infa.lt

Virusologas profesionalas: „Viskas ką jums reikia žinoti apie koronavirusus“

Virusologas profesionalas: „Viskas ką jums reikia žinoti apie koronavirusus“

21 kovo
14:03 2020
Dmitrijus Lvovas

laidos stop kadras

infa.lt išvertė laidą apie tai, kas yra koronavirusas – jo kilmę, poveikį, užkrečiamumo lygį ir viską, kas su juo susiję. Pasakoja Dmitrijus Lvovas, virusologijos mokslinio tyrimo instituto Rusijoje (D.I. Ivanovskio vardo) direktorius. Žemiau vertimo rasite laidos vaizdo įrašą rusų kalba (18:05 minučių trukmės). Kai kuriuos epizodus, kurie mums pasirodė neesminiai – praleidome. Medžiagos paskirtis – pažintinė.

Dmitrij Lvov, PSO ekspertas gripo ir kvėpavimo takų infekcijų srityje nuo 1987 metų, virusologijos legenda dar nuo tarybinių laikų, žmogus aptikęs dešimtis nežinomų rūšių virusų TSRS teritorijoje ir išstudijavęs pandemijų kilimo mechanizmus.

Po 10-20 metų pasirodys vėl. Galimai Kinijoje, o galbūt Rusijoje. Ir jokia čia ne tragedija – tai buvo, yra ir bus, pabrėžia mokslininkas.

Visos virusinės infekcijos, aš tuo giliai įsitikinęs, atėjo pas žmogų iš gyvūnų. Tai įvyko maždaug prieš 10 tūkstančių metų, šis procesas vyksta ir dabar.

Pas gyvūnus virusai pateko prieš daug milijonų metų, Kinijos koronaviruso gamtinis rezervuaras – tai šikšnosparniai. 2002 metų SARS koronavirusas ir dabartinis COVID-19 – tikrieji broliai.

Nuo 2002 iki 2019 metų virusai šiame regione, Kinijoje, ne kartą buvo atsiskyrę nuo šikšnosparnių. Tarpepideminis periodas – žmonės nesirgo, o šikšnosparniuose jie cirkuliavo ir toliau.

Ir nėra jokių abejonių, kad tas protrūkis Uhanee yra taip pat susijęs būtent su šikšnosparniais, – tai pirminis, pagrindinis viruso cirkuliacijoss šaltinis, ir ne tik šito viruso, o ir daugelio kitų.

-O kame čia skirtumas? – Koronavirusas gyvena tik šikšnosparniuose, jis negyvena žmoguje?

Ne, čia kiek kitaip. Koronavirusų yra labai daug – dešimtys, o gal netgi ir šimtai skirtingų. Yra keletas šeimų. Vieni puola paukščius, pavyzdžiui, yra koronavirusai, kurie pažeidžia lakštingalas. Jis taip ir vadinamas bulbul koronavirusu (nesuprantamas palyginimas) – lakštingalos.

Kiti virusai pažeidžia banginius, dar kiti – žuvis, bet praktiškai visi jie susiję su šikšnospaarniais.

Ir yra dvi koronavirusų rūšys, Alfa koronavirusai, kurie apima, tame tarpee, žmogaus koronavirusus, cirkuliuojančius tarp žmonių šimtus metų, sezoniniai koronaavirusai, kurie įeina į šio taip vadinamo ARVI sudėtį (ARVI – Ūminės kvėpavimo takų virusinės infekcijos – infa.lt past).

Ir šiais metais – 7% susirgimų ARVI – tai šie koronavirusai. Jie jau susigyveno su žmogumi, neiššaukia letalinės baigties (mirties), tačiau vis tik iššaukia kai kuriuos nemalonumus, ypač tarp vaikų.

-O kodėl šio koronaviruso mirtingumas virš dviejų procentų?

Geras klausimas. Šis virusas (ir kiti) turi prieigą prie epitelio (kuris dengia kvėpavimo takus ir virškinimo sistemą) ląstelių (gali su jomis susijungti).

-Tai yra jis susiriša su gleivine?

Ląstelės turi receptorius kurių pagalba prie jų galima prisijungti. Ir šitas virusas per juos susijungia su ląstele savo ataugų pagalba (taip vadinama karūna). Virusas susikontaktuoja su atitinkamomis ląstelės vietomis, kas padeda jam prasiskverbti į ląstelę. Bet, kai kada, matomai mutacijų dėka, o gal dar ir dėl papildomu savybių, susijusių su žmogumi, jis pradeda skverbtis į apatines kvėpavimo trakto dalis.

Pasiekia tolimiausias to trakto dalis, plaučių alveoles. Tas pūsleles, kur supaprastintai tariant susitinka kraujas ir deguonis. Mes tuo kvėpuojame. Bet kai viruso puolimo pasekoje ištinka šių alveolių ląstelių pažeidimas, kai prasideda pneumonija – per sienelę į alveolę pradeda sunktis kraujas, kraujo plazma ir kraujo elementai.

Jie užpila alveolę, ištinka plaučių pabrinkimas, ir žmogus ima dusti, jam nebėra kuo kvėpuoti, ir jis žūsta.

O pasiekti virusus, kai jie jau pasiekė alveoles – labai sunku.

-Supratau, jūs dabar aprašote vykstantį procesą. O kodėl …

Aš jums labai supaprastintai papasakojau kodėl žmonės miršta.

-Ne, jūs dabar pasakojote ne kodėl miršta, o kaip, o klausimas buvo kodėl mirštamumas būtent 2,3 procento, kodėl jis gerokai aukštesnis, nei nuo ARVI ?

Na taip, esant ARVI tie virusai mirties įprastai neiššaukia, ten procentas visiškai nereikšmingas.

Gripo mirtingumas dešimtosios šimtosios procento dalys.

-Apie 0,05 procento.

Bet, kadangi koronavirusas užkrėtė dabar apie 50 tūkstančių (laida daryta tuo metu, kai buvo toks užkrėtimo lygis), o gripas per tą laiką užkrėtė apie 5 milijonus, apytiksliai, žmonių.

Ir nežiūrint į tai, kad ten mirtingumas (gripo) neaukštas – bendras mirčių nuo gripo skaičius per tą laiką – kur kas didesnis.

Aš peržiūrėjau kai kuriuos amerikiečių infekcinių ligų centro CDC duomenis (kovos su infekcijomis) – per tą laiką JAV nuo gripo mirė jau apie 10 tūkstančių žmonių.

-Viruso mirtingumas – dėl to,kad jis nespėjo adaptuotis prie žmonių populiacijos?

Taip, tai yra taip vadinamas „nepažįstamųjų susitikimas“. Su laiku, jei jis pasiliks su žmonių populiacija, bet aš nemanau, jį išstums kiti kvėpavimo trakto virusai. Jam bus sunku su jais konkuruoti.

-Tai yra, jis nespės prisitaikyti?

Jis pasiliks su šikšnosparniais ir po 10-20 metų pasirodys vėl. Galbūt Kinijoje, o gali ir Rusijoje.

Tie patys šikšnosparniai gyvena ir pas mus (Rusijoje), ir pas juos, kaip ir paukščius, egzistuoja sezoninės migracijos. Ir visiškai įmanoma, kad mūsų šikšnosparniai skrenda į Kiniją, kur žiemojimo metu gali vykti šių populiacijų susimaišymas, o po to grįžta atgal namo, į Rusijos pietinius rajonus.

-Bet kažkoks tarprūšinis koronaviruso perėjimas turi būti? Kažkas turi suėsti tą skraidančią pelę?

Perėjimas tarp šikšnosparnių manau yra visiškai aiškus, o štai perėjimas link žmogaus turi būti sąlygojamas kažkokių klasterių, reikalinga pakankamai aukšta užkrečiamoji dozė.

Kaip tai vyksta: virusas gali išsiskirti su šikšnosparnių išskyromis, fekalijomis, šlapimu – toks užsikrėtimo mechanizmas žinomas, per produktų užkrėtimą, tame pačiame Uhano laukinių gyvūnų turguje. Žmonės be terminio apdorojimo valgė (galimai) šiuos produktus ir užsikrėtė.

Yra kitas kelias, įrodytas. Šikšnosparnius gali ėsi civetos, barsukai, gyvatės, kiti gyvūnai, ir taip užsikrėsti šiuo virusu. O žmonės, valgantys jau juos pačius be pakankamo terminio apdorojimo, o Kinijoje tai gan paplitęs reiškinys sukuria sąlygas, kai įvyksta pirminis užkrėtimas. Ir šio pirminio užsikrėtimo metu, matomai, efekto dozė turi būti pakankamai didelė.

O kai žmonės užsikrėtė, prasidėjo nuo žmogaus žmogui užsikrėtimo procesas. Jis įrodytas.

Koronaviruso galimybė užkrėsti ji kur kas mažesnė, nei gripo. Gerokai mažesnė. Todėl užkrėtimo procesas, palyginus, vyksta gana vangiai. Na ką 50 tūkstančių (infa.lt primena, kad eina kalba apie laiką, kai buvo tokie užsikrėtimo skaičiai).

-Net jei bus milijonus, jei bus milijonas jų populiacijai…

Aš nemanau, Kinijoje gyvena 1,5 milijardo žmonių. Ir gali būti, kad toje pačioje Kinijoje daugelis, o gal netgi dešimtys milijonų užsikrėtė gripu.

O dabar, mūsų duomenimis, Rusijoje cirkuliuoja trys gripo virusai. Daugelyje vietų nuo jų apsisaugant uždaromos mokyklos, nors su tuo galima būtų ginčytis – to daryti neverta. Ir be to 7 kvėpavimo takų virusai įskaitant sezoninius koronavirusus.

Ir visa tai cirkuliuoja. Visi šie virusai atakuoja kvėpavimo takus, sukeldami kažkiek skirtingus simptomus, bet iš principo tai vienas ir tas pats virusinių infekcijų sindromas.

-Turima omenyje sloga, kosulys, temperatūra?

Visiškai teisingai. Tai vyksta kiekvienais metais, taip pat reguliariai kaip būna kasmet žiema, ir tai tęsis ir toliau.

-Kodėl visi šie virusai pagrindinai plinta žiemą?

Žiemos metu vyksta atitinkamas organizmo persitvarkymas. Jo atsparumo infekcijų atžvilgiu sumažėjimas. Ir antra – būtent žiemos metu vyksta žmonių koncentracija įvairiose gyvenimo vietose, uždarose patalpose.

O aukštos koncentracijos aplinkybė yra viena pagrindinių sąlygų plisti infekcijai. Uhane būtent tokiomis koncentracijos turguje (manomai) sąlygomis po susitikimo su šikšnosparniais ir įvyko protrūkis.

Kaip dabar skelbia televizija ir kitos žiniasklaidos priemonės, jog tai, kas dabar vyksta – tragiška situacija, mirtinas virusas. Joks tai ne mirtinas virusas ir jokia tai ne tragedija – taip visada buvo, yra ir bus.

Ir ateityje bus. Tam reikia pasiruošti? – Reikia. Reikia minimalizuoti pasekmes? – Reikia. O kas tam reikalinga? – Gera diagnostika, – ji dabar yra. […] […]

Prie gripo karantinas visai neįmanomas.dėl jo aukšto užkrečiamumo lygmens, nuo tymų karantinas praktiškai nerealus, o štai esant koronavirusui karantinas jau turi reikšmę

Keletas žodžių apie kaukes – štai tie marliniai skudurėliai, vadinami kaukėmis – tai ne kaukės, nuo jų apskritai jokios naudos. Kitas dalykas, matau Kinijoje atsiranda – tankios kaukės ar respiratoriai – jie apsaugo aplinkinius nuo jūsų, jeigu jūs sergate.

-Tai yra mums patiems kaukė nepadės?

Kaip taisyklė – ne. Arba labai menku lygmeniu.

-Kodėl? – Todėl, kad virusas patenka per akis ar kaip?

Ir į akis patenka, o be to kaukių poros – jos gali apginti nuo stambių lašų, O žmogus užsikrečia – štai mes su jumis kalbamės ir gali būti, jog aš jus jau kažkuo užkrėčiau, tikiuosi, kad tai neįvyko – kaukės kažkuriuo lygmeniu nuo to apsaugo. Bet tai ne garantija.

-Tai jeigu aš viruso nešiotojas su kauke – tai jūsų neužkrėsiu?

Stambūs lašai ir jūsų snargliai, atsiprašau, liks prie jūsų. Žinoma, kaukėmis reikia naudotis, bet tai jokie ne garantija., o papildoma galimybe apsaugoti aplinkinius nuo jūsų, jeigu jūs sergate.

-Kaip jūs manote – kaip vystysis toliau koronaviruso COVID-19 epidemija?

Prognozuoti gana sunku. Jeigu visi dirbtų taip, kaip kinai – tai baigtųsi pakankamai greitai. Tačiau aš bijau, kad pasaulyje rasis daug šalių su mažesne tokios profilaktinės apsaugos sistema, tačiau kaip bebūtų, aš manau, jog metų eigoje situacija užsibaigs.

-Kaip manote, sklinda daug visokių teorijų, kad virusas sukurtas išnaikinti tam tikrą etninę grupę. Kiek tame gali būti tiesos?

Televizijoje, spaudoje pasisako daugybė žmonių. Jie nėra profesionalai, tačiau džiaugiasi galėdami pasisakyti kai juos pakviečia, džiaugiasi galėdami save parodyti, tačiau pasakyti neturi ką, ir pradeda skleisti tokias fantazijas, kad CŽV sukūrė, kad Kinija sukūrė, esą, norima pensininkus išnaikinti, Tai „žodžių tryda“ (nesugalvojome kito vertimo, atsiprašome – infa.lt).

-Tai yra virusui tas pats – kinas tu ar rusas?

Absoliučiai tas pats.

-Kodėl tada kinų serga daugiau, nei baltųjų?

Todėl, kad epidemija kilo Kinijoje, todėl, kad jų ten labai daug ir didelis tankumas. Bet dabar ir baltieji serga. Ir jeigu jis pateks pas mus – užkrėtimų bus.

Bet kiek aš skaičiau pagal suvestines – ten, Kinijoje, užkrečiamumo augimas jau mažėja ir infekcijos plėtros greitis mažėja.

Bet žinoma, jie padėjo tam didžiules pastangas, ir reikėtų pasveikinti jų sveikatos apsaugos sistemą ir vyriausybės priemones kurių buvo imtasi. Šiuo atžvilgiu kinai šaunuoliai.

Dabartinė situacija tai mokymai. Mokymai to, kas gali atsitikti ateityje.

Žmonėms reikia duoti tikrą informaciją, kad nesklistų ta „žodinė tryda“, kad jie suprastų, kad nebūtų panikos, kad tie virusai nebūtų vadinami mirtinais.

Būtina ramiai paaiškinti situaciją, išdėstyti tai, ko reikia imtis ir į ką tai gali išsilieti.



Dar viena rimta laida rusų kalba apie tą patį (47:24 min):

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 1 068

Žymos

Atsiliepimų 4

 1. Algirdas    -  2020-03-21, 16:07

  Ir nei žodžio apie imunitetą. Virusologas jištvajšmaukšt. Sakysim, esant visiškam nesisaugojimui, pagal jo išvedžiojimus, turėtų užsikrėsti 100% žmonių visame pasaulyje. Ar taip atsitiktų? Ne. O dabar tegul jis pamėgina atsakyti.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Ona M.    -  2020-03-21, 17:48

   Toks įspūdis, kad jūs neskiriate virusologo nuo gydytojo. Gal pasidomėkit prieš darydamas tokius kategoriškus vertinimus kuo skiriasi šios dvi specialybės 🙂

   Atsakyti į šį komentarą
   • Algirdas    -  2020-03-21, 18:11

    Tai aš ir sakau, kad ponas žiūri tik į virusus nematydamas miško už medžio. Lai patalpina mane kartu su, taip vadinamais, užkrėstaisiais ir pažiūri kas bus. Man nusišvilpt, aš sutinku. Pagal jo logiką turėčiau užsikrėsti. O ką jeigu ne?

 2. regis    -  2020-03-21, 19:40

  Labai išsamiai išdėstyta, ačiū už vertimą.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Viską ką parašėte tikra tiesa. Šiame pasaulyje nieko nėra neįmanomo-tik klausimas ar užteks drąsos. Pabūskime...

Nereikia į Ukrainą važiuoti, nei normaliems, nei polit-iškrypėliams paleckiukiniams... Ukrainai reikia duoti GINKLŲ, ir Putino...

Lenkija puikiai suvokia, kad Putino barbarų ir teroristų armija turi būti sutriuškinta Ukrainos žemėje. Kitaip,...

Ne išrinktieji lyt-polit-iškrypėliai dėl visko kalti, o RINKĖJAI. Jų išsivystymo lygis. Ką jie gali orientuotis...

Viskas čia normalu, juk patys RINKĖJAI pasirinko lyt-polit-iškrypėlius. Net bernelius - santykiuose besijaučiančius mergelėmis, todėl...

Jeigu skaičiuoti suaugusius amerikiečius tai kiekvienam net po 500 dolerių neišeitų....

Išrasti jau seniai tik ......

Nesakykit meinstryminis ir frylanceris. Nelietuviška ir atgrasu. Ne patys žodžiai atgrasu, bet tai kad lietuvis...

Tikrai neverta taupyti, nes pigūs žaislai dažniausiai būna nekokybiški ir ne itin saugūs. Verčiau turėti...

Jau metai laiko, kaip Ukraina laimi, tik kažkodėl pabaigos nesimato. Kol nenumelš visų EU šalių,...