Ekspertai siūlo panaudoti mirusių vyrų spermą. Tik kaip būti numirėlio vaiku?
„Ekspertinėje išvadoje gydytojai pasisako už leidimą imti spermą iš mirusių vyrų“, – rašo Austrijos leidinys „Kurier“.
Spermos paėmimas iš mirusių vyrų gali suteikti „morališkai priimtiną“ galimybę padidinti turimus spermos bankų rezervus. Du britų gydytojai pasisako tokiais argumentais naujame tyrime, paskelbtame Journal of Medical Ethics“
Po vyro mirties sperma gali būti gaunama,o vėliau užšaldoma naudojant elektrinę prostatos stimuliaciją ar chirurginę operaciją. Pasak gydytojų, yra duomenų, kad nėštumas po apvaisinimo sperma, paimta iš mirusių vyrų, vyksta be komplikacijų, o vaikai gimsta sveiki, net jei sperma iš vyro buvo paimta praėjus 48 valandoms po jo mirties.
„Nathanas Hodsonas iš Lesterio universiteto ir Joshua Parkeris iš Mančesterio Wythenshawe ligoninės pabrėžia, kad šis metodas patenka į organų donorystės kategoriją. Jei morališkai priimtina, kad žmonės gali paaukoti audinius, siekiant palengvinti kitų žmonių kančias nuo įvairių ligų, tada mes nematome priežasties, kodėl neturėtumėte to daryti dėl kitos srities kančių, pavyzdžiui, dėl nevaisingumo“, – sakoma jų pranešime.
Tačiau šis metodas kelia klausimų, pavyzdžiui, kaip išlaikyti donoro anonimiškumą. „Nuo 2005 m. Britanijos spermos donorai privalo duoti sutikimą, kad vaikai, gimę dėl donorystės, sulaukę pilnametystės (18 metų), galėtų su jais susisiekti. Anot BBC, 2017 m. Jungtinėje Karalystėje naudojant donoro spermą gimė 2,3 tūkst. vaikų. Spermos bankai turi spręsti biomedžiagos trūkumo klausimą“, – rašoma straipsnyje.
Tik praėjusių metų gruodį Europos žmogaus teisių teismas atmetė prašymą išduoti mirusiojo spermą, rašo leidinys. Prancūzų režisieriaus Claude Lanzmann našlė norėjo, kad Paryžiaus klinika mirusiam sūnui išduotų jos mirusio sūnaus užšaldytą spermą, kad ją galėtų panaudoti reprodukcijai Izraelyje. Strasbūro teisėjai nusprendė, kad nors Europos žmogaus teisių konvencija garantuoja teisę turėti šeimą, joje nėra aiškiai nurodyta teisė turėti anūkus.
„Savo ruožtu, praėjusių metų kovą tėvai iš JAV gavo teismo leidimą laikyti ir naudoti dirbtiniam apvaisinimui savo mirusio sūnaus spermą. Taip pat 2018 m. pasisekė vienai moteriai Australijoje. Teisėjas nusprendė, kad moters noras pastoti neprieštarauja jos partnerio pageidavimui, kuris nusižudė beveik prieš dvejus metus “, – praneša Kurier.