infa.lt

Nutukimą reikia laikyti ankstyvos senatvės priežastimi

Nutukimą reikia laikyti ankstyvos senatvės priežastimi

28 vasario
08:25 2020

Daugiau nei 200 tyrimų metaanalizė paskatino mokslininkus daryti neguodžiančias išvadas. Antsvoris turėtų būti laikomas ankstyvo senėjimo veiksniu, teigė tyrėjai. Jie išsiaiškino, kaip nutukimas veikia sveikas ląsteles, audinius ir visą organizmą.

Pasaulio sveikatos organizacijos vertinimu, apie 1,9 milijardo suaugusiųjų ir 380 milijonų vaikų turi antsvorį ar kenčia nuo nutukimo. Šiandienos realybė yra tokia, kad daugiau žmonių miršta nuo nutukimo, nei nuo išsekimo. Kanados mokslininkai iš Konkordijos universiteto pareiškė, kad nutukimas turėtų būti vertinamas kaip priešlaikinio senėjimo biologinis žymeklis.

Mokslininkai atliko daugiau nei 200 tyrimų metaanalizę, kurios metu buvo tiriamas antsvorio poveikis žmonių polinkiui į genetinius sutrikimus, silpninant imuninę sistemą, mažinant pažinimo funkcijas ir plėtojant tokias ligas kaip cukrinis diabetas, Alzheimerio liga, vėžys, širdies ir kraujagyslių bei kitos ligos.

Nutukimo pasekmės buvo nagrinėjamos ląstelių, audinių ir viso organizmo lygmeniu.

„Jau subtiliausiuose lygmenyse matome, kad nutukimas yra veiksnys, pagreitinantis senėjimo procesus“, – teigė tyrimo autorė Sylvia Santosa.

Nutukimo sukelta apoptozė – užprogramuotos ląstelių žūties procesas – pastebėta širdies, kepenų, inkstų, neuronų ir tinklainės ląstelėse. Antsvoris taip pat slopina autofagiją, kas gali sukelti vėžį, diabetą, Alzheimerio ligą ir širdies bei kraujagyslių ligas. Autofagija yra būtina norint išlaikyti sveikatą, nes šis procesas skirtas utilizuoti pažeistas ar sergančias ląstelės dalis.

.Genetiniu lygmeniu nutukimas paveikė telomerų, DNR antgalių, susijusių su senėjimu, ilgį. Pavyzdžiui, nutukusių pacientų telomeros gali būti 25% trumpesnės nei žmonių, kurių kūno svoris normalus.

Nutukimas taip pat neigiamai veikia imuninę sistemą, visų pirma dėl jautrumo infekcijoms. Dėl šios priežasties nutukę žmonės dažniau serga gripu, aiškina mokslininkai.

Stebėjimai parodė, kad kitos gretutinės nutukimo ligos – 2 tipo cukrinis diabetas, hipertenzija, aukštas cholesterolio kiekis buvo panašios į senėjimą.

„Nutukimo sąlygomis organizme vyksta procesai, kurie pagreitina senėjimo procesą. Tikimės, kad mūsų darbas padės naujai pažvelgti į žmonių antsvorio pasekmes “, – apibendrino Santosa.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 110

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Nereikia į Ukrainą važiuoti, nei normaliems, nei polit-iškrypėliams paleckiukiniams... Ukrainai reikia duoti GINKLŲ, ir Putino...

Lenkija puikiai suvokia, kad Putino barbarų ir teroristų armija turi būti sutriuškinta Ukrainos žemėje. Kitaip,...

Ne išrinktieji lyt-polit-iškrypėliai dėl visko kalti, o RINKĖJAI. Jų išsivystymo lygis. Ką jie gali orientuotis...

Viskas čia normalu, juk patys RINKĖJAI pasirinko lyt-polit-iškrypėlius. Net bernelius - santykiuose besijaučiančius mergelėmis, todėl...

Išrasti jau seniai tik ......

Nesakykit meinstryminis ir frylanceris. Nelietuviška ir atgrasu. Ne patys žodžiai atgrasu, bet tai kad lietuvis...

Tikrai neverta taupyti, nes pigūs žaislai dažniausiai būna nekokybiški ir ne itin saugūs. Verčiau turėti...

Jau metai laiko, kaip Ukraina laimi, tik kažkodėl pabaigos nesimato. Kol nenumelš visų EU šalių,...

Galvažudžiui, barbarui ir teroristui Putinui apskritimo lankelis tiek sumažės, kad net savo bunkeryje taps ankšta......

Xi Jinpingas, toks išmintingas, kad jo Rusija-Ukraina nejaudina, nes pagrindinis tikslas, išnaudojus situaciją, - pasinaudoti...