infa.lt

Linas Jonauskas. Trys žingsniai ir „Grigeo“ atvejai nesikartotų: visko pradžia – korupcija

Linas Jonauskas. Trys žingsniai ir „Grigeo“ atvejai nesikartotų: visko pradžia – korupcija

23 sausio
19:55 2020
Linas Jonauskas

lsdp.lt nuotr

Principas „teršėjas moka“ yra kertinis aplinkosauginės direktyvos, nustatančios taisykles dėl žalos aplinkai išvengimo ir atlyginimo, pamatas. Taisyklės, taikomos ir Lietuvoje, aptaria bausmės neišvengiamumą teršėjams ir atlyginimą už žalą, padarytą teršimo atvejais. Gaila, tačiau  Lietuvoje šis direktyvinis pamatas – korėtas ir suskilinėjęs, kaip lietaus kolektoriaus sienos Vilniaus mieste, kur nevaržomai, su aplinkosaugininkų žinia į Nerį kiaurą parą bėga naftos produktai.

Taisyklės, kurios turėtų padėti išvengti žalos aplinkai, Lietuvoje įgavo naują kryptį. Jei turi pinigų, gali teršti, tiesiog pričiuptam reikia susimokėti. Tačiau, kuomet aplinkos apsaugos sistemos neveikia, pagauti teršėją Lietuvoje – lyg laukti stebuklo. Tokio, kaip „Grigeo“ ar Jurbarke sulaikytų brakonierių – buvusių labai įtakingų aplinkosaugininkų – atvejo. Gaila, tą padarė ne aplinkos apsaugos pareigūnai, o prokurorai ir Lietuvos policija. Kur aplinkosauga?

Šiandieninė situacija aplinkosaugoje labiau primena desperaciją ar net chaosą. „LRT forumo“ studijoje susitikę tos pačios partijos aplinkos ministrai K. Navickas (buvęs) ir K. Mažeika stengėsi replikuoti ir oponuoti vienas kitam, o ne teikti aiškius siūlymus ir sprendimus, kaip spręsti situaciją, kurioje dėl abiejų nesupratimo šiandien atsidūrė mūsų gamtos apsauga.

Pirmas rimtas signalas apie būsimas problemas pasirodė tik ką ministru paskyrus K. Navicką. Prieš pat 2016 m. Kalėdas Vilniuje įvyko nuotekų vamzdžio avarija, tačiau tuometinis ministras tik ramiai vaikščiojo Neries krantine ir kalbėjo apie kontroliuojamą situaciją. Tuo metu „legaliai“ į Neries upę liejosi šimtai tonų nevalytų nuotekų.

Taisyklės, kurios turėtų padėti išvengti žalos aplinkai, Lietuvoje įgavo naują kryptį. Jei turi pinigų, gali teršti, tiesiog pričiuptam reikia susimokėti. Tačiau, kuomet aplinkos apsaugos sistemos neveikia, pagauti teršėją Lietuvoje – lyg laukti stebuklo.

Taršos atvejai kartojosi ir toliau, o netvarkos aplinkos apsaugos sistemoje neapsikentęs premjeras S. Skvernelis atleido K. Navicką iš ministrų. Tą patį, kurio siūlymu Vyriausybė nusprendė iškirsti Lietuvos miškus… K. Navicko siūlymu, metinė pagrindinių Lietuvos miško kirtimų norma Vyriausybėje buvo padidinta – 11 850 hektarų valstybinių miškų ploto, taigi 6 proc. didesnė. Palyginimui, kirtimų apimtys papildomai padidėjo plotu, kuris prilygsta keturiems Trakų senamiesčiams arba dviems Galvės ežerams.

Dabartinis ministras K. Mažeika ne ką mažiau atsakingas už susidariusią padėtį. K. Mažeika daugiau nei du metus vadovavo Seimo aplinkos apsaugos komitetui ir turėjo visas galimybes teikti konkrečius siūlymus aplinkosauginės kontrolės stiprinimui.

Dabar signalai apie neveikiančią aplinkosaugą matomi kone kasdien ir prie to labiausiai prisideda visuomenė, pranešdama apie įvairiausius taršos atvejus. Pradedant tuo pačiu „Grigeo“, baigiant į Nerį leidžiamu smulkintu plastiku.

Aktyvi visuomenė yra gerai, tačiau dar geriau būtų, jog aktyvi būtų ir pati aplinkosauga. Ką daryti, kad išeitume iš akligatvio, kuriame atsidūrusi gamtos apsauga? Reikia trijų paprastų, tačiau užtikrintų žingsnių.

Pirmas žingsnis. Siekiant įveikti sisteminę aplinkos apsaugos korupciją, nedelsiant panaikinti tarpines grandis – regioninius aplinkos apsaugos vadukus. Šiandien būtent nuo jų priklauso, ką, kaip ir kada tikrinti, ko netikrinti, ką matyti ir ko ne.

Aktyvi visuomenė yra gerai, tačiau dar geriau būtų, jog aktyvi būtų ir pati aplinkosauga.

Visas proveržis aplinkosaugoje, net ir gyvosios gamtos srityje, kuris buvo pasiektas iki 2016 m., nubrauktas nevykusia sistemos reforma.  Nors ministras K. Mažeika dar naiviai tikisi, kad sistema pradės veikti, tačiau tam neatsirado nei vienos, net teorinės prielaidos. Kol regioniniai aplinkosaugos vadai savo rankose išlaikys kontrolės galias, sistema neveiks.

Antras žingsnis. Aplinkos apsaugos pareigūnams būtina suteikti ikiteisminio tyrimo pareigūno statusą. Šiandien aplinkosaugininkai turi teisę tirti tik administracines bylas, o atvejus, kuomet yra didelis taršos lygis, turi perduoti pareigūnams, turintiems teisę dirbti su baudžiamosiomis bylomis.

Aplinkosaugoje tokių pareigūnų nėra, tad specifinės ir aplinkosauginės kompetencijos reikalaujančios bylos keliauja policijos pareigūnams. Sunku ištirti bylą pareigūnui, niekada nesusidūrusiam su cheminių elementų formulėmis ir sudėtingais gamybos procesais. Galiausiai, tai išspręstų visas problemas su aplinkosaugininkų negalėjimu patekti į įmonių teritorijas, tikrinti įmones, neįspėjus jų ir t. t.

Trečias žingsnis. Suformuoti specializuotas aukštos kompetencijos aplinkos apsaugos komandas taršos, atliekų, aplinkosauginių mokesčių ir gyvosios gamtos srityse. Išskirtinės kompetencijos komandos galėtų savarankiškai kontroliuoti ir tirti pačius sudėtingiausius aplinkosauginius klausimus, atlikti ikiteisminio tyrimo pareigūnams priskirtas funkcijas ir taip užtikrinti, kad piktavaliai neterštų, neslėptų mokesčių, tinkamai tvarkytų atliekas ir nebrakonieriautų.

Visas proveržis aplinkosaugoje, net ir gyvosios gamtos srityje, kuris buvo pasiektas iki 2016 m., nubrauktas nevykusia sistemos reforma.

Žinoma, yra ir daugiau svarbių dalykų, kuriuos nedelsiant reikia tvarkyti. Tai ir techninis pareigūnų aprūpinimas įranga ir kuru, algų pakėlimas pusvelčiui dirbantiems pareigūnams, neetatinių aplinkosaugininkų teisių grąžinimas ir t. t.

Prie aplinkos apsaugos sistemos neveiksnumo prisidėjo ir politikai, todėl bent šiek tiek mylintys gamtą, daugiau niekada neturėtų rinkti valstiečių, besivadinančių ir žaliaisiais, į valdžią. Čia galėtų būti ketvirtas, rimtas žingsnis, gelbėjant Lietuvos gamtą ir tvarkant aplinkosaugos sistemą.

Kol direktyvinis principas „teršėjas moka“ ir toliau turtingiems leis teršti Lietuvą, didesnio proveržio aplinkosaugoje nesitikiu. Sisteminę korupciją aplinkosaugoje įveiksime tik užtikrinę, kad visi, darantys nusikaltimus, neišvengs atsakomybės. Labai tikiu, jog naujas principas „teršėjas baudžiamas“ pakeis nusistovėjusią tvarką ir nebeskatins teršti Lietuvos.

lsdp.lt, infa.lt inf.


Žymos

komentarai 4

 1. tiek    -  2020-01-23, 20:14

  …“bent šiek tiek mylintys gamtą, daugiau niekada neturėtų rinkti valstiečių, besivadinančių ir žaliaisiais, į valdžią“.Reikėjo dar pridėt,kad tik broileris tinka Lietuvos gamtos gelbėjimui. Ir ,skaitytojų pritraukimo tikslu tai įdėt į pavadinimą. Tik aš su tuo tikrai niekad nesutiksiu – absoliutaus kracho Lietuvai tikrai nelinkiu.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Nebūkite paspirtukas    -  2020-01-24, 07:43

   Tarša vyksta ne 4 metus, jei jau pradėti mąstyti kritiškai.

   Atsakyti į šį komentarą
   • anoniminis    -  2020-01-25, 22:35

    Taip Jūs teisus tarša vyksta visus 30 metų ir net daugiau, tad kaltinti tuos, prie kurių viskas paaiškėjo, tiesiog neetiška. Kaip paaiškėjo A. Kubiliui valdant gamtosaugininkai buvo įpareigoti apie patikrinimą gamintojams (teršėjams) pranešti prieš 2 dienas. Įdomu ar tai pagerino gamtosaugos sąlygas?

 2. Jonė    -  2020-01-25, 22:47

  Prieš pusmetį/metus labai daug buvo kalbama ir rašoma apie Vijūnėlio dvaro neteisėtą statybą Druskininkuose. Pagaliau nugriovė, ten bent kažkokie tai pamatai buvo. O štai prie Litexpo parodų rūmų daugiau kaip prieš 10 metų buvo iškirstas miškas, pastatyta pilis ir stovi, niekas nereikalauja jos griauti. kad parodų rūmų lankytojai netrikdytų pilies gyventojų ramybės įėjimą į parodos rūmus pėstiesiems uždarė ir dabar pėstieji nebegali civilizuotai ir saugiai praeiti šaligatviu, priversti eiti daug toliau per purvyną ir saugotis, kad neužvažiuotų mašina. Tai jeigu aplinkos apsaugos ministerijos klerkai apsižiūrės ir pareikalaus nugriauti (kaip Vijūnėlio dvarą), tai jie irgi bus kalti, kad buvo pastatyta ši pilis – tvirtovė?

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, jog medžiaga apie tai, kad D. Grybauskaitė mokėsi KGB mokykloje yra patikima?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Ramūnas Karbauskis. Epizodas6. Independence nuoma – nedori ar neišmanėliai?

Ramūnas Karbauskis. Epizodas6. Independence nuoma – nedori ar neišmanėliai?

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Dr. Algimantas Matulevičius. Verslo reputaciją pagerins tik skaidrumas !

Dr. Algimantas Matulevičius. Verslo reputaciją pagerins tik skaidrumas !

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Jonas Jarutis. Bankinis peilis Lietuvos regionų ateičiai arba pirmyn Zimbabvės pramintu takeliu?

Jonas Jarutis. Bankinis peilis Lietuvos regionų ateičiai arba pirmyn Zimbabvės pramintu takeliu?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Prof. Vytautas Kasiulevičius. Informacija valdžiai ir visuomenei apie galimą koronaviruso infekciją Lietuvoje

Prof. Vytautas Kasiulevičius. Informacija valdžiai ir visuomenei apie galimą koronaviruso infekciją Lietuvoje

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis: „Epizodas5. Dvigubi standartai, neliečiamieji. Kas saugo Roką?“

Ramūnas Karbauskis: „Epizodas5. Dvigubi standartai, neliečiamieji. Kas saugo Roką?“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Jolanta Butkevičienė. Statistinis smūgis į galvą – pati kalta

Jolanta Butkevičienė. Statistinis smūgis į galvą – pati kalta

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    „Koronavirusas – tai didelis smūgis Ukrainai“, – pastebi R. Šarknickas

„Koronavirusas – tai didelis smūgis Ukrainai“, – pastebi R. Šarknickas

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    G. Landsbergis įtaigiai primena apie 800 tūkst. „premjero keliukui“ ir išmintingai pamiršta „Independence“ milijardus

G. Landsbergis įtaigiai primena apie 800 tūkst. „premjero keliukui“ ir išmintingai pamiršta „Independence“ milijardus

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Povilas Masilionis. Praeities valstybė ir pavojinga lietuviškųjų „…izmų“ bacila

Povilas Masilionis. Praeities valstybė ir pavojinga lietuviškųjų „…izmų“ bacila

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Antrasis signataro Zigmo Vaišvilos sulaikymas

Antrasis signataro Zigmo Vaišvilos sulaikymas

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    STT netirs R. Karbauskio pateiktos medžiagos apie galimai su korupcija ir nepotizmu susijusią R. Masiulio veiklą

STT netirs R. Karbauskio pateiktos medžiagos apie galimai su korupcija ir nepotizmu susijusią R. Masiulio veiklą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Neringa Venckienė kreipėsi į Panevėžio apygardos teismą prašydama panaikinti visas jai skirtas kardomąsias priemones

Neringa Venckienė kreipėsi į Panevėžio apygardos teismą prašydama panaikinti visas jai skirtas kardomąsias priemones

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Giedrius Surplys. Kovojant su klimato kaita, numirti bus per maža

Giedrius Surplys. Kovojant su klimato kaita, numirti bus per maža

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Bronis Ropė. Liaukitės dangstytis už „Brexit“

Bronis Ropė. Liaukitės dangstytis už „Brexit“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis: „Bermudai, Singapūras ir Miegančioji Gražuolė Maršalo Salose“

Ramūnas Karbauskis: „Bermudai, Singapūras ir Miegančioji Gražuolė Maršalo Salose“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    G. Navaitis. Amžinas laisvės troškimas

G. Navaitis. Amžinas laisvės troškimas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Viktoras Uspaskich. Nelygesni už lygius: Lietuvos žemdirbiai nusipelnė daugiau pagarbos iš ES

Viktoras Uspaskich. Nelygesni už lygius: Lietuvos žemdirbiai nusipelnė daugiau pagarbos iš ES

komentarai 2 Skaityti visą įrašą

Seimo rūmuose nuo seno Tata Landsbergis gyveno. Ir turėjo jis anūką — Riestanosį Gabrieliuką. Paikas...

Straipsnyje išryškinami svetimšalių naudai dirbantys Tautos bei Lietuvos priešai (aferistai). ____________________________________________________ (Štai dar viena afera)...

Taip jau yra, kad ziema turi pasalti ir ne tik kelininkai, bet ir eismo dalyviai...

Geras, inforamtyvus straipsnis su naudingais pasiūlymais. Matosi, kad autorius reikalą išmano...

as

tai koks idijotas galėjo sugalvoti anksčiau buvusią sistemą. Ar asmeninės atsakomybės bus bandoma išvengti?...

Ką turkai veikia Sirijoje???...

Kinai jau isskyre 2 me vaistus kurie labiausia padejo kovojant su karonavyrisu. Vakar tai pranese...

KELIAS į "THE NEW WORLD ORDER"'į...

The

NEW WORLD ORDER BEGINS...

Oi Viktoreli nemalk sudo, man taip atrodo, kad pries rinkimus kili savo ivaizdi.Kokios partijos buvo...

Jau kiek valstybiu uzkrestu, tai dar ne viskas, kol sienos atviros dar tiek pat, gal...

Is kur tie milijardai Lietuva paristi po kaklu atsirado.Ar ne nuo tu prakeituju koncervatoriu veiklos,mat...

O toks virusas, iš viso, yra? O jeigu yra tai kokiu būdu nustatytas? Ir šiaip,...

Kaip matosi rusai labai nori karo, visur kisa nosi.Ar neus taip kaip hitleris, uzkariaut pasauli...

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Linas Jonauskas. Trys žingsniai ir „Grigeo“ atvejai nesikartotų: visko pradžia – korupcija* - nuoroda: https://infa.lt/40730/linas-jonauskas-trys-zingsniai-ir-grigeo-atvejai-nesikartotu-visko-pradzia-korupcija/