Popiežius Pranciškus: „Atėjo laikas apgalvoti besąlyginių bazinių pajamų įvedimą“
Besąlyginės bazinės pajamos (BBP) ar įprastų grynųjų pinigų išmokų tema dar vos prieš šešis mėnesius buvo laikoma marginalia ekonomine idėja, kuria politikai pasinaudoja tik norėdami įgyti populiarumą prieš rinkimus. Tačiau dabar, kai karantinas ir nedarbas auga visame pasaulyje, jis pradėjo skambėti dažniau – net iš religinių organizacijų vadovų.
Laiške kreipdamasis į Pasaulio socialinių judėjimų konferencijos dalyvius, atstovaujančius pirminius visuomeninius judėjimus, organizuotus pagal iniciatyvą iš apačios,
Katalikų bažnyčios vadovas pareiškė, jog, „galimai atėjo laikas apgalvoti besąlyginių bazinių pajamų įvedimą“, siekiant „pripažinti ir apdovanoti kilnias, gyvybiškai svarbias užduotis“ ir „pasiekti idealą“, kai nė vienas darbininkas neliks beteisio padėtyje, rašo CNBC.
Popiežius Pranciškus pabrėžė, kad dėl pandemijos įvesto karantino daugeliui darbininkų pasidarė sunku, o kai kuriems – neįmanoma užsidirbti pragyvenimui. „Sunkumai, kurie paveikė visus, jus paveikė dvigubai stipriau“, – sakė pontifikas darbininkams.
„Daugelis iš jūsų gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo, neturėdami jokių teisinių garantijų, kurios jus apsaugotų“, – sakoma laiške.
– Gatvių pardavėjai ir muzikantai, prižiūrėtojai, smulkieji ūkininkai, statybininkai, siuvėjai, visokios slaugės, visi, kurie nėra oficialiai įdarbinti ir dirba patys sau arba dirba mažame versle, jūs neturite pastovių pajamų, kad išgyventumėte šį sunkų laikotarpį … o karantinas tampa nepakeliamas“.
Wow. Pope Francis today: “This may be the time to consider a universal basic wage.” Game-changing. 🙏.@pontifex https://t.co/m40TTSBpLn
— Andrew Yang🧢🇺🇸 (@AndrewYang) April 12, 2020
Neskaitant BBP įvedimo, popiežius paragino pagalvoti apie žmogaus gyvybės vertę ir nesavanaudiškumą.
„Aš tikiuosi, – sakė jis, – kad šiuo pavojingu metu mes nustosime gyventi autopilotu, krestelėsime savo mieguistą sąmonę ir leisime atlikti humanistinius bei ekologinius pokyčius, kurie padės tašką pinigų garbinimui ir pakeis į jų vietą žmogaus gyvybę ir orumą“.