainius Kepenis pranešimas: „Žmogaus teisių komiteto pirmininkas pats linkęs rūšiuoti žmones?“

Dainius Kepenis pranešimas: „Žmogaus teisių komiteto pirmininkas pats linkęs rūšiuoti žmones?“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Džaivild Apanavičienė. Milgramo eksperimentas „Paklusnumas: elgesio tyrimas“

Džaivild Apanavičienė. Milgramo eksperimentas „Paklusnumas: elgesio tyrimas“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Viktoras Jašinskas. Epochų sankirta

Viktoras Jašinskas. Epochų sankirta

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Naujoji misija?

Jolanta Blažytė. Naujoji misija?

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Alvis Mozeris. Tvirtai apsisprendžiau niekada nekelti kojos į Covid vakcinacijos centrus, kuriais tapo ir prekybos centrai

Alvis Mozeris. Tvirtai apsisprendžiau niekada nekelti kojos į Covid vakcinacijos centrus, kuriais tapo ir prekybos centrai

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Nuo saujelės „tamsuolių“ valdžia atsitveria tvoromis saugomomis ginkluotų pareigūnų – ko bijomasi?

Nuo saujelės „tamsuolių“ valdžia atsitveria tvoromis saugomomis ginkluotų pareigūnų – ko bijomasi?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Norit kruvinos “revoliucijos“?

Algimantas Rusteika. Norit kruvinos “revoliucijos“?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Trumpai: „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ istorija ir jo nuveiktų darbų rezultatas

Arvydas Daunys. Trumpai: „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ istorija ir jo nuveiktų darbų rezultatas

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Kur dingo Skandinavija?

Jolanta Blažytė. Kur dingo Skandinavija?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Ką daryti, kad būtų gerai?

Ką daryti, kad būtų gerai?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis. Jie Jums meluoja, rizikuoja Jūsų ir Jūsų vaikų sveikata

Ramūnas Karbauskis. Jie Jums meluoja, rizikuoja Jūsų ir Jūsų vaikų sveikata

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Andrius Martinkus. Tikroji vertybinė politika dabar yra Realpolitik

Andrius Martinkus. Tikroji vertybinė politika dabar yra Realpolitik

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Linas Bitvinskas: klasių kova pagal Šimonytės Vyriausybę

Linas Bitvinskas: klasių kova pagal Šimonytės Vyriausybę

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

mano draugui dausose papasakok.Poveikis po pirmos fozės buvo.Palaidojau.Kaimynė vyrą palaidojo,pas kitus giminaitė kominė reanimacijoj,šansų nebėra.Taip,kad...

Yra skirtingų gamintojų skirtingos vakcinos, kai kurios skiriasi iš principo - bet kuris "antivakseris" savo...

Nesutikčiau su vertinimu - įvairių šaltinių pateikiama ~2% mirtingumas ir Jūsų 90% "lengvas ar net...

Hm

Kalba ne apie vakcinas, bet apie pačios ligos pavojingumą - 90 proc. populiacijos tai lengvas...

Poveikį tiktai turi, tik blogiausiai, kad nežinia kokį- daugiau naudos ar žalos ir tai paaiškės...

Atsitiktinai šalį administruojantys galėtų prastumti pataisą, kad jaunuoliai, susileidę reikiamą kiekį eksperimentinio marmalo, galėtų balsuoti...

Tai niekas niekada ir neteigė, kad covid labiau rizikingas turintiems gretutinių ligų. Bet kad vakcinos...

Hm

Anot Kauno klinikų intensyviosios terapijos gydytojo Tamošuičio 10 proc. užsikrėtusiųjų serga sunkiai, 90 proc. lengvai...

Hm

Anot Kauno klinikų intensyviosios terapijos gydytojo Tamošuičio 10 proc. užsikrėtusiųjų serga sunkiai, 90 proc. lengvai...

Visiškai Jums pritariu....