infa.lt

Bilas Geitsas: „Kovoje su Covid-19 reikalingas globalus požiūris“

Bilas Geitsas: „Kovoje su Covid-19 reikalingas globalus požiūris“

16 balandžio
13:30 2020
Bilas Geitsas

Billas Gatesas, 2019 m. Spalio 9 d. Lione. JEFF PACHOUD / AFP

„Per pastarąsias savaites kalbėjau su dešimtimis ekspertų apie „Covid-19“, o faktai aiškiai rodo, kad liga skirtingai veikia kiekvieną žmogų: ji yra pavojingesnė vyresnio amžiaus žmonėms nei jauniems, o vyrams pavojingesnė nei moterims. Be to, ji neproporcingai stipriau smogia skurdžiausiems gyventojų sluoksniams. Tačiau nėra duomenų, kurie rodytų skirtingą poveikį vienai ar kitai tautai”, – publikuoja prancūzų leidinys Le Monde amerikiečių filantropo Bill Gates interviu.

„Covid-19“ visiškai nesidomi sienomis. Pabrėžiu šį dalyką, nes nuo sausio pradžios, kai pasaulis sužinojo apie viruso egzistavimą, vyriausybės sutelkė dėmesį į savo pačių nacionalinius sprendimus: kaip apsaugoti žmones, kurie gyvena jų teritorijoje? Visa tai suprantama. Nepaisant to, kadangi mes susiduriame su tokiu užkrečiamu ir plintančiu virusu, vadovybei derėtų suprasti, kad jei Covid-19 pasireiškia bent kažkur, tai paveikia mus visus.

Daugelis šalių su mažomis pajamomis dar nebuvo rimtai paveiktos koronaviruso. Ir mes vis dar negalime tiksliai pasakyti, kokia yra to priežastis. Kad ir kaip būtų, mes žinome, kad galiausiai liga šiose šalyse išplis ir, nesant papildomos pagalbos užsikrėtimo atvejų ir mirčių skaičius tikriausiai bus daug didesni, nei matėme iki šiol.

Spręskite patys: Covid-19 užtvindė tokius miestus kaip Niujorkas, tačiau, remiantis pranešimais, vienos Manhatano ligoninės intensyviosios terapijos skyriuje yra daugiau lovų nei daugumoje Afrikos šalių. Gali mirti milijonai žmonių.

Viskas gali paliesti ir jus, nesvarbu, ar jūs gyvenate išsivysčiusioje šalyje, ar ne. Net jei turtingoms valstybėms pavyks įveikti ligą per ateinančius mėnesius, koronavirusas gali sugrįžti, jei pandemija ir toliau siautės kitur. Anksčiau ar vėliau viena pasaulio dalis užkrės kitą.

Todėl mums reikia bendro požiūrio į kovą su liga. Be to, jis turėtų būti pritaikytas atsižvelgiant į pandemijos vystymąsi. Bet kokiu atveju yra bent trys priemonės, kurių dabar gali imtis pasaulio lyderiai, ypač G20 šalys.

Efektyvus pasaulinių išteklių paskirstymas

Pirmasis apima veiksmingo pasaulinių išteklių paskirstymo kovai su pandemija užtikrinimą: kalba eina apie kaukes, pirštines ir testus. Galų gale tikimės, jog jų pakaks visiems, tačiau, kol pasaulinė pasiūla yra ribota, priimdami sudėtingus sprendimus turėtume žvelgti į priekį. Deja, to kol kas nesimato.

Vadovybė pradeda susitarti dėl kai kurių punktų, pavyzdžiui, kad gydytojai, kurie yra pirmojoje fronto linijoje, turėtų būti ištirti pirmiausiai ir pirmiausiai turėtų naudotis asmeninėmis apsaugos priemonėmis. Bet pagalvokime apie plataus masto sprendimus: kaip išsirinkti, kuriems regionams ar šalims siųsti kaukes ir testus prioritetine tvarka? Iki šiol viską lėmė toks nerimą keliantis klausimas: kas sumoka daugiau?

Aš tvirtai tikiu kapitalizmu, tačiau kai kurios rinkos paprasčiausiai neveikia pandemijos metu, ir šios gyvybiškai svarbios atsargos yra puikūs pavyzdžiai. Privatus sektorius vaidina svarbų vaidmenį, tačiau jei mūsų kovos su „Covid-19“ strategija bus pagrįsta didžiausio pasiūlymo dėsniu (rinkos dėsniais), ligos aukų bus daugiau, nei galėtų būti.

Turėtume naudoti išteklius pagal sveikatos ir medicinos poreikių kriterijus. Daugelis Ebolos ir ŽIV epidemijos ekspertų gali mums padėti sudaryti teisingas taisykles.

Išsivysčiusių ir besivystančių šalių vadovybė turėtų bendradarbiauti su PSO ir jos partneriais, kad jas oficialiai įsivestų. Tada visos dalyvaujančios šalys turėtų sutikti su šiomis taisyklėmis ir pažadėti jų laikytis. Šie susitarimai taps ypač svarbūs, kai pagaliau bus sukurta „Covid-19“ vakcina, nes tik visuotinė vakcinacija leis mums užkirsti kelią pandemijai.

Skirti pakankamai lėšų sukurti vakcinai

Tai priveda mane prie antro patarimo lyderiams: nepaprastai svarbu skirti pakankamai lėšų vakcinų kūrimo tyrimams.

Dabar turime nedaug priežasčių džiaugtis, tačiau mokslas tampa vienu iš nedaugelio vilties spindulių. Prieš trejus metus mūsų fondas „Wellcome Trust“ ir kelios vyriausybės suformavo Koaliciją už inovacijas pasirengimo epidemijoms srityje (CEPI). Tikslas buvo pagreitinti vakcinų testavimo procesą ir suteikti prioritetinį finansavimą naujiems ir greitesniems imunizacijos būdams. Norėjome būti pasirengę tam atvejui, jei naujas virusas pasklistų po pasaulį.

CEPI jau kuria aštuonias potencialias vakcinas prieš koronavirusą, o mokslininkai yra įsitikinę, kad per pusantrų metų galės sukurti bent vieną. Tokiu atveju tai bus trumpiausias laikotarpis istorijoje nuo naujo patogeno atsiradimo iki vakcinos prieš jį sukūrimo.

Kad ir kaip būtų, grafikas priklauso nuo finansavimo. Daugelis šalių per pastarąsias dvi savaites pervedė lėšas CEPI, tačiau koalicijai reikia bent 2 milijardų dolerių darbms finansuoti. Inovacijos kupinos netikėtumų, tačiau Didžiojo dvidešimtuko (G20) šalys turi aktyviai dalyvauti jau šiandien.

Vakcinų finansavimas, planavimas, gamyba ir paskirstymas

Be to, jie turėtų užtikrinti, kad finansavimas būtų skiriamas tik vakcinų kūrimui, o ne jų gamybai ir platinimui. Tam reikės dar daugiau pinigų ir planavimo, ir tai yra trečioji priemonė, kurią G20 turėtų pradėti svarstyti.

Visų pirma, mes vis dar nežinome, kuri vakcina bus efektyviausia, o kiekvienai iš jų bus reikalinga speciali gamybos technologija. Tai reiškia, kad šalys dabar turėtų investuoti į įvairių rūšių gamybos infrastruktūrą, suvokdamos, jog galiausiai kai kurios iš jų paprasčiausiai nebus naudojamos. Be to, laboratorijoms sukūrus veiksmingą vakciną, mes prarasime dar ne vieną mėnesį laukdami tinkamo gamintojo pajėgumų išplėtimo.

Kaina taip pat yra faktorius, kurio negalima ignoruoti. Net, jei privatusis sektorius yra pasirengęs dėti daugiau pastangų į vakcinos gamybą – jis neturėtų dėl to prarasti pinigų.

Be to, bet kuri vakcina nuo Covid-19 turėtų būti laikoma „pasaulio visuomenės gėrybe“, tai yra, ji turėtų būti prieinama visiems. Laimei, tokios organizacijos kaip Visuotinis vakcinų ir imunizacijos aljansas (GAVI) jau seniai padeda mažų ir vidutinių pajamų šalims dalyvauti didelėse vakcinavimo kampanijose.

Per pastaruosius 20 metų, daugiausia bendradarbiavimo su tokiomis šalimis kaip Britanija ir Prancūzija dėka, GAVI bendradarbiavo su PSO ir UNICEF, įvedant 13 naujų valcinų, tame tarpe ir prieš Ebolą, 73 skurdžiausiose pasaulio šalyse.

Šios organizacijos yra pasirengusios lygiai taip pat elgtis su „Covid-19“ vakcina, tačiau joms reikia daugiau finansavimo. Kalbant konkrečiau, per ateinančius penkerius metus GAVI reikės 7,4 milijardo dolerių, kad būtų galima paremti esamas imunizacijos pastangas. Vakcinos prieš Covid-19 platinimas kainuos dar brangiau.

Investavimas į vargstančių gyventojų sveikatą visame pasaulyje

Tokie kelių milijardų dolerių finansavimo reikalavimai gali atrodyti pernelyg dideli, ypač dabartiniu ekonomikos nuosmukio laikotarpiu, tačiau ši kaina yra nepalyginama su tuo, ką teks sumokėti, jei susidirbsime su skiepais ir epidemija prasitęs.

Štai jau 20 metų aš raginu viso pasaulio vadovus investuoti į skurdžiausių pasaulio žmonių sveikatą, bandant įtikinti juos, kad tai yra teisingas žingsnis. Kita vertus, pandemijos primena, kad padėti savo artimui – ne tik teisingas, bet ir toliaregiškas žingsnis.

Galų gale žmoniją vienija ne tik bendros vertybės ir socialiniai ryšiai. Esame biologiškai sujungti vieni su kitais mikrobų tinklu, jungiančiu vieno žmogaus sveikatą su kitų žmonių sveikata. Šioje pandemijoje visi esame tarpusavyje susiję. Todėl tokiu turi būti ir mūsų atsakas.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 459

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar jūs pasitikite rinkimais? T.y. tuo, kad jie vyksta sąžiningai?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...