infa.lt

Kodėl Amerika. Apie 351-ą masinę žmogžudystę JAV nuo metų pradžios

Kodėl Amerika. Apie 351-ą masinę žmogžudystę JAV nuo metų pradžios

15 gruodžio
01:01 2015

Trys šimtai penkiasdešimt pirmasis nuo metų pradžios masinis sušaudymas JAV, įvykęs San Bernardine, Kalifornijos valstijoje (200 tūkst. gyventojų, išsidėstymas 100 km į rytus nuo Los Andželo) iškėlė klausimą apie nesveikas tendencijas.

„Mes stebime masinių žmogžudysčių fenomeną, kokio nėra nė vienoje kitoje pasaulio valstybėje“, – neseniai pastebėjo JAV prezidentas B. Obama.

žmogžudysčių žemėlapis

Pastaba: masiniu sušaudymu JAV vadinamas šaunamojo ginklo panaudojimo atvejis, kurio pasekoje atsiranda keturi ir daugiau lavonų. 2014 metais tokių atvejų buvo dar tik 336. Šiais metais, nors praėjo tik 11 mėnesių, jau 351. Prie viso to, pagal aukų skaičių Kalifornijos atvejis sumušė visus ankstesnius 3 metų rekordus (keturiolika užmuštų). Sušaudyti du sunkiai ginkluoti įtariamieji – kas būdinga, pora: vyras ir moteris. Policijos duomenimis neįgaliųjų globos centrą užpuolė 28-erių Syed Farook, ir 27-erių metų Tashfeen Malik.

Vidutiniškai , JAV , kasmet nuo šaunamojo ginklo žūsta virš 12 tūkstančių žmonių. Pagal šį rodiklį 2015-ieji kol kas atsilieka nuo 2014-ųjų (12220 prieš 12600), bet greičiausiai, iki gruodžio pabaigos aplenks.

Atkreiptinas dėmesys, kad tai nėra bendras visų amerikiečių žmogžudysčių skaičius. Tai tik tos žmogžudystės, kurios įvyko su šaunamojo ginklo pagalba.

2014 metais buvo nušauta ar sužeista 628 vaikai, šiais metais šis rodiklis jau pasiekė 640.

JAV prezidentui B. Obamai nuo 2015 metų pradžios jau teko daryti penkiolika specialių pareiškimų masinių žmogžudysčių klausimu – apie tai, jog negalima leisti smurto augimo. Tai taip pat rekordinis rodiklis viso jo prezidentavimo metu.

Reikėtų pastebėti, jo žuvusių „vidinio šaudymo“ eigoje amerikiečių skaičius nuo 1968 metu, stabiliai viršija žuvusių užsienio karuose skaičių.

su pistoletu

Viso, nuo 1968 metų, amerikiečiai nušovė 1 400 000 savo piliečių.

Minima statistika įdomi pirmoje eilėje tuo, jog šiaurinės Amerikos valstijos atstovauja pažangią pasaulio šalį ir, atitinkamai, pristato savimi savotišką sektiną modelį likusiai pasaulio daliai. Šia prasme, nenutrūkstamą amerikiečių savinaiką šaudant galima traktuoti kaip savotišką „latentinį pilietinį karą“, vykstantį lėtu režimu ir visumoje tarnaujantį sistemos savireguliacijai.

Visuomenėje, taip stipriai pagrįstoje konkurencija, kaip JAV, neįmanoma išvengti „garo nuleidimo“ mechanizmų atsiradimo, numetančių per didelę įtampą. Nenutrūkstamai besivaržančioje visuomenėje negalima išvengti „nereikalingų žmonių“, ir masinių žmogžudysčių institutą, galbūt, reikėtų vertinti kaip jų asmeninį būdą pasiekti sėkmei.

Šia prasme vertėtų atkreipti dėmesį į tą faktą, kad žymi masinių žmogžudysčių dalis Amerikoje vyksta „socialinio keršto“ savijautos pagrindu, tačiau smurtas beveik visada nukreiptas ne į pačius institutus (mažai kas kėsinasi į gerai saugomas partijų, bankų ar korporacijų būstines), o į sau artimus, vertinamus kaip labiau sėkmingus konkurentus. Net, jei kalba eina apie visiškai bejėgius žmones – nes nesuprantama, kuo pakenkė dviem arabiškos kilmės piliečiams amerikiečiai invalidai San Bernardine.

Tokiu būdu, yra pagrindo įtarti, jog panašūs incidentai – neatskiriama, tokio paties socialinio-ekonominio modelio dalis, kuri daro šiandienos Jungtines Valstijas labiausiai galinga vakarų pasaulio šalimi. Savotiškas vožtuvas, atmetantis žmones, nepritapusius prie rinkos. Ypač svarbi ši masinių žmogžudysčių instituto funkcija tampa ekonominės depresijos metais, kai piliečiai pradeda masiškai jausti psichologinę frustraciją atsirandančią jaučiant atotrūkį tarp savo ambicijų ir savo realių galimybių.

Ši versija paaiškina tą faktą, jog Jungtinėse Valstijose žmogžudysčių skaičius kur kas didesnis, nei kitose – taip pat gausiai „ginkluotose“, tačiau mažiau konkurencinėse (ir, sekant iš to, mažiau pažangiose) visuomenėse. O taip pat tas faktas, jog visa kova su masiniai sušaudymais vykstanti dešimtmečius, kol kas nedavė jokių rezultatų.

Viktoras Marachovskis

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, jog medžiaga apie tai, kad D. Grybauskaitė mokėsi KGB mokykloje yra patikima?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Kodėl Amerika. Apie 351-ą masinę žmogžudystę JAV nuo metų pradžios* - nuoroda: https://infa.lt/4298/kodel-amerika-apie-351-a-masine-zmogzudyste-jav-nuo-metu-pradzios/