infa.lt

Lidžita Kolosauskaitė. Koronaviruso pamokos: Audrai baigiantis

Lidžita Kolosauskaitė. Koronaviruso pamokos: Audrai baigiantis

24 balandžio
13:38 2020

Lidžita Kolosauskaitė

Nors dar nemažai žmonių rūpinasi sveikata, vis daugiau nerimauja dėl tuštėjančio šaldytuvo. Negražu taip sakyti, bet nuo pat pradžių maniau, kad taip bus.  Tipiškas europietis krizei pasirengęs taip pat kaip penkiolikmetis seksui: nei turi prezervatyvų, nei žino, kaip jais naudotis. Palieka viską savieigai ir paskui gimdykloje stebi rezultatą, dėl kurio motina rauda kruvinomis ašaromis , o tėvas skambina advokatui.

Štai mes jau gimdykloje ir rezultatas arti.

Ką dar galima pakeisti? Mažai, ką. Panašu, kad gims nauja pasaulio tvarka su naujais iššūkiais, naujomis nelaimėmis ir teks tą tvarką kažkaip prisijaukinti. Kaip kad tam paaugliui, netikėtai tapus tėvu, prisieina suaugti.

Ir visgi, galima paanalizuoti, kas įvyko, kodėl įvyko, kas kaltas ir ką reikės keikti.

Nors daug kas sako, kad turėjome pasaulinę sveikatos apsaugos sistemos krizę, aš lieku tos nuomonės, kad tokios krizės nebuvo. Šiuo metu nuo koronaviruso visam pasaulyje mirę nepilnai 200 000, o daugiau kaip 700 000 pasveikę.  Be abejo, apraudant kiekvieną mirusį senolį ir  online skaičiuojant aukas, performansas atrodo gana kraupiai, tačiau, atmetus emocinį aspektą, tai nėra pasaulinė sveikatos apsaugos sistemos krizė. Net nepanašu į tai.

Ir nepaisant to, atsakymas, kas tai, nėra aiškus. Versijų begalės, bet visoms trūksta išbaigtumo, visose yra tam tikro nenuoseklumo. Greičiausiai gali būti daug kas, pradedant elementaria PSO nekompetencija ir baigiant finansinėmis machinacijomis.

Ir visgi – kaip priversti visą pasaulį tikėti, kad vyksta kaip tik tai, kas aiškiai nevyksta? Pasirodo, paprasčiau nebūna – tam užtenka žiniasklaidos. O jei dar „kabinami“ tokie jautrūs niunsai kaip rizika gyvybei, kritiniam mąstymui erdvės nebelieka. Dar neseniai dažnas lietuvis buvo pasiruošęs smogiamaisiais būriais vykti į oro uostus ir daužyti akmenimis grįžtančius keliautojus. Lenkai pradeda terorizuoti gydytojus. Baimė paskatina atsiskleisti blogiausias žmogaus savybes ir šiuo aspektu visuomenė „spindi“.

Taigi, pirmieji du akivaizdūs kaltininkai – žiniasklaida ir kritinio mąstymo stoka. Be kita ko, susiję. Žiniasklaida šališka, o informacijos kokybė vargiai tempia iki patenkinamos. Mes nežinome, kam jie dirba, bet nekritiškai praryjame bet kokį turinį. Nors turime daug žmonių su diplomais, bet studijos gyliu primena powerpoint prezentaciją. Tai ir absolventai išeina ne su kritiniu mąstymu, o su skaidrėmis.

Tikroji krizė kilo ne gydymo įstaigose, o televizijos ekranuose bei interneto portaluose, kur užslėptai politikuojantys gydytojai skundėsi nepakeliamomis darbo sąlygomis ir vaizdžiai pasakojo siaubo istorijas apie dūstančius pacientus. Žmones sustingdė panika. Toliau buvo nebesvarbu. Niekas nebevertino informacijos turinio, visi bijojo mirti. Politikai ėmėsi piliečių apsaugos ir, nors apsauga vis labiau panešėjo į kalėjimą, daug kas plojo ir pritarė.

Tam, kad įvertinti pavojaus ir taikomų priemonių adekvatumą, būtinas kritinis mąstymas, kuris, kaip minėta, deficitas ne tik tarp kirpėjų, bet ir tarp universiteto diplomais ginkluotų specialistų. XXI a. jo ne tik nereikėjo, jis dažnu atveju netgi kliudė įtikėti įvairiausiomis oficiozinėmis doktrinomis kaip pvz. socialinės lytys ar išnaudojimu grįsta ekonomika.

Be to, baimės mirti suparalyžiuotam žmogui apskritai nebėra svarbu konstitucinės teisės ar pragyvenimo lygis. Jis viliasi tyliai išbūti bute iki išauš saugi jo egzistencijai diena, pamiršdamas faktą, kad tokios dienos nebus. Kiekvienam iš mūsų bet kuri diena gali būti paskutine.

Net jei tupėsime namie iki gyvenimo galo, netapsime nemirtingais. Netaps ir mūsų artimieji. Tačiau galime  prarasti kai ką netgi svarbesnio už pinigus – laiką ir teisę… spręsti.

Retas susimąstė, kokias fundamentalias teises esame praradę – judėjimo laisvę (netgi valstybės viduje, nekalbant apie išvykimą į užsienį), teisę į šeimos gyvenimą, teisę į darbą, teisę į kūno neliečiamumą. Labai apribotos galimybės streikuoti ar protestuoti.

Vaikams neužtikrinamas išsilavinimas (siūloma netgi atsisakyti baigiamųjų egzaminų šiais metais). Sveikatos paslaugos teikiamos tokia apimtimi, kad tai vargiai galima pavadinti Konstitucijos laiduota sveikatos apsauga.

Gyvename chaose, tačiau šis chaosas yra būtent tai, ko dauguma piliečių pageidavo – „apsaugok mus nuo pikto koronaviruso„. Beprotiškų ribojimų iniciatore tapo pati visuomenė, durnadėžės svetainės centre išplautais smegenimis.

Politikai  davė, ko visuomenė prašė, ir šiuo atveju bent Lietuvos atveju pasisekė, kad valdžioje turime LVŽS. Neabejokite, TS-LKD būtų uždraudę išeiti iš buto net ir su antsnukiu.

Būtumėte gavę dar didesnę porciją orveliško saugumo.

Koronaviruso krizė atskleidė neribotas žiniasklaidos galimybes manipuliuoti ir  menką žmonių gebėjimą kritiškai vertinti informaciją. Tai taip pat atskleidė, kad konstitucinių teisių svarba visuomenėje nėra suvokiama ir daugelis linkęs jų atsisakyti, jei tik mano, kad tai padės išvengti kokio nors pavojaus, net hipotetinio.

Be to, globalus pasaulis, kurį iki šiol vertinome kaip saugumo iliuziją, parodė globalų silpnumą ir globalų protaujančios kritinės masės trūkumą. Tiems, kas nepametė galvos, buvo akivaizdu, kad koronaviruso krizė plito kaip sugriautas domino. Valstybės viena po kitos krito žiniasklaidos sukeltoje panikoje ir taikė tas pat priemones, kurios prieš tai nedavė jokių rezultatų kitose valstybėse.

Visų nuostabai nekrito tik Švedija ir Baltarusija, kurios, o dabar jūs nustebsite, turi tam tikrą panašumą – nuosavą valiutą. Manytina, kad būtent nuosavos valiutos turėjimas didele dalimi suteikė šioms valstybėms laisvę nepasiduoti tragedijos lenktynėms.

Bet kokia tragedija – tikra ar tariama – neišvengiamai turi herojus, tačiau problema ta, kad herojų rankos niekados nebūna švarios. Ši tragedija iškėlė gydytojus, nors medicininės paslaugos pasiekusios itin žemą lygį, o žmonių bauginimas vargiai dera su Hipokrato priesaika (pirmiausiai nepakenkti). 

Reikšmingas aspektas, kad žmonės medikus suvokia tik kaip sveikatos sistemos darbuotojus, bet nesuvokia jų kaip tam tikros grupės, turinčios plačiąja prasme politinių interesų ir žmogiškųjų ydų.

Darytas eksperimentas, kai studentai suskirstyti į dvi grupes – kalinių ir prižiūrėtojų. Prižiūrėtojams suteikta beveik neribota galia. Eksperimentą greitai teko nutraukti, nes prižiūrėtojų žiaurumas peržengė bet kokias ribas,  o kaliniai praktiškai prarado sveiką protą.

Šis eksperimentas patvirtino, kad galia be atsakomybės skatina piktnaudžiavimą, o baudimas be priežasties veda į moralinį kolapsą.

Šiuo metu iš esmės ir turime tokią situaciją, kai dievai – medikai ir pareigūnai – sprendžia, kur mums eiti, su kuo bendrauti ar kaip kvėpuoti, o mes patys kaip persigandę šunys žvalgomės gatvėje, kad tik kas nepastebėtų, kaip įkvepiame gurkšnį gryno oro (taip, taip, ir aš tai darau).

Šiame kontekste kaip niekad aiškiai supratau Temidės svarbą. Teisingumas, nors gremėzdiškas, paremtas tam tikra atsakomybe ir aiškiomis galios ribomis, kurių neliko. Yra jie, kurie sprendžia, ir mes, kurie vykdome.

Iš tiesų beveik neabejoju, kad po viso šito bus daug teismų ir, tikiuosi, bus pateikti atsakymai, ar tokia galios disproporcija buvo pateisinama. Kol kas net ir teisėjai karantine.

Na ir paskutinė, kol kas dar labai ankstyva įžvalga,  bet aš beveik neabejoju, kad ir ji pasitvirtins. Pasaulyje puikiai žinomas toks reiškinys kaip masinė psichozė.

Senovėje ji pasireikšdavo kaimo lygiu, kai pvz. kaimynai nutardavo ką nors sudeginti dėl plaukų spalvos ar dar kokios nesąmonės, vėliau, atsiradus žiniasklaidai, retsykiais pasireikšdavo valstybės lygiu.

Tarkim, Amerikoje masiškai nuteisti tėvai už pedofiliją (vėliau dauguma išteisintų), Lietuvoje ne vienus metus vyko „Garliavos mergaitės drama“. Panašu, kad turime pirmą pasaulinio masto psichozę, kai žmonės dėl peršalimo sutiko atsisakyti pilietinių teisių.

Taigi, ką kaltinti? Žiniasklaidą, gydytojus, politikus, globalią ekonomiką? Visus. Bet pirmiausiai save.

Nes protas yra didžiausias žmogaus ginklas, kuriuo dauguma laisva valia atsisako naudotis.

šaltinis: lidzita.lt

Daugiau šios autorės rašinių galite rasti paspaudę nuorodą: Lidžita Kolosauskaitė


Žymos

komentarai 6

 1. Myndė    -  2020-04-24, 14:11

  Pamišę individai – tai labai retas reiškinys, o štai pamišusios grupės, partijos, tautos, epochos – tai tiesiog taisyklė. F. Nyčė.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Kritinis    -  2020-04-24, 19:55

  Ką ji turėjo omenyje rašydama apie Garliavą.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Hm    -  2020-04-25, 18:42

   Gal kada paaiškins?… Beje:
   Iš laisvaslaikrastis :
   Teisėjų Taryba ( 2019 m. ) gruodžio 16 d. nutarė patarti Prezidentui Nausėdai skirti Sigitą Rudėnaitę Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininke. Iki šiol S. Rudėnaitė buvo Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininke.
   S.Rudėnaitė pirmininkavo aukščiausiojo teismo kolegijai, kuri 2013 m. vasario 4 d. nutartimi paliko garsųjį Kėdainių rajono apylinkės teismo teisėjo Kondratjevo 2011 m. gruodžio 16 d. sprendimą paliko nepakeistą – mergaitės gyvenamąją vietą nustatė su mergaitės savadavimu įtariama L. Stankūnaite.
   Beje, Deimantės Kedytės likimą lėmė LAT išplėstinė kolegija (susidedanti iš teisėjų: Dangutės Ambrasienės, Birutės Janavičiūtės, Janinos Januškienės, Egidijaus Laužiko, Zigmo Levickio, Sigitos Rudėnaitės (kolegijos pirmininkė) ir Vinco Versecko (pranešėjas).
   Minėta S.Rudėnaitės pirmininkaujama kolegija sprendė, ar egzistuoja įstatyme nustatytos sąlygos (CK 3.180 straipsnis) motinos valdžiai apriboti, taip pat su kuriuo iš suinteresuotų asmenų – vaiko motina ar jo globėja – turėtų būti nustatyta vaiko gyvenamoji vieta.
   Tačiau Rudėnaitės kolegija ginčą sprendė į „vienus vartus“ – atmetė visus mergaitės globėjos Neringos Venckienės argumentus.
   iš LRT :
   Už S. Rudėnaitės atleidimą balsavo 68 Seimo nariai, prieš buvo 34, 17 susilaikė. Tuo metu už jos skyrimą LAT vadove buvo 52 Seimo nariai, 46 – prieš ir 23 susilaikė.
   S. Rudėnaitė dirbs paprasta LAT teisėja.
   Antradienį per svarstymo procedūrą Seimo nariai kandidatei neišsakė nei kritikos, nei pastabų.

   Atsakyti į šį komentarą
 3. Taigi    -  2020-04-25, 00:30

  Kada žurnaliūgos vieną kartą atsakys už žalą, kurią savo melagienomis-blogienomis-isterijomis padaro visuomenei ir jos sveikatai? O dar jie mat „nuostolius“ prašo kompesuoti. Nyki, negarbingų parsidavinėjančių bukuolių profesija, seniai jau nėra tikros žurnalistikos.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Albinas    -  2020-04-25, 15:23

  Kvailas straipsnis ir tiek

  Atsakyti į šį komentarą
 5. Evelina    -  2020-04-25, 15:48

  Teisingos įžvalgos. Bet mūsų valdininkams nebuvo gėda tą psichozę kelti…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Lidžita Kolosauskaitė. Sloguojantys hermafroditai

Lidžita Kolosauskaitė. Sloguojantys hermafroditai

komentarai 4 Skaityti visą įrašą
    Bilas Geitsas: Klimato pasikeitimai bus 5 kartus labiau mirštami nei pandemija

Bilas Geitsas: Klimato pasikeitimai bus 5 kartus labiau mirštami nei pandemija

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    KU rektorius, prof. Artūras Razbadauskas: „Jei vėl bus kalbama apie karantino įvedimą Lietuvoje, aš esu prieš!..”

KU rektorius, prof. Artūras Razbadauskas: „Jei vėl bus kalbama apie karantino įvedimą Lietuvoje, aš esu prieš!..”

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Povilas Masilionis. Konstitucinių dvasių būstinėje

Povilas Masilionis. Konstitucinių dvasių būstinėje

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aurelijus Veryga siūlo nesiveržti pas gydytojus, kai paslaugas galima gauti nuotoliniu būdu

Aurelijus Veryga siūlo nesiveržti pas gydytojus, kai paslaugas galima gauti nuotoliniu būdu

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Apie svetimas ligas

Jolanta Blažytė. Apie svetimas ligas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Vigilijus Jukna. Kaip auksinę e-sveikatos sistemą lietus nuplovė

Vigilijus Jukna. Kaip auksinę e-sveikatos sistemą lietus nuplovė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Gyvenimas – tai maratonas

Gyvenimas – tai maratonas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Skurdo mentalitetas

Skurdo mentalitetas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Tavo vidinė stiprybė

Tavo vidinė stiprybė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis sureagavo į A. Landsbergienės kaltinimą puolant ją, esą kai nesugebėjo susidoroti su jos vyru

R. Karbauskis sureagavo į A. Landsbergienės kaltinimą puolant ją, esą kai nesugebėjo susidoroti su jos vyru

komentarai 3 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika: Pabaigos pradžia

Algimantas Rusteika: Pabaigos pradžia

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis: „viešai skelbiama, kad Karalienės Mortos mokykla galimai vogė asmens duomenis“

Ramūnas Karbauskis: „viešai skelbiama, kad Karalienės Mortos mokykla galimai vogė asmens duomenis“

komentarai 2 Skaityti visą įrašą

Būtų smagus straipsnis, jeigu viską pastatyti ant tvirto ekonominės krizės pamato. Dar pernai atėjo krizė!...

pats tiek kartų buvo ministeriu... ir kur rezultatai? Švietimas sugriautas... kas toliau? Kas atsakys? Kas...

kas matė Geitsą su kauke? o kas gali paneigti, kad nepaėjus bizniui su vakcinomis ir...

kažkas į geresnę pusę... bet reiktų analizuoti detaliau......

Liūdniausia, kad tokios paprastos (regis) tiesos taip retai bepasigirsta......

Aš pasakyčiau kaip pirštu į akį....

Viso pasaulio spauda seniai raso, kad vaikai pernesa koronavirusa visai lengvai. Imunitetas nereiskia, jog jie...

Ziauriai raso autore. Negailestingai. Bet tiesos yra. Per viduri....

pries ka kariausim ?kad tik amerikai ytikti !jei kas pultu.... ,-niekas nepadetu.....tik pinigus jankiam isvyliot.......

Lietuvoje žodis landsbergiai jau tapo keiksmažodžiu...

Vietoj Paleckis t. b. teisiamas padugnės Soros klapciukas landsberg....

Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Lidžita Kolosauskaitė. Koronaviruso pamokos: Audrai baigiantis* - nuoroda: https://infa.lt/44801/lidzita-kolosauskaite-koronaviruso-pamokos-audrai-baigiantis/