infa.lt

Bronis Ropė: „Naujoji Europos Komisija pamatė žemdirbių protestą Lietuvoje“

Bronis Ropė: „Naujoji Europos Komisija pamatė žemdirbių protestą Lietuvoje“

06 gruodžio
13:29 2019

Naujoji Europos Komisija savo kadenciją pradeda su vaizdais iš Lietuvos ūkininkų protesto ir Baltijos šalių europarlamentarų reikalavimu nutraukti Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemdirbių diskriminaciją. Apie tai kalbamės su Europos Parlamento nariu Broniu Rope.

Aktyviai palaikėte Lietuvos žemdirbių protesto akciją. Kaip vertinate, ar ji sėkminga?

Aš aktyviai palaikiau žemdirbius jau gerokai anksčiau iki protesto. Akcija – tai tik viena iš daugelio priemonių, kuriomis ūkininkai kovoja dėl išlikimo sąlygų. Visuomenė galbūt ūkininkus pamato tik tuomet, kai traktoriais užtveriamas kelias. Tačiau tie, kas nors kiek domisi žemės ūkio politika, supranta, kad tai tik ledkalnio viršūnė.

Mūsų ūkininkai yra tikrai aktyvi pilietinės visuomenės dalis. Iki tos akcijos buvo daug susitikimų, diskusijų, derybų tiek su nacionalinės valdžios atstovais, tiek Europos Sąjungos institucijose. Esu ne vieną kartą organizavęs žemdirbių atstovų susitikimus Europos Komisijos kabinetuose, kartu dalyvavome Briuselyje Europos Parlamento Peticijų komiteto posėdžiuose, kur teko petys petin susirėmus konstruktyviai ginti Lietuvos žemdirbių poziciją dėl sąžiningų konkurencinių sąlygų.

Priešingai, nei kartais parodoma viešojoje erdvėje, mūsų žemdirbiai gali būti labai diplomatiški, jie yra pasikaustę svariais argumentais ir labai organizuoti. Tad ne tik protesto akciją, bet ir visą kitą jų veiklą, ginant savo interesus, vertinu kaip sėkmingą.

Ši protesto akcija paskatino diskusijas platesnėje visuomenėje, pasirodė daugiau pasisakymų, komentarų, straipsnių, televizijos laidų, kuriose ūkininkai turėjo galimybę apginti savo įvaizdį visuomenės akyse.

Iš to, ką sakote, susidaro įspūdis, kad žemdirbiai profesionaliai užsiima savo interesų lobistine veikla…

Tam tikra prasme ir švietimo darbuotojai, ir pensininkai, ir aplinkosaugininkai užsiima savo apsibrėžtų interesų gynimu. Tik yra labai aiškus skirtumas, kai lobizmas vyksta ginant siauros grupelės komercinius interesus, ir kai ginamos tos teisės, kurios neša naudą visai visuomenei.

Kai mokytojai išsidera geresnes darbo sąlygas, nuo to gerėja ir visuotinai prieinamo švietimo kokybė. Kai pensininkai išsireikalauja pakelti pensijas, tai liečia visą visuomenę – juk, tikėtina, kad visi anksčiau ar vėliau tapsime pensininkais. Jeigu nevyriausybininkai gina teisę į neužterštą orą, tai liečia mus visus ir ateities kartas, kurioms teks tuo oru kvėpuoti.

Norit pasakyti, kad žemdirbių interesus sutapatinate su visuomeniniais interesais?

Žemdirbiai, gindami teisę konkuruoti sąžiningomis sąlygomis, gina ne tik savo interesą išlaikyti ūkį, bet ir teisę išsilaikyti jo žaliavinę produkciją perdirbantiems, parduodantiems subjektams. Dar daugiau – ūkininkai gina mūsų visų interesą išlaikyti gyvą Lietuvos kaimą, gyvybingus regionus. Aš nematau kitos tokios reikšmingos ūkio šakos regionams kaip žemės ūkis. O visų svarbiausia – žemdirbiai gina mūsų visų teisę į sveiką, saugų ir prieinamą maistą. Ar gali būti kas nors svarbiau? Ar gali būti koks nors universalesnis interesas visiems žmonėms?

O kad savo interesus jie gina profesionaliai, tai tikrai sutinku. Teko matyti internete sklandančius šaržus, kad ūkininkas dar turi būti ir mechanikas, buhalteris, agronomas, veterinaras, meteorologas, vadybininkas ir t.t. Nuo savęs pridurčiau, kad ūkininkai dar turi gerai išmanyti ir Europos Sąjungos teisėkūrą, studijuoti reglamentus ir direktyvas, nes vien kovingos dūšios ginant savo teises Europos Sąjungos politikos arenoje neužtenka. Kiek yra mano galioje, derybose su Europos institucijomis stengiuosi jiems talkinti, tarpininkauti, konsultuoti.

Tiesą sakant, mes rimtai bendradarbiaujame su visų Baltijos šalių žemdirbiais. Lietuvos ūkininkai palaiko ryšius su jų organizacijomis, deda pastangas organizuotai gerinti visoje Europos Sąjungoje mažiausias išmokas gaunančių Baltijos šalių žemdirbių išlikimo sąlygas. Tuo tikslu Lietuvos ūkininkų paragintas inicijavau oficialų Baltijos šalių europarlamentarų kreipimąsi į Europos Sąjungos institucijas, kuriame reikalaujama nutraukti Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemdirbių diskriminaciją.

Kas tai per kreipimasis? Ar tai rimtas dokumentas?

Na, kreipimosi dokumentą pasirašė Europos Parlamento nariai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Gavome 24 europarlamentarų parašus. Mano vertinimu, tai labai rimta. Dokumente reikalaujama tiesioginių išmokų konvergenciją užtikrinti dar 2021-2027 m. laikotarpiu, taip pat reikalaujama užtikrinti minimalų 196 eurų tiesioginių išmokų dydį už hektarą 2020 m.

Dokumentas naujajai Europos Komisijai perduotas pačią pirmąją oficialią jos darbo dieną, nes nebegalima atidėlioti to, kas jau turėjo būti padaryta dar prieš 6 metus. Dar 2002 m. Europos Sąjungos Taryba buvo įsipareigojusi iki 2013 m. tiesiogines išmokas žemdirbiams suvienodinti iki Europos Sąjungos vidurkio. Tačiau ankstesnė Europos Komisija šį įsipareigojimą atidėliojo.

Pagarsėjusi buvusio Europos Komisijos pirmininko Ž. K. Junkerio frazė „Sąjungoje, kur visi lygūs, negali būti antrarūšių piliečių“ tapo politinės veidmainystės pavyzdžiu, kai europiečiams buvo žadamas teisingumas ir sąžiningumas, o lygiagrečiai ruošiamas Europos Komisijos dokumentas su pasiūlymu tiesioginių išmokų skirtumą sumažinti tik per pusę tarp 90 proc.

Europos Sąjungos lygio ir savo lygio iki 2027 m. Paprasčiau tariant, viešuose pareiškimuose visi tapo lygiais, bet dokumentuose vieni liko lygesniais už kitus. Šitai žinodami, Lietuvos žemdirbiai turi labai rimtą pagrindą jausti neteisingumą ir visais būdais, tiek diplomatiniais, tiek protestuodami, reikalauti įgyvendinti teisėtus jų lūkesčius.

Vakar naujosios Europos Komisijos atstovams perdaviau ir Lietuvos žemdirbių žinutę iš protesto. Lietuvos kaimas miršta. Europos Komisija Lietuvos žemdirbiams jau seniai skolinga sąžiningas konkurencines sąlygas, t. y. – iki Europos Sąjungos vidurkio padidintas tiesiogines išmokas.

Nejaugi gaišinote Europos Komisiją pasakojimais apie Lietuvos žemdirbių protesto akciją?

Ne tik pasakojimais. Komisijos atstovai, o kartu ir visas Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas pamatė žemdirbių protesto Lietuvoje vaizdus nuotraukose, kurias ūkininkai man siuntė tiesiai iš protesto akcijos. Parodžiau jas iš įvairių Lietuvos kraštų.

Ir labai blogai galvoja tie, kurie tai laiko Europos Komisijos gaišinimu.

Ne vienas aukšto rango Lietuvos politikas, turėdamas mažos valstybės kompleksą, nedrįso gaišinti nei Europos Komisijos, nei Europos Parlamento, nei Europos Sąjungos Tarybos laiko tam, kad apgintų Lietuvos žmonių interesus.

Mat Lietuva mažytė, reikia prisitaikyti prie galingesnių… Lietuvos žmonės ne tokie svarbūs kaip kiti europiečiai, pakentės…

Ne, ne ir dar kartą ne! Lietuvos ūkininkai – ne antrarūšiai! Lietuva yra pilnateisė Europos Sąjungos narė, tad Europos Komisijos darbas yra rūpintis ir Lietuvos žemdirbiais.

Tai ne Komisijos laiko gaišimas – tai jos tiesioginis darbas. Todėl aš visai nesijaučiu nejaukiai, atkreipdamas dėmesį į tikras Lietuvos žmonių problemas, galinčias nulemti tikrų žmonių likimus.

To labai tikiuosi ir iš mūsų naujai išrinkto Lietuvos Prezidento, kad jis trišalėse Europos Sąjungos derybose nekartos buvusios šalies vadovės scenarijaus prisitaikyti, pataikauti galingesnėms valstybėms, besąlygiškai pritariant jų siūlomiems sprendimams.

Jeigu patys nekovosim už savo žmones, tai niekas kitas už mus to tikrai nepadarys. Patys esam savo krašto šeimininkai. Ir nesigėdykim jais būti.

Europos Parlamento narį Bronį Ropę kalbino Augustinas Raigardas

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar 2019-ieji atitiko jūsų lūkesčius, ar iš valstiečių to ir tikėjotės?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Lidžita Kolosauskaitė. Bombshell (liet. Skandalas) – ekranizuoti elitinės prostitucijos niuansai

Lidžita Kolosauskaitė. Bombshell (liet. Skandalas) – ekranizuoti elitinės prostitucijos niuansai

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    G. Landsbergis pareiškęs apie nykstančias Vakarų vertybes ragina bendražygius nedalyvauti „valdančiųjų kuriamose dirbtinėse dvikovose“

G. Landsbergis pareiškęs apie nykstančias Vakarų vertybes ragina bendražygius nedalyvauti „valdančiųjų kuriamose dirbtinėse dvikovose“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Donaldas Trampas savo kalboje Davose paragino Europą imti pavyzdį iš JAV ir rūpintis savo tautomis

Donaldas Trampas savo kalboje Davose paragino Europą imti pavyzdį iš JAV ir rūpintis savo tautomis

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo konservatorius siūlo naują būdą švaistyti mokesčių mokėtojų lėšas – keisti kelio ženklų dizainą

Seimo konservatorius siūlo naują būdą švaistyti mokesčių mokėtojų lėšas – keisti kelio ženklų dizainą

komentarai 3 Skaityti visą įrašą
    Ukrainos prezidentas: „Mes turime atrasti savo didvyrius, kurie visuomenėje neiššauktų prieštarų“

Ukrainos prezidentas: „Mes turime atrasti savo didvyrius, kurie visuomenėje neiššauktų prieštarų“

komentarai 3 Skaityti visą įrašą
    A. Zuokas: brangi Lietuvos gerovės valstybė, arba Vienos pažymos kaina 500 000 eurų

A. Zuokas: brangi Lietuvos gerovės valstybė, arba Vienos pažymos kaina 500 000 eurų

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Milenialai mano, jog Trečiasis pasaulinis karas prasidės dar jiems esant gyviems

Milenialai mano, jog Trečiasis pasaulinis karas prasidės dar jiems esant gyviems

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Kai išeisi iš ribotos Sąmonės krantų

Kai išeisi iš ribotos Sąmonės krantų

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Putinas Brexit proga paaukojo dešimtinę Big Benui

Putinas Brexit proga paaukojo dešimtinę Big Benui

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    N. Puteikis ir K. Krupavičienė: „Grigeo“ turi būti nacionalizuota

N. Puteikis ir K. Krupavičienė: „Grigeo“ turi būti nacionalizuota

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    E. Gentvilas kreipiasi į Ramūną Karbauskį reikalaudamas paneigti melagingą informaciją

E. Gentvilas kreipiasi į Ramūną Karbauskį reikalaudamas paneigti melagingą informaciją

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    KU rektorius prof. A. Razbadauskas: „Esu optimistas, todėl ir triūba grodamas vengiu minoro, pirmenybę teikdamas mažorui!“

KU rektorius prof. A. Razbadauskas: „Esu optimistas, todėl ir triūba grodamas vengiu minoro, pirmenybę teikdamas mažorui!“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    TS-LKD ir žymūs visuomenininkai kviečia į pasipriešinimo kovą prieš Astravo AE – Rusijos kerštą Lietuvai

TS-LKD ir žymūs visuomenininkai kviečia į pasipriešinimo kovą prieš Astravo AE – Rusijos kerštą Lietuvai

komentarai 3 Skaityti visą įrašą
    Klaipėdiečiai susirūpinę – politikai galimai dangsto teršėjus

Klaipėdiečiai susirūpinę – politikai galimai dangsto teršėjus

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Saulius Skvernelis į LRT publikaciją: „Netiesa. Sausio 13-osios naktį kartu su tūkstančiais žmonių buvau prie parlamento“

Saulius Skvernelis į LRT publikaciją: „Netiesa. Sausio 13-osios naktį kartu su tūkstančiais žmonių buvau prie parlamento“

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Valdas Vižinis. „Tai aš turiu būti jums dėkingas už JŪSŲ man atneštą laisvę?!!!“

Valdas Vižinis. „Tai aš turiu būti jums dėkingas už JŪSŲ man atneštą laisvę?!!!“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laisvės premijos laureatas Albinas Kentra: Tautinė valstybė – didelė vertybė. Ją neigė okupantai ir įrodinėjo, kad Leninas į Lietuvą atėjo visiems laikams

Laisvės premijos laureatas Albinas Kentra: Tautinė valstybė – didelė vertybė. Ją neigė okupantai ir įrodinėjo, kad Leninas į Lietuvą atėjo visiems laikams

komentarai 3 Skaityti visą įrašą

Gyvenančiam durniu laive apsiginti nuo teroristinės valdžios, kuri nori (manau ir pažeis) žmogaus teises į...

visus tuos, kas nori įteisinti vaikų žalojima ir pažeisti žmogaus teisę į pasirinkimo laisvę. Tokie...

šitas vis dar seime? Possible only in lituania....

naikina savo naudotojus. Ypač tuos, kurių maumenėliai per silpni suvokti tą faktą, kad tas pasaulis...

Iš vienos pusės lyg ir gerai, kad vyriausybė deklaruoja savo poziciją, iš kitos, Seimas vis...

šitas litvakas jau niekam neįdomus......

auklėti motyvuoti daugiau mokesčių į biudžetą surinkti! ŪRĄ...

Kai į politika pradeda eiti filosofai- tai ženklas , kad keičiasi politinė- ekonominė sistema. Sena-...

Visam SEIMUI - MARAZMAS.... Reikia gydytis...., paskirti A. Verygą vyr. gydytoju...., o SEIMĄ (pastatą) paversti...

Vienintelis zmogus dar kazka darantis Panevezyje, esame be galo detingi uz naujai sutvarkyta Panevezi. Geda...

Ačiū už įdėta darbą...

O po to kas eina? Sužadėtuvės baigiasi vestuvėms ir gyvenimas baigiasi? :D...

Ne veltui sakoma - blogiau už durnių - durnius su iniciatyva......

Pirmiausia tėvams rankas suriša, o paskui jau reikia programų svetimų. Tūkstančius metų auklėjo be tu...

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Bronis Ropė: „Naujoji Europos Komisija pamatė žemdirbių protestą Lietuvoje“* - nuoroda: https://infa.lt/38962/bronis-rope-naujoji-europos-komisija-pamate-zemdirbiu-protesta-lietuvoje/