infa.lt

Arvydas Daunys. Gėris ir „gerovės valstybė“ – nuo ko tai prasideda?

Arvydas Daunys. Gėris ir „gerovės valstybė“ – nuo ko tai prasideda?

02 gruodžio
12:08 2019

Arvydas Daunys

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje daug šnekama apie „Gerovės valstybę“, tačiau mažai detalizuojama kokia gi ji yra, iš ko susideda ir kuo pasireiškia. Pagalvojau, jog laikas būtų pradėti diskusiją apie tai ir išgryninti tai, ko iš jos tikisi ir kaip tą mato žmonės, o ne politikai, kurie iš esmės seka madingomis tendencijomis, tačiau retai leidžiasi į išsamesnes diskusijas.

Tad pradedu klausimu apie „šventą karvę“:

Ar absoliuti privačios nuosavybės apsauga yra gėris? – Vargu ar galėčiau su tuo sutikt, vien atsižvelgdamas į žmogaus deklaruojamą teisę turėti lygias galimybes valstybėje, kurioje kaip piliečiai lyg ir turime visi vienodas pareigas.

Absoliuti privačios nuosavybės apsauga automatiškai eliminuoja lygių galimybių teisės prielaidą.

Nes milijonieriaus vaiko galimybės gyvenime bus nepalyginamą daugybę kartų didesnės už vidutinio statistinio žmogaus, nekalbant jau apie skurdžiai gyvenančius piliečius. Nepriklausomai nuo jų dedamų pastangų. O dešimtos kartos milijonieriaus vaikas turės net ne galimybes, o finansines ir politines garantijas, pabrėšiu, net nedėdamas ypatingų pastangų. Kaip „Lietuvos anūkas“ su „Karaliene“.

Grįžtant prie privačios nuosavybės absoliuto –  galėčiau sutikti su tokia privačios nuosavybės apsauga, kuri apima kiekvieno atskiro žmogaus ar jo šeimos uždirbtą turtą dviejų kartų gyvenimo eigoje, neįskaičiuojant stogo virš galvos. Ne daugiau. Kai turtą uždirba žmonės savo darbu, o ne pats paveldėtas turtas dirba už juos, vėliau teikdamas palikuonims neribotas galimybes.

Kas yra viešasis-visuotinis gėris?

Gėris, mano požiūriu, ir yra tos lygios galimybės, kurios realizuojamos mūsų pastangomis. Neišnaudojai galimybių, kažkas nepavyko – reiškia per mažai norėjai ir stengeisi. Tačiau, jei labiau pasistengsi – gali gyventi savo pastangų sukurtoje svajonėje.

Atrodytų paprasta – nori turėti namą – užsidirbai pinigų medžiagoms ir pasistatei savo rankomis arba daugiau padirbėjęs sumokėjai statybininkams ir jie pastatė.

Jei atsilikai vystymosi eigoje ir negali to realizuoti – gausi išmokti tai, ką esi praleidęs ir sukauptų žinių pagrindu susikurti sau gyvenimą, atitinkantį laikmečio reikalavimus ir/ar savo norus.

Šiuo metu gėris skirstomas pagal užimamą turtinę ir politinę hierarchiją visuomenėje, kas yra ne gėris, o pasinaudojimas savo padėtimi, pritempiant įstatymus prie savo poreikių.

Gėris yra tai, kai motina žino, kad savo vaikui visada turės ką duoti pusryčiams, pietums ir vakarienei, nes tai visiškai priklausys nuo jos pastangų to siekiant. Kaip ir nuo vaiko tėvo noro ir pastangų.

O ne nuo politinės valios, kurią realizuoja įstatymai, šiandien saugantys suinteresuotų grupių, turinčių prieigą prie įstatymų leidėjų, interesus. Ne bendrojo gėrio interesą, o atskirų suinteresuotų grupių, turinčių valstybėje ypatingą statusą ir privilegijas, susikurtus per savo inicijuotus įstatymus.

Reiškia, šiandien politinė valia yra realizuojama ne iš tikrųjų lygių galimybių siekiančios daugumos, o siauros suinteresuotų asmenų grupės, kaip maskaradą sukūrusios „lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą“, prižiūrinčią dekoracijas, tačiau iš esmės nieko nesprendžiančią ir nieko nekeičiančią iš esmės.

Ši tarnyba ir negali išspręsti klausimų, kurie apima visą valstybę iškart vienu metu. Ji negali sulyginti milijonieriaus ir paprasto valstybės tarnautojo galimybių, todėl net nesuprantu kam ji reikalinga. – na nebent, kaip šou, – esą pas mus prižiūrima, kad būtų laikomasi lygių galimybių, kurios įstatyme apibrėžtos labai paviršutiniškai (labai švelniai tariant).

Vietoj šios tarnybos pilnai pakaktų priimti įstatymus, aiškiai reglamentuojančius ir apibrėžiančius kam, kas, kaip, kada ir kur. Be jokių interpretacijų. Aiškiai ir skaidriai.

Bet aiškiai ir skaidriai nereikia. Nes visiems viskas bus aišku. Todėl įsteigta „lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba“, užsiimanti iš esmės fikcija. Ir dabar jau reikalaujanti teisės įkišti nosį į šeimos vidaus reikalus.

Grįžtant prie gėrio arba kaip dabar madinga – „gerovės valstybės“.

Žmogus gali būti laimingas tik tada, kai stengiasi, kažko siekia ir realizuoja savo svajones. Dažnai per vargą, nemigo naktis mokantis, auginant savo vaikus, ieškant išeičių iš sudėtingų gyvenimiškų situacijų ir galiausia jas randant.

Bet žmogus nebus laimingas viską gavęs už dyką, kaip duotybę, kadangi greitai prie viso to pripras ir manys, jog būti laimingam jam reikia dar, po to dar, ir dar. Gyvybinga ir kūrybinga visuomenė gali būti tik tada, kai jos kelyje nestovi valstybės kuriami draudimai, vien tik tam, kad parodytų, jog biurokratai dirba.

Atsimenu laikus, kai žmonės Lietuvoje patys gamindavo traktoriukus, paaugliai – motorinius dviračius ir net automobilius, paimdami už pagrindą kažkokio jau turimo automobilio rėmą ir pakabą bei variklį, ir sukurdami, pagamindami patys visas trūkstamas kėbulo ir kitas dalis. Tada jiems reikėdavo praeiti techninį įvertinimą, kuris leisdavo ar drausdavo toliau eksploatuoti tą transporto priemonę.

Šiandien tai yra uždrausta – esą gaminti transporto priemones gali tik sertifikuoti gamintojai. Kūryba šioje srityje elementariai uždrausta. Kaip ir daugybėje kitų sričių, kur galėtų pasireikšt kūrybinis žmonių potencialas. Esą nesaugu. Bet juk tą reikėtų įrodyti patikrinus. Patikrinimai mokami. Kokios problemos?  Problemos – suinteresuotos grupės, kurios nesuinteresuotos, kad atsirastų nepriklausomi kūrėjai. Todėl siaurinamos visuomenių galimybės jiems atsirasti ir vystytis.

Lygios galimybės savaime preziumuoja teisingą valstybę, kurioje teisė yra lygi tiesai ir yra pagrįsta tiesa.

Tam, kad galima būtų valstybėje sudaryti visiems gyventojų sluoksniams lygias galimybes – reikėtų pakeisti valstybės strateginę koncepciją ir pertvarkyti visą teisinę bazę, kurioje pradžią paimtų mano minėta mama su savo rūpesčiais apie vaiką, o visa kita jau išplauktų iš to.

Nes neįmanoma jokia gerovės valstybė, jei joje yra bent viena mama, kuri verkia iš nevilties, kad negalėjo deramai pamaitinti savo vaiko.

Ir tai turi būti ne pašalpos vargstančioms šeimoms, o galimybės joms išeiti iš tų vargstančiųjų sluoksnio.Ne prezidentienės globojamos „labdaros mugės“, o sąlygos, kai tokios mugės tampa nebereikalingos.

Galimybės, priklausančios nuo jų įdedamų pastangų, siekio gyventi geriau. Lygios galimybės.

Pašalpos ir „vaiko pinigai“ kaip išmalda, niekada nepakeis galimybių, kurias dabar bando inscenizuoti „lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba“.

Nes lygių galimybių valstybė – gerovės valstybė, kurioje nereikia „lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos“.

Mat ten visų gyventojų sluoksnių pareigos ir teisės yra iš tiesų lygios prieš įstatymą, kaip mokesčių – taip ir teisės pareikšti ieškinį valstybei dėl viešojo gėrio interesų pažeidimo, srityse.

Čia norėjau pabrėžti, jog materialinė gerovė daugumai neįmanoma be pamatinės teisybės. Be vienodu starto galimybių piliečiams. Starto, o ne lygiavos. Tai ne komunizmas ir ne siūlymas atimti iš kažko jų užgyventą turtą – tai siūlymas leisti visiems turėti turėti galimybę uždirbti tiek, kiek jie sugeba uždirbti. O ne tiek, kiek jiems malonės skirti valdžia.

Ar tikrai mums reikia būtent tokios gerovės valstybės, kokią siūlo politikai?

Minimalaus atlyginimo ir „vaiko pinigų“ gerovės?

komentarai 4

 1. tiek    -  2019-12-02, 16:42

  gerb. autorius išreiškė ir mano ir daugelio Lietuvos piliečių nuomonę. Prie valdžios vairo turim aiškiai kažkokius antraeilės kokybės piliečius savo laiku nepasidygėjusius sudalyvaut akivaizdžiame Lietuvos išdraskyme.Ir nebūtinai tiesiogine prasme.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Algirdas    -  2019-12-02, 20:32

  Sostas ir sukurtas tam, kad jo siektų ir jame sėdėtų tik padugnės nes, tiesiog, kito būdo vieniems išnaudoti kitus nėra. Sveikieji sosto nesiekia, sveikiesiems reikia tik to, kad jiems niekas netrukdytų. Sostą į pečių-bėdų nebėr.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Myndė    -  2019-12-02, 21:03

  Autorius ne pirmas, keliantis problemą. Campanela, Marksas, Leninas, Pol Potas ir debesis kitų įvairiausio plauko „mąstytojų“ sugadino tonas popieriaus, tik kažkaip kaip tolo, taip tolsta ta „gerovės valstybė“…

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Benjaminas    -  2019-12-03, 05:59

  Pats paprasčiusias ir pasitvirtinęs būdas aukšto pragyvenimo lygio valstybės sukūrimui yra žmogaus godumo ribojimas per progesinius mokesčius. Tai patvirtina labiausiai išsivysčiusių valstybiu, kurios pagal žmoniųū pragyvenimo lygį stove aukščiausiose pozicijose praktika ir patirtis. Nieko čia išradinėti nereikia, viskas jau išrasta, bet Lietuvos žmonių mentalitetas dar tokio lygio, kad jie per rinkimus vis renkasi „dviračio išradinėtojus“.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar 2019-ieji atitiko jūsų lūkesčius, ar iš valstiečių to ir tikėjotės?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    N. Puteikis ir K. Krupavičienė: „Grigeo“ turi būti nacionalizuota

N. Puteikis ir K. Krupavičienė: „Grigeo“ turi būti nacionalizuota

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    E. Gentvilas kreipiasi į Ramūną Karbauskį reikalaudamas paneigti melagingą informaciją

E. Gentvilas kreipiasi į Ramūną Karbauskį reikalaudamas paneigti melagingą informaciją

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    KU rektorius prof. A. Razbadauskas: „Esu optimistas, todėl ir triūba grodamas vengiu minoro, pirmenybę teikdamas mažorui!“

KU rektorius prof. A. Razbadauskas: „Esu optimistas, todėl ir triūba grodamas vengiu minoro, pirmenybę teikdamas mažorui!“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    TS-LKD ir žymūs visuomenininkai kviečia į pasipriešinimo kovą prieš Astravo AE – Rusijos kerštą Lietuvai

TS-LKD ir žymūs visuomenininkai kviečia į pasipriešinimo kovą prieš Astravo AE – Rusijos kerštą Lietuvai

komentarai 3 Skaityti visą įrašą
    Klaipėdiečiai susirūpinę – politikai galimai dangsto teršėjus

Klaipėdiečiai susirūpinę – politikai galimai dangsto teršėjus

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Saulius Skvernelis į LRT publikaciją: „Netiesa. Sausio 13-osios naktį kartu su tūkstančiais žmonių buvau prie parlamento“

Saulius Skvernelis į LRT publikaciją: „Netiesa. Sausio 13-osios naktį kartu su tūkstančiais žmonių buvau prie parlamento“

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Valdas Vižinis. „Tai aš turiu būti jums dėkingas už JŪSŲ man atneštą laisvę?!!!“

Valdas Vižinis. „Tai aš turiu būti jums dėkingas už JŪSŲ man atneštą laisvę?!!!“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Laisvės premijos laureatas Albinas Kentra: Tautinė valstybė – didelė vertybė. Ją neigė okupantai ir įrodinėjo, kad Leninas į Lietuvą atėjo visiems laikams

Laisvės premijos laureatas Albinas Kentra: Tautinė valstybė – didelė vertybė. Ją neigė okupantai ir įrodinėjo, kad Leninas į Lietuvą atėjo visiems laikams

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis. Melas dėl 3 proc. rinkimų kartelės slepia pragmatiškus interesus

Ramūnas Karbauskis. Melas dėl 3 proc. rinkimų kartelės slepia pragmatiškus interesus

komentarai 4 Skaityti visą įrašą
    Kodėl būtent tūkstantmečio kartai taip patinka minimalizmas

Kodėl būtent tūkstantmečio kartai taip patinka minimalizmas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pasaka apie išgydytus santykius

Pasaka apie išgydytus santykius

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Mažumų gynėjai ieško aukų už pinigus

Lidžita Kolosauskaitė. Mažumų gynėjai ieško aukų už pinigus

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Petro Gražulio kreipimasis į LR Prezidentą Gitaną Nausėdą

Petro Gražulio kreipimasis į LR Prezidentą Gitaną Nausėdą

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Lietuva pradėjo galvoti apie savo emigrantus

Lietuva pradėjo galvoti apie savo emigrantus

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Atviras laiškas LR Seimo nariui Mindaugui Puidokui ir kitiems Seimo nariams, nuo Marius Reikeras

Atviras laiškas LR Seimo nariui Mindaugui Puidokui ir kitiems Seimo nariams, nuo Marius Reikeras

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    D. Šakalienės teigimu – kas trečias Lietuvos vyras muša savo moterį, todėl nežmoniška yra reikalauti, kad jie susitaikytų

D. Šakalienės teigimu – kas trečias Lietuvos vyras muša savo moterį, todėl nežmoniška yra reikalauti, kad jie susitaikytų

komentarų 15 Skaityti visą įrašą
    Trampas paaiškino Suleimani nužudymą siekiu neleisti karo tarp JAV ir Irano

Trampas paaiškino Suleimani nužudymą siekiu neleisti karo tarp JAV ir Irano

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Gydikites. Negana to, kad senos tarybinės atliekos seime sėdi ir vagia, tai dar savo snarglius...

Aciu ,Loreta .Aciu,infa....

Reikia atiduoti zydams ir dar primoketi kaip su snoru...

Konstitucija tai yra institucija kuriai atstovauja prostitucija...

zydai valdo farmacijos imones todel sukuria gojams naikinti ivairiu priemoniu ozydai ar skiepijasi...

O pas mus tas pats, tik truputį daugiau darbo įdedama apipisant protus. Ne taip efektyviai,...

Dėl jų pačių kaltės ta elektrinė Astrave ir stovi. Tai dabar plaus smegenis prieš rinkimus,...

Teise zinoti. Jiems isakineja is uzsienio ka rasyti ir kaip rasyti. Jie tokio kompromituojancio konservatorius...

....."Susitarimas reiškia, kad JAV importas į Kiniją"..... Į Kiniją imanomas tik JAV prekių eksportas .Importas...

tokie siūlymai - tiesioginis parlamentaro neapsiplunksnavimo rodiklis. Net arkliui aišku,kad net ir minimą būdą žymiai...

Putinui jokių scenarijų nereikia, jis juos ore sukuria. Kaip nori - taip ir padaro. Tik...

ha

Gentvilas bando šventu avinėliu apsimest galvodamas kad niekas per tiek laiko jau nieko neprisimena. Aš...

Pinigai su pinigais visada suras bendrą kalbą. Tik mes va biedniokai tarpusavy susiderėt negalim. Pjaunamės...

Kas dar abejojot, kad Rusijoj demokratija? Va, kaip demokratiškai tvarkosi, ir niekas neprieštarauja. Užsimanė vyriausybę...

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Arvydas Daunys. Gėris ir „gerovės valstybė“ - nuo ko tai prasideda?* - nuoroda: https://infa.lt/38825/arvydas-daunys-geris-ir-geroves-valstybe-nuo-ko-tai-prasideda/